در دنیای امروز پیشرفت کسب و کارهای کوچک بسیار مشکل است. همینطور اگر بخواهید نامتان را به مردم و افراد سرشناس بشناسانید و شبکه سازی کنید باید راه سختی را طی کنید. ایمیل های بازاریابی می توانند در این مسیر به شما کمک کنند تنها مشکلی که وجود دارد این است که چنین افراد سرشناسی هر روزه صدها ایمیل دریافت می کنند و شاید اصلا وقتی برای باز کردن آن ها نداشته باشند. بهترین روش این است که به کارتان ادامه دهید ولی برای بقیه مزاحمت ایجاد نکنید. باید برای موفقیت کسب و کارتان یک رابطه ی کاری شکل دهید پس ایمیل های رباتی استاندارد را فراموش کنید.

1. خودتان را به بقیه نشان دهید

اگر نام شما برای گیرنده های ایمیل آشنا باشد احتمالا آن را باز می کنند. بهتر است خودتان را از طریق شبکه های اجتماعی به همه معرفی کنید مثل توییتر، لینکدین، فیسبوک و یا هر شبکه ی اجتماعی دیگری که در آن فعالیت دارید. مطالب سودمند و جالب به اشتراک بگذارید، ریتوییت کنید، با بقیه ی شرکت ها آشنا شوید و با اضافه کردن علامت @ در مورد محصولات بنویسید. به این ترتیب نه تنها مطالب سودمند و جالب منتشر می کنید بلکه زمینه ای برای شکل گرفتن روابط بوجود می آورید.

2. ارتباط برقرار کنید

اولین ایمیلی که ارسال می کنید مهم ترین ایمیل است و در واقع اولین قدم در تشکیل یک رابطه ی مستقیم و شبکه سازی به شمار می رود همچنین اولین موقعیتی است که شما درخواستتان را اعلام می کنید. خوشبختانه لازم نیست با همان نوشته ی کوچک درون ایمیل تاثیر گذار واقع شوید اگر قدم اول (شبکه های اجتماعی) را طی کرده اید، پس به واسطه ی نامتان کاملا شناخته شده هستید. با این حال متن نوشته باید تاثیر مثبت مضاعفی روی خواننده بگذارد.

برای نوشتن یک ایمیل کامل باید نکات زیر را رعایت کنید:

خودتان را معرفی کنید

شما می خواهید ایمیلی متفاوت با بقیه ی ایمیل ها بفرستید پس از نوشتن جملات تکراری مثل سلام من فلانی هستم از کمپانی XYZ خودداری کنید. بهتر است مطلبی را بنویسید که هیجان شخص گیرنده را برانگیزد مثل آخرین پروژه ی شما در توسعه ی محصول ما تاثیر زیادی داشت و می خواهم از این بابت از شما تشکر کنم.

قدم اول را شما بردارید

اگر پیش از کمک خواستن از افراد سرشناس به آن ها کمک کنید به احتمال زیاد آن ها هم تمایل دارند به شما کمک کنند. به عنوان مثال اگر یکی از کاربران در مورد یادگیری یک مهارت جدید، یک وبسایت، ابزار، کتاب و یا چیزهای دیگر سوالی پرسید بهتر است پیش قدم شوید و به آنها کمک کنید.

Full length image of two successful business men shaking hands with each other

چگونه درخواستم را بیان کنم؟

وقتی در ارتباط با افراد سرشناس قرار گرفتید باید به این استراتژی عمل کنید. خواسته تان را در یک یا دو جمله بیان کنید، بهتر است تقاضای بزرگی نداشته باشید (درخواست های بزرگ را برای بعدا نگه دارید یعنی زمانی که رابطه ی صمیمی تری شکل دادید) و در انتها واضح صحبت کنید. دقیقا به طرف مقابل بگویید که چه درخواستی دارید.

کار را برای طرف مقابل ساده کنید

به عنوان مثال اگر خواسته ی شما این است که یکی از افراد سرشناس اینفوگرافی شما را به اشتراک بگذارد، بهتر است خودتان نوشته های اینفوگرافی را آماده کنید و بعد آن را برای فرد مورد نظر ارسال کنید.

3. رابطه را ادامه دهید

ادامه دادن رابطه به اندازه ی شروع آن اهمیت دارد. اگر دوست جدیدتان درخواست شما را انجام داده بهتر است یک ایمیل تشکر برای او بفرستید تا رابطه تان را کمی عمیق تر کنید.

روش دیگر این است که نشان دهید کمک دوستتان چقدر به ترافیک وبسایت کمک کرده و در این مورد توییت کنید. یا اعلام کنید که نظر آن فرد در مورد محصولی خاص چقدر توانسته روی نتیجه ی کار موثر واقع شود.  درصورتیکه از فرد مورد نظر پاسخی دریافت نکردید دلسرد نشوید. احتمالا مشغله ی کاری مانع ارسال پاسخ به شما شده است. بعد از ارسال اولین ایمیل، بهتر است به فاصله چند روز، مطالب جدیدی ارسال کنید. اگر درخواست جدیدی برای شما پیش آمده در متن درخواست به اولین ایمیلی که فرستاده بودید اشاره ای داشته باشید.

پیغامتان را به شکلی دوستانه به اتمام برسانید و چند روش برای برقراری ارتباط با شما به آن اضافه کنید. بهتر است دوست جدیدتان را با درخواست های پشت سر هم خسته نکنید.

Boomerang اپلیکیشنی عالی و رایگان است که می تواند برای ایمیل های شما برنامه ریزی کند. می توانید از اپلیکیشن بخواهید که ایمیلی را در زمان خاصی ارسال کند و بعد از ارسال شما را در جریان بگذارد.

اگر می خواهید بدانید ایمیل هایتان توسط گیرنده باز می شود یا نه می توانید از Sidekick استفاده کنید.

4. نا امید نشوید

شاید به مرحله ای وارد شوید که تمام پیام هایتان را تحلیل کنید و نسبت به کسانی که هیچ پاسخی به شما نداده اند دید منفی پیدا کنید. اگر انتظارات خودتان را پایین بیاورید دیگر در چنین شرایطی نا امید نمی شوید.

ممکن است پس از فرستادن ایمیل هیچ پاسخی دریافت نکنید یا جوابی منفی بگیرید. ولی هیچ کدام به این معنی نیستند که راهی که انتخاب کرده اید اشتباه است. فقط باید ادامه دهید. بهترین راه برای گرفتن جواب این است که به فرستادن ایمیل ادامه دهید و تمام مراحل کار را زیر نظر بگیرید و بهبود ببخشید.

4 thoughts on “چگونه با فرستادن ایمیل به افراد سرشناس شبکه سازی کنیم؟

  1. لوپوک گفت:

    نکات مطلوبی برای ارسال ایمیل به اشحاص مهم بود اما این چیزا زیاد در ایران جواب نمیده و ایرانیها پیشرفت هیچکس جز خودشون رو نمیخوان ببینند.

  2. ممنون عالی بود , امیدوارم همیشه موفق باشید

  3. البته اینکه چطور بتوان برای ایمیل مارکتینگ مخاطب جذب کرد از این کارا مهمتره به نظر من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *