مدیریت پروژه‌های استارتاپ شیوه‌های خاص خود را می‌طلبد و در بسیاری از موارد رعایت اصول مدیریتی رایج برای راهبرد این پروژ‌ه‌ها کافی نیست، به همین‌ منظور در این گفتار قصد داریم ۹ راهِ کارآمد و موثر را برای کمک‌ کردن به همکاران مشغول در پروژه استارتاپ بررسی کنیم، لازم به ذکر است که این نکته‌ها طبق گفته‌های مدیران استارتاپ‌های موفق دنیا جمع آوری شده تا راهنمای تمام و کمالی برای پیشبرد پروژه‌های استارتاپی باشد.

همان‌گونه که اشاره شد،‌پروژه‌های استارتاپ نیاز به مدیریت خاص خود دارند و افراد مشغول در این پروژه ممکن است به وظایف خود آشنا نباشند و نحوه انجام کارها آن‌طور که باید و شاید به پیش نرود، این امر به سرعت منجر به خستگی و دلسردی افراد مشغول در پروژه می‌شود و ناگفته پیداست که چنین پروژه‌ای به هیچ وجه استارت‌آپ موفقی از آب در نخواهد آمد. اینجاست که مدیران موفق باید وارد عمل شده و با ابتکار عمل و  مهار کردن مشکلات پیش رو، استارت‌آپ را از شکست حتمی نجات داده و پروژه را در مسیر پیشرفت قرار دهند. به همین منظور پای صحبت چند مدیر موفق استارت‌‌آپ‌های بین‌المللی از انجمن کارآفرین‌های جوان (Young Entrepreneur Council) می‌نشینیم تا با رعایت نکته‌های ذکر شده همدلی بیشتری میان اعضا در پروژه استارت‌ آپ ایجاد شود.

۱. کارها را اولویت‌بندی کنید

دیوید اِرِن بِرگ (David Ehrenberg) مدیر استارت‌آپِ موفقِ Early Growth Service Financial  مدعی است زمانی که حجم کار زیاد بود و رشته کار از دست پرسنل خارج می‌شد وی خود را موظف می‌دانست تا از طریق اولویت‌بندی کارها تمرکز کارمندان افزایش یابد. این مدیر موفق تاکید دارد که وی و مدیران زیر مجموعه‌اش سعی می‌کنند تا کارمندان در جریان قرار بگیرند که آنها از سختی و شلوغی کار باخبرند، در مرحله بعد با دسته‌بندی کارها لیستی برای انجام به نوبتِ آنها تهیه می‌شود. کاملاً مشخص است هر کسی توانایی خاص خود را دارد و به این ترتیب کارها بر اساس توان شخص به وی سپرده می‌شود. بهره‌وری به معنای زیرپاگذاشتن اصول کاری نیست، ما سعی می‌کنیم با اولویت‌بندی کارها،‌ تمرکز بیشتری را برای اعضای تیم استارت‌آپ فراهم کنیم تا روند پیشرفت پروژه بهینه‌تر شود.

۲. موانع را مشخص کرده و آنها را از پیش پا بردارید

سوزان استِرایِر، کارآفرین استارت‌آپ Exaqueo‎، معتقد است ابتدا باید مشکلاتی که نحوه انجام امور را سد کرده‌اند شناسایی شود و سپس آنها را از پیش رو بردارید. فرض کنید مدیر پروژه برنامه‌های کاریش را تغییر دهد، به این ترتیب تمامی افراد درگیر در استارت‌آپ مجبور هستند روند برنامه‌های خود را مجدد با مدیر پروژه هماهنگ کنند. به این ترتیب سردرگمی در میان اعضا بوجود خواهد آمد، بنابر این سعی شود تا حد امکان برنامه‌‌ها و نحوه انجام کارها مشخص باشد و در صورت بروز اشکال با کمترین تغییر موانع بوجود آمده برطرف شود. مدت زمان انجام کار یکی از موارد مهمی است که اعضا همیشه به آن توجه می‌کنند و در صورتیکه کاری بیشتر از زمان مشخص شده زمان ببرد باعث خواهد شد اعضای پروژه خسته شوند.

از طرف دیگر افراد مشغول در استارت‌آپ عموماً‌ این مشکل را مطرح نمی‌کنند و بر این باورند که مشکلِ کندیِ انجام کار به آنها باز می‌گردد و بنابر این از درون شروع به گله‌گذاری می‌کنند. اینجاست که مدیر یا مدیران استارت‌آپ باید وارد میدان شده و با سوال از اعضا، موانع موجود را مشخص کرده و آنها را به نوبت برطرف نمایند.

۳. دخل و خرج استارت‌آپ را خلاقانه مدیریت کنید

دَنی بُویس مدیر استارت‌آپ Speek‎ رمز موفقیت را در مدیریت منابع مالی پروژه می‌داند و به همین منظور مدعی است مدیر پروژه باید نظارت کاملی بر دخل و خرج داشته باشد. بیشتر کارآفرینان در ابتدای پروژه کارمندان را به صورت تمام وقت و با حقوق ثابت استخدام می‌کنند. بدون شک داشتنِ کارمندانِ ثابت آرزوی هر مدیری است اما پرداخت حقوق ثابت به همراه بیمه و مزایا ممکن است در دراز مدت برای کارفرما دست و پاگیر شود. این کارآفرینِ موفق، در ابتدای کار هسته اجرایی استارت‌آپ Speek را از بین کارمندان تمام وقت و ثابت انتخاب کرد تا همیشه به آنها دسترسی داشته باشد. پس از تشکیل هسته اصلی استارت‌آپ از کارمندان ثابت، بقیه اعضای استارت‌آپ افرادی بودند که به صورت قراردادی نیازهای کاری پروژه را پوشش می‌دادند. به این ترتیب هم منابع مالی تحت کنترل قرار می‌گیرد و هم نیروی انسانی به راحتی مدیریت می‌شود.

۴. بر روی انجام کار و کسب درآمد بیشتر تمرکز کنید

تینا وِلز مدیر استارت‌آپ Buzz Marketing Group، به گسترش کار اهمیت می‌دهد اما مدعی است استرس‌ها و عواقب آنرا نیز باید تحت کنترل داشت. توجه و پشتیبانی از اعضا در زمان‌های شلوغی و رشدِ کار اهمیت بسیار زیادی دارد در نتیجه تمرکز بر روی این موارد به پیشرفت استارت‌آپ کمک بسزایی می‌کند. برای مشخص کردن بهترین کاری که باید انجام شود قبل از شروع کار در استارت‌آپ از خود بپرسید آیا انجام این کار به پیشرفت پروژه کمک‌ میکند؟ آیا این کار به سودآوری ختم می‌شود؟ اگر پاسخ به این دو سوال منفی بود دیگر دلیلی برای اجرای کار وجود ندارد.

برای نمونه من پروژه‌ای برای نوشتن کتاب داشتم، در این پروژه هدف من تقویت روحیه دختران بود و از آنجایی که خود من نیز شخصا به این کار معتقد بودم از همان ابتدای کار متوجه شدم که نوشتن کتاب در راستای سودآوری خواهد بود و پس از مدت کوتاهی این پروژه به بار نشست، علاقه به انجام کار را نیز در این میان نباید نادیده گرفت.

۵. نسبت به ابعاد اجرایی استارت‌آپ مورد نظر خود آگاهی کامل داشته باشید

فابیان کامفِر مدیر استارت‌آپ Chocomize‎ بر این باور است که رشد زیاده از حد و سریع استارت‌آپ باعث می‌شود فشار استرس زیادی به اعضای تیم وارد شود. حجم زیاد کار به راحتی اعضای تیم را خسته می‌کند و باعث می‌شود روحیه خود را از دست بدهند. به این ترتیب اگر در سر راهِ استارت‌آپ مشکلی بوجود آید، تمرکز اعضا جلب مشکل می‌شود و دیگر به دنبال راه‌حل نیستند، این امر ناخودآگاه استرس بیشتری در تیم ایجاد می‌کند. در این مواقع مدیر باید شرایطی را ایجاد کند تا اعضا احساس کنند تمامی حجم کاری را به تنهایی بر دوش نمی‌کشند و همه در حل مشکلات سهیم هستند به این ترتیب با گفتگو و مطرح کردن موانع با ذهن باز می‌توان به حل آنها پرداخت. سعی کنید در خصوص برطرف نمودن مشکل‌ها با افرادی که مستقیماً در پروژه دخیل هستند مشورت کنید، مثال‌های روشنی از موانع مطرح کنید تا آنها به راحتی در ذهن تداعی شوند و راه‌حل‌های بهتری برای برطرف کردن مشکلات به ذهن اعضا خطور کند.

۶. زندگی و شخصیت اعضا مهمتر از پروژه استارت‌آپ است

جان تابیس، مدیر استارت‌آپ The Bouqs Company بر این باور است که اهمیت دادن به زندگی و شخصیت اعضا از ارزش بسیاری برخوردار است و باعث می‌شود بهره‌وری بیشتری در روند اجرای استارت‌آپ ایجاد شود. برای رعایت این نکته نمی‌توان نسخه مشخصی تجویز کرد و ممکن است در حالت‌های مختلف بتوان به نحوه زندگی اعضا توجه نشان داد. وی مدعی است در پروژه‌های تحت مدیریت خود سعی می‌کند ارزش زیادی برای اعضا قائل شود و جالب اینجاست که این افراد حتی قادر هستند مدت زمان دلخواهی را از وقت خود در اختیار پروژه قرار دهند. از طرف دیگر کارفرمایانی که ساعت‌ کاری زیادی را به افراد مشغول در پروژه تحمیل می‌کنند از میزان فشاری که به زندگی شخصی این افراد وارد می‌کنند بی‌خبر هستند چرا که هر فردی نیاز دارد مدتی از زمانِ روزانه خود را با خانواده سر کند و به انجام امور دلخواه خود بپردازد. باز گذاشتن دست افراد مشغول در پروژه استارت‌آپ از لحاظ ساعت و محل اجرای کار باعث اعتماد سازی می‌شود و از طرف دیگر پرسنل نیز در قبال این حسن نیت کارفرما سعی می‌کنند کار خود را با وجدان بیشتری انجام دهند.

۷. سعی کنید استارت‌آپ شما از لحاظ سِمت و مقام آنچنان که باید و شاید سلسله مراتب نداشته باشد

جِنیس کرامز، مدیر استارت‌آپ Opprtunity ، حذف سلسله مراتب اداری را دلیل موفقیت پروژه‌های خود می‌داند. وی مدعی است افرادی که در سلسله مراتب اداری از لحاظ سِمت رتبه پایین‌تری دارند به صورت ناخودآگاه استرس بیشتری را تحمل می‌کنند. این مدیر موفق می‌گوید همه باید در انجام امور ایفای نقش داشته باشند و حفظ احترام و شخصیت افراد بدون در نظر گرفتن رتبه و مقام برای پیشبرد کارها ضروری است.

۸. برای اعضای استارت‌آپ وظیفه‌های مشخصی تعریف شود

امیلی دوبیلِت، مدیر استارت‌آپ Susty Party ، بر این باور است که روشن کردن وظیفه افراد مشغول در پروژه یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از بین بردن استرس‌های حاکم بر استارت‌آپ است. برای اینکار کافی است تا از تمامی اعضای مشغول در پروژه استارت‌آپ خواهش کنید تا لیستی از وظیفه‌های محوله و کارهایی که قادر به انجام آنها هستند را تهیه کنند. سپس این لیست‌ها در پوشه‌ای گردآوری شود و در محلی قرار گیرد تا همه به آن دسترسی داشته باشند، به این ترتیب اعضای مشغول در استار‌ت‌آپ از نقش سایرین باخبر خواهند شد و به خوبی می‌دانند برای رفع مشکل سراغ کدامیک از اعضا بروند. این فرآیند به مدیریت بهتر و اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی نیز کمک می‌کند و از طرف دیگر باعث می‌شود اعضا تسلط بیشتری بر روی کارهای محوله داشته باشند.

۹. ارجحیت دادن خروجی کار

کیم کاوپه، مدیر استارت‌آپ Zine Pak معتقد است کارها باید لیست‌بندی شده و به ترتیب پس از انجام از لیست حذف شوند، به این ترتیب مدیر و مدیران میانیِ استارت‌آپ از میزان پیشرفت کارها به طور پیوسته باخبر هستند و از طرف دیگر توانایی تصمیم‌گیری دقیق‌تری برای محول کردن امور استارت‌آپ به افراد برای مدیران ایجاد می‌شود. برای اینکار پیشنهاد می‌کنیم فهرستی از کارهایی که باید انجام داد تهیه و آنها را اولویت بندی کنید، سپس فرد مورد نظر برای انجام کار را مشخص کرد و با مشورت وی مدت زمان اجرای کار را تعیین کنید.

در اینجا به پایان نکته‌های مطرح شده از جانب کارآفرینانِ استار‌ت‌آپ‌های مطرح رسیدیم، پُر واضح است موارد بیشتری وجود دارد که به آنها در اینجا اشاره نشد با این حساب اگر تجربه‌ انجام استارت‌آپ دارید و یا مطلبی در جایی مطالعه کرده‌اید که در این لیست ذکر نشده،‌ آنرا در قسمت نظرات مطرح نمایید.

2 thoughts on “۹ راه برای سروسامان‌ دادن به تیم استارتاپ

  1. من در حال راه اندازی استارتاپی هستم و این نکات واقعا به من کمک میکنه. متشکرم از شما

    1. محمد کاملان گفت:

      برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *