داستان انتشار ویندوز 10

بالاخره ویندوز 10 منتشر شد و تنها 24 ساعت بعد از انتشار آن روی بیش از 14 میلیون کامپیوتر نصب شد. مایکروسافت این خبر را در پستی اعلام کرد. ممکن بود این عدد بزرگتر هم باشد ولی نسخه ی جدید ویندوز تنها به دست کسانی رسید که آن را از قبل رزرو کرده بودند. یوسف مهدی معاون مایکروسافت گفته: حالا بیش از 14 میلیون کامپیوتر به سیستم عامل ویندوز 10 مجهز هستند ولی پیش از اینکه وضعیت افرادی که در نوبت رزرو نسخه ی جدید بودند را بررسی کنیم باید نسخه های جدید تر آن را منتشر کنیم.

از دید مقایسه ای، مایکروسافت 40 میلیون نسخه از ویندوز 8 را به فروش رسانده بود و آخرین نسخه از سیستم عامل هایش را در ژانویه ی سال 2012 در دسترس قرار داده بود. البته تفاوت بسیاری بین ویندوز 8 و ویندوز 10 وجود دارد همچنین استفاده از آن برای افرادی که در حال حاضر از سیستم عامل های 7، 8 و 8.1 استفاده می کنند رایگان است.

کاربرانی که برای دریافت نسخه ی جدید رزرو شده بودند ولی هنوز موفق به دریافت آن نشده اند باید به قسمت نوتیفیکیشن های سیستم نگاهی بیندازند و کاربرانی که هنوز برای دریافت ویندوز 10 رزرو نشده اند می توانند این کار را از طریق اپلیکیشن ویندوز 10 انجام دهند.

ویندوز 10 هنوز هم فضای زیادی برای پیشرفت در اختیار دارد و مایکروسافت بابت ویندوز 10 قول و قرارهایی گذاشته بود. ولی بخش عجیب ماجرا این است که خیلی از این امکانات را در مورد ویندوز 8 هم شنیده بودیم. هردو به صورتی طراحی شده اند که با گوشی و اپلیکیشن های گوشی به راحتی ارتباط برقرار کنند، روی ابزار های مجهز به صفحه ی لمسی به خوبی لپتاپ کار می کنند و پلتفورم جدیدی را برای تلفن های همراه بوجود می آورند. ولی در واقع تفاوت بسیاری بین این دو وجود دارد چون ویندوز 10 واقعا قادر است تمام این موارد را انجام دهد.

سه سال پیش ابزار های جدیدی مانند آیپاد تهدید بزرگی برای ویندوز محسوب می شدند. در پاسخ به این اتفاق تمام اعضای گروه مایکروسافت به دنبال زمینه ای برای جهش به آینده گشتند و از کاربران خواستند شیوه های قدیمی کلیک کردن را از یاد ببرند. انتشار ویندوز 8 و ویندوز فون 8 استراتژی خوبی برای منتقل کردن شرکت به آینده ی صفحه های لمسی و اپلیکیشن های مرتبط به اینترنت بود.

ولی این استراتژی موفق نبود. کاربران عمدتا نسخه های جدید و پیچیده ی ویندوز را کنار گذاشتند و بدون آن ها دولوپر های هم با مشکل روبرو شدند. با این حال آیپاد قادر نشد لپتاپ ها را کاملا از صحنه کنار بزند و مشتریان علاقه ی چندانی به ابزار های صفحه لمسی نشان ندادند. نسخه دیگر ویندوز یعنی 8.1 سعی کرد روزنه ی مشکلات را ببندد ولی دیگر خیلی دیر شده بود. بازار فروش کار خودش را کرده بود و مانند ویندوز ویستا و ویندوز ME، ویندوز 8 به نسخه ای بدل شد که همه ی کاربران از نصب آن خودداری کردند.

حالا یه تیم جدید با مدیریت ساتیا نادلا و معاونش تری میرسون در تلاشند مشکل را برطرف کنند. این بار هدف مایکروسافت جاه طلبانه به نظر می رسد و ویندوز 10 آخرین نسخه ی ویندوز خواهد بود که: مانند یک سرویس عادی بطور مداوم و تا ابد مرتبا به روز رسانی می شود. یعنی موقعیتی فراهم می کند که تمام قول و قرار های مایکروسافت را عملی می کند و اکوسیستمی فعال تولید می شود که تمام ابزار ها با هم در ارتباط باشند.

verge-2015-07-21_10-01-08.0

توسعه ی عمومی ویندوز

تری میرسون هیچ گاه تصور نمی کرد که در مایکروسافت بصورت همیشگی فعالیت داشته باشد: تصور می کردم دو هفته باقی بمانم ولی بعد متوجه شدم که واقعا به دیگر افراد گروه علاقمند شدم.

از زمانی که میرسون شرکت کوچکش را به مایکروسافت فروخت 18 سال می گذرد و در طول این زمان او در Exchange، Windows Mobile و Windows Phone فعالیت داشته. حالا  دو سال شده که به عنوان مدیر اصلی ویندوز مشغول به کار است و انتشار ویندوز 10 برای او و شرکت اهمیت زیادی داشته. مایکروسافت به مشتریانی نیاز دارد که به اندازه ی کافی از ویندوز راضی باشند تا به دنبال نسخه های جدید آن بروند. به همین دلیل به زمینه ای برای نصب نسخه ی جدید نیاز است که دولوپر ها را جذب کند.

میرسون بدون اینکه مغرور باشد اعتماد به نفس بالایی دارد عملکرد صریح او در چگونگی تصمیم گیری برای انتشار ویندوز 10 کاملا مشخص است: با وجود اشکالات فنی پیش از آنکه چاره ای برای آن ها پیدا کند نسخه ی جدید را در معرض استفاده ی عموم قرار داد. حالا مایکروسافت بازخورد های کاربران را بصورت عمومی بررسی می کند. در طول 9 ماه گذشته، شرکت با استفاده از 5 میلیون کاربر ویندوز 10 در حال تست کردن آن بوده. همه می توانستند در این تست شرکت کنند و تمام نتایج تست ها امروز به عنوان ویندوز 10 در دسترس مردم جهان قرار گرفته است.

میرسون می گوید:

این کار کمی دلهره آور است. چون با اینکه می دانید پروژه هنوز کامل نشده و اشکالاتی وجود دارد آن را منتشر می کنید و در مورد مشکلات آن بازخورد می گیرید. در طول این 9 ماه بصورت مرتب بازخورد های مختلفی را دریافت کردیم و قرار است در طی ماه های آینده هم وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند.

در این مورد صحبت هایی شده بود و از انتشار عجولانه ی آن انتقاد هایی شده بود ولی مدیر گروه سیستم عامل های مایکروسافت گفته: ما تصمیم گرفتیم که شانس خودمان را امتحان کنیم.

آل کار پشتیبانی از محصولات مایکروسافت را 23 سال پیش آغاز کرد. سپس به دنبال ساخت دکتر واتسون رفت (سیستمی که هنگام بروز خطاها در کامپیوتر آن ها را جمع آوری می کند) سپس سعی کرد این سیستم را روی تمام محصولات مایکروسافت سوار کند. حالا آل وظیفه ی تست ویندوز 10 را بر عهده دارد و بصورت روزانه برای تمام بازخورد ها، تمجید ها و سو رفتارهای توییتری وقت صرف می کند با این حال روحیه ی خود را حفظ می کند. او معتقد است که حتی بعد از سال های فعالیت به عنوان پشتیبانی محصول هنوز هم برای حفظ کیفیت آن اشتیاق دارد و کاملا مشخص است که او با جان و دل به کیفیت محصول اهمیت می دهد.

مایکروسافت سیستمی طراحی کرده تا تمام بازخورد های مربوط به ویندوز 10 را بررسی کند. تمام بازخورد ها در مجموعه ای ثبت می شوند و مهندسین مایکروسافت با استفاده از ابزار هایی آن ها را تجزیه و تحلیل می کنند. با بروز هر مشکل، مایکروسافت سریعا از آن با خبر می شود.

بازخورد ها همیشه حول مسئله ی سیستم عامل نیستند. خاصیت پیوستگی جدید ویندوز 10 که به شما اجازه می دهد بین دسکتاپ و تبلت تغییر وضعیت دهید از سوی شبکه های اجتماعی با موجی منفی روبرو شده است. احتمالا علت اصلی چنین اعتراضی پاک شدن تمام ویژگی های پسندیده در ویندوز 8 بوده است. این تصمیم ناگهانی حتی افرادی که در بخش تست فعالیت داشتند را هم غافلگیر کرده بود. تعداد زیادی از بازخورد ها روی این مسئله تاکید داشتند که نسخه ی اول ویندوز 10 اصلا ظاهر جالبی ندارد.

گاهی اوقات مشتریان ویندوز مستقیما با میرسون تماس می گرفتند مخصوصا زمانی که او به اشتباه اعلام کرد که ویندوز 10 برای همه ی متقاضیان رایگان خواهد بود. کاربر جوانی در بنگلادش به ایمیل خصوصی من دسترسی پیدا کرد و به من گفت که از ویندوز های سرقت شده استفاده می کند. اتفاقا مکالمه ی بسیار خوبی باهم داشتیم چون متوجه شدم که که چطور و چرا به سرقت ویندوز دست می زند. ویندوز 10 برای کسانی که در حال حاضر از ویندوز های سرقت شده استفاده می کنند رایگان نخواهد بود.

xbone1_2040.0

برای مدیریت بازخورد ها تیم ویندوز جلسه هایی را برگزار می کرد و در آن جلسه ها در مورد تصمیم گیری بر سر انتشار نسخه های مختلف ویندوز بحث می شد. اشتیاق مایکروسافت برای استفاده از بازخورد های کاربران در نخستین مراحل انتشار نسخه ی اول باعث بوجود آمدن تفاوت های عمده نسبت به قبل شده است. در زمان انتشار ویندوز ویستا، در مورد نسخه های اولیه ی ویندوز مطلبی نوشتم و به همین دلیل مورد مواخذه ی وکیل شرکت قرار گرفتم. سپس زمانی که ویندوز 8 منتشر شد با در نظر گرفتن تعداد کمی از بازخورد ها توانست پیشرفت های بسیاری را تجربه کند. با وجود نگرانی نسبت به اپلیکیشن های تمام صفحه و عدم توجه کافی به کاربرانی که از ماوس و کی‌بورد استفاده می کردند ویندوز 8 منتشر شد. مدیریت مایکروسافت به جای توجه به نفرت کاربران به تغییرات جدید شدیدا سرگرم توصیف قابلیت های جدید آن بود.

میرسون عقیده ی دیگری داشت: ارائه ی محصول جدید اینطور نیست که یک فرد از پشت کوه بیرون بیاید و تبلت بدست محصول جدید را به نمایش بگذارد بلکه با توجه به بازخورد های کاربر می توانیم اعتماد به نفس داشته باشیم و ادعا کنیم که محصولی عالی ارائه داده ایم.

verge-2015-07-21_11-53-26.0

از اپلیکیشن ها تا تلفن همراه

مایکروسافت نسبت به ویندوز 8 اطمینان کامل داشته اما جاه طلبی هایی که نسبت به امکانات ویندوز برای صفحات لمسی به خرج داده بود به نتیجه نرسید. مایکروسافت بار ها به اجبار اعلام کرد که نسبت به عدم رضایت کاربران در مورد استفاده از keyboard و mouse آگاهی کامل دارد. به علاوه منوی استارت جدید تنها از این جهت طراحی شده که زمینه برای ویندوز 10 بوجود بیاید. جو بلفیور می گوید: استراتژی ما این است که چون گروهی بزرگ از کاربران مخاطب ما هستند ،دولوپر ها به دلیل تقاضای بسیار از جانب کاربران پلیکیشن هایشان را در آن بخش قرار می دهند.

بلفیور به دنبال طراحی ویندوز برای PC، تبلت و گوشی بصورت اختصاصی و جداگانه است. او سال ها در کنار میرسون برای ساخت ویندوز فون زمان صرف کرده است. برای طرفداران این شرکت او به سمبلی از تمام تلاش های مایکروسافت در جهت پیشرفت در فضای تلفن های همراه بدل شده است. ویندوز بطور مرتب به دوباره سازی ویندوز فون OS پرداخته است. کاربرانی که از ویندوز فون 7 استفاده می کردند به ویندوز فون 8 به روز رسانی نکردند و سپس مدت بسیاری طول کشید تا ویندوز 8.1 با ویژگی هایی منتشر شود که باید از روز اول آن ها را شامل می شد. اعتماد از دست رفته باعث شد که نتواند سهامی را به خود اختصاص دهد.

یکی از اهداف مهم ویندوز 10 این بود که اپلیکیشن ها بتوانند روی PC، تبلت، تلفن همراه و حتی کنسول Xbox One فعال شوند. در نهایت نسل بعدی تلفن های همراه مجموعه ای گسترده از برنامه های ویندوز 10 خواهند داشت و اکوسیستم جدیدی را تجربه خواهند کرد. بلفیور می گوید: ما برای تمام ابزار های در حال ساخت سیستم عامل های اختصاصی طراحی می کنیم. او در مورد توسعه ی ویندوز 7 و 8 می گوید: ما با استفاده از تلفن همراه و PC آزمایشات مختصری انجام داده بودیم. حالا که ابزار های نهایی مشخص شده اند دیگر انتظار تغییرات جدید در پلتفورم ها نداریم.

این خبر خیلی خوبی است ولی در حال حاضر نمی تواند به ویندوز فون کمکی کند. مدیر مایکروسافت ساتیا نادلا اخیرا اعلام کرده که شرکت قصد دارد در کسب و کار مربوط به تلفن همراه تغییراتی بوجود آورد و می خواهد قرارداد 7.6 میلیارد دلاری (که در آن قید شده تمام فعالیت های نوکیا به مایکروسافت واگذار می شود) را از نو پایه ریزی کند. حدود 7800 شغل کنار گذاشته می شود و مایکروسافت قصد دارد مدل های کمتری طراحی کند. میرسون می گوید: ما قصد داریم تعداد محصول کمتری تولید کنیم ولی کیفیت آن ها را بالا ببریم تا در دسته بندی جدید ترین گوشی ها تقاضای زیادی از جانب مشتریان داشته باشیم. هدف ما این است که یک خانواده از ابزار های مایکروسافت طراحی کنیم بطوریکه تمام آن ها جز محصولات برتر دسته بندی شوند.

اولین نمونه از این خانواده ی مایکروسافت اواخر سال جاری به بازار راه پیدا می کند. میرسون می گوید: یکی از این ابزار ها در راه هستند. شاید هم این رقم به دو برسد. همانطور که او از ارائه ی هر گونه اطلاعات در مورد گوشی لومیای جدید خودداری می کند، مشخص شده که مایکروسافت روی دو ابزار سطح بالا کار می کند که هر دو مجهز به سیستم عامل پیوسته ی ویندوز 10 هستند. گوشی های پیوسته به شما اجازه می دهند که از گوشی مانند یک PC استفاده کنید. می توانید آن را به کی‌بورد، ماوس و یا حتی مانیتور متصل کنید و از تمام اپلیکشن های ویندوز 10 استفاده کنید. این دورنمایی از تلفن همراه است.

بلفیور اعلام کرده که نسخه ی گوشی ویندوز 10 تا اواخر سال جاری منتشر نخواهد شد: نسخه ی گوشی ویندوز 10 آماده شده ولی قصد دارید زمانی را به بر طرف کردن مشکلات آن اختصاص دهیم. ممکن است تغییرات جزئی در امکانات آن بوجود بیاید ولی در مجموع ساختار اصلی ثابت خواهد ماند.

verge-2015-07-21_14-59-02.0

ویندوز 10 و Xbox One

ویژگی جدید ویندوز 10 این است که به شیوه ای جالب به Xbox متصل می شود. بطوریکه یک اپلیکیشن Xbox در ویندوز 10 قرار می گیرد و یکی از بهترین اپلیکیشن های مربوط به ویندوز است که در دسترس قرار گرفته. بدین ترتیب می توانید بازی های Xbox را روی PC انجام دهید و دسته ی کنترل Xbox را هم به آن متصل کنید. اضافه شدن این اپلیکیشن برای علاقمندان به Xbox خبر خوبی است چون دو سال گذشته سال های سختی برای آن بوده. بیشتر توجه مشتریان به PlayStation سونی 4 معطوف شده بود ولی به نظر می رسد در حال حاضر مایکروسافت تلاش می کند که خسارات وارد شده هنگام رونمایی از Xbox One را جبران کند. شرکت تولید کننده ی Xbox یعنی مایکروسافت طرفداران بسیاری داشت ولی ایده هایی که در Xbox اجرا شده بود نتوانست انتظار مشتریان از محصولات آن ها را برآورده کند.

اسپنسر که در بخش محصولات مایکروسافت مشغول به کار است در طی یک سال گذشته تلاش کرده تا تیم Xbox را روی هواداران و بازی های مخصوص به آن متمرکز کند. همین مسئله توانست به آن ها الهام بخش باشد و منجر به تولید یک اپلیکیشن جدید برای ویندوز 10 شود. میرسون در این مورد می گوید: Xbox تمام تمرکزش را روی طرفداران گذاشته بود و با آن ها ارتباط برقرار کرده بود و با دقت به نظرات آن ها توجه می کرد. اسپنسر واقعا به این مسائل اهمیت می دهد چون واقعا به شوق طرفداران Xbox زندگی می کند.

اسپنسر به ویندوز 10 به دید موقعیتی نگاه می کند که بتواند از طریق آن Xbox Live را در دسترس علاقمندان قرار دهد تا بتوانند از Xbox store استفاده کنند. حالا Xbox store از Windows store کاملا جدا شده ولی مایکروسافت قصد دارد در پاییز سال جاری آن ها را در هم ادغام کند. اسپنسر در این مورد می گوید: رسیدن به یک store واحد که شامل تمام محتوای مایکروسافت باشد به زمان بیشتری احتیاج دارد. یعنی اگر بخواهیم اپلیکیشن های ویندوز 10 را روی Xbox One ببینیم باید تا سال دیگر منتظر بمانیم. به روز رسانی ویندوز 10 برای Xbox به اینصورت است که UI، سرعت و دستیار دیجیتالی مایکروسافت (کورتانا) همگی جدید می شوند. مثلا می توانید به کورتانا بگویید: بیشتر دوستان من به انجام چه بازی مشغول هستند؟ بقیه ی کاربران بیشتر در حال تماشای چه چیزی هستند؟ قدم بعدی این است که زمانی که در فضای بازی قرار دارید از کورتانا بپرسید چطور می توانم از این مرحله به مرحله ی بعدی بروم؟ اسپنسر می گوید اتصال بازی های کامپیوتری به Xbox One همان چیزی ست که همیشه دنبال آن بوده. او در این مورد می گوید: ما متوجه این موضوع هستیم که اگر بخواهید PC را به Xbox متصل کنید باید بتوانید به خوبی از کیبورد و mouse استفاده کنید و این دقیقا همان چیزی ست که برای رسیدن به ن تلاش می کنیم.

verge-2015-07-21_12-27-18.0

میرسون و تیمش ویندوز 10 را به سرویسی تبدیل کرده اند که مرتبا به روز رسانی می شود و در طول زمان امکانات جدیدی به آن اضافه می شود. به نظر می رسد مایکروسافت هنوز به درستی نمی‌داند باید چطور از پس چنین کاری بربیاید. انتشار ویندوز 10 نقطه ی عطفی در فعالیت های مایکروسافت است که امثال آن در گذشته منتشر نشده است. حتی زمانی که ویندوز 10 منتشر می شود کامل نیست. فعلا دغدغه بر سر به روزرسانی بخش هایی ست که مشکلات کوچک پدید می آورند. اگر ویندوز 7 و 8 دارید و ویندوز 10 را دریافت کنید، مرتبا شاهد این به روز رسانی ها خواهید بود. آن ها بصورت خودکار نصب می شوند تا همه ی کاربران از جدید ترین امکانات استفاده کنند. میرسون نسبت به کیفیت ویندوز 10 اطمینان کامل دارد. او در این مورد می گوید: با نگاه کردن به شرایط متوجه می شویم که کیفیت ویندوز 10 عالی است و سعی داریم نقص های بیشتری را برطرف کنیم. ما به صحبت های کاربران و بازخورد های آن ها متعهد هستیم و هر روز به روز رسانی های جدید منتشر می کنیم که حدود 30 مشکل را برطرف می کنند.

توجه و پاسخ به بازخورد ها باعث تکامل ویندوز 10 شده. قرار نیست ویندوز 10 یک ویندوز 8 و یا ویستایی بهم ریخته و یا نا موفق باشد. مایکروسافت نمی تواند این ضرر را از نظر مالی تحمل کند. میرسون می گوید: هدف ما این است که ویندوز 10 را منتشر کنیم و فضایی برای رضایت و خوشحالی کاربران فراهم کنیم.

رضایت و خوشحالی عبارتی ست که مایکروسافت روی آن تاکید بسیاری دارد. چون از آخرین باری که کاربران مایکروسافت راضی و خوشحال بوده اند زمان زیادی می گذرد و حالا زمان آن رسیده که وضعیت به کلی تغییر کند. اگر مایکروسافت بتواند کاری کند که کاربران دوباره عاشق ویندوز شوند، مدیریت دولوپر ها و اپلیکیشن ها کار ساده ای می شود.

** بخوانید: نگاهی به ویندوز 10 و ویژگی های آن **

از مصاحبه با تیم ویندوز 10 متوجه شدم که مایکروسافت بازخورد کاربران را خیلی خیلی جدی گرفته است. تمام محصولات دیگر مایکروسافت مثل Xbox، گوشی و هولولنز همگی بر اساس ویندوز 10 فعال می شوند. به همین دلیل ویندوز 10 تنها زمینه ای برای این محصولات تلقی نمی شود بلکه زمینه ای برای آینده ی مایکروسافت بوجود می آید. مایکروسافت هیچ برنامه ی دومی برای ویندوز در نظر نگرفته و به این مسئله که قرار نیست ویندوز جدیدی بعد از ویندوز 10 منتشر شود افتخار می کند. ولی روی این موضوع تاکید می کند که گروهی از افراد برای اضافه کردن ویژگی های بسیار جالبی به ویندوز 10 سخت در تلاش هستند. وقتی کاربران از این ویژگی ها استفاده می کنند مایکروسافت مایل است نظرشان را در مورد آن ها بداند.

آیا شما از استفاده از ویندوز 10 تجربه یا انتقادی دارید؟ در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

39 دیدگاه

 1. سلام
  من این ویندوز رو یعنی 10 رو از روز انتشار رو سیستم دارم 2015/07/29، تا حالا هیچ ایرادی ازش ندیدم خیلیم ازش راضیم
  این ویندوز رو به همه توصیه میکنم که نصب کنن و مطمئنم که ناامید نمیشین از نصبش
  اگه ویندوز غیراورجینال دارین رو سیستمتون با نصب این ویندوز سیستم شما به صورت اورجینال نصب میشه و آپدیت ویندوز برای شما مشکل ایجاد نمیکنه. خلاصه هر چی بگم از ویندوز کمه.
  یرای نصب ویندوز به این قسمت مراجعه کنین و طبق مشخصات سیستمتون 32 یا 64بیتی رو دانلود کنین
  https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
  ممنون

 2. واقعا که هیچ ایرادی نداره. البته یک ایراد داره و اینه که تو دو سه هفته اول که نصب میشه هر روز تقریبا آپدیت میشه احتمالا به این خاطر که نسخه دیویلاپر هستش و تا تکمیلش کمی زمان میبره. خیلی زیبا و بدون کوچکترین ایراد تو این ۱ ماه داره کار میکنه البته یادتون نره که حتما اکتیوش کنید تا با تمام امکانات براتون کار کنه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *