ممکن است تا کنون در مورد اپلیکیشن Yo چیزهایی شنیده باشید.

این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد به گوشی دوستتان نوتیفیکیشن Yo بفرستید. اگر به آن وارد شوید می توانید جواب Yo دوستتان را با یک Yo دیگر بدهید. شاید به نظر کمی مسخره به نظر برسد ولی جنگ یو ممکن است کار را به جای باریک برساند بطوریکه تصمیم می گیرید اپلیکیشن را پاک کنید. ولی دست نگه دارید، زیر بازی یو ها اندیشه ی جالبی نهفته شده است.

yo-appیو مکانیزم ساده ای پدید می آورد که بتوانید از طریق نوتیفیکیشن دوستتان را به بازی دعوت کنید. در حال حاضر سرویس های متنوعی وجود ندارند که بتوانید برای استفاده از آن ها از اپلیکیشن یو کمک بگیرید. مثلا می توانید در بازی های جام جهانی فوتبال کاری کنید که به ازای هر گل یک یو به گوشی شما فرستاده شود. ولی در آینده ممکن است از طرف رستورانی برای شما یو فرستاده شود. به این معنی که میزی که سفارش داده بودید آماده شده است. یا خط هوایی به شما خبر می دهد که پرواز در چه ساعتی انجام می شود یا گزارش آب و هوا اطلاع می دهد که قرار است یک سیل در شهر جاری شود. با اشاره ی کوچکی می توانید نوتیفیکیشن های برنامه را قطع کنید همچنین مانند خیلی از برنامه های دیگر در صورتیکه گوشی شما تغییر کند می توانید افرادی که به بازی دعوت کردید را توسط اپلیکیشن به گوشی جدید بیاورید.

صفحه ی اول گوشی شما معمولا با نوتیفیکیشن اپلیکیشن های مختلف پر می شود.

در دنیای امروز که وابستگی زیادی به اپلیکیشن ها وجود دارد مدیریت نوتیفیکیشن کار مشکلی است چون هر کدام از آن ها به اپلیکیشن خاصی مربوط می شوند و باید هر کدام از آن ها را دانلود و در آن ها ثبت نام کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن کتی پری ممکن است هر بار که کتی تور موسیقی به راه می اندازد شما را از خبر ها آگاه کند یا اپلیکیشن ESPN جدید ترین رویداد های مربوط به تیم ورزشی مورد علاقه تان را برای شما ارسال می کند. برای خاموش و روشن کردن نوتیفیکیشن ها روش ساده ای وجود ندارد. تمام تنظیمات آن ها در بخش های تو در توی اپلیکیشن واقع شده اند. در مورد اینکه چه نوتیفیکیشن هایی به دست شما می رسد و کدام یک از آن ها برای شما فرستاده نشود هیچ انعطافی وجود ندارد.

ولی در طرف دیگر Yo قرار گرفته که در آن نوتیفیکیشن با خود اپلیکیشن گره نخورده است و می توانید هر زمانی که مایل نیستید نوتیفیکیشن ها را ببندید.

در شرایط فعلی Yo کاربرد خیلی زیادی ندارد ولی سازنده ی اپلیکیشن معتقد است که این تازه اول راه است. دریافت Yo از طرف جام جهانی اولین اقدامی ست که در جهت برقراری ارتباط با شبکه ها انجام شده است. سپس این برنامه به برنامه هایی مرتبط می شود که مورد علاقه ی شما هستند. به عنوان مثال می توانید اگر صاحب وبسایت The Verge بودید می توانستید به خوانندگان سایت اطلاع بدهید که برای شما Yo بفرستند. شما هم در جواب آن مطالب و اخبار داغ وبسایت را برای آن ها می فرستادید. افرادی که مشغله ی زیادی دارند با این کار می توانند از اخبار آگاه شوند و در صورتیکه کنجکاو باشند می توانند وبسایت را باز می کنند تا خبر را بطور کامل بخوانند.

برای اینکه یک کانال جدید برای Yo راه اندازی شود چقدر زمان لازم است؟

نیم ساعت. سازنده ی اپلیکیشن می گوید این تاخیر به این خاطر است که همیشه پشت سیستم نیستم و به محض برگشتن به منزل آن را تایید می کنم. برند ها و کسب و کار های تبلیغاتی می توانند هم از طریق اپلیکیشن و هم از طریق وب به امکانات آن دسترسی پیدا کنند.

سازنده اپلیکیشن ادعا می کند که تا به حال این اپلیکیشن که تا به حال تنها نوتیفیکیشن می فرستاد توانسته یک میلیون دلار سرمایه جمع کند و امیدوار است یک میلیون نفر از کاربران که این اپلیکیشن را نصب کرده اند آن را از گوشی هایشان پاک نکرده باشند چون قرار نیست تنها فایده ی اپلیکیشن فرستادن Yo های بی معنی به دوستانتان باشد.

Photo_Jun_26__10_07_21_AM.1403791666

از قبل مکانیزمی برای معرفی دوستان روی Yo قرار داده شده است ولی قطعا به همین سادگی نخواهد بود. نوتیفیکیشن های SMS برای سال ها به عناوین مختلف استفاده می شده است ولی این سرویس به حدی با اسپم ها درگیر شده که دیگر کسی از آن استفاده نمی کند. سازنده ی اپلیکیشن می گوید که کاربران روی ثبت شماره تلفن همراه حساسیت به خرج می دهند به همین خاطر این اپلیکیشن تنها از آن ها یک نام کاربری می خواهد.

در گذشته هم سرویس هایی برای مدیریت نوتیفیکیشن ها راه اندازی شده بودند ولی هیچ کدام نتوانستند این کار را به خوبی انجام دهند. App.net تلاش کرد اخبار و وقایع وبسایت ها را به کاربر اطلاع دهد ولی راه اندازی سرویس کار بسیار مشکلی بود. Boxcar مثال دیگری از این سرویس است ولی نمی تواند پست های خاص را گلچین کند و تمام آن ها را به کاربر اطلاع می دهد. IFTTT مثال دیگری است که به شما اجازه می دهد در مورد هر موضوعی نوتیفیکیشن قرار دهید ولی متاسفانه هنوز نتوانسته مخاطب زیادی پیدا کند. چون راه اندازی آن ها وقت زیادی می برد.

تا به اینجای کار Yo ساده ترین اپلیکیشن در اپلیکیشن های این دست است ولی محدودیت هایی هم وجود دارد. یوی جام جهانی نمی تواند به شما بگوید که کدام تیم امتیاز بیشتری دارد ولی می تواند شرایطی بوجود آورد که از پشت میز کارتان تلویزیون تماشا کنید. این طبیعت خیره کننده ی Yo است که آن را به یک ایده ی میلیون دلاری تبدیل می کند.

ممکن است تعداد زیادی ایمیل خوانده نشده داشته باشید ولی وقتی Yo دریافت می کنید دیگر لازم نیست ایمیل را بخوانید حتی لازم نیست اپلیکیشن را باز کنید. سازنده ی اپلیکیشن اعلام کرده که قصد ندارد محتوایی مانند URL یا عکس به Yo اضافه کند. وقتی یک کاربر Yo دریافت می کند باید بتواند از موضوع آن سر در بیاورد.

وقتی نوتیفیکیشن می تواند به تنهایی خبر مورد نظر را به صورت کوتاه به کاربر منتقل کند، از اتلاف وقت جلوگیری می شود. ولی این مشکل هم وجود دارد که وقتی محتوای کافی در اختیار کاربر قرار نمی گیرد نمی توانید به او بفهمانید که موضوع از چه قرار است. وقتی Yo مشخص نمی کند که ساعت پرواز شما تغییر کرده یا یک خبر داغ فرستاده، چه فایده ای می تواند داشته باشد؟ به علاوه Yo می تواند مانند بقیه ی نوتیفیکیشن ها خسته کننده باشد مخصوصا اگر در مورد تبلیغات تجاری باشد. (در این شرایط کاربر در صورت عدم تمایل می تواند با سادگی یک کلیک نوتیفیکیشن مورد نظر را حذف کند)

بدون شک اپلیکیشن های دیگری هم پدید می آیند که به همین امکانات مجهز هستند. ممکن است Yo نتوانسته باشد شما را از شر نوتیفیکیشن های بی شمار خلاص کند ولی قطعا اپلیکیشنی پدید می آید که می تواند از پس این کار بربیاید.

سرویسی که شبیه به یک جوک میلیون دلاری بود راه حل های خوبی برای پیشرفت دارد. حداقل می تواند کاری کند که برای هر نوتیفیکیشن گاه و بیگاه درگیر گوشی نباشیم.

One thought on “چرا باید آزار دهنده ترین اپلیکیشن را استفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *