دیکشنری آکسفورد کلمه ی سلفی را در سال 2013 ساخت و بعد از آن دسته ی سلفی به یکی از پرطرفدار ترین هدایای سال 2014 مبدل شد. حوالی ایام تعطیلات تقاضا برای دسته ی سلفی به طرز چشم گیری افزایش پیدا می کند چون همه دوست دارند عکس های به یاد ماندنی از خودشان داشته باشند.

شرکت Nordstorm در ماه نوامبر به فروش دسته ی سلفی در 118 فروشگاه مختلف پرداخت و پیش از رسیدن کریسمس ناچارا به علت تقاضای زیاد مجبور شد دو بار دیگر سفارش تهیه کند. Promaster که به 500 فروشگاه لوازم جانبی آمریکا جنس می فرستد، بعد از فروش تمام دسته ها مجبور شد دوباره برای تولید بیشتر آن اقدام کند.

در روز 25 ماه دسامبر سال گذشته هشتگ selfiestick# در توییتر رواج پیدا کرد و کسانی که برای کریسمس دسته ی سلفی هدیه گرفته بودند عکس هایشان را ارسال می کردند. عکس های سلفی طرفدار بسیاری دارند و استفاده از دسته ی سلفی، عکاسی را راحت تر و جالب تر کرده است. قیمت گجت در آن زمان بین 10 تا 30 دلار بوده. تاثیر تعطیلات روی تعداد عکس های سلفی منتشر شده در توییتر، فیسبوک و اینستاگرم واقعا مشخص است. در ماه آوریل وقتی باراک اوباما به همراه جو بایدن در یک ماشین لیموزین در پنسیلوانیا در حال گشت و گذار بود یک عکس سلفی از خودش منتشر کرد.

IMG_6883

از تابستان سال گذشته صدها هزار دسته ی سلفی در آمریکا به فروش رفته مخصوصا در ماه دسامبر به تنهایی 100 هزار عدد از آن ها خریداری شده. از آنجایی که این محصول به تازگی به بازار آمده ممکن است این نرخ تقاضا بعد از کم شدن تب و تاب، کاهش پیدا کند. این وسیله ابتدا در تابستان سال گذشته در فروشگاه های فروش دوربین معرفی شد و وقتی روزنامه ی تایم آن را بهترین اختراع سال 2014 معرفی کرد، عاشقان عکاسی سراسیمه برای خرید آن اقدام کردند. همچنین به عنوان بهترین هدیه ی کریسمس هم انتخاب شد به صورتیکه در تمام فروشگاه های مربوطه، دسته ی سلفی نایاب شده بود.

تولید کننده های مختلفی به ساخت دسته ی سلفی که مونوپاد نام دارد روی آوردند. طول آن تغییر پیدا می کند و بعضی از محصولات ریموت بلوتوث دارند که تلفن همراه را کنترل می کنند ولی برای استفاده از مدل های دیگر باید دوربین گوشی را روی حالت تایمر قرار دهید. بعضی از مونوپاد ها تا 1.2 متر هم افزایش طول پیدا می کنند. تنها یک مشکل نگران کننده وجود دارد و این است که ممکن است بلوتوث یک مونوپاد در کار مونوپاد دیگری که در نزدیکی آن است اختلال ایجاد کند. وزارت علوم کره ی جنوبی فروش مونوپاد های غیر قابل تنظیم را در ماه نوامبر ممنوع کرد و کسانی که از قانون پیروی نمی کنند به زندان و پرداخت جریمه تهدید شدند.

محبوبیت مونوپاد به فروش دوربین های عکاسی خسارت زیادی وارد کرده چون روز به روز تعداد بیشتری از افراد عکاسی با مونوپاد را به دوربین دیجیتالی ترجیح می دهند. ولی با وجود این دسته های سلفی، فروشنده های دوربین می توانند ضرر کاهش تقاضا برای دوربین های عکاسی را با فروش لوازم جانبی مثل مونوپاد جبران کند.

گوشی های هوشمند قابلیت عکاسی را در اختیار کسانی قرار داده اند که اگر این قابلیت وجود نداشت ممکن نبود هیچ وقت به طرف عکاسی بروند. دسته های سلفی تنها برای عکس گرفتن کاربر از خودش اختراع نشده، بلکه عکاس می تواند با استفاده از مونوپاد به نقاط دور، دسترسی پیدا کند، مثلا تمام افراد خانواده را در یک عکس جا بدهد یا زمینه ی قشنگ و گسترده ای برای عکس برداری داشته باشد. تنها مسئله عکس گرفتن با دوستان و آشنایان نیست، اپلیکیشن های متنوعی طراحی شده که امکانات زیادی در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *