شاید خیلی برای معرفی Samsung Galaxy K-Zoom C111-C115 دیر باشد اما اطلاعاتی که در بعضی سایتها و وبلاگهای کوچک و بزرگ فارسی زبان در مورد این نسل از گجتها (که با نام کمرافون (Camera phone) هم آنها را می شناسند) و این محصول سامسونگ منتشر می شود عموما دارای ایرادات و اشتباهاتی در مورد تاریخچه و خصوصیات تخصصی می باشد که مطالعه آنها، مرا برآن داشت تا به تفسیری دقیق، شایسته، صحیح و درخور این نسل از گجتها و این محصول اختصاصی بپردازدیم.

برای تک تک کاربران موبایل در سراسر دنیا همیشه یکی از نیازها و ملزومات مورد توجه برروی موبایل خود داشتن یک دوربین خوب با قابلیتهای یک دوربین حرفه ای بوده، اما داشتن یک دوربین کامپکت امروزی بر روی یک موبایل امروزی چطور؟ به یقین هیچکس نمیتواند به راحتی از آن چشم پوشی کند و چه بسا این آرزوی دیرینه ی هر کاربر موبایلی است.

در ادامه مطلب قصد تحلیل و بررسی جدید ترین محصول سامسونگ در این حوزه را داریم اما قبل از آن، به تاریخچه ای از تولیداتی از این دست و سری کمرافون ها (یا همان دوربین-موبایلها) گذشته می پردازیم.

 به جرات میتوان گفت شرکت سامسونگ جسورترین تولید کننده گجت ها و محصولات تکنولوژیک در دنیا است حتی داشتن ایده و تفکر دوربین های دیجیتال کامپکت بر روی موبایل برای طراحان خوش ذوق و باهوش این شرکت کافیست تا آن را در کارخانه عظیم خود تبدیل به یک محصول خواستنی و انقلابی خاص برای عموم مردم کنند.

Samsung.M880.pixon.2
Samsung M8800 Pixon

در این حیطه اولین تلاش این شرکت در سپتامبر 2008 بود که دوربینی با سنسور 8 مگاپیکسلی را بر روی یک گوشی خوش قیمت قرار داد و نام آن را M8800 Pixon گذاشت گرچه خیلی دوربین دیجیتال خاصی با امکانات بسیار محسوب نمی شد ولی ظاهری کاملا راضی کننده داشت و محبوبیت خوبی نیز پیدا کرد و نوید بخش آینده ای روشن برای خانواده کمرافون های بعد بود.

M8910.1
Samsung M8910

 تلاش بعدی این شرکت درست یک سال بعد منجر به خلق دو برادر با نامهای M8910 و M8920 شد که به واقع بسیار از نسل قبل خود بهتر بودند به حدی که برای اولین بار سنسور 12 مگاپیکسلی در هر دوی آنها و زوم اپتیکال 3 برابر در M8920 و تمامی امکانات به روز یک موبایل کامل را درون خود جای داده بود و قویترین دوربین بر روی یکی از پیشرفته ترین موبایلها محسوب می شدند و حتی به پنل صفحه نمایش از نوع AMOLED بسیار با کیفیت مجهز شده بودند و هر کسی را شیفته و مجذوب خود می کردند و میتوان این محصولات را اولین کمرافون واقعی و قدرتمند در زمان خود طلقی کرد اما از این گجتها تنها برادر کوچکتر یعنی M8910 وارد بازارهای جهانی شد.

M8920-W880.AMOLED.12M
W880 AMOLED 12M و M8920

 تقریبا سه ماه بعد از M8920 ناکام، سامسونگ W880 AMOLED 12M را درست با همان ظاهر M8920 روانه بازار جهانی کرد البته با محدودیتها و کمبودهایی نسبت به M8920 که میتوان دلایل آن را رقابتی کردن قیمت و توانایی تولید انبوه و سودآور بودن پروژه فروش آن و ایجاد فضایی برای پیشرفت و ارتقاع مدلهای بعدی و همچنین رقیب نشدن M8920 برای دوربین های کامپکت تولید خود سامسونگ دانست و این دلیل هم وجود داشت که سامسونگ معرفی M8920 را با مسلح کردن به تمامی تکنولوژی های خود کمی عجولانه و غیر منطقی دانست.

سامسونگ مخترع و مبتکر دیگر هیچ اقدامی در جهت تولید و معرفی محصولاتی از این دست نکرد تا سال 2012 ، این وقفه طولانی را میتوان بیشتر در همان حس خطر این محصولات برای شکست در فروش دوربین های دیجیتال کامپکت تولید خود سامسونگ دید، سامسونگ از این میترسید که اگر این نوع محصول جدید را تا دندان مسلح به تکنولوژی های خود کند دیگر بازار و میدانی برای دوربین های کامپکت خود نمی گذارد و این یک نوع خودکشی است، همچنین دلیل دیگر این بود که این شرکت برای خود هیچ رقیبی نمیدید و خود را یکه تاز این عرصه جدید میدانست پس بازار در این حیطه نه رقابتی بود و نه آماده پذیرایی پس لزومی برای عجله کردن نداشت و صبر کردن برای پخته تر شدن در تولید و کسب تجربه و انجام تحقیقات بیشتر و ارزیابی بازار همه دلایلی برای این وقفه بود.

Samsung.Galaxy.Camera.2.GC200
Samsung Galaxy Camera 2 GC200
nokia.lumia.808
NOKIA lumia 808

در سال 2012 سامسونگ با احتیاط تمام در فضایی بدون رقیب و بدون نگرانی دوربین هایی بسیار خوب را بدون امکان تماس و عدم پشتیبانی از شبکه GPRS روانه بازار کرد اما در اقدامی جالب و برنامه ریزی شده آنها را به سیستم عامل اندروید مجهز کرد تا هم بازخورد مشتریان را بسنجد هم انتظارات و تمایلات و سلیقه مردم را مورد تحلیلی دقیق قرار دهد و اینکه آیا مردم برای یک دوربین کامپکت خلاصه شده بر روی یک موبایل بدون قابلیت تماس ولی با جدیدترین و بهترین سیستم عامل آن زمان یعنی اندروید Jelly Bean 4.1 چقدر اشتیاق دارند و همچنین مهمترین دلیل این کار سامسونگ تشنه تر کردن مشتریان و دوستداران دور افتاده از نسل کمرافون ها بود برای برنامه جدید خود که تولید سومین نسل این محصول با تمام قابلیتهای یک موبایل بود، سامسونگ با این کار بازار را برای ورود محصول جدید حسابی داغ و آماده کرد.

البته در ابتدای سال 2012 شرکت نوکیا از سنسور خیره کننده 41 مگاپیکسل در یکی از برترین موبایلهای خود استفاده کرد و نگاه عاشقان عکاسی با موبایل را به سمت خود معطوف کرد اما نوکیا برای سامسونگ مانند حریفی بی دندان می نمود چراکه نه از سیستم عاملی بهینه و منعطف و آینده دار برخوردار بود و نه از لنزهایی خاص برای حالت های مختلف عکاسی بهره میبرد همچنین بدون زوم اپتیکال و فقط با تکیه بر مگاپیکسل بیشتر جنگجویان نوکیا برای سامسونگ به مانند سربازانی فقط برای مانور بودند.

S4ZOOM.11
Samsung Galaxy S4-Zoom

 سامسونگ درست بعد از معرفی پرچمدار سال 2013 خود یعنی Galaxy S4 نقشه خود را عملی کرد و با دنباله روی از نام خانوادگی و اعتبار بالای خاندان گلکسی ها نسل بعدی کمرافون را پس از مدتها وقفه به اسم و فامیل Galaxy S4-Zoom معرفی کرد تا سایه و اعتبار خاندان گلکسی، پشتیبانی مطمئن برای این تازه متولد شده اش باشد.

Samsung-Galaxy-S4-VS-Galaxy-S4-Zoom-4
Samsung Galaxy S4 و Galaxy S4 Zoom 4

اما نه با امکاناتی مانند Galaxy S4 اصلی بلکه با امکانات نسخه کوچک شده و میان رده آن یعنی Galaxy S4 mini، در واقع پیوندی در کارخانه سامسونگ بین خانواده ی کمرافون های پیر و گلکسی های جوان شکل گرفت تا مسیر پیشرفت و تکامل را با تجربه و قدرت یکدیگر بپیمایند و تقریبا تا اکنون این مسیر ادامه داشته که آخرین همسفران این مسیر برادر بزرگتر یعنی Galaxy S5 و خواهر کوچکتر آن Samsung Galaxy K-Zoom هستند.

s6.s6edge
مدتی قبل، سری دوقلو های جدید خاندان گلکسی به نام های Galaxy S6 و Galaxy S6 Edge معرفی شد که شاهد بودیم خاندان گلکسی با تغیرات و تحولات اساسی و ریشه ای در تمام طراحی ها و خصوصیات اصلی خود مواجه بود و باید منتظر باشیم تا ببینیم این دوقلوهای جدید، خواهر کوچکتری از سری کمرافون های دوست داشتنی خواهند داشت یا راهشان دیگر از هم جدا خواهد بود و دیگر پیوندی بین این دو خانواده مطرح و پر طرفدار در کارخانه سامسونگ وجود نخواهد داشت.
در واقع باید اینطور حدس زد که شاید سامسونگ برنامه هایی برای تولید کمرافون های جدید داشته باشد اما از آنجایی که Galaxy S6 به طور کامل از صفر باز طراحی شد برای ادامه راه Galaxy K-Zoom سامسونگ به ناچار باید طراحی آن را نیز مانند برادرش Galaxy S5 از صفر آغاز کند مگر اینکه به طور کامل این پیوند را بشکند و مسیر جدیدی برای این دسته از محصولات ترسیم کند.
احتمال دیگر این خواهد بود که سامسونگ با کار برروی دوربین های عمومی و کوچکتر و ارتقاء کیفیت و کارایی آنها همچون دیگر شرکتهای رقیب بر تکامل اسمارت فونهای جدید تکیه کند و فکر ادامه راه نسل Galaxy K-Zoom را به طور کامل از سر خارج کند و هوا دارانش را فراموش کند و انقراض این نسل از محصولات شرکتش را اعلام کند که این کار از سامسونگ بعید است.

حال مسائل خانوادگی این کارخانه را به خودشان واگذار می کنیم و برگردیم به موضوع اصلی یعنی بررسی Samsung Galaxy K-Zoom تا با هم به این محصول انقلابی از سامسونگ نگاهی بندازیم:

Galaxy-K-zoom_3-colors_02

دوربین:

 cam-1a.b

گلکسی کی زوم Galaxy K-Zoom دارای یک سنسور 20.7 مگا پیکسلی تولیدی خود سامسونگ است که مشخصات فنی یکسانی با نسخه قبلی دارد. فاصله کانونی ۲۴۰ ~ ۲۴ میلیمتر و گشودگی دیافراگم F/3.1-6.3 و حسگر ۱/۲٫۳ آن نیز بر روی خواهر کوچکتر خود Galaxy S4-Zoom نیز قرار دارد اما رزولوشن دوربین از ۱۶٫۳ مگاپیکسل به ۲۰٫۷ مگاپیکسل افزایش یافته که خود دلیلی بر کوچک شدن سایز پیکسل‌ها نسبت به نسل قبلی است زیرا در همان اندازه حسگر قبلی تعداد پیکسلها افزایش داشته اند.

سایز دقیق هر پیکسل در محصول جدید ۱٫۱۲ میکرون است که نسبت به ۱٫۳۴ میکرون نسل قبلی کمی‌کوچکتر شده این یعنی نور کمتری داخل هر پیکسل می‌گردد که در نتیجه افزایش رزولوشن همراه با کوچکتر شدن اندازه پیکسل‌ها و باید نویز تصاویر ثبت شده را بیشتر کند و همچنین دریافت نور کمتر نیز مساوی است با شارپنس پایینتر و نویز بیشتر خصوصا در فضاهای کم نور.

sensor

البته سنسور از نوع CMOS BSI است که تقریبا باعث جبران مشکل کوچکتر شدن پیکسل‌ها خواهد شد، و از ایجاد نویز بیشتر جلوگیری مینماید، حضور سنسور BSI بجای سنسور ایزوسل است، همان سنسور معروف و فوق العاده برادر بزرگتر یعنی Galaxy S5 که در ثبت شارپنس و وضوح رنگ تصاویر یک اختراع فوق العاده محسوب می شود.

واقعیت این است که بازار کمرافون‌ها و گوشی‌های هوشمند با بازار دوربین‌های حرفه ای و نیمه حرفه ای کمی‌متفاوت است و کاربران کمرافون‌ها به بالا رفتن اعداد و ارقام در زمینه مگاپیکسل دوربین عادت کرده اند و احتمالا سامسونگ نیز چاره ای جز این نداشته تا برای این کمرافون خود مگاپیکسلی بالاتر از مدل قبل را در نظر بگیرد.

لنز به کار رفته در این کمرافون همانند دوربینهای کامپکت ترکیبی از انواع لنزهای کاربردی در عکاسی است همانند لنز زوم، تله، فوتو، واید و مایکرو که ترکیب برخی از تمام این قابلیتها در این قبیل لنزها است که این دوربین های جیبی را حتی برای حرفه ای ها هم بسیار ارزشمند می کند.

Galaxy-K-zoom_flash
در این گجت دو نوع فلاش زنون و LED حاضر هستند که در حالت عادی هنگام عکاسی در شرایط نوری کم فلاش زنون به تنهایی عمل می کند و عملکرد بسیار خوبی دارد اما اگر نیاز به نور بیشتری باشد فلاش ال ای دی هم به همراه زنون و با سرعتی بالا عمل کرده و نور بیشتری را بر روی سوژه می تاباند که در بررسی های انجام شده واقعا عملکردی فراتر از تصور داشت.

Screenshot_zoom

زوم اپتیکال این محصول ظریف و دوست داشتنی تا 10 برابر است و بعد از آن تا 10 برابر زوم دیجیتال به آن افزوده می شود به این معنی که شما وقتی 10 برابر اول را زوم می کنید این زوم اپتیکال است و 10 برابر بعدی زوم دیجیتال محسوب می شود پس جمعا این لنز به شما 20 برابر زوم و بزرگنمایی خواهد داد که 10برابر اولیه آن اپتیکال و 10 برابر بعدی دجیتال است و در تنظیمات دوربین شما میتوانید حالت بزرگنمایی دیجیتال را حذف کنید و یا از حداکثر قدرت زوم این گجت استفاده کنید.

این نکته را متذکر می شویم درحالت زوم اپتیکات کیفیت پایین نمی آید ولی در حالت دیجیتال با کاهش کیفیت تصویر روبرو می شوید زیرا زوم دیجیتال اساسا بزرگنمایی در حالت نرم افزاری است. تمام دوربینها حتی D-SLR های بازار هم در زوم دیجیتال با کاهش کیفیت تصویر ثبت شده روبرو هستند ولی پردازشهای نرم افزاری با الگوریتمهای پیشرفته برروی تصویر این کاهش کیفیت را کم می کند.

Screenshot_cam-a
در مورد حالت های نرم افزاری و مودهای دوربین، ما تمام حالتها را امتحان و استفاده کردیم و میتوانیم بگویم بیشتر از حد انتظارمان و بسیار عالی بود.

Screenshot_p.s.a
در دوربین میتوانید 28 حالت مختلف عکاسی را انتخاب کنید به همراه حالت دستی و حالت اتوماتیک همچنین درحالت Pro Suggest به بی نهایت حالت از پیش تعیین شده و فوق العاده دسترسی دارید که البته باید از اینترنت دانلود کرده و از آن لذت ببرید. تجربه حاصل از این مدل عکاسی بسیار فوق العاده بود.

Screenshot_p.s.bScreenshot_p.s.c

همچنین میتوانید به صورت دستی خود اقدام به تنظیم دوربین در حالت Manual کرده و حالتی خاص را به نام خودتان در قسمت مخصوص این بخش در سایت سامسونگ قرار دهید تا دیگران هم از آن استفاده کنند به طور مثال حالتی که ما به اسم Moon Light و در قسمت مربوط به حالتهای عکاسی در شب به ثبت رساندیم برای گرفتن عکس از سطح ماه در حداکثر زوم و برای همه قابل دانلود و استفاده است، بعد از عکاسی میتوانستیم به وضوح حفره های روی آن را مشاهده کنیم که واقعا از دیدن این صحنه جا خوردیم.
(در زیر نمونه ای از عکسهای گرفته شده با این کمرافون را مشاهده می کنید – عکسهای توسط خودم گرفته شده و با نرم افزار مخصوص فشرده سازی و کم حجم شده اند)

20140911_223653

 کیفیت تصاویر گرفته شده با این گجت بسیار عالی هستند و تقریبا در تمامی شرایط ما با کیفیت قابل تحسین و خوبی روبرو بودیم رنگهای خوب و نویز کم و نور مناسب در تصاویر کاملا تایید کننده یک دوربین خوب و با کیفیت است به جرات میتوان گفت که با یک دوربین کامپکت بسیار خوب ولی با قیمتی بسیار مناسب طرف هستید که از بسیاری از دوربین های کامپکت بازار هم بهتر ولی ارزانتر است.

Screenshot_2015-04-16-19-18-52

یکی از نکاتی که در عکاسی با این گجت بسیار جلب توجه می کند قابلیت تنظیم نوردهی و اعمال روشنایی بر روی سوژه مورد نظر در هر نقطه ای است صرفه نظر از محل اعمال فوکوس، به این صورت که با فوکوس لمسی بر روی یک سوژه و نمایش کادر مربع سبز رنگ و فلش سفید رنگ کوچکی در یکی از گوشه های آن و لمس و حرکت دادن آن فلش سفید رنگ میتوان در هر نقطه ای میزان روشنایی و نوردهی را تنظیم کرد این قابلیت برای یک دوربین کامپکت که حتی از صفحه لمسی هم بی بهره است یک آرزو بشمار میرود و سامسونگ با درنظر گرفتن چنین قابلیت فوق العاده ای عملا لذت عکاسی برای هر کاربر این گجت را چندین برابر کرده و آزادی عمل بسیار زیادی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب در عکاسی مهیا کرده.
اگر تجربه عکاسی با دوربینهای بسیاری را داشته باشید با استفاده از این ویژگی در کی زوم تنها برای چند بار تجربه به جای خالی چنین قابلیت فوق العاده ای در تمامی دوربینهای کامپکت و موبایل و حتی در دوربین های حرفه ای پی میبرید و استفاده از این قابلیت برای شما تبدیل به عادت و گذینه ای لازم در عکاسی خواهد شد.

20x zoom

برای نشان دادن میزان زوم 20X در فیلمبرداری در یک روز که هوا تقریبا تمیز و صاف بود در منطقه ای مرتفع در غرب تهران اقدام به فیلمبرداری کردیم و چند عکس از روی فیلم در حال ضبط گرفتیم که نتیجه را در بالا مشاهده می کنید.

این نکته هم لازم به ذکر است که حجم عکسهای ثبت شده توسط دوربین اصلی حداکثر تا 10 مگابایت تنها با فرمت JPGE خواهد بود که امیدواریم با آمدن آپدیت اندروید 5.1 به بالا برای این دوربین فرمت RWA برای آن فعال شود.

فیلم برداری حداکثر با رزولوشن فول اچ دی 1080p و 30fps and 60fps با سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه که مانند بسیاری از دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای بازار است صورت میگیرد که میتوانید در تنظیمات فیلم برداری حالتهای پایینتری را نیز انتخاب کنید کیفیت فیلم ها نیز بسیار خوب است و در حالت فیلمبرداری هم زوم 10 برابری اپتیکال به شما کمک زیادی خواهد کرد تا فیلم های بسیار خوبی را ضبط کنید البته در هنگام فیلم برداری اگر از زوم استفاده کنید به هنگام زوم کردن مقداری صدای موتور لنز در فیلم شما وجود خواهد داشت که این نکته کمی آزار دهنده خواهد بود.

در فیلم برداری امکان ضبط فیلم با حالت صحنه آهسته و صحنه تند نیز هر کدام تا 8 برابر وجود دارد که فیلبرداری را بسیار جذابتر می کنم در حالت مایکرو و HDR هم نتایج تستها بسیار رضایت بخش بود.

در تنظیمات دوربین گزینه های بسیاری وجود دارند که مسلما دست شما را بسیار باز خواهند گذاشت تا به شکل دلخواه تنظیمات را اعمال کنید همچنین دربین آنها قسمتی مربوط به اتصال ریموت کنترل بیسیم برای شاتر دوربین است یعنی میتوانید یک ریموت شاتر بیسیم به دستگاه متصل کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

در مقایسه رنگ ثبت شده در فیلمها و عکسهای بین این گوشی و برادر بزرگش ما رنگهای بیشتر و زنده تری را از Galaxy S5 دیدیم که این امر به دلیل استفاده از سنسور ایزوسل است و نمیتواند دلیلی بر شکست این کمرافون باشد.
در مقایسه سرعت ثبت تصویر فقط و فقط کمی از Galaxy S5 عقب افتاد که این به دلیل پردازشی بیشتر بر روی ذخیره تصاویر است زیرا مگاپیکسلی بالاتر و نوع سنسوری بزرگتر و متفاوت دارد و صدالبته جزئیات و دقت تصویر ثبت شده در آن از Galaxy S5 و از Xperia Z3 سونی و نوکیا لومیا 1020 و از آیفونهای 5 و 6 و 6 Plus بیشتر است.

Screenshot_2015-04-17-01-24-24
اندازه و نرخ فریم فیلم برداری
Screenshot_2015-04-17-01-22-15
اندازه عکس

CAMP-1

Galaxy K-Zoom به لرزش گیر اپتیک تصویر نیز مجهز است که در هنگام فیلم برداری و عکاسی تضمینی برای وضوح بالای ثبت لحظه های شما در زمان لرزش دست خواهد بود که قابلیت خاموش کردن آن را نیز خواهید داشت.

در مقایسه ای کوتاه میان  Galaxy K-Zoom و Galaxy S4-Zoom انجام دادیم دو تفاوت ظاهری به چشم می آمد که ای کاش این دو تفاوت میان این دو نبود یکی وجود قسمت کوچکی در زیر Galaxy S4-Zoom برای اتصال گوشی به سه پایه عکاسی و دیگری وجود حلقه ای به دور فریم فلزی لنز بیرون زده در Galaxy S4-Zoom بود که برای انجام فوکوس دستی به کار میرود و Galaxy K-Zoom متاسفانه از وجود هر دو این قابلیتهای بسیار خوب بی بهره است و جای خالی آن را همیشه احساس خواهید کرد.

S4 ZOOM-1

نکته دیگری که ای کاش در این گوشی وجود میداشت امکان روشن کردن LED کنار فلاش زنون به عنوان چراغ قوه بود که به هیچ عنوان حتی با نرم افزار های مربوطه هم نمیتوان از این کاربرد استفاده کرد.
این محدودیت از آنجاییکه هم فلاش LED و هم فلاش زنون در شرایط بسیار کم نور با هم عمل می کنند ممکن است به دلیل یکی بودن مدارات و طراحی مشترک بین این دو فلاش باشد که در صورت روشن شدن LED به صورت مجزا احتمال دارد فلاش زنون را دچار مشکل یا با اختلالی در عملکرد صحیح مواجه کند و دلیل احتمالی دوم، مشترک بودن مدارات، و چیپست و آینه های داخلی فلاش LED با LED مادون قرمز مخصوص برای فوکوس دقیق است.

صفحه نمایش:

در این بهترین کمرافون تاریخ تا به این لحظه یک صفحه نمایش از نوع Super A.M.O LED که بی شک برترین نوع صفحه نمایش حال حاضر است استفاده شده با رزولوشن HD با فشردگی پیکسل تقریبا 720×1280 pixels ~306 ppi و در اندازه ای معادل 4.8 اینچ و پوشیده شده با صفحه شیشه ای Gorilla Glass 3 که از مقاومترین شیشه های مورد استفاده در موبایلهای امروزیست.

چینش سلولهای LED در صفحه به صورت استاندارد Pen Tile matrix است که میتوانست بهتر باشد البته افراد تیز بین در رنگ قرمز و سبز تا حدودی میتوانند سلولهای LED را تشخیص دهند ولی بسیار باید دقت کرد به طوری که به چشم فشار می آورد و به هیچ عنوان نمیتوان این مورد را ایراد و ضعف در نظر گرفت.

کنتراست صفحه نمایش بسیار خوب و تقریبا در نزدیکی Galaxy S5 و Note 3 است که در زیر نور آفتاب مشکلی با دیدن متن و تصاویر نخواهید داشت و همچنین نمایش رنگها و شارپنس در بهترین حالت ممکن خود قرار دارند، بسیار زنده روشن و واضح و واقعی جلوه می شوند خصوصا وقتی به تصویری از ماه یا خورشید در آن نگاه کنید این موضوع مشهود تر خواهد بود.

screen-a

همیشه صفحات نمایش Super A.M.O LED بعد از Super A.M.O LED Plus بهترین صفحه نمایش های دنیا محسوب می شوند از دلایل آن میتوان به نمایش رنگ واقعی سیاه و کنتراست تا بی نهایت آنها و نمایش رنگهای بسیار شفاف و ترکیب رنگهای بسیار بالا و زاویه دید فوق العاده مصرف بسیار پایین قابلیت روشن نگه داشتن قسمتی از نمایشگر (مانند آنچه در قسمت خمیده نوت اج میتوان دید) اشاره کرد و صفحه نمایش خوب Galaxy K-Zoom نیز بی شک از آن جمله است.

حداکثر روشنایی این صفحه نمایش 294 nits است که از Galaxy S5 کمی کمتر است و حداقل میزان روشنایی آن 4nits است که چشمان بیننده در هنگام مطالعه در تاریکی مطلق با این واحد کم به هیچ عنوان دچار مشکل نخاهد شد. برای افرادی که از عینک استفاده می کنند و چشمان ضعیفی دارند، اول به دلیل داشتن زاویه دید بسیار وسیع، ما تنها این نوع صفحه نمایش را پیشنهاد می کنیم دوم به دلیل شفافیت و کنتراست بالا و ترکیب رنگی فوق العاده این پنلها میتوانید همیشه به بهترین نوع صفحه نمایش نگاه کنید و از تمام مزیت های فوق العاده این نوع پنل بیشترین لذت را ببرید و با اشتیاق تمام به تماشای عکسها و کلیپ های خود در هر مکانی مشغول شوید.

صادقانه باید اعطراف کرد که دوربین این گوشی به تنهایی دلیلی بسیار محکم برای خرید آن و لذت بردن از تمام قابلیتهایش است اما استفاده از این نوع صفحه نمایش دیگر جای هیچ گلایه ای را باقی نمیگذارد این درحالی است که شرکتهای مطرح و بزرگی چون اپل، سونی، اچ تی سی و رقیب وطنی مانند ال جی هم از این پنل ها حتی در پرچمداران خود هم استفاده نمی کنند البته این را میتوان از این جهت مورد ارزیابی قرار داد که سامسونگ به عنوان بزرگترین و بهترین تولید کننده پنلهای ال ای دی و انواع آنها با کمترین هزینه تولید و با بیشترین میزان تولید در جهان توانسته انحصاری بی چون و چرا داشته باشد و از این رو با دستی باز بیشترین تولیدات گجتهای بازار را با تجهیز به این پنلهای مرغوب و با کیفیت به نام خود ثبت کند اگر به این نکته هم توجه کنید میبینید دوربین کامپکتی خوب با صفحه نمایشی استثنایی به همراح اسمارتفونی مطرح و به روز همه در یک پکیج در یک دست شما خواهد بود.

پردازنده اصلی CPU و رم RAM:

پردازنده و مغز متفکر درون این موبایل تک چشم 20 مگاپیکسلی یک CPU شش هسته ای 32 بیتی به اسم Exynos 5260 تولید خود سامسونگ است که درون آن شش هسته مرکزی وجود دارد که تقسیم به دو بخش می شوند بخش دوم که دو هسته ای است با نام Cortex-A15با فرکانس محاسباتی به میزان حداکثر 1.7GHz گیگاهرتز میباشد که تنها در شرایطی که نیاز به محاسبات سنگین باشد روشن خواند شد و بخش اول که چهار هسته ای است با نام Cortex-A7 و با فرکانس محاسباتی به میزان 1.3GHz گیکاهرتز میباشد که در حالت عادی و برای انجام عملیات و کارهای روزمره و ساده کاملا مناسب میباشد.

طراحی این پردازنده شش هسته ای به این گونه بوده که در هیچ زمانی هر شش هسته باهم کار نخواهند کرد و البته دلایل آن کنترل حرارت داخلی دستگاه و همچنین جلوگیری از مصرف بیش از حد باطری و دلایلی از این قبیل بوده که کاملا منطقی به نظر می آید و به جاست.
در زمان تست و بررسی ما با این گوشی هیچگاه کندی و وقفه ای در کارکرد آن مشاهده نشد و به جرات پا به پای بزرگانی چون Galaxy Note3 و Galaxy S5 به پیش می آمد گرچه دقیقا نمیتوان انتظاری که از این دو را داریم از Galaxy K-Zoom هم داشته باشیم ولی در کار با این گوشی هرگز دچار کندی و مشکلی در اجرای برنامه یا بازی های حتی سنگین و گرافیک بالا هم نخواهید داشت در تست ما این گوشی به راحتی از پس اجرای آسفالت 8 بر آمد و این جای شگفتی و خوشحالی زیادی دارد، با اینکه هر شش هسته این CPU همزمان کار نمی کنند ولی عملکردی فوق العاده ای از خود نشان داد.

pro-chip

در قسمت گالری با داشتن حدود 800 عکس که با دوربین خود گوشی گرفته شده بود ما کمی با کاهش سرعت در نمایش تصاویر مواجه شدیم که فقط برای بار اول در گالری مشاهده شد و پس از لود کردن تمام تصاویر به راحتی و به سرعت زیاد قادر بودیم بین عکسها به جستجو و تماشا بپردازیم.
پردازنده کی زوم با یک رم 2 گیگابایتی تولید سامسونگ از عهده تمامی فعالیتهای سبک و سنگین روزمره شما بر می آید و هرگز به این نکته که رم دستگاه شما 2 گیگ است حتی فکر هم نمی کنید و بدون نگرانی همیشه به کار کردن با آن مشغول خواهید بود این نکته برای ما هم تجربه شد و بسیار خوشحالیم که سامسونگ با درنظر گرفتن این مقدار مناسب به راحتی از عهده فعالیتها و محاسبات کی زوم آن هم با شش هسته بر آید دلیل این انتخاب سامسونگ را در قسمت توضیحات مربوط به حافظه داخلی میخوانید.

در بنچمارک ما ابتدا رتبه 33977 را بدست آوردیم سپس رتبه 37193 و در هر دو حالت، حافظه Micro.SD کلاس 10 هم به دستگاه متصل بود نتیچه اول با نرم افزار AnTuTu ورژن 5.2 و نتیجه دوم با ورژن 5.7 بدست آمد که در هر دو حالت از ال جی G3 بالاتر بود و ما را متعجب کرد.

BENCH

در این قسمت باید این نکته را بیان کنیم که گرفتن امتیاز بنچمارک و در تمامی مراحل تست و بررسی این اسمارتفون، ما از لانچر محبوب و زیبای Go Launcher و نرم افزار Go Multiple Wallpaper و چند پک آیکون برای این لانچر استفاده می کردیم و این بیانگر سه نکته است:

 1. لانچر پیش فرض و کم امکانات Touch Wiz شرکت سامسونگ هنوز فاصله بسیار زیادی تا رسیدن به محبوبیت دارد و نیاز به تغییرات و بهبود های بسیاری در امکانات و قابلیتهای خود دارد تا خود را در میان رقبای خوش نام و بزرگی چون Go Launcher ببیند.
 2. Go Launcher بسیار پیشرفت کرده و با دنیایی از امکانات و زیبایی منحصر به فرد و راحتی در استفاده تقریبا برترین لانچر در میان رقبای خود است میتوان گفت که تقریبا کاری نیست که در این لانچر نتوان انجام داد، همچنین مصرف باتری این لانچر با تمامی امکانات جالب و پیشرفته ای که دارد حتی از لانچر اصلی گوشی هم کمتر است.
 3. با وجود نصب Go Launcher و چند برنامه مکمل و پلاگین های آن در تمام کارها و فعالیت ها و تست های ما گلکسی کی زوم بسیار عالی خود را نشان داد و با سخت افزار خود آماده اجرای دستورات بود.

GO-L

البته این اعداد و ارقام اکنون بیشتر تبدیل به یک رقابتی روی کاغظ و بسیار نامحسوس شده زیرا اکثر اسمارتفون های بازار به غیر از پایین رده ها و برخی از میان رده های ته جدولی از سخت افزار خوبی برخوردار هستند و تقریبا با انجام هیچ فعالیت روزمره ای دچار مشکل نخواهند شد پس فعلا نیازی نیست وارد بحث های مختلف و طولانی و گیج کننده در زمینه بنچمارک شویم و با انواع نرم افزارهای گرفتن بنچمارک نتایجی از اعداد و ارقامی متفاوت بدست آوریم زیرا کی زوم در هیچ فعالیتی که ما با آن انجام دادیم دچار مشکلی نشد همین کافی است تا نمره قبولی خوبی برای آن درنظر بگیریم.

بلندگو و خروجی صوتی:

بلندگوی اصلی در تستها انجام شده برای صدای زنگ پیشفرض میزان دامنه صوتی 69.0 دسیبل و برای صدای موسیقی دامنه صوتی 64.6 دسیبل و برای تماس صوتی از طریق همان بلندگوی اصلی دامنه صوتی 70.1 دسیبل را پخش کرد که معمولی اما واضح و قابل قبول به حساب می آید ولی در شرایط غیر پیشفرض و استفاده از اصواتی با دامنه تقویتی بالاتر نتایج کمی بهتر خواهند بود.
صدای ایجاد شده توسط بلندگوی دستگاه عالی نیست ولی حتی در اماکن شلوغ هم قابل شنیدن است.

headphone sp

در مورد پاسخگویی فرکانسی این بلندگو باید اشاره کنیم که پخش موسیقی با آن لذت بخش و دارای وضوح و شفافیت خوبی است اینطور به نظر میرسد که سامسون تلاش خود را کرده تا مصرف کنندگان این گجت از پخش صدای آن راضی باشند البته هرگز حتی نزدیک به صدای بلندگوهای قدرتمند HTC One M8 نخواهد بود ولی شما را برای گوش کردن به صدایی با تفکیک و قدرت خوب همراهی خواهد کرد.

در تستهای گرفته شده بر روی خروجی صوتی هدفون نیز ما از هدفون های شرکت نام آشنای Creative مدلهای EP-630 و EP-630i با پاسخگویی فرکانسی 6Hz تا 23KHz با ضریب تقویت106db که در بین حرفه ای ترین ها دنیا قرار دارد به نتایج حیرت انگیزی رسیدیم میزان اعوجاج صوتی در هدفون به میزان 0.0087 درصد و در صدای بلندگوی اصلی 0.0068 درصد بود که ما را به یاد کیفیت رویایی در تقویت کننده های لامپی قدیم انداخت میزان شفافیت و قدرت و کیفیت پخش شده در محدوده فراکانس پایین و صدای باس Bass بسیار دل نشین و حرفه ای بود باورکردنی نبود که این صدا از این گوشی با این قیمت و با تمام این قابلیتها و امکانات که گفته شد، پخش می شد همه چیز واقعا در یک چیز یعنی Galaxy K-Zoom.

spectrom analizer

با قطعیت تمام میتوان خروجی صوتی این محصول را در بین بهترین های بازار دانست و در مقایسه با خروجی کارتهای صوتی شرکت Beats در گوشی های شرکت HTC هم نتیجه بسیار نزدیک بود و تفاوتها بسیار جزئی پس، این نوید را به خریداران این گجت میدهیم که از بابت کیفیت صوتی در هدفون هیچ نگرانی نداشته باشند و حتی با اطمینان از شنیدن صدایی بسیار با کیفیت و شفاف با پشتیبانی محدوده وسیعی از فرکانسها توسط کارت صدای حرفه ای و قدرتمند تعبیه شده به سمت استفاده از این محصول واقعا عالی و به یادماندنی بروند تا از همه امکانات و پیشرفتهای تکنولوژیک در زمینه صدا و دوربین و صفحه نمایش و غیره نهایت لذت را در یک دستگاه ببرند.

حافظه:

میزان حافظه این گوشی 8 گیگابایت تعریف شده که واقعا کم است اما سیاست این کاهش فضای داخلی کم کردن هزینه تولید و مقرون به صرفه بودن برای خریدار است تا کاربر بتواند با متصل کردن یک چیپ حافظه جانبی و پرسرعت و ارزان قیمت این کمبود را به بهترین روش ممکن جبران کند، همچنین دوربینهای دجیتال کامپکت همگی بر حافظه جانبی برای نقل و انتقال اطلاعات تکیه دارند و کی زوم هم از این قاعده مستتثنا نیست.
چیپ حافظه جانبی مورد استفاده ما در این دستگاه تولید شرکت Patriot با 32 گیگ ظرفیت و استاندارد سرعت نقل و انتقال اطلاعات در کلاس 10 بود که به راحتی و با سرعت زیاد به انجام کارهای مختلف در آن پرداختیم بدون هیچ مشکلی.
این صرفه جویی در حافظه داخلی دست سامسونگ را در مجهز کردن کمرافونش به رم اجرایی با ظرفیت 2 گیگابایت باز گذاشته تا با این میزان فضای رم به راحتی به اجرای سنگین ترین برنامه ها اقدام کنید تصمیم سامسونگ در افزودن 2 گیگ رم بسیار درست، عالی و حساب شده بوده زیرا برای سهولت در اجرای برنامه ها و بازیهای مختلف بر روی یک دوربین کامپکت مجهز به سیستم عامل اندروید که در جلد یک اسمارتفون قرار گرفته کمتر از این میزان نمیتوانست باشد تا جلوی مشکلات احتمالی کاهش سرعت و پردازش را بگیرد.

micro sd

نباید این نکته را هم فراموش کرد که سامسونگ تنها شرکت با بیشترین میزان تولید قطعات و با کمترین میزان وابستگی به دیگر شرکتهای تولیدی قطعات در جهت عرضه محصولات خود است پس آزادی عمل بسیاری برای ارائه کاملترین و جامع ترین محصول الکترونیکی و گجتها با کمترین قیمت را دار است.
شیار مربوط اتصال چیپ حافظه جانبی بر روی قسمت خارجی بدنه قرار دارد تا نشان از سهولت در جداسازی و اتصال دوباره آن درصورت نیاز باشد و این گجت تا 64 گیگابایت حافظه خارجی را به راحتی پشتیبانی می کند، و پیشنهاد ما برای این دستگاه، حتما استفاده از استاندارد کلاس 10 برای چیپ حافظه خارجی آن است تا از حداکثر سرعت و کارایی آن در این گجت استفاده ببرید.

پردازنده گرافیکی:

MALI

پردازنده گرافیکی این گجت Mali-T624 نام دارد محصول شرکت ARM است که طراحی شده برای اکثر کارهای گرافیکی و مالتی مدیا خصوصا برای محاسبات بصری، با استفاده از نوآوری معماری سه کاناله، این تضمین کننده کارهای گرافیکی سنگین و پخش و ضبط ویدئو های با کیفیت بالا است. سیستم داخلی و قلب این پردازشگر گرافیکی، چهار هسته با مقیاس ها و توانی برای پردازشهای 2 بعدی و 3 بعدی قرار دارد که از Microsoft DirectX و Open GL پشتیبانی کامل را انجام می دهد.
لپ کلام اینگونه به شما بگوییم که از هر نظر خیالتان از اجرای بازیهای با کیفیت و مشاهده تصاویر و فیلمهای خود با این پردازنده گرافیکی راحت باشد در تستهای ما ویدئو هایی با رزولوشن 4K هم با نرم افزار MX Player به راحتی اجرا شدند با اینکه رزولوشن خود صفحه نمایش در اندازه HD 720p محدود شده است این دستگاه از پس اجرای این ابعاد و کیفیت و وضوح بالا به راحتی بر آمد.

سیستم عامل:

در مورد سیستم عامل این دستگاه، با آسودگی خاطر، جدیدترین نسخه اندروید ممکن یعنی Android OS v4.4.2 KitKat را سامسونگ برای آن در نظر گرفته تا خیال ما و شما را هم راحت کند اکثر کارهای ممکن در این سیستم عامل و امکاناتش همانند برادر بزرگترش Galaxy S5 است و فرق چندانی ندارد سیستم عامل بسیار روان و خوب عمل می کند همه چیز شسته و رفته به استقبال شما می آیند.

ANDROID VR
برنامه های پیش فرض هم همان های همیشگی و معروف شرکت سامسونگ هستند که مطمئن باشید دنیایی از امکانات و کارایی و جذابیت و نوآوری ها مدتها شمارا به خود مشغول می کند و هرگز حس کمبودی در آن را نخواهید داشت مگر به برنامه ای خاص نیاز داشته باشید مانند پخش کننده ای بهتر مثل MX Player که میتوانید این قبیل نرم افزار ها را بدون نگرانی نصب کنید و از آنها در حداکثر کاراییشان در این سیستم عامل استفاده کنید.
قابلیت آپدیت سیستم عامل این گجت مشخص نیست ولی از آنجایی که محصولی خاص در کارخانه سامسونگ به حساب می آید امید برای دریافت آپدیت جدید سیستم عامل اندروید آبنبات چوبی بسیار بالاست و همچنین در صورت آپدیت به نسخه 5 به بالاتر صد در صد قابلیت تصویر برداری بهبود یافته تر و پشتیبانی از فرمت ذخیره تصاویر با پسوند RAW حتمی خواهد بود.

سنسور و درگاه های ارتباطی:

MOTION-1

شتاب سنج، ژیروسکوپ، نزدیکی، قطب نما سنسورهای موجود در Galaxy K-Zoom هستند و همچنین این دستگاه از تکنولوژی NFC و قابلیت پشتیبانی از OTG را نیز داراست، سیمکارت مورد استفاده در گوشی نیز از نوع نوع Micro-SIM می باشد.

Galaxy K-Zoom در دو مدل با کدهای SM-C111 و SM-C115 روانه بازار شد، مدل C111 با تمام خصوصیات و مشخصات بدون امکان پشتیبانی از شبکه 4G و مدل C115 دقیقا مانند C111 است و از 4G نیز پشتیبانی می کند.

NTIF-1

باطری:

باطری مورد استفاده از نوع لیتیوم یونی با ظرفیت 2430 میلی آمپر یا همان 2.43 آمپر است که بهترین گذینه ممکن برای این گجت خواهد بود تا به طور کلی و در استفاده معمول حتی تا دو روز نیاز شما را برای عکاسی و تماس و استفاده های عادی برآورده کند اما اگر به اینها گشت و گذار در اینترنت و استفاده از WiFi و 3G و پخش فیلم هم اضافه کنید انتظار فقط یک روز کامل همراهی کردن را از آن داشته باشید.

شاید به نظر زمان استفاده از آن کم باشد اما با درنظر گرفتن این نکته که شما اول یک دوربین دیجیتال کامپکت خوب چسبیده به یک موبایل خوب را دارید و حتی بهترین دوربینهای دیجیتال کامپکت هم با باطری ضعیفتر فقط چند ساعت دوام می آورند ولی این واقعا ستودنی است که سامسونگ همه چیز این گجت را با مهندسی بسیار پیشرفته به گونه ای گرد هم آورده تا بهترین و عالی ترین حالت ممکن را برای مصرف کننده و خریدار آن خلق کند تا هم دوربین و هم موبایل با تمامی امکانات ممکن برای استفاده ای یک روزه و یا دو روزه در یک دستگاه هیبریدی و کومبو فقط در جیب شما خلاصه شود.

BATT-2

در تست های ما با باطری 90 درصدی و گرفتن حدود 1000 عکس و سه فیلم 5 دقیقه ای Full HD این دستگاه به مدت تقریبا یک روز دوام آورد که یک رکورد بی نظیر برای سامسونگ خواهد بود و در تستی دیگر در همین شرایط ولی در حالت Air Plane Mode کمی زمان بهتر هم شد حدود 1400 عکس و سه فیلم 5 دقیقه ای حاصل عمر باطری آن بود.

درست همانند برادر بزرگ خود، این گوشی نیز به سیستم جدید و بسیار کاربردی Ultra Power Saving اختراع سامسونگ مجهز شده با این تفاوت که در این حالت برعکس Galaxy S5 صفحه سیاه و سفید نمی شود و رنگها از بین نمیروند که کارکردن با آن در این حالت را از Galaxy S5 دلپذیرتر می کنند ولی این حالت مقداری از قدرت آن در ذخیره کردن باطری می کاهد که بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. در حالت Ultra Power Saving قابلیت اتصال از طریق بلوتوث وجود خواهد داشت اما فقط برای برقراری تماس.

UPS

مشکلات:

یکی از مشکلات دستگاه مشکل بیرون اومدن خود به خودی لنز دوربین  است که در این مورد طبق تستهای انجام شده ما، تنها هنگامی این اتفاق رخ میدهد که کاربر بر روی گوشی خود برنامه یا برنامه هایی را نصب داشته باشد که قابلیت استفاده از دوربین را دارند مانند برنامه های متفرقه برای عکاسی و فیلم برداری مثل Camera360 و یا استفاده از برنامه های بارکد خوان و غیره البته بیشتر نسخه های قدیمی تر برنامه ها کاربر را با این مشکل مواجه می کنند در تست ما با آخرین نسخه از برنامه Cam Scanner این اتفاق هرگز رخ نداد و اگر نیاز به برنامه های غیر ضروری ندارید فقط از برنامه اصلی دوربین استفاده کنید و هر برنامه ای را که قصد استفاده دارید از قبل بر روی دستگاه تست کنید و با بروز رسانی های سریع و به موقع آن برنامه را به روز نگه دارید تا دچار مشکل نشوید.

اگر این اتفاق برای شما افتاد هنگامی که صفحه نمایش قفل است یک بار از روی آیکون دوربین در قفل برنامه دوربین رو اجرا کرد و بعد با دوبار زدن بر روی کلید بک Back ، دوربین رو ببندید به همین راحتی اگر باز هم اتفاق افتاد مشکل از برنامه ای است که هنوز نصب دارید و همچنان درحال استفاده از دوربین است و تنها راه، پاک کردن برنامه های متفرقه و ری استارت ساده است.

راه بعدی باز به همین طریق، اجرای برنامه دوربین این بار از روی منو اصلی و گرفتن یک یا دو عکس و پاک کردن آنها است و بعد بستن برنامه دوربین، این کار فایلهای اجرایی برنامه دوربین را از داخل رم پاک می کند.
اگر باز هم نتیجه نگرفتید یک بار خاموش و روشن کردن گوشی مشکل را مرتفع می کند. ولی به خاطر داشته باشید تنها زمانی این مشکل رخ میدهد که شما برنامه ای متفرقه نصب داشته باشید که استفاده از دوربین در آن تعریف شده باشد.

در مورد خالی شدن سریع باطری Galaxy K-Zoom که برخی آن را مطرح کرده بودند میگوییم که اگر برنامه های غیر ضروری مثل برنامه های مدیریت دوربین و آنتی ویروس و انواع جعبه ابزارات سیستم عامل اندروید و مدیریت باطری و برنامه های پاکسازی رم مثل Clean.Master و این قبیل برنامه ها را نصب نداشته باشید و گوشی بعد از یک یا دو ماه استفاده مشکل خالی شدن سریع داشت به طوری که در روز، دو بار یا بیشتر باطری را کامل از زیر 15 درصد تا 100 درصد شارژ می کنید ایراد از باطری است و باید باطری را از طریق نمایندگی تعویض کنید در غیر این صورت این مشکل فقط به گردن برنامه هایی است که بیشتر فقط جنبه تبلیغاتی دارند، اصلا آیا این برنامه ها در حد ادعایشان و در حد تبلیغاتی که دارند، مفید و سودمند هستند؟ این سوال خود میتواند موضوعی برای تحقیق و بررسی بیشتر و ظریف تر باشد اما با آزمایشاتی که ما بر روی Galaxy K-Zoom با نصب و استفاده این دست برنامه ها انجام دادیم به شما اطمینان میدهیم که حتی نیاز به نصب یکی از این ها را در این اسمارتفون ندارید.در مورد خالی شدن سریع باطری Galaxy K-Zoom که برخی آن را مطرح کرده بودند میگوییم که اگر برنامه های غیر ضروری مثل برنامه های مدیریت دوربین و آنتی ویروس و انواع جعبه ابزارات سیستم عامل اندروید و مدیریت باطری و برنامه های پاکسازی رم مثل Clean.Master و این قبیل برنامه ها را نصب نداشته باشید و گوشی بعد از یک یا دو ماه استفاده مشکل خالی شدن سریع داشت به طوری که در روز، دو بار یا بیشتر باطری را کامل از زیر 15 درصد تا 100 درصد شارژ می کنید ایراد از باطری است و باید باطری را از طریق نمایندگی تعویض کنید در غیر این صورت این مشکل فقط به گردن برنامه هایی است که بیشتر فقط جنبه تبلیغاتی دارند، اصلا آیا این برنامه ها در حد ادعایشان و در حد تبلیغاتی که دارند، مفید و سودمند هستند؟ این سوال خود میتواند موضوعی برای تحقیق و بررسی بیشتر و ظریف تر باشد اما با آزمایشاتی که ما بر روی Galaxy K-Zoom با نصب و استفاده این دست برنامه ها انجام دادیم به شما اطمینان میدهیم که حتی نیاز به نصب یکی از این ها را در این اسمارتفون ندارید.

وزن:

در مورد وزن این دستگاه باید تجربه شخصی خودمان را عرض کنیم که این گوشی با این لنز غول پیکر تنها 28 گرم از آیفون 6 پلاس و 24 گرم از نوت4 و 38 گرم از Xperai-Z2 و 50 گرم از Galaxy S5 سنگین تر است و با در نظر گرفتن اینکه لنزی متشکل از تعداد زیادی عدسی و سنسورهای مختلف به همراه موتور لنز و محافظ آلومنیومی دور لنز روی یک گوشی قرار گرفته اند و وزن نهایی به همراه باطری 200 گرم می شود باید به شرکت سازندش آفرین گفت کاری که سامسونگ کرده است یک شاهکار به تمام معناست و در مقایسه با گوشی هایی مثل Note 4 و iPhone 5S و iPhone 6 Plus Xperia Z1-2-3 اصلا وزن این دستگاه به چشم نمی آمد و اصلا چند گرم سنگینتر بودنش محسوس نبود و بیشترین وزن آن زمانی حس می شود که کاربر و یا شخص به دست گیرنده در مواجه اول خود با آن تحت تاثیر ابعاد لنزی بزرگ در پشت گوشی قرار میگیرد و از نظر روانی این صحنه تلقینی از وزن زیاد به شخص القاء می کند.

بدنه و مقاومت:

این گوشی در تست ما با یک قاب ژله ای 3 گرمی، 3 بار از ارتفاع 70 سانتی متری افتاد و هیچ مشکلی برایش پیش نیامد. سامسونگ در این دستگاه از پلاستیک محکم و ضخیم و با کیفیتی استفاده کرده و خصوصا این فریم پلاستیکی ضخامت بسیاری در بال و پایین خود دارد دقیقا در محل اتصال کابل شارژ و سوکت هدفون میتوان به ضخامت این بدنه محکم پی برد (در تصاویر زیر قابل مشاهده میباشد) دلیل این ضخامت در بالا و پاین گوشی این است که بیشترین نقطه تماس و ضربه پذیری هر موبایلی هنگام سقوط در این دو قسمت است و از این جهت Galaxy K-Zoom مقاومت خوبی دارد.

با اینکه همیشه انتقادهای بسیاری از سمت منتقدین و کاربران به سامسونگ به خاطر استفاده از بدنه های پلاستیکی وارد می شود ولی این نکته را باید مدنظر قرار داد و به آن توجه بسیاری کرد که سامسونگ تنها شرکتی است که توانسته بدنه های پلاستیکی را به حدی از پختگی و تکامل برساند که حتی از شوالیه های زره پوش Apple و HTC و دیگر رقبای ریزو درشت خود مقاومتر و مستحکمتر شود.

نمونه و دلیل اثبات این ادعا بهترین فبلت سپتامبر 2013 تا سپتامبر 2014 یعنی Galaxy Note 3 است که با آزمایشات انجام شده و با وجود بدنه تمام پلاستیکی از بیشترین مقاومت در برابر خمیدگی و فشار در بین تمام فلزی های نامبرده بر خوردار بود که توانست بیشتر از دو برابر از رقبایش فشار را تحمل کند. پس واقعا بی انصافی و بی عدالتی خواهد بود که این دستاورد بزرگ سامسونگ و این شاهکارهای تکنولوژیک را فقط و فقط به خواطر دوست نداشتن و نپسندیدن پلاستیک در بدنه گجت هایش مورد انتقادهای بعضا تند قرار داده و آن را دلیل تحقیر و مایه شرمساری بدانیم و با بی توجهی کامل با آنها برخورد کنیم.

اگر ماده ای در برابر ضربات و خمیدگی ها و فشار از خود مقامت بسیاری نشان بدهد مهم نیست پلاستیک است یا فلز یا هر چیز دیگر بلکه باید قابلیتها و خصوصیات مثبت و کاربردی آنها را در نظر داشت. سایت خبری بیزنس اینسایدر مقایسه ای بین گوشی های هوشمند بازار موبایل برای بررسی مقاومت خمیدگی آنها انجام داده است. در این مقایسه گلگسی نوت ۳ پلاستیکی با تحمل ۱۵۰ پوند فشار در صدر این جدول قرار گرفت و آیفون ۶ فلزی و اچ تی سی وان نام آشنا با تحمل ۷۰ پوند در پایین این جدول قرار دارند.

bendtest1

در آخرین قسمت از این بررسی شما را به دیدن تصاویر Galaxy K-Zoom از زوایاس مختلق به همراه تصاویر پتنت ثبت شده برای Galaxy K-Zoom دعوت می کنیم البته اگر این تصاویر متعلق به این اسمارتفون باشند میتوان تغیرات جزئی را در محصول نهایی مشاهده کرد.

k-zoom patent

سخن پایانی:

در پایان واقعا این شاهکار سامسونگ ارزش خرید را برای همه کاربرانی که به دنبال یک گوشی سطح بالا و بسیار خاص میگردند و انتظار دارا بودن تمام تکنولوژی های روز با بالاترین سطح کیفیت دارند کاملا مناسب است خصوصا برای عاشقان عکاسی با قیمتی بسیار مناسب به نسبت امکانات و کارایی و انتظارات شخصی.

all-pt

19 thoughts on “Galaxy K-Zoom دوربین همراه سامسونگ

 1. Atrin گفت:

  سلام به همه دوستان و آقای نوری محترم…
  بنده باتوجه به تحقیقاتی که انجام دادم، حدودا سه ماه قبل این گوشی را خریداری کردم… اکثر توضیحات در بالا داده شد و فقط در یک کلام : فوق العاده ست … خااااص باشید …

  1. بهنام نوری گفت:

   سلام آترین جان ممنون از نظری که نوشتی مبارکتون باشه و به امید اینکه همیشه خبرهای خوش باهاش بشنوی
   تندرست و موفق و شاد باشی دوست عزیز

 2. رضا گفت:

  عکس های گرفته شده دوربین k zoom که قابل رقابت با بهترین دوربین های بازار میباشداز جمله از چشم و مناظر زیبا حرفی برای گفتن نمیزاره و همچنین کیفیت فیلمبرداری و خاصیت حرکت آهسته 60 فریم در ثانیه اونو از رقبای خودش جلوتر قرار داده با این حال میشه گفت بی نظیره امیدوارم از تولیدات مشابه محصولات جدید برندهای مشهور نیز مقاله تهیه کنید و این کارتون رو جز بهترین مقالاتی میدونم که بدون کپی و یا ترجمه از سایر سایتها تهیه شده و نشان دهنده عمق مطالب شماست و با تجربه به دست اومده ارزشمند میدونم و امیدوارم در همین عرصه رو به جلو پیش بروید . .

  1. بهنام نوری گفت:

   ممنون از شما آقا رضای عزیز

 3. مهبد گفت:

  با مطالعه تمامی نقد ها ی مربوط به این گوشی تصمیم به خرید گرفتم.
  و بسیار راضی هستم
  نقد و بررسی شما بهترین در بین آنها بود و کاملا گویا و شفاف و بسیار دقیق در جزییات و من را بسیار راهنمایی داد.
  از شما متشکرم.

 4. امین گفت:

  با سلام
  کامل ترین نقد
  واقعا عالی بود
  اگر نرم افزار Camera Awesome نصب کنید نویز کمتری دارید و بعدش روی ادیت کلیک کنید و اصلاح کنتراست را بالا ببرید تمام نقطه ظعف دوربین در خروجی با کیفیت تصاویر را اصلاح می کند فقط نقطه ظعف نرم افزار در گالری اش هست که عکس را با شارپنس کم نشان می دهد که اگر از گالری خود گوشی استفاده کنید مشکلی نخواهید داشت

  1. بهنام گفت:

   با سلام و سپاسگذاری از نظر شما

 5. mohsen.yuncker گفت:

  سلام باتوجه به این توضیحات عالی و نسبت به اینکه من دوربین خیلی واسم اهمیت داره.این گوشی خیلی عالیه.
  اماازنظر شخص خودم تنها مشکلش کوچک بودن ال سی دیشه.چون من به گوشیهای صفحه بزرگ علاقه خاصی دارم.فقط یه سوال:دوربین این گوشی از نظر قابلیت کاهش قرمزی چشم و حالت پانورامامشکلی نداره

  1. بهنام گفت:

   ممنون از نظر شما
   خیر مشکلی با این مورد نداره
   دراین دوربین تنظیماتی هست برای از بین بردن قرمزی چشم و واقعا عالی عمل میکنه

  2. بهنام گفت:

   مرسی محسن جان نه عزیزم از این نظر هیچ مشکلی نداره که هیچ یکی از بهترین های این مورد به شمار میاد

 6. مصطفی خوشقدم گفت:

  سلام خدمت دوستان . من این گوشی را ازبین صدها گوشی بازار گلچینم کردم. واقعا محشره … آفرین بر سامسونگ

 7. hossein گفت:

  بهترین نقدی که تا حالا خوندم. دستت در نکنه. مشکلی هست….فلش در حالت فیلمبرداری کار نمیکنه. رادیو fmنداره.

 8. بهنام گفت:

  آقایان مهبد و حسین و مصطفی عزیز از شما سپاسگذارم درود بر شما

 9. بهنام گفت:

  آقای حسین و آقای مصطفی عزیز بسیار ممنونم از ثبت نظرتون و اینکه این نقدرو مطالعه کردید

 10. HAMED گفت:

  سلام خدمت عزیزان. یه ایراد داره که چراغ نداره.

 11. سلام و درود ممنون از سایت خیلی خوبتون… مطالبتون عالیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *