مشکل با وسایل اینترنتی در خانه های هوشمند

وسایل اینترنتی

لامپ ها، ماشین لباسشویی، یخچال، قفل و صدها دستگاه خانگی دیگر که به طور قطع تا 10 سال آینده به اینترنت متصل خواهند شد، نموداری از پیشرفت و تکنولوژی فردای ماست. جهانی را تصور کنید که در آن بتوانید از بالکن منزلتان چراغ و یا قفل درب دفتر محل کارتان را کنترل نمایید و از طریق اپ نصب شده بر روی اسمارت فون تان مدیریت کامل وسایل خانه و دفتر کارتان را در اختیار داشته باشید. این آینده ای است که احتمالاْ همه ما منتظر آن هستیم.

اما همزمان با افزایش تعداد آداپتورهای خانه های هوشمند، اوضاع کاملاً آشفته و گیج کننده می شود. این معضلی است که امروز، نمادی از مشکل آینده خانه های هوشمند محسوب می شود. در اینجا باید از رابط ها و پلاگین های هوشمند انتقاد کرد و شرکت ها را در بوجود آوردن چنین آشفتگی ملامت کرد و تاکید کرد که اگر این سیستم سریعا توسعه پیدا نکند مشکلات عدیده ای را برای خانه های هوشمند ایجاد خواهد کرد. به عنوان یک نمونه می توان به چراغ Hue  فلیپس اشاره کرد که این قابلیت را دارد تا از راه دور و هر منطقه ای از طریق اپ موبایل کنترل گردد. شاید استفاده از اسمارت فون برای کنترل از راه دور امری قابل قبول باشد  اما برای وقتی که در خانه هستیم، کنترل وسایل از طریق اسمارت فون مطمئناً عملی پسرونده و وقت گیر و آزار دهنده است . شاید بپرسید چرا؟ در جواب ما چند علت کوتاه و مفید را به شما معرفی می کنیم:

اپ ها وقت گیرتر از انجام عمل بطور سنتی هستند

می خواهید چراغ اتاق خواب را روشن کنید؟ البته! پس گوشی هوشمند خود را بر داشته، کد قفل گوشی را وارد کرده، وارد گوشی شوید و اپ Hue  را پیدا کنید و سویچ مجازی برق را بفشارید. ناگهان خواهیم دید که اسمارت هوم یک عمل ساده تک مرحله ای را به 5 عمل در گوشی بدل کرده! و البته، چراغ اتاق نیز روشن می شود. این مشکل در بسیاری از وسایل دیگر نیز دیده می شود اما در مورد چراغ، فلیپس راه حلی برای آن یافته: Tap محصولی از شرکت فلیپس است که اولین سویچ وایرلس جهان محسوب می شود. سویچی که قابلیت جا به جایی دارد و سینک پذیر با اپ Hue فلیپس نیز هست. این سویچ یا کلید می تواند جایگزین کلید های قدیمی باشد و در زمانهای مختلف به داد ما برسد. مثلاً وقتی که در حال آشپزی هستیم و دست هایمان کثیف است دسترسی به گوشی چندان راحت نیست اما اگر این کلید دم دست باشد به راحتی می توان نور را افزایش و کاهش داد. این سوییچ می تواند به مانند همان کلید قدیمی و سنتی کار کند اما ویژگی های مدرن را نیز با خود به همراه داشته باشد

وسایل اینترنتی

تکنولوژی خانه های هوشمند باید خود را با وضعیت کنونی وسایل خانه وقف دهد نه اینکه در چگونگی استفاده از اشیا و وسایل خانه تغییر ایجاد کند. مثلا اینکه بخواهیم دستگاه قهوه ساز را زمانی که در اتاق خواب هستیم روشن کنیم شاید خیلی عالی باشد، اما هر کسی در خانواده ممکن است این دستگاه را هر لحظه از طریق سویچ قهوه خاموش کند و نه از طریق پلاگین تعبیه شده برای استفاده اسمارت از دستگاه، و همین باعث شود تا فردی از خانواده قهوه صبح خود را از دست دهد. جای تعجب نیست که Belkin پلاگین هوشمند WeMo  را عرضه کرده که می تواند به عنوان یک حرکت رو به جلو، دستگاه های مصرفی را بطور یکپارچه کنترل نماید.

اپلیکیشن های مختلف، دردسر ساز و گیج کننده

اگر فکر می کنید که استفاده از اسمارت فون ها به عنوان ریموت کنترل حلال مشکلات خواهد بود بهتر است تجدید نظر کنید. چرا که زمانی که اپ های مختلف WeMo، Hue، Nest، Withings و August و دیگر اپ ها را برای کنترل خانه تان بکار گیرید کاملاً اوضاع زندگیتان از کنترل خارج می شود. فقط قفل کردن در خانه و خاموش کردن چراغ ها با اپ های مختلف آنقدر عذاب آورتر خواهد شد که قبطه زندگی غیر هوشمند را خواهیم خورد. چنین زندگی اسمارت بودن نیست بلکه دقیقاً معنای واقعی حماقت است!

تکنولوژی خانه هوشمند چیزی نیست که نیاز به افزایش کنترل کننده ها داشته باشد بلکه بالعکس، این تکنولوژی نیاز دارد تا اپ ها در پس زمینه قرار بگیرند و اجازه دهند تا گجت ها ریتم طبیعی خود را در زندگی انسان بازی کنند. در واقع این اپ ها نباید باعث شوند که استفاده از تکنولوژی هوشمند عذاب آور شود. قطعاً در حال حاضر طرح هایی با هدف ارائه یک راه حل برای ارتباط ویژگی های خانه های هوشمند با هم وجود دارد. برای مثال HomeKit اپل به دنبال چنین اتحاد بین گجت های خانه است. گفته می شود که امکان دادن دستور صوتی از طریق Siri (منشی صوتی محصولات اپل) نیز فراهم خواهد شد. در واقع شرکت های مختلف تنها به دنبال ارائه اپ های خاص خود بودند اما هوم کیت این مشکل را رفع کرده و تمام کارها از جمله قفل و باز کردن، خاموش و روشن کردن چراغ و… با یک اپ ساده امکان پذیر کرده است. شرکت های متعددی نیز در تلاشند تا محصولاتشان را با این اپ هماهنگ نمایند تا هوم کیت بتواند وسایل و یا سوییچ های ساخته شده توسط آنها ار کنترل نماید. پس می توان گفت اپ اپل در حال رفع این مشکل است اما نیاز است تا این روند تسریع یابد تا استفاده از وسایل اینترنتی آسان تر شود.

وسایل اینترنتی

اپلیکیشنی برای تمام اعضای خانه و نه یک فرد

کنترل جغرافیایی خانه از جمله مکانیزم هایی است که در بسیاری از دستگاه های هوشمند به کار گرفته می شود. مثلا زمانی که من خانه را ترک می کنم، GPS دستگاه متوجه آن می شود و اقدام به خاموش کردن چراغها و هیتر و… می کند برای همسر و فرزندان من که در خانه هستند چه اتفاقی می افتد؟! درست است آنها باید در تاریکی و سرما منتظر بازگشت من بماند! از ویژگی های شکست خورده صنعت اسمارت هوم می توان به عدم توانایی این تکنولوژی در شناسایی و محاسبه تعداد افراد ساکن در خانه اشاره کرد که در صورتی که سازندگان به آن اهمیت بیشتری بدهند، بتوانند اشتیاق بیشتری در مورد استفاده از این تکنولوژی ایجاد نمایند. البته اینکار سختی نیست و با ایجاد یک اکانت در بیش از یک گوشی امکان پذیر است. به این معنا که تمام اعضای خانواده بتوانند به یک اپ دسترسی یابند و اپ نیز این قدرت را داشته باشد که متوجه شود چه کاری را نباید و یا باید انجام دهد. مثلاً در مورد همین مثال اپ باید تنها زمانی که تمام اعضای خاه خارج از خانه هستند فرمات خاموش کردن وسایل خانه را صادر کند.

توسط سجاد بدیعی

Tested

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *