هیچ چیز نمی تواند به اندازه ی خانه ای گرم یا آب و هوای خنک و مطبوع روی روحیه و راحتی انسان تاثیر داشته باشد. با این حال میان همه ی تکنولوژی های موجود در منزل به ترموستات بیچاره هیچ توجهی نمی شود و هیچ کس قبض های گران قیمت آخر ماه را دوست ندارد.

دو نفر از کارمندان پیشین اپل با استفاده از Nest مفهموم کلی ترموستات را تغییر دهند. با تجربه ای که از کار کردن با آیپاد داشتند، سعی کردند یکی از وسایل الکترونیکی منزل به نام نست را تحت عنوان ترموستات فراگیر (ترموستاتی که می تواند آموزش ببیند) طراحی کنند. این وسیله دیواری و پر زرق و برق است که می تواند اتوماتیک شدن کنترل انرژی منزل را به شیوه ای جذاب تغییر دهد.

به این صورت یک محصول کاملا غیرجذاب بصورتی در آمد که طرفدار پیدا کرد. از سال 2011 که ترموستات نست به بازار عرضه شد علاقمندان بسیاری پیدا کرد و این حجم از تقاضا تنها برای کم شدن هزینه ی قبض برق نبوده، بلکه واقعا محصولی طراحی شده که از لحاظ تکنولوژی پیشرفته است. شرکت هایی که برای هوشمند شدن منزل وسیله طراحی می کنند مثل Revolv و Control4 با نست همکاری داشتند و تولیدی های مونتاژ کننده، نمی توانند برای یک لحظه از این وسیله جدا شوند.

ایده ی کار کردن با آن از اپلیکیشن های ساعت هوشمند، سیم کشی تخیلی و ترفند های نرم افزار های نست برای توسعه ی ویژگی ها و دسترسی به وسیله گسترش پیدا می کند. ولی باز هم قابلیت های نست می تواند شما را واقعا شگفت زده کنند.

ترفند های نست

وقتی نست را از دورن جعبه بیرون کشیدید سریعا می توانید با استفاده از گوشی یا وبسایت اختصاصی شرکت آن را مدیریت کنید. بخش خودکار دستگاه در طول زمان بهبود پیدا می کند و به خوبی با اولویت های شما آشنا می شود. بخش هوشمند به شما اجازه می دهد که از مقدار انرژی مصرفی آگاهی داشته باشید. به علاوه این امکان بوجود می آید که محصول به عنوان یک وسیله ی مستقل یا هماهنگ با خانه ی هوشمند فعال شود.

با تمام این اوصاف فروش این محصول کار ساده ای نبوده. زمستان سال گذشته این محصول به خاطر مشکلات باتری و ریبوت شدن تعدادی از کاربران را به کلی گیج کرده بود به همین دلیل شرکت سازنده وادار شد برای حل مشکل در بخش نرم افزار به روز رسانی انجام دهد. اخیرا آزمایشگاه نست فروش شرکت به گوگل به قیمت 3.2 میلیارد دلار را جشن گرفت. ولی باز هم مشکلاتی سر راه شرکت قرار گرفت. این بار به خاطر وجود ردیاب دود و مونوکسید کربن در دستگاه.

بسیاری از کاربران با اشتیاق زیادی به سمت این محصول رفتند ولی خیلی زود با مانع برخورد کردند. ترموستات نست هنوز در آمازون در موقعیت خوبی قرار دارد و بین ترموستات های قابل برنامه ریزی رتبه ی اول پر فروش ترین ها را به خودش اختصاص داده است. تا به امروز بارخورد مثبت از سوی مشتریان راضی توانسته با موج منفی نارضایتی مقابله کند به صورتیکه ارزیابی های 5 ستاره ای محصول سه برابر بیشتر از ارزیابی های 1 ستاره ای هستند. چون این محصول تازه به بازار انگلستان وارد شده، هنوز برای پیدا کردن مشتریان بیشتر موقعیت زیادی در اختیار دارد.

نست تنها یک ترموستات هوشمند نیست که می توانید خریداری کنید. Ecobee و Honeywell هم چند نمونه از این ترموستات طراحی کرده اند. ولی محصولات 250 دلاری نست مصرف کنندگان معمولی و افراد حرفه ای را به یک اندازه شیفته ی خود می کند. مسیر حرکت نست به نتایج جالبی رسیده و با پیچیدگی های خلاقانه، استفاده از دستگاه راحت تر، دقیق تر و حتی سرگرم کننده است.

Nest-Thermostat-and-Protect-with-family-lifestyle-001

سرما و گرمای منزل را از مچ دستتان کنترل کنید. این بخش مورد علاقه ی من است و به نظر می رسد یکی از ساده ترین کار ها هم باشد چون برای انجام آن نیاز به هیچ ترفند خاصی نیست. نیازمند یک ساعت هوشمند پبل و یک اپلیکیشن پبل به نام Leaf است. سپس با فشار چند دکمه ی ساده روی ساعت هوشمند می توانید دما را تغییر دهید و به اتصال گوشی یا کمک گرفتن از راهنما نیازی نیست.

ثبت دما در اتاق های دیگر. آیا ترموستات شما در اتاقی قرار گرفته که در مقایسه با اتاق های دیگر نوسان بسیاری را نشان می دهد؟ با استفاده از سیستم کامپیوتر لینوکس به نام BeagleBone سیاه می توانید کاری کنید که نست، دمای تمام اتاق ها را ثبت کند.

گرفتن نوتیفیکیشن از طریق پیام کوتاه. می توانید با استفاده از سیستم ارتباطی Twilio و تنظیم ترموستات کاری کنید که تمام تغییرات وضعیت از طریق پیام کوتاه به شما اطلاع داده شود.

کنترل صدا با Siri. آیا همانطور که اپل از Siri در خودرو استفاده کرد در تکنولوژی منزل هم استفاده می کند؟ هنوز جواب این سوال را نمی دانیم ولی تا آن زمان هکر ها توانسته اند راهی پیدا کنند که ویژگی های صدای iOS را برای کنترل منزل استفاده کنند. یکی از کاربران یوتیوب به نام Elvis Impersonator  با استفاده از نرم افزار SiriProxy متعلق به تکنولوژی چیلی بعلاوه ی یک رزبری پای، دوربین، کنترل و یک سری از محصولات سخت افزاری توانسته یک سیستم هوشمند به راه بیندازد و با صدا نست را کنترل کند.

کنترل صدا با اندروید. حالا که نست به گوگل واگذار شده سیستم صدای کنترل نست دور از دسترس نیست و تا وقتی که پشتیبانی رسمی انجام شود، از طریق ترفند یکی از کاربران فعلا می توان این کار را انجام داد. امکانات گوگل به اپلیکیشن نست اضافه می شوند و دستگاه بر اساس کلماتی که استفاده می کنید عمل می کند.

اجاق گاز پلت که با نست کنترل می شود. (پلت به معنای کوره ایست که با چوب یا دیگر مواد گیاهی کار می کند) شاید این ایده متعلق به عصر باستان باشد ولی استفاده از اجاق برای گرم کردن محیط مدتی ست که متداول شده. مردی ترفند سخت افزاری خودش را با بقیه به اشتراک گذاشت: او با استفاده از اطلاعاتی که از سیم کشی و سیستم گرما دهی داشت کاری کرد که نست، اجاق را با کوره اشتباه بگیرد و توانست از راه دور آن را کنترل کند.

thermostat_desktop_2x-372f147f

برای امکانات بیشتر منتظر بمانید.

تنها فایده ی ترموستات نست پیاده کردن ترفند نیست. سال گذشته آزمایشگاه نست یک برنامه ی قابل توسعه معرفی کرد که امسال بصورت رسمی عرضه می شود. وقتی این برنامه به دست دولوپر ها برسد آن ها قادر خواهند بود با سازگاری و تعامل و لوازم بیشتری ارتباط برقرار کنند. همچنین نست می تواند کارهای مختلفی انجام دهد. مثلا می تواند دمای هوای بیرون از منزل را بررسی کند و به دستگاه تهویه هوا دستور بدهد که چه زمانی روشن شود یا به دستگاه خشک کن لباس بگوید در ساعات اوج مصرف برق که قیمت انرژی بیشتر می شود خاموش بماند.

بیشتر افراد تنها زمانی به ترموستات فکر می کنند که به آن احتیاج دارند. یا امیدوارند که آن جعبه های کوچک چسبیده به دیوار نیست و نابود شوند. ولی وقتی ترموستات نست فواید واضح و قابل رقابتی داشته باشد، می تواند در کنترل تمام وسایل برقی نقش مهمی داشته باشد.

One thought on “ترفندهای ترموستات هوشمند نست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *