حواس پرتی بیماری نسل جدید کارآفرینان

سر و صدا زیاد است و اطلاعات بیش از حد است. اگر نتوانید محیط خود را کنترل کنید کم کم شکست خواهید خورد.
البته بیشتر کارآفرینان بهانه‌های زیر را می‌آورند:
• من یک کارآفرینم و باید به دنبال منابع الهام بخش باشم.
• اگر بخواهم کارآفرینی موفق باشم باید چیزهای جدید را بیاموزم.
• من فقط کنجکاوم.
بله، درست است. کارآفرینان افرادی کنجکاو هستند. در واقع آن‌ها بیش از حد کنجکاو هستند و به همه چیز بیش از حد اهمیت می‌دهند در حالی که شاید چیزی گیرشان هم نیاید.
موارد زیر را برای کنترل محیط خود در نظر بگیرید:


۱. ذهن خود را کنترل کنید

organized-desk

کارآفرینان جزء باهوش‌ترین افراد هستند. نه به این خاطر که شاید به صورت مادرزادی باهوش باشند، بلکه آن‌ها از مغز خود بیشتر از سایر همسالان خود که فقط منتظرند وقت کاریشان تمام شود و به خانه بروند، استفاده می‌کنند.
از این ویژگی استفاده کنید و زندگی خود را کنترل کنید. کار بسیار ساده‌ای است، اما مساله اینجاست که چگونه می‌خواهید آن را روزانه اجرا کنید. بهتر است برای رسیدن به این نقطه به موارد زیر توجه کنید:
• هنگام صرف چای لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید. بر روی کاغذ کارهایی که در آن روز باید انجام دهید را یادداشت کنید. توجه: اغراق نکنید.
• فیس‌‌بوک و توییتر خود را حداقل در دو ساعت اول صبح چک نکنید. همین یک کار می‌تواند روز شما را برای کار کردن تغییر دهد. اجازه ندهید پستی در فیس‌بوک و یا ایمیلی کل روز شما را کنترل کند؛ اجازه دهید که قدرت در دستان شما باشد.
• آفلاین باشید. از نرم افزارهایی مثل Anti-Social یا Cold Turkey استفاده کنید تا وب سایت‌هایی مثل فیس بوک و یا هر سایتی که مد نظرتان هست را بلاک کند. با نرم افزارهایی مثل Cold Turkey می‌تواند سایت‌هایی که باعث حواس پرتی شما می‌شود را بلاک کنید و یا اینکه برای چند ساعت آفلاین باشید.
• هیچ کدام از دستگاه‌های دارای نور آبی مثل تبلت، موبایل و لپ تاپ را موقع خواب استفاده نکنید و سعی کنید تمرکز خود را بر روی چیزی به غیر از کار و تجارت خود بگذارید. کتاب بخوانید و یا با دوستانتان صحبت کنید. به دو دلیل این‌کار بد و مضر تلقی می‌شود: اول اینکه خلاقیتتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود شادابی لازم برای انجام کارها را نداشته باشید. و دوم اینکه باعث می‌شود بدن شما ملاتونین تولید کند، که برای هورمون‌های خواب بسیار مضر است. نور آبی بزرگ‌ترین دمشن ملاتونین است.
محیط خود را کنترل کنید. شما باهوش‌ترین فردی هستید که تا به حال دیده‌اید. از این موضوع استفاده کنید.

۲. آن « تنها چیز مهم» را که بسیار به آن علاقه دارید، پیدا کنید

اینقدر‌ها هم سخت نیست. قرار نیست آپولو هوا کنید و یا عشق زندگی خود را پیدا کنید! شما تا به الان تقریبا می‌دانید که می‌خواهید چگونه باشید و چگونه نباشید. به یاد داشته باشید که قرار نیست دوباره چرخ را اختراع کنید.
آن چیزی که بیشتر از همه در شما شور و علاقه ایجاد می‌کند و یا چیزی که دوست دارید در زندگی خود و یا دیگران تغییر دهید را پیدا کنید. به یک چیزی که می‌توانید بهتر از دیگران انجامش دهید، و یا مشکلی که می توانید آن را بهبود دهید، فکر کنید.
می‌دانیم که به یک منبع الهام بخش نیاز دارید، اما تلف کردن چندین روز و رفتن از یک وب سایت به وب سایت دیگر کاری را از پیش نمی‌برد و کمکی برای یافتن ایده به شما نمی‌کند.
مارک کوبان می‌گوید:

هیچ وقت تجارتی را آغاز نکنید مگر آنکه آن را دوست داشته باشید. ایده و استراتژی دلیل بر علاقه نمی‌شود.

۳. علاقه زندگیتان را یافتید؟ حالا شروع کنید

superman

دست دست نکنید، فقط شروع به کار کنید. مطمئنا اگر در ابتدای کار ببینید که چند نفر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و می‌خواهند که با شما کار کنند، تحت تاثیر قرار می‌گیرید. ایده‌ی خود را بر روی یک ورق کاغد پیاده کنید (بله فقط یک کاغذ!) و بیرون از خانه بروید و با مردم صحبت کنید.
در ضمن این حرف که «نکند آن‌ها ایده‌ی مرا بدزدند» را فراموش کنید. هر چقدر که می‌توانید با مردم صحبت کنید و اگر قرار است ایده‌ی شما را بدزدند اجازه بدهید این کار را بکنند. شما می‌توانید آن‌ها را شکست دهید.
لطفا از گفتن اینکه «من باید سرمایه‌گذار پیدا کنیم» هم صرف نظر کنید. چطور است که اول کمی فروش داشته باشیم؟ شاید متوجه شوید که لازم نیست سهمی از ایده‌ی خود را در اختیار سرمایه‌گذار بگذارید. اگر هم واقعا به سرمایه گذار احتیاج دارید بهتر است اول کمی فروش داشته باشید، آن وقت با قدرت بیشتری جلو می‌روید.

۴.  به سراغ ایده‌های دیگر نروید. یک چیز را در ذهن داشته باشید و سعی کنید آن را به نحو احسن اجرا کنید

چون حالا به ایده‌ای چسبیده‌اید و سعی در عملی ساختن آن دارید دلیل نمی‌شود ایده‌های دیگر به ذهنتان خطور نکند. ذهن شما با خیل عظیمی از ایده‌ها رو به رو خواهد شد که می‌توانید در تجارت خود از آن‌ها استفاده کنید و یا ویژگی‌هایی را به محصول خود اضافه کنید.
تمرکز خود را حفظ کنید و به ایده‌های مزاحم نه بگویید. اگر به این کار ادامه دهید ویژگی دیگری در شما تقویت خواهد شد و آن قدرت کلام است.
شما با افرادی که دوباره به شما مراجعه می‌کنند و تقاضای کار بیشتری را دارند تحت تاثیر قرار خواهید گرفت. چه کسی به رقابت اهمیت می‌دهد؟ شما فقط با خودتان رقابت می‌کنید و این تنها چیزی است که در انتها برای شما مهم است.

۵. به اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند، توجه نکنید

اگر شما کارآفرین هستید چون قصد دارید زندگی مردم را بهبود ببخشید پس بهتر دوباره از مرحله‌ی اول شروع کنید. باید مطمئن شوید که علاقه‌ی خود را دنبال می‌کنید و این شور و علاقه قرار است چیزی را در این دنیا تغییر دهد.
در غیر این صورت شما شکست خواهید خورد. تمرکز خود را از دست خواهید داد و مرتبا با چیزهای دیگر حواستان پرت می‌شود چون نسبت به کاری که انجام می‌دهید علاقه ای ندارید.
حالا باید چه کار کرد؟ وقت خود را تلف نکنید و سریع دست به کار شوید.

One thought on “دلایل شکست کارآفرینان در سال ۲۰۱۴

  1. nima گفت:

    عالی بود خیلی کمکم کرد مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *