چگونه کتاب الکترونیکی خود را در وب تبلیغ کنیم؟

کتاب های الکترونیکی یکی از رایج ترین راههای بازاریابی محتوایی می باشد. آنها راه حل خوبی برای نشان دادن دانش خود و برای آموزش مشتریان و یا کاربران شما در مورد آنچه که شما چه چیزی برای ارائه دادن دارید، هستند. مشکل اینجاست که اینطور نیست که فقط با نوشتن یک مقاله کاری کنید تا همه جذب مقالاتان شوند.  شما باید اقدام به ترویج و انتشار وتبلیغ کتاب الکترونیکیتان در سطح وب کنید البته اگر واقعا بدنبال آن هستید که مردم آنها را بخوانند. شما باید بازاری را برای بازاریابی خود بیابید!

بر اساس رهنمودهای درک هالپم، موسس وبلاگ سوشیال تایگرز ، کسی که وبلاگ نویسان را به صرف وقت بیشتر برای اشاعه مطالبی که برای نوشتن انها وقت صرف کردند، توصیه می کند. اصول متشابهی برای تبلیغ کتب الکترونیکی (ایبوک) و یا هر نوشته بازاریابی دیگر بکار گرفته میشود، مطمئن باشید اینکه مطلبی را بسازید و امیدوار باشید کسی آنها را بیابد خیال مهالی است، شما باید بدنبال بازاری برای مقالات خود باشید واین بازار را خلق کنید.

اینکه کسی به شما توصیه کند برای ترویج نوشته تان باید همان زمانی را که صرف نوشتن آن کردید را خرج کنید، ممکن است به نظر شما زیاده روی باشد اما اگر شما بتوانید تا 50% آن وقتی را که صرف نوشتن کردید، خرج انتشار  وتبلیغ آن کنید قطعا موفقیت شما بیش از پیش خواهد بود.

بهتر است زمانی که برای اولین بار ایبوک خود را منتشر می کنید، بطور کامل روی ترویج آن کار کنید، اینکه شما بخواهید مطلب خود را بصورت نیمه وقت تبلیغ کنید ممکن است وسوسه برانگیز باشد چرا که انجام کارهای روزانه و کمتر ساده تر است اما انتشار و تبلیغ یکباره بصورت 2 تا 4 روز کامل، نتیجه بیشتر و بهتری بدنبال دارد.

چه مدت زمان برای تبلیغ اثرمان صرف کنیم؟

نوشتن یک کتاب 20 صفحه ای به طور معمول در حدود 30 ساعت زمان می برد که از برنامه ریزی و طرح ریزی کلی برای نوشتن تا ویرایش و طراحی کتاب را شامل میشود.این بدان معناست که شما بطور کلی چند ساعت بیشتر برای تبلیغ اثرتان در دسترس ندارید. (15 تا 30 ساعت)

بالا بودن این زمان برای محاسبه میزان موفقیت شما در انتشار یک ایبوک بسیار مهم است. قبل از اینکه بخواهید پروژه ای را استارت بزنید و یا حتی نویسنده ای استخدام کنید به این فکر کنید که چه هدفی از عرضه این ایبوک دارید.  چه میزان دانلود آن برای شما یک موفقیت به حساب می آید؟ چند مشتری و کاربر از قَبَل آن نصیبتان خواهد شد؟ داشتن این اهداف به شما کمک می کند تا اقدام به تعیین یک برنامه منظم و هدفمند برای تبلیغ ایبوکتان داشته باشید و مدت زمان لازمی را با توجه به تعداد اهدافتان برای آن تخصیص دهید.
اگر زمان شما محدود است شاید لازم باشد نوشتن ایبوک را تعطیل کنید! تا وقت کافی را برای تبلیغ و عرضه صحیح ایبوک بیابید. اگر این به نظر شما تبلیغ چندان هم مهم نیست پس بهتر است تهیه کنندگان یک فیلم را و عمل آنها را به یاد شما بیاورم. اگر تهیه کنندگان یک دلار برای ساخت یک تک از فیلم خرج کنند، یک دلار و یا بیشتر را نیز برای تبلیغ آن صرف می کنند. چرا که بازاریابی برای بازاریابی شما بسیار حیاتی است، و اینکه بسیاری از بازاریابان فقط مطالب خود را ایجاد می کنند و برای نوشتن مقاله بعدی اقدام می کنند بدون اینکه تلاشی برای تبلیغ آن کنند. پیش رو 4 گام برای طرح ریزی یک تبلیغ وجود دارد که می تواند در دورنمای پروژه ایبوک بعدی شما بکار گرفته شود.

از ابتدای امر نیز برای آنها برنامه ریزی نمایید، که می تواند شامل تعیین بودجه، زمان و هزینه لازم برای پروژه و… باشد. این تنها راهی است که باعث موفقیت شما می شود چرا که اگر بخواهید به مانند بسیاری از بازاریابان کار کنید قطعا در هم خواهید شکست. دوم اینکه ممکن است رئیس شما پس از پایان کتاب از شما بخواهد تا شروع به نوشتن کتاب دیگری کنید پس از اظهار کردن به اینکه کتابتان به پایان رسیه خودداری کنید مگر اینکه مطمئن شوید برخی برخی از اعمال لازم برای تبلیغ کتابتان را انجام داده اید.

تبلیغ در سایت شخصی – 5.5 ساعت

–          برای ایبوک جدید خود 3 تا 5 بنر در اندازه های مختلف بسازید و در مکانهای مختلف سایت قرار دهید (1.5 ساعت). سه بنر را در سایت خود اجرا کنید ( 1 ساعت) با تست آزمون و خطا باید ببینید کدامیک از آنها نتیجه بهتری دارند. تعهد زمانی برای این بخش 3.5 ساعت است.

–          صفحه ای ویژه برای دانلود ایبوک ایجاد نمایید تا مردم برای دانلود مجبور شوند وارد آن صفحه شوند. اغلب بازاریابان برای دانلود چیزی، اطلاعات تماس دریافت می کنند مثلا ایمیل آدرس. اگر شما برای وارد کردن اطلاعات در فرم تماس حالت Skip یا پرش سریع را تعبیه کنید میزان دانلود شما بالاتر خواهد رفت. تعهد زمانی 1.5 ساعت برای انجام این بخش کافی است.

–          ساخت صفحه تشکر از کاربرانی که اقدام به دانلود ایبوک می کنند بسیار عالی خواهد بود. (این بخش 30 دقیقه وقت شما را می گیرد)

پست الکترونیک و شبکه های اجتماعی – 5 ساعت

–              با ایجاد مشوق هایی کاربران را ترغیب کنید تا عضو خبرنامه سایتتان شوند، برای ایجاد چنین بستری یک ساعت زمان لازم دارید.

–             از یک تیزر مناسب به همراه طرحبندی زیبا و حرفه ای برای ارسال خبرنامه استفاده کنید. زمان مناسب برای ارسال خبرنامه حداق یکماه بعد از انتشار ایبوک است. (1 ساعت)

–          کتاب الکترونیکی خود را در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید. مثلا در 2 یا 3 گرون مرتبط با موضوع کتابتان در لینکداین آن را تبلیغ کنید. ( 1 ساعت). 5 تا 15 توییت را برای تبلیغ ایبوکتان اختصاص دهید ( 1 ساعت). 3 تا 5 پست برنامه ریزی شده برای به اشتراک گذاری مطالبی در خصوص ایبوکتان در شبکه اجتماعی ایجاد نمایید. بهتر است برخی مطالب مهم و تاثیر گذار از کتاب در این پست ها باشد. ( 1 ساعت)


تبلیغ در وبلاگ

–          پستی را در وبلاگتان منتشر کنید و موضوع آن را دقیقا منطبق با ایبوک انتخاب کنید (2.5 ساعت)

–          اقدام به نوشتن پست هایی بصورت میهمان در وبلاگ ها کنید، و موضوع آن را مرتبط با ایبوک خود تنظیم کنید. (3.5 ساعت)

وبلاگ ها ، فیلم ها ، و SlideShare

–          دو پست و یا بیشتر را در خصوص موضوع پوشش داده شده در کتاب را بنویسید و کاربران را به صفحه ای که برای اینکار ترتیب داده اید هدایت کنید و اجازه دهید تا کتاب را کامل دانلود نمایند. (7 ساعت)

–          یک ویدئوی خلاصه شده از کتاب و قسمت های مختلف آن بسازید و در اختیار کاربران قرار دهید. (4 ساعت)

–          در یک پاورپوینت خلاصه ای از کتاب را وارد نمایید و در سایتهایی چون SlideShare. آن را به اشتراک بگذارید و لینک دانلود کتاب را نیز در آن بگذارید (2.5 ساعت)
اگر تمام موارد فوق را در بازه زمانی مشخص شده انجام دهید می بایست 30 ساعت را با این حساب صرف تبلیغ کتاب الکترونیکی خود کنید در بازه زمانی عنوان شده شما می توانید تمام موارد فوق را انجام دهید مشتریان و کاربران شما از طرق دروازه هایی که شما ایجاد کردید مانند سایت خودتان یا موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی برای دانلود ایبوک شما سرازیر می شوند.

تلاش های شما برای تبلیغ زمانی موثر خواهد بود که مطمئن شوید کاربران کتاب شما را خوانده اند. سعی کنید همواره اقدام به نوشتن پست هایی در وب سایت با نام خودو یا در شبکه های اجتماعی کنید به این معنا که فقط برای ایبوک خود مطلب ننویسید ( مطلب تبلیغی) ، اینکار به افزایش کاربران خبرنامه شما نیز کمک می کند و شبکه اجتماعی شما را بزرگتر می کند.

توسط سجاد بدیعی

Tested

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *