افراد محدودی مایلند هنگام رانندگی تلفن همراهشان را خاموش کنند. اپلیکیشن هایی وجود دارند که به تلفن شما هنگام رانندگی اجازه دریافت تماس تلفنی نمی دهند و طبیعتا هر فردی پس از یک هقته استفاده از این نرم افزار آن را کنار می گذارد و عادت های بد و خطرناک را از سر می گیرد. سالانه حدود 3000 نفر به دلیل تصادفات ناشی از استفاده از تلفن همراه کشته می شوند با این حال جامعه این هزینه را می پردازد فقط برای این که هنگام رانندگی به تلفن همراه دسترسی داشته باشد.

این مشکل به راحتی حل می شود

Jeff Haley کارگردان اجرایی بنیاد رانندگی پریشان است. یک موسسه غیر انتفاعی کوچک مستقر در واشنگتن. او گفته : تکنولوژی احساس کردن یک موبایل وقتی حرکت می کند ساده است. قطع کردن صدای تلفن به هنگام رانندگی یا غیر فعال کردن اس ام اس ها کار مشکلی نیست اما اگر راننده هر لحظه به راحتی می تواند موبایلش را خاموش کند این صرفا یک یاد آوری برای کاهش وسوسه است. تعداد کمی از افراد مایلند برای اپلیکیشن های بلاک کننده ی تماس تلفنی پول بپردازند اما واقعا این برنامه ها چه اندازه کار آمد هستند؟

با در نظر داشتن تاسف دولت از فن آوری های رانندگی پریشان انگیزه ی شما برای استفاده از این اپلیکیشن ها باید زیاد باشد. بنیاد رانندگی پریشان حدود 25 اپلیکیشن را روی وبسایت لیست کرده. تعداد بیشتری روی اپ استور اپل پیدا می شود اما حتی کار با یکی از آن ها هم ساده نیست. اغلب فرآیند های طولانی ثبت نام دارند یا اصلا کار نمی کنند و صرفا جهت تبلیغ هستند.

در اپ استور اپل بدنبال STANDD بگیردید. این اپلیکیشن مثل بقیه ی برنامه های عادی بود اما فقط تعدادی نظر برای آن گذاشته شده بود که نوشته بودند این برنامه اصلا کار نمی کند.

distracted-driving-lip-service-1

بدون تقاضا محصولی تولید نمی شود

Haley گفته : توسعه دهندگان این صنعت انگیزه زیادی ندارند چون در میان مصرف کنندگان اصلا تقاضا وجود ندارد و برای این اپلیکیشن ها هیچ هزینه ای نمی کنند.

برای همین او تلاش می کند موقعیتی به وجود آورد تا موبایل ها در وسایل نقلیه متحرک غیرفعال شوند. اما این عمل تکنولوژی خاصی را می طلبد که فقط استفاده از تلفن برای راننده محدود شود اما بقیه ی افراد سوار بر اتومبیل بتوانند از آن استفاده کنند. این موقعیت برای اتوبوس ها یا قطار ها خیلی پیچیده تر می شود.

Cellcontrol موفق ترین تکنولوژی که تا به حال دیده ام این ویژگی را دارد که راننده را از بقیه ی افراد تفکیک می کند. یک سخت افزار جدا به اندازه یک موبایل کوچک در پشت آینه دید عقب ماشین نصب شده. این وسیله امواج فراصوتی بالاتر از توانایی شنوایی گوش انسان تولید می کند که این صدا توسط میکروفون موبایل ها شناسایی می شود. نوشته ای روی موبایل ظاهر می شود که نوشته “موبایل را خاموش کن” بعد صفحه خاموش می شود بعد دوباره روشن می شود در حالیکه نوشته تلفن شما قفل شده.

من این سخت افزار را  روی اتومبیلم نصب کردم و اپلیکیشن اپل را هم روی تلفن همراهم داشتم. برخی اوقات خوب کار می کرد ولی به نظرم خیلی غیرقابل پیش بینی می آمد. مرز های مکانی دقیق نشده اند و وسیله نمی توانست تشخیص دهد که تلفن همراهم کجاست مخصوصا وقتی موبایلم را به یکی از سرنشینان ماشین می دادم. روند کار دستگاه تا 5 ثانیه با تاخیر همراه بود.

distracted-driving-lip-service-2

خطاهای انسانی

از کاستی های این سیستم می توان به وجود نسخه های متعدد ، اشکلات و تغییرات سیستم های تلفنی اشاره کرد. این وسیله کامل نیس. گاهی از حالت بلاک خارج می شود و چند ثانیه بعد دوباره وارد حالت بلاک می شود. در مجموع 90% موارد تلفن شما مصدود است و وقتی راننده نیستید 90% موارد تلفن شما مصدود نیست.

تمام این ها تا حدودی واقعیت دارد. مثلا استفاده از بلوتوث گوشی برای اتصال به اتومبیل و شنیدن موسیقی کاملا از کار می افتد.

مشکل اصلی رانندگی پریشان تکنولوژی است و باید توسط تکنولوژی این مشکل برطرف شود. کارگردان اجرایی بنیاد در حال جمع آوری سرمایه برای تحقیقات علمی برای دست یابی به فن آوری foolproof است که بعدا توسط کنگره یا شرکت های بیمه مورد قبول قرار می گیرد و پیاده سازی می شود. به هر حال بدون مقبولیت عمومی مردم اجرای این دستور سخت به نظر می رسد.

برای الان هنگام رانندگی فقط تلفن همراهتان را از خودتان دور کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *