گوگل پلاس و اهمیت آن موضوعی است آرام و بی سر و صدا ، چرا که بسیاری از مردم حتی متوجه وجود و اهمیت آن نمی شوند. فقط یک دقیقه زمان لازم دارید تا از طریق حساب  گوگل پلاس خود وارد حساب یوتیوب شوید و اقدام به کامنت گذاری نمایید یا بالعکس. همان طریقی که معمولاً برای ورود به Zagat و یا سایر امکانات دیجیتال گوگل طی می کنید. اگرچه شاید گوگل پلاس هنوز بعنوان یک جایگزین و رقیب برای فیسبوک مطرح نیست اما سمبل « پلاس » در همه بازارهای مجازی و غیر مجازی اجتماعی و حتی در آگهی های تبلیغاتی تلوزیونی در کنار برند بسیاری از شرکت ها ، کنار آیکون فیسبوک و توییتر قرار داده می شود. پس می توان گفت استفاده و کاربری آن بالا رفته است و احتمالا بالاتر نیز می رود. این بدان معناست که شما باید گوگل پلاس را جدی بگیرید. حال مهم نیست که شما این مساله را دوست داشته باشید یا نه، چون به هر حال + Google به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بازیکن مهم در شبکه های بازاریابی و اجتماعی جهان است و دلیل همه گیر شدن آن نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی فقط یک چیز است و آن گوگل است. مزیتی که هیچ یک از شبکه های اجتماعی آن را ندارند و به رغم همین برند هم که باشد گوگل پلاس بزرگتر خواهد شد. موضوع مهم دیگری که باید بدان توجه کنیم  اینست که گوگل پلاس بعد از فیسبوک دومین شبکه اجتماعی پرکاربرد و پر استفاده در جهان است و با این وجود قطعا دیگر نمی توان موجودیت گوگل پلاس را نادیده گرفت.
و  شما هم شاید به این نتیجه رسیده باشید و اهمیت گوگل پلاس را درک کرده باشید، اما اگربه این نتیجه نرسیده اید به شما پیشنهاد می دهیم که بازاریابی بوسیله گوگل پلاس را جدی بگیرد و استراتژی های استفاده از آن را بیاموزید. ذیلاً ما چند مورد از ویژگی های گوگل پلاس را معرفی می نماییم تا خود به اهمیت آن پی ببرید.

علت شماره 1: نتیجه بهتر جستجو در شبکه وب

Google+-helps-with-search-results

رویکرد گوگل در + Google همواره بر نتیجه بهتر در جستجو استوار بوده است ، موفقیتی که عملا در دید باشد و همه آن را حس کنند. از این روست که ، گوگل به طور مداوم در حال راه اندازی برنامه های جدید است که سبب نتایج جستجوی بهتر برای  +  Google شود.  به عنوان مثال  جستجو برای یافتن اطلاعاتی در مورد انتخاب پاپ فرانسیس در مارس 2013، ، چند نتیجه از اظهارات سایتهای مهم در  + Google بدنبال داشت. خبرگزاری هایی چون  TIME، NBC و CTV، که در این باره در گوگل پلاس مطالبی را درج کرده بودند. همچنین شما شاهد تصویر نویسنده  در کنار مقاله اشان هستید و این مورد چیزی است که در  چشم هر جستجوگری دیده می شود و نظر او را به مقاله جلب مکند چرا که یک رابطه عاطفی بین خواننده و نویسنده به این شیوه شکل می گیرد. برای کاربران + Google، تا زمانی که شما اطلاعات جدیدی  ( ونه کپی)  در  پست های وبلاگ بکار بگیرید و موارد مرتبط با آن پست ها ایجاد و آنها را به طور منظم در گوگل پلاس به اشتراک بگذارید ، احتمال آن زیاد خواهد بود که شما بتوانید در رنک جستجوی گوگل خود را در صفوف جستجو به جایگاههای بالاتر برسانید.  در هر موتور جستجوگری، کلمات کلیدی مهمترین عامل و فاکتور در رسیدن به نتایج بهتر است، حال سوال اینجاست که چگونه می توان گوگل پلاس را برای رسیدن به نتایج بهتر تنظیم و مدیریت کرد؟ دادن پست به طور منظم با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط که در متن شما بکار گرفته شده است، و همچنین ادغام متن و کلمات کلیدی با دیگر جنبه ها و امکانات موجود در گوگل پلاس است از جمله ویدئو و عکس و …. می تواند در رشد مطالب شما در موتورهای جستجو موثر باشد.  لینک به وب سایت خود نیز سبب بهبود رتبه گوگل پلاس و حتی وب سایت شخصی شما می شود. استفاده از مولفه و ویژگی authorship در پست هایتان سبب می شود مطالبتان با نام و عکس خودتان ( عکسی که در پروفایل گوگل پلاس تان بکار گرفته اید) در جستجوگر گوگل به نمایش درآیند.

علت شماره 2: گوگل Authorship

Google-authorship

Authorship  قابلیتی است که مردم را قادر می سازد با چشم خود شمایی را که به آنها اطلاعات و یا مشاوره ای ارائه داده اید را ببینند که این خود اطمینان از خواندن مطالب را در آنها افزایش می دهد. این بخشی روانشناسانه در اعتماد سازی است که در پشت پرده استفاده از گوگل پلاس است. بیشتر از اینها با پست مطالب مرتبط و لینک آنها به یکدیگر می توانید عکس خود را در کنار اکثر مطالب خود در جستجوگر گوگل مشاهده نمایید. البته این امر تنها با داشتن یک حساب گوگل پلاس ساده و ارسال مقالات دست یافتنی نیست و لازم است برای رسیدن به این مهم بیشتر و بیشتر تلاش نمایید.

روش ایجاد یک Authorship  در Google+ :

 شما باید از قبل بطور منظم پست هایی را در وب سایتتان منتشر کرده باشید و میان مقالات شما در وب سایت و ارسال هایتان در گوگل پلاس ارتباط و لینک برقرار باشد و در هر مقاله متذکر شوید که شما نویسنده مقاله هستید. وقتی شما توانستید قابلیتها و استعدادهای خود را در مقالاتتان نشان دهید، می توانید اقدام به درخواست وضعیت authorship را کنید و گوگل این درخواست را بررسی می کند. و تصویری که در پروفایل شما موجود است و بعداً در کنار پستهایتان در جستجوگر گوگل ظاهر می شود را نیز بررسی و در صورت مناسب بودن تایید، و تغییر وضعیت شما به authorship را تکمیل خواهد کرد. برای اینکار تنها کافی است که ایمیل آدرس شما به دامنه وبسایتی که مطلب شما در آن نوشته شده است مرتبط باشد. به عنوان مثال، اگر شما نویسنده سایت www.parsish.com هستید باید یک آدرس ایمیل با  عنوان [email protected] داشته باشد. برخی از نویسندگان راه دیگری را بکار می گیرند،  آنها با بکارگیری تگ rel=author و استفاده از کد پست مورد نظر در وب سایت آن را به صفحه  author یا همان گوگل پلاس خود متصل می کنند.

اگر شما در تلاش هستید تا نام کسب و کار خود و یا نام خود را بعنوان یک نویسنده حرفه ای در یک زمینه خاص معرفی نمایید گوگل پلاس authorship بهترین راه برای اینکار است. جنبه قابل مشاهده و ملموس در گوگل پلاس که یک ویژگی مثبت برای ترویج کسب و کار و نام شما محسوب می شود که با ظاهر شدن مقالات با نام شما در سمت راست نتایج جستجوی گوگل است.

علت شماره 3: ارائه اطلاعات

Ford-Motor-Comapny-on-Google+

فرض کنی شما بدنبال شرکتی  می گردید. شرکت فورد موتور یک نمونه است. کافی است در گوگل آنرا جستجو  کنید، فقط لینک اصلی سایت فورد نیست که شما در این جستجو می بینید . در سمت راست شما نقشه نزدیک ترین راه دسترسی خود به نمایندگی های فورد را نیز مشاهده می کنید همچنین می توانید آخرین پست های داده شده توسط فورد در گوگل پلاس را نیز مشاهده نمایید. کلاً ارائه چنین اطلاعاتی بسیار سودمند است.
روش کار به این شیوه که موتور جستجوگر گوگل مداوماً با اطلاعات جدید بروزرسانی می شود و اغلب آخرین مطالب و همچنین اطلاعات مرتبط با موضوعات شما که در گوگل پلاس درج شده است را بکار میگیرد. این اطلاعات نیز در سمت راست جستجو و به طور مشخص به نمایش در می آید. البته شانس نمایش موضوعات شما در جستجوگر گوگل به این وابسته است که اولاً شما اقدام به پست منظم مرتبط با حرفه خود کنید احتمال اینکه گوگل پلاس شما نیز این مطالب بروز شده را در جستجوی فردی به نمایش بگذارد تا او را راهنمایی نماید بیشتر می شود.

علت شماره 4: ورود به سیستم ها با اکانت+ Google

Sign-in-with-Google+

در اواخر فوریه سال 2013 بود که گوگل خبر داد ، توسعه دهندگان برنامه های تحت وب و موبایل می توانند از آپشن ورود و ثبت نام اکانت گوگل پلاس برای تشخیص و احراض هویت افراد استفاده کنند. درست مانند ورود به جیمیل ، Zagat و یا یوتیوب ، کاربران قادرند به سادگی با پسورد جیمیل خود برای ورود به برنامه استفاده نمایید. اگرچه توسعه دهندگان معمولاً از اکانت فیسبوک برای عضویت و ورود افراد در وب سایتهای مختلف استفاده می کردند، اما مزایای استفاده از ورود با اکانت گوگل پلاس این است که گوگل بلافاصله پس از ورود کاربران آنها را برای نصب نرم افزارهای اندرویدی به سایت گوگل پلی سویچ می کند. کاربران iOS نیز با استفاده از یوزو و پسورد اپ استور اپل برای دانلود نرم افزارها اقدام می کنند اما ادغام برنامه های موبایل و دسکتاپ همچنان مسئله ای مهم در ارائه برنامه ها و سرویس های جدید است که استفاده از اکانت گوگل را معمول تر می کند. مزیت دیگر استفاده از گوگل پلاس این است که این شبکه اجتماعی با داشتن آپشنی به نام دوایر  یا همان Circles  می تواند بطور قابل توجهی از ارسال اسپم جلوگیری نماید. در واقع کاربران جدید که با اکانت گوگل پلاس وارد  می شوند تنها موارد و پست هایی را دریافت می کنند که در ان عضو شده اند و یا انها را دنبال می کنند. مثلا اگر یک علاقه مند به موسیقی جاز عضو گروه موسیقی در گوگل پلاس شود فقط و فقط از این گروه مطلب دریافت می کند که مشخصاً مطالب مرتبط با موسیقی جاز است.

شرکت ها پیشتر با ارائه سطحی از یکپارچه سازی و ادغام توانسته اند تجربه استفاده از نرم افزارها را برای کاربران فراهم سازند به عنوان نمونه و درک بهتر به سایت  Flixter اشاره می کنیم. در این سایت شما علاوه بر اینکه می توانید مثلا تاریخی برای مشاهده فیلم با دوستانتات جهت یاداوری و یا ثبت وارد کنید و یا بلیط خریداری نمایید، همچنین می توانید نقد و بررسی کاملی درباره فیلم را نیز مشاهده کنید. حتی می توانید نظر برخی دوستانتان که با انها در گوگل پلاس هم گروه هستید را در مورد فیلم مشاهده نمایید. این نوعی ادغام یا یکپارچه سازی محسوب می شود که با یک اقدام از سوی شما ، سیستم و برنامه چندین ویژگی خاص ارائه می دهد که مهمترین آن نظرات دوستان گوگل پلاسی شماست.

بسته به نوع کسب و کار ، شما دارا و یا در آرزوی داشتن سایت و یا اپ موبایلی هستید که با گوگل پلاس ادغام شود. این مرحله از یکپارچه سازی سبب ایجاد اختلافی بزرگی در چگونگی صحبت و تاثیر وارائه یک سیستم منحصربفرد به مشتریان می شود چرا که بسیاری از مردم به دنبال برنامه هایی هستند که چنین ادغامی را پشتیبانی نماید.

علت شماره 5: Ripples گوگل پلاس

Google-+-Ripples

همانطور که گوگل پلاس اشاره دارد ” مطالب ما ارزش فضای مجازی ما را نشان می دهد” اما انچه که مشخص است این است که واقعاً شما نمی دانید و نمی توانید تشخیص دهید که مطالب شما چه قدر با ارزش بوده مگر زمانی که بدایند چه تعدای از مردم مطلب شما را مطالعه کرده اند. به همین دلیل بوده است که گوگل پلاس ویژگی خاصی را با نام Ripples در سال 2011 راه اندازی نمود. البته شاید برای بسیاری استفاده نکردن از برخی ویژگی های گوگل پلاس چندان مهم نباشد اما برای صاحبان کسب و کار این ویژگی یکی از بهترین مواردی است که گوگل برای پیشبرد روند توسعه کسب و کارشان ارائه داده است چرا که آماری روشنی از تعداد بازدیدها و نظرات کاربران می دهد.

گوگل پلاش Ripples چگونه کار می کند؟

گوگل Ripples در واقع نمودرای دایره شکل است که نشان می دهد چه تعداد از کاربران به چه میزان یک پست خاص را به اشتراک گذاشته اند. گوگل Ripples به این شیوه کار می کند:

  • برای اینکه ببینید نوشته شما ( یا هر نوع نوشته دیگری ) به چه میزان به اشتراک در امده است کافی است بر روی فلش کوچکی که در گوشه سمت راست بالا  قرار داد کلیک کنید و view ripples را انتخاب کنید تا به این بخش دسترسی یابید.
  • این سیستم ، پست اصلی را در وسط نشان می دهد و کسانی که مطلب را به اشتراک گذاشته ان را در دوایری به نمایش می گذارد که شامل دو گروه می شود اول کسانی که در گروه شما عضو هستند و دیگری افراد متفرقه ای که مطلب را به اشتراک گذاشته اند. که این افراد در دوایر کوچک نمایش داده می شوند که با کلیک روی آنها شما به نام و اطلاعات انها دسترسی خواهید یافت.
  • با قرارگیری روی هر اسم موجود در این سیستم شما می توانید نظرات و بازخوردهای کاربران فرد به اشتراک گذارنده مطلبتان را ببینید. همچنین می توانید علل جذب افراد به پست کردن مجدد مطلبتان را درک کنید و حتی بررسی کنید که پست مجدد مطالب شما به چه میزان در بزرگ شدن دوایر تاثیر گذار بوده است. دوایر بزرگتر به معنای این است که افراد بیشتری مطالب شما را خوانده اند و ان را با دیگران به اشتراک گذاشته اند.

تاثیر به اشترا گذاری مطالب بوسیله دنبال کنندگان شما چیست؟

این موضوع که شما بتوانید ببینید کدام دنبال کننده های شما تاثیر بیشتری بر مطالب به اشتراک گذاشته، دارند بسیار مهم و جالب است. با توجه به جنبه های متفاوت گوگل پلاس ، این  مفید است که شما مهم ترین و با نفودترین دنبال کنندگان خود را بشناسید.  با این ویژگی شما می توانید با دنبال کنندگان تاثیر گذار یک گروه تشکیل دهید و مطالب و مقالات مهم را برای انها ارسال نمایید بخصوص مطالب مهمی که شما علاقه دارید انها را سریعاً و بلافاصله منتشر کنید تا در دسترس افراد بیشتری قرار گیرد. این احتمال وجود دارد که بدلیل سادگی در درک و فهم Ripples این سیستم در آینده حتی نماینگر میزان ترافیک وب سایت ها نیز باشد و به چنین ویژگی مجهز گردد. چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، گوگل پلاس به جزئی تاثیر گذار در تجارت وب تبدیل شده است. و اگر شما از هر یک از سرویس های گوگل استفاده می کنید  دیر یا زود به سمت این سیستم کشیده میشود چرا که لازمه پیشرفت شما در این است. یادیگری بکارگیری آن نه تنها در آینده کسب و کار شما تاثیر گذار است بلکه سبب ساخت و پیشرفت سریعتر کسب و کار شما می شود.

One thought on “5 دلیل مهم بودن گوگل پلاس برای وب سایت ها و بازاریابی

  1. سلام
    مطلب جالبی بود واسه ی من که میخوام پربازدید کنم تارنماهام رو.
    خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *