پنج ترفند مشهور و تاثیرگذار برای بازاریابی استارت‌آپ‌ها

زمانی که نوبت به بازاریابی می‌شود، استارت‌آپ‌ها راه و روششان متفاوت می‌شود، چون اندکی با دیگر شرکت‌ها فرق دارند.  بسیاری از شرکت‌های بزرگ زمانی که محصولی را روانه‌‌ی بازار می‌کنند، انتظار می‌رود که تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات آنلاین، شاید استخدام برای آژانس روابط عمومی و توزیع کننده‌هایی در ابعاد بزرگ را داشته باشند.

اما بسیاری از استارت‌آپ‌ها پول‌ لازم برای چنین کارهایی را ندارند. پس  آن‌ها برای معرفی محصول خود چه کاری می توانند انجام دهند؟ به شکل‌های ارزان‌تری از بازاریابی رجوع می‌کنند: وبلاگ، ایمیل، تاکتیک‌های ویروسی و… .

از این رو ترفندی‌های رشدی به وجود آمدند. ترفند‌های رشدی حقه‌های بازاریابی هستند که استارت‌آپ‌ها برای جذب کاربران بیشتر (رایگان و یا در قبال پول کم) استفاده می‌کنند. گاهی اوقات ساده هستند گاهی اوقات هم چاشنی‌های پیچیده‌تری دارند؛ چیزی که در آن‌ها مشترک است تاثیر گذاری فوق العاده‌ی آن‌هاست.

در اینجا می‌خواهیم در مورد پنج ترفند مشهور صحبت کنیم:

۱. بازار موازی

این چیست؟ اگر دسترسی به بازار موردنظرتان دشوار است به جای صرف انرژی زیاد و تقلای بی جا به فکر بازاری موازی با آن باشید تا بتوانید تقاضا برای محصولتان را  بالا ببرید.

چرا معروف شده است؟ این تکنیک را فیس بوک مشهور کرد.

زمانی که فیس بوک فقط در  کالج‌های امریکا فعالیت داشت،  بعضی از این کالج‌ها قبلا شبکه‌ی اجتماعی مخصوص به خود را داشتند. فیس بوک به جای اینکه مستقیما وارد بازار دانش آموزانی شود که قبلا رسانه‌ی اجتماعی داشتند، دانشکده‌های شهرهای دیگر را هدف قرار داد که آن‌ها هم دوستان دانش آموزان دانشکده‌ی مورد نظر بودند.

زمانی که همه‌ی دوستان شما در فیس بوک باشند و تنها شما مانده باشید…سخت است که بخواهید از آن بگذرید.

چرا این کارساز خواهد بود؟ پیوستن به چیزی  به خاطر این که دوستانتان در آن عضو هستند و یا به خاطر اینکه آن‌ها می‌گویند چیز جالبی است، را تاثیر اجتماعی می‌نامند. تاثیر اجتماعی به عنوان یکی از قدرتمندترین نیروهای اینترنت شناخته شده و حالا می‌تواند در دستان شما باشد. از آن عاقلانه استفاده کنید.

۲.لیست انتظار

این چیست؟ می توانید قبل از تکمیل سرویس مورد نظرتان و قرار دادن آن در اختیار کاربران، آن‌ها را در لیست انتظار بگذارید و کم کم بر روی محصولتان کار کنید.

لیست انتظار
لیست انتظار

چرا معروف شده است؟ این تکنیک را میل باکس مشهور کرد. بعد از دانلود کردن اپلیکیشن میل باکس، این برنامه به شما می‌گوید که دقیقا چندمین نفر در صف هستند ( گاهی اوقات با رقم‌های بالا و عجیبی هم روبه رو می‌شویم).

چرا این کارساز خواهد بود؟ در شکلی دیگر از تاثیر اجتماعی، افراد زیادی هستند که منتظر هستند اپلیکیشنی را “امتحان” کنند. میل باکس در این زمینه بسیار موفق بود و تاثیر زیادی بر رسانه‌های جمعی داشت.

۳. اشتراک گذاری

این چیست؟ یک ویژگی در اپلیکیشن شماست که این امکان را به کاربر می‌دهد تا آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد و معمولا چند خطی هم در مورد آن بنویسد.

چرا معروف شده است؟ اینستاگرام و  Airbnb این شیوه را معروف کردند.

Airbnb یک ویژگی داشت که به کاربران این امکان را می‌داد تا لیست‌های خود را در کرگزلیست منتشر کنند و از مقیاس گسترده‌ی آن نهایت بهره را ببرند. اینستاگرام نیز کاربران را تشویق کرد تا عکس‌هایی که در این رسانه منتشر می‌کنند در توییتر و فیس بوک نیز به اشتراک بگذارند.

چرا کارساز خواهد بود؟ زمانی که اپلیکیشن شما به وسیله‌ی یک سری از کاربران به رسانه‌های دیگری معرفی می‌شود، افراد بیشتری آن را خواهند دید و مشتاق خواهند بود که آن را امتحان کنند. حجم زیاد اشتراک گذاری عکس‌های اینستاگرام در فیس بوک وخللی که در سیستم اشتراک گذاری این شبکه ایجاد کرده بود، باعث شد فیس بوک این شبکه‌ی اجتماعی را به قیمت ۱ میلیارد دلار خریداری کند.

۴. تبلیغ کاربران

این چیست؟ ممکن است در همه جای وب سایتتان و صفحات وبلاگتان اسم و لوگوی محصولتان هک شده باشد. منطقی به نظر می‌آید. اما بیایید یک قدم فراتر برویم و همین کار را برای محتوایی که کاربر شما تولید می‌کند نیز انجام دهیم.

چرا معروف شده است؟ این تکنیک را هات‌میل معروف کرد.

در پایین هر ایمیلی که با هات‌میل فرستاده می‌شد پیامی نوشته شده بود با این مضمون: حساب ایمیل رایگان دریافت کنید! در بازه‌ی زمانی که افراد برای حساب‌های ایمیل باید پول پرداخت می‌کردند، پیشنهاد هات‌میل فوق العاده بود.

چرا کارساز خواهد بود؟ در واقع کاربران شما ناخواسته سرویس شما را تبلیغ می‌کنند و بهترین قسمت آن این است که برای شما هیچ خرجی در بر نخواهد داشت.

۵. تشویق کاربران

این چیست؟ کاربرانی که دوستان خود را برای استفاده از سرویس شما دعوت کرده‌اند، تشویق می‌شوند. به این صورت که هم کسی که دعوت کرده و هم کسی که دعوت شده شامل پاداش می‌شود.

چه گونه معروف شد؟ پی‌پل در روزهای اولیه‌ی رشد و نمو خودش پاداشی ۲۰ دلاری را برای کاربران در نظر گرفت. اگه دعوت شما از دوستتان برای استفاده از این سرویس موفقیت آمیز بود، شما و دوستتان هر کدام ۱۰ دلار جایزه دریافت می‌کردید.

با پایان این فرصت طلایی، میلیون‌ها نفر به کاربران پی‌پل اضافه شدند. اما شما شاید بتوانید سه شرکت را مثال بزنید که توانسته همچین کار مشابهی را انجام دهد.

چگونه کارساز خواهد بود؟ مردم پول را دوست دارند!

البته این شیوه مقداری هزینه‌بر خواهد بود. اما در قیاس با دیگر راه‌های پر خرج بازاریابی، استفاده از این روش هزینه‌ی کمتری در بر دارد و کاربران بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

3 دیدگاه

  1. میتونید روابط اجتماعی تون رو افزایش بدهید، در کمیته مصادیق دوستی بیابید و سایت خود را در صفحه ی خوش ساخت و پربازدید فیل…گ قرار بدهید :]

  2. سلام دستتون درد نکنه واقعا مقالتون کیفتی خوبی داشت.
    دقیقا دنبالش می گشتیم.
    لطفا از این دست مقالات بیشتر بذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *