پرینتر سه بعدی و تغییر دنیای آینده!

در بازار رقابت این روزها توسعه و بازاریابی محصولات یک عامل کلیدی در موفقیت به حساب می آید. در بسیاری از صنایع از جمله جواهرات و طراحی صنعتی به وجود امدن یک محصول، به طرز چشم گیری هزینه و زمان را کاهش می دهد.

در سال های 1990 بوجود آمدن نمونه سازی سریع باعث کاهش هزینه ها شد و شرکت های تولیدی توانستند مدل های سه بعدی را با سرعت تولید کنند. با این حال چاپگر سه بعدی برای انجام کسب و کارهای کوچک و متوسط بود.

چاپ 3D یک فرآیند ساخت محصول سه بعدی از یک تصویر دیجیتالی ست. این چاپ از فرآیندی بوجود می آید که در آن یک شی با گذاشتن لایه هایی از مواد بوجود می آید. امروزه پرینتر های سه بعدی به حدی پیشرفت کرده اند که با استفاده از لیزر یا اکسترودر می توانند اشیا مختلفی بسازند. حرکت دستگاه در امتداد محور X , Y یا Z  در سه بعد بصورت لایه لایه است. گاهی اوقات به ضخامت میکرون لایه ای را می سازد. این روش مواد تلف شده را کاهش می دهد و از اضافات آن در تولید شی بعدی استفاده می کند. همچنین نیاز به قالب گیری و سنباده وبرش کمتر می شود و تکه ای از مواد مصرف شده اضافه نمی ماند.

دستگاه های چاپ سه بعدی توانایی دارند ایده های شما را در 17 جنس مختلف و در 70 رنگ متفاوت تولید کند. توضیحات برش هر لایه و طرز استفاده به پرینتر فرستاده می شود سپس این لایه ها  می توانند به طرق مختلف کنار هم قرار بگیرند. برخی ماشین ها رشته هایی از جنس پلاستیک مذاب تولید می کنند. هر لایه از محصول که ساخته شد سینی ساخت به اندازه یک میلی متر جابجا می شود و دستگاه لایه ی بعدی را می سازد.

بدیهی است چنین پیشرفتی در آینده در اقتصاد ساخت قطعات سفارشی تاثیر گذار است. اگر یکی تولید کننده خاص به یک قطعه نیاز داشته باشد بسیار به صرفه تر و سریع تر است که آن قطعه را پرینت کند. پس این تکنولوژی نوعی تهدید مالی برای شرکت های تولید کننده قطعات است. این تکنولوژی مختص غرب نیست. در کشور چین هم تلاش هایی در جهت دست پیدا کردن به این امکانات وجود دارد.

3d-printing-2

جذاب ترین ویژگی این دستگاه امکان به وجود آوردن تغییرهای پی در پی در شکل اولیه ترسیم شده است. اگر از یک قسمت کوچک آن خوشتان نمی آید می توانید به راحتی با نرم افزار ها آن قسمت را حذف کنید یا تغییر دهید.

آغاز قرن 21 فروش دستگاه های دیجیتالی چاپگر سه بعدی رشد چشم گیری داشت اما قیمت آنها با افت زیادی روبرو شد.

از جمله محصولات این تکنولوژی مسواک سه بعدی است که دندان های شمارا در 6 ثانیه کاملا تمیز می کند. اسم این مسواک Blizzident است. این محصول را داخل دهان خود قرار می دهید و چند بار به آن گاز میزنید سپس موهای آن تمام دندان های شمارا بصورت همزمان تمیز می کند. یکی از سازندگان این محصول می گوید: استقاده از این وسیله به سادگی گاز زدن یک سیب است! سفارش این مسواک ها از مطب دندانپزشک شما شروع می شود. دندان پزشک از دندان های شما غالب بندی می کند و آن را به شرکت Blizzident می فرستد بعد محصول را تا 12 هفته دریافت می کنید. این مسواک ها از مسواک های معمولی خیلی گران تر هستند.

شاید فکر کنید که آیا تولیدات این دستگاه فقط به ابزار محدود می شود یا می تواند برای بدن انسان هم سودی داشته باشد. شاید روزی کمپانی هایی مثل Organovo با استفاده از سلول های بنیادی انسان و یک چاپگر تخصصی سه بعدی مخصوص ساخت مواد آلی بتواند بافت هایی از بدن را بسازد که با تکثیر آن قلب، کلیه یا ریه در طول روزها یا هفته ها بوجود بیاید. زندگی یک کودک یکساله به نام کایبا که مشکل تنفسی داشت و پزشکان او را در خطر مرگ می دانستند با تکنولوژِی پرینتر سه بعدی و با تولید محصولی به نام آتل ریه ادامه پیدا کرد.

آیا باور می کنید که پرینتر سه بعدی برای تهیه غذا وجود دارد؟ مواد اولیه این دستگاه غذاهای خام است. این دستگاه مثل یک مایکروویو هوشمند از ابتدا تا آخرین مرحله طبخ غذا را انجام می دهد. برای مثال اگر یک فرد ورزشکار در خانه داشته باشیم می توانیم دستگاه را طوری تنظیم کنیم که پروتیین بیشتری درغذا به کار ببرد. این کمپانی مبلغ بالایی از ناسا دریافت کرد تا برای فضا نوردان این وسیله را طراحی کند.

اولین تفنگ سه بعدی با همین فرآیند بوجود آمد. تولید این تفنگ از مواد جامد کاملا قانونی است چون کمپانی سازنده دارنده مجوز سلاح گرم فدرال است. این کمپانی ابتدا شکل کلی این تفنگ را ساخت سپس آن را از جنس محکم و جامد تولید کرد که قابلیت شلیک گلوله داشت. ازین تفنگ تا بحال 50 بار برای شلیک کردن استفاده شده است. سازندگان این تفنگ امیدوارند در صنعت تفنگ سازی برای قسمت هایی که تولیدشان دشوار است کمک بگیرند. آن ها فقط با مشتریان واجد شرایط و کسانی که برای ساخت سلاح تایید شده اند همکاری می کنند. این پرینترها بیشتر از 000 500 دلار ارزش دارند.

شاید این قضیه که بتوانید با دستگاه پرینتر سه بعدی برای خودتان کفش بسازید برای شما جالب باشد. می توانید همه ی مدل هلی کفش را در سایز های مختلف ببینید و اگر به دستگاه 3D دسترسی ندارید می توانید مبلغی را بپردازید تا این کار را برای شما انجام دهند و محصول را برایتان پست کنند.

یک شکستگی استخوان می تواند برای هرکسی نامطلوب باشد. گچ گرفتن استخوان و تحمل سنگینی آن برای مدت طولانی می تواند مشکل ساز باشد ولی با تکنولوژِی پرینتر سه بعدی می توان محصولی ساخت که هم سبک باشد هم مقاوم، پوست بدن هم در معرض هوا باشد تا چروکیده نشود.

حتی ناسا هم برای ساخت قسمت هایی از موشک خود از این فرآیند استفاده کرد٬ این تکنولوژی فقط زندگی شما را ساده تر نمی کند بلکه به شما امکان زندگی کردن می دهد!

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *