شهر دهلی نو در هند، یکی از کلانشهرهایی است که آمار جرایم جنسی و خشونت نسبت زنان در آن بالا است. برای مقابله با این خطرات، امروزه بسیاری از زنان برای محافظت از خود از فناوری پیشرفته مانند جهت یاب ماهواره ای، اپلیکیشن تعیین موقعیت مکانی و رصد مسیر عبور و مرور استفاده می کنند.

سونیا با تاکسی سرکار می رود و به خانه بر می گردد. او با استفاده از یک اپلیکیشن می تواند در هنگام خطر پیام یا پیامک های اضطراری بفرستد و خانواده اش را مسیر رفت و آمد مطلع کند. او می گوید:

شماره پدرم اینجا در اپلیکیشن است. به محض اینکه سوار تاکسی می شوم، حتی ساعت یک نیمه شب، پدرم مکان و موقعیت من را دریافت می کند. بعد از آن هر پانزده دقیقه یکبار اطلاعات او روزآمد می شود و موقعیت جدید من را با جزییات آن پیدا میکند.

شرکت های خصوصی فناوری اطلاعاتی هندی، اپلیکیشن های متفاوتی برای کمک به زنان در مواجه با شرایط خطرناک ساخته است.

از جمله اپلیکیشن «پل ایمن» دکمه ای به نام «کمکم کن» دارد که موقعیت دقیق مکانی کاربر را به دریافت کننده های از قبل تعیین شده ارسال می کند. مدیر شرکت سازنده اپلیکیشن می گوید: « هنگام احساس خطر، فقط دکمه «کمکم کن» را فشار می دهیم. بلافاصله پیامی به افرادی که معین کردید، فرستاده می شود. تلفن زدن موقع خطر، کار سختی است، ولی فشار دادن این دکمه، به آسانی و نامحسوس پیام کمک را می فرستد.

با وجود نهصد میلیون کاربر تلفن همراه در هند، زنان می توانند با نصب این اپلیکیشن های رایگان از خودشان بهتر محافظت کنند.

اپلیکیشن «دیده بان کودک» در آلمان در اروپا و کشور آلمان، فناوری اطلاعاتی و اپلیکیشن های تلفن هوشمند در عرصه کاملا متفاوتی به یاری زنان می آیند. اپلیکیشنی به نام «بیبی واچ» یا «دیده بان کودک» همانطور که از نامش پیدا است، شنیدن ضربان قلب جنین را برای مادر باردار در خانه ممکن می کند. شنیدن ضربان قلب جنین پدیده تازه ای نیست، اما سازنده این اپلیشکین در توضیح اختراعش می گوید:

نوآوری در این پدیده، مرتبط کردن آن به تلفن همراه هوشمند است. اپلیکیشن به مادر کمک می کند چطور از این ابزارها استفاده کند. با بهره بردن از این فناوری، مادر می تواند ضربان قلب را ثبت کند و در آینده و یا در اختیار اعضای دیگر خانوداه قرار دهد. بعد از باز کردن اپلیکیشن، تنظیمات دوران بارداری و محاسبه تاریخ زایمان را وارد می کنید و می توانید اپلیکیشن را به شکل دلخواه خودتان تغییر دهید.

این فناوری به مادران امکان می دهد تجربه ها و احساسات دوران بارداری را با اعضای خانواده به اشتراک بگذارند. با ضبط کردن ضربان قلب می توان فایل را از راه ایمیل به ابر اطلاعاتی به افراد فامیل فرستاد. سوزانا که فرزند دوم خود را باردار است با امتحان این اپلیکیشن می گوید:

در مطب پزشک، حدود ده ثانیه فرصت شنیدن صدای ضربان قلب را دارید. ولی اینجا می توانید ساعت ها بنشینید، گوش بدهید و ببینید بچه چه وقت تکان می خورد. برای پدرها هم جالب است. می دانم شوهرم هم از این فناوری استقبال می کند. فکر می کنم ارتباط با جنین برای پدرها تا قبل ازتولد نوزاد ساده نیست، ولی با این فناوری ما حتما هر روز با جنین ارتباط بر قرار می کنیم.

سازندگان امیدوارند این اپلیکیشن در آینده امکان کنترل از راه دور ضربان قلب جنین را برای پزشکان فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *