اسناد جدید مربوط به ادوارد اسنودن که در اشپیگل بازتاب داشته نشان می دهد که آژانس امنیت ملی و متحدان آنها از قبل برای جنگ های اینترنتی خود را آماده کرده اند. بنا بر این گزارش سازمان های اطلاعاتی در حال کار بر روی توانایی نفوذ و غیر فعال کردن شبکه های کامپیوتری کشورها هستند و در این زمینه نیز، تلاش های بالقوه ای از هخود نشان داده اند تا جایی که می توانند تاسیسات حیاتی و زیر ساخت های یک کشور را به راحتی از کار بیندازند. بنا بر این گزارش می توان تصریح کرد که  NSA و GCHQ فکر می کنند بسیار جلوتر از سایرین هستند، از این روست که آنها به خود افتخار می کنند و توانایی دیگر کشورها را به سخره می گیرند! و خود را فراتر از دیگران می دانند. ما از قبل می دانستیم که دولت ابالات متحده آمریکا می توانند حملات پیچیده ای را سازماندهی کند که می تواند حتی خرابی های فیزیکی در بر داشته باشد. ویروس کامپیوتری استاکس نت که در سال 2010 برای ایجاد اختلال در تاسیسات هسته ای نطنز ایران با همکاری عوامل اطلاعاتی اسرائیلی مستقر در ایران، به کار گرفته شد و باعث نابودی بسیاری از سانتریفیوژهای هسته ای کشورمان شد یکی از دهها حمله اینترنتی این سازمان اطلاعاتی است. از آن زمان تاکنون NSA سلاح های دیجیتال قوی تر و جدیرتری را وارد کارزار مقابله با دیگر کشورها کرده است.اسناد جدید که توسط اشپیگل آلمان منتشر شده، نشان می دهد که NSA به منظور افزایش توان نظارتی خود، ساخت سلاح جدید و پیچیده دیجیتال را در برنامه خود قرار داده و همکنون نیز این آمادگی را دارد تا توان خود را به رخ بکشاند. یکی از موضوعات اصلی که در اسناد جدید دیده می شود توانایی پنج چشم (Five Eyes) سرویس های جاسوسی است که به کمک آن، توانایی بهره برداری و شناخت روش های دشمنان پی گرفته می شود و سبب سرقت ابزار و اهداف آنان می گردد  که این توانایی توسط NSA به نام fourth party collection شناخته می شود.

i_drink_your_milkshake.0

fourth party collection به نظر آنقدر موفق بوده که ماموران NSA و GCHQ اقدام به ساخت جوک و گفته های طنز در بالاترین سطوح امنیتی و سری اسناد خود نموده اند. در ارائه و توضیحات NSA با سرتیتر fourth party opportunities از جمله I drink your milkshake (من میلک شیک تو را می نوشم) استفاده شده که جمله دانیل جی لوییس از فیلم There Will Be Blood می باشد. در یک مورد اشپیگل گزارش می دهد که یک واحد NSA قادر به ردیابی و شناسایی یک حمله چینی به وزارت دفاع شده و بطور مخفیانه اقدام به شنود از جاسوسان چینی از جمله در سازمان ملل کرده است. در مورد اسلایدهایی دیگر جزئیاتی GCHQ از نقطه ضعف های اپ های موبایل و استفاده از آنها حکایت دارد که به آنها نام BADASS داده است. استفاده از چنین واژه ای در یک سند محرمانه نیز جالب به نظر می رسد. تحت BADASS سرویس های جاسوسی قادر به شناسایی اطلاعات شخصی ارسالی ما بین کاربران دستگاههای مختلف بودند. بسیاری از اسلایدها دارای عنوان Abusing BADASS for Fun and Profit (از BADASS برای تفریح و سود بردن استفاده کنید!) می باشند و در یکی از اسلایدها نیز به بازی محبوب پرندگان خشمگین اشاره می شود و عنوان می شود We know how bad you are at Angry Birds. (ما می دانیم که تا چه میزان در انگری بیرزد بد هستی).

موارد معدود دیگری از توانایی های این سازمانها به چشم می خورد که همگی با واژه های طنز، در اسلاید های مختلف و محرمانه ارائه شده، معرفی شده اند که نشان دهنده دست بالا فرض کردن و غرور این سازمان هاست.

One thought on “اسنودن: NSA و متحدانش خود را کامل می دانند

  1. این که چیزی نیست! ما هم مک دونالد اونا رو میخوریم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *