سال به سال از تعداد باجه های تلفن عمومی در شهر نیویورک کم می شود و کم کم باید با آنها خداحافظی کرد و به بزرگترین طرح آزمایشی وای فای عمومی سلام کرد. در این طرح جدید باجه های تلفن عمومی برداشته می شوند و کنسول هایی جایگزین آنها می شوند که به ارائه خدمات رایگان اینترنت WiFi در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته می پردازند. این کنسول همچنین امکان برقراری تماس رایگان با پلیش و اورژانس و … را نیز فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد تا گوشی و یا تبلت خود را نیز شارژ نمایید. یک تبلت با صفحه تاچ نیز در این کنسول نصب شده که به ما امکان دسترسی به خدمات شهری را می دهد و حتی با نقشه موجود در آن راه های دسترسی به نقاط مختلف را نیز به شما نشان می دهد. قرار است هزینه های چنین کاری با بودجه عاید شده از تبلیغات تامین شود، و اگر به عکس اصلی توجه نمایید متوجه دو صفحه شیشه ای در کناره های کنسول می شوید که برای نمایش تبلیغات نصب شه اند. تخمین زده شده است که این پروژه در 12 سال اول راه اندازی تا 500 میلیون دلار برای شهرداری درآمد تامین نماید.

در این پروژه صحبت از سرعت گیگابیتی می شود که سوال برانگیز است، چرا که شبکه های WiFi کنونی از اتصالات گیگابایتی در دستگاههای فردی پشتیبانی نمی کند و مشخص نیست که از چه استانداری در این ایستگاهها استفاده می شود. شرکت LinkNYC تنها به گفتن وای فای گیگابایتی که تا 100 برابر سریع تر از وای فای های عمومی و 20 برابر سریعتر از متوسط سرعت اینترنت در نیویورک است بسنده کرده است و جزئیات فنی را معلوم نکرده است. این شرکت همچنین تصریح می کند که دانلود یک فیلم HD که به طور معمول دو ساعت زمان برای دانلود می خواهد در 30 ثانیه انجام می شود. اگر این شرکت از استاندارد جدیدی استفاده خواهد کرد به نظر زمان زیادی طول خواهد کشید تا دستگاهای هوشمند کاربران با آن هماهنگ شود جالب تر اینکه بسیاری از دستگاهها هنوز حتی از استاندارد  802.11ac ساپورت نمی کنند در حالی که این استاندارد دو سالی است که عمومی شده است. (عکس زیر نمایشگر باجه بدون/با صفحه تبلیغاتی است)

both_link_modules.0

شاید سرعت و ظرفیت شبکه با یک اپگرید فریم ور و یا یک قطعه سخت افزاری ساده قابل ارتقا باشد. در واقع می توان گفت اگرچه سرعت گیگابیتی در دسترس است اما به نظر دسترسی به آن توسط کاربران چند سالی طول بکشد مگر اینکه معجزه ای در کار باشد. آیا LinkNYC تاریخ ساز خواهد شد؟ سوالات بسیاری مطرح است که پاسخی برای آنها نیست اما این ایتکار عمل شهرداری نیویورک را می توان بزرگترین در نوع خود دانست چرت که پیشتر در شهرهایی چون لندن و … چنین طرح هایی پیاده سازی شده است. قرار است اولین ساخته LinkNYC  در نیمه دوم سال آینده عملیاتی شود و قرار است که به هدف 10000 عدد در پنج بخش مختلف نیویورک برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *