پژوهش گوگل پیرامون استفاده از جستجوی صوتی
نوشته شده توسط

پژوهش گوگل پیرامون استفاده از جستجوی صوتی

گوگل اخیرا مطالعاتی روی نوجوانان و بزرگسالان انجام داده تا نشان دهد جستجوی صوتی چقدر می‌تواند خوب باشد اما یافته‌ها همیشه بهترین نتایج را به همراه ندارند.

گوگل معتقد است بیشتر بچه‌ها و تعداد کمی از بزرگسالان همگی از جستجوی صوتی گوگل استفاده می‌کنند. جهت بررسی این موضوع تحقیقات وسیعی در مورد چگونگی استفاده از جستجوی صوتی صورت گرفت (از جمله مواردی مثل سیری یا کورتانا و همچنین گوگل).

در این نظرسنجی مشخص شد که ۵۵٪ از نوجوانان بین ۱۳ تا ۱۷ سال حداقل روزی دو بار از این قابلیت استفاده می‌کنند در حالی که تنها ۴۱٪ از افراد بالای ۱۸ سال تمایل به داشتن آن در گوشی‌های خود هستند.

طبق گزارشات گوگل ۵۶٪ از بزرگسالان می‌گویند استفاده از جستجوی صوتی گوگل باعث می‌شود احساس کنند با تکنولوژی همگام هستند (tech savvy) اما هیچ آمار مشابهی در این مورد برای نوجوانان وجود ندارد شاید به این دلیل که آن‌ها این حرف بزرگسالان (tech savvy) را خنده‌دار می‌دانند و آن را به تمسخر می‌گیرند. به نظر می‌رسد در پاسخ به این سؤال که «آیا استفاده از جستجوی گوگل باعث می‌شود شما احساس نابغه بودن بکنید» باز همین نتایج به دست آمده یعنی ۴۵٪ از بزرگسالان در نظرسنجی پاسخ مثبت داده‌اند اما هیچ آماری برای پاسخ به این پرسش در گروه سنی نوجوانان وجود ندارد.

capture

مردم آمریکا جستجوی صوتی را برای برخی فعالیت‌ها زیاد استفاده می‌کنند که این موضوع اولویت‌ها و یا شاید کم و کاستی‌های خاص نسل ما را تثبیت کند. گفته می شود رایج‌ترین کاربرد جستجوی صوتی در بین نوجوانان تماس تلفنی است در حالی که بزرگسالان بیشتر جهت دسترسی به مسیرها از آن استفاده می‌کنند. بدیهی است که نگرانی و دغدغه‌ی مهم بزرگسالان بلد نبودن جایی است که قرار است بروند اما نوجوانان وقتی گم می‌شوند سریع تسلیم می‌شوند و ترجیح می‌دهند در فاصله‌ای که منتظر رسیدن کمک هستند با دوستی تماس بگیرند و با هم گپ بزنند.

نکته‌ی جالب این که دومین کاربرد محبوب جستجوی صوتی از نظر بزرگسالان (دیکته کردن متن‌ها) جزو شش فعالیت برتر نوجوانان نیست در حالی که کمک گرفتن برای تکالیف مدرسه و همچنین ساعت پرسیدن در بین آن‌ها دیده می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد دسترسی به خود ساعت بسیار آسان‌تر از پی بردن به زمان از طریق جستجوی صوتی باشد.

این بررسی توسط گوگل راه‌اندازی و توسط Northstar Research انجام شد که در آن پاسخ‌های ۱۴۰۰ نفر از مردم آمریکا، شامل ۴۰۰ نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله و ۱۰۰۰ بزرگسال ۱۸ سال به بالا، گردآوری شد.

«اسکات هافمن» معاون گروه جستجوی گفتگو (conversational search) در گوگل اعلام کرد: «یافته‌های ما نشان می‌دهد جستجوی صوتی از نظر نوجوانان همانند بررسی کردن رسانه‌های اجتماعی امری طبیعی است و آنها نسبت به چگونگی استفاده از این قابلیت جستجو بسیار خلاقانه عمل می‌کنند».

تمایل نوجوانان به استفاده از جستجوی صوتی در کنار دوستانشان دو برابر بزرگسالان است و به همین ترتیب تمایل افراد بزرگسال به استفاده از این قابلیت وقتی در حال آشپزی هستند سه برابر نوجوانان است.

نتایج به دست آمده در تحقیقات حاکی از آن است که ۴۵٪ نوجوانان از طریق جستجوی صوتی پیتزا سفارش می‌دهند در حالی که این آمار برای بزرگسالان فقط ۳۶٪ است. از طرفی دیگر ۴۴٪ بزرگسالان مایلند برای یافتن جهت‌یابی و مسیرها از آن استفاده کنند اما آمار نوجوانان برای این مورد فقط ۳۴٪ است. این سؤالات ممکن است کمی گمراه کننده باشد چون گاهی شرایطی پیش می‌آید که هر دو گروه سنی مجبور می‌شوند از جستجوی صوتی برای کاری که گفته‌اند تمایل چندانی به آن ندارند استفاده کنند.

0 ۰ 19100 29 اکتبر, 2014 اخبار, جهان اکتبر 29, 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو