دولت های بزرگ جهان همچون آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین برای جاسوسی و یا بمباران اهداف تروریستی استفاده می کنند اما به نظر شرکت های معظم فناوری همچون آمازون، گوگل و فیس بوک برنامه ای غیر از این را برای هواپیماهای بدون سرنشین در نظر گرفته اند. به نظر این هواپیماهای بدون سرنشین علاوه بر تامین امنیت وظیفه ی حیاتی دیگری را در زندگی ما بازی خواهند کرد و اخبار پیرامون انها نیز روز به روز جالب و خواندنی تر می شود. همین اوایل سال پیش بود که آمازون رسما اعلام کرد قصد دارد برای انتقال بسته های پستی از هواپیمای بدون سرنشین استفاده کرد و منتظر تایید FAA است. برخی دیگر از آن برای تحقیقات علمی و برخی دیگر برای عکس برداری و فیلم برداری استفاده می کنند.

سازمان فدرال هوایی معتقد است داشتن دوربین باعث می شود که سارقین و گروههای تروریستی از انها برای ضربه زدن و نقض حریم خصوصی استفاده کنند. البته بحث امنیت این هواپیماها نیز مطرح است. اگر فرض کنیم که درخواست آمازون مورد قبول قرار گیرد و هزاران عدد از این هواپیماها بالای سر ما پرواز کنند، احتمال سقوط هر یک از این هواپیماها بر روی اشخاص بالا می رود.

در حال حاضر FAA هر گونه استفاده تجاری از هواپیماهای بدون سرنشین را ممنوع کرده است، اما بسیاری از دانشمندان و علاقه مندان راههایی را برای دور زدن قوانین FAA را دنبال کردند. اما شاید سوال داشته باشید بجز موارد جنگی، پهپاد ها در چه راههایی استفاده می شوند؟

بسیاری از فروشندگان خانه و زمین های گران قیمت دنیا برای شناسایی زمین و ملک از این هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کنند. عکاسان حرفه ای نیز برای گرفتن عکس های منحصر بفرد که با پای پیاده نمی توان به ان رسید، از این پهپادها استفاده می کنند. حتی برای تهیه فیلم و یا مستند ها نیز از این پهپادها بهره گرفته می شود چرا که این هواپیمها سر و صدا و ارتعاش هلیکوپتر را ندارند.

Firefox_Screenshot_2014-11-03T08-26-55.840Z

شاید حدس این موارد چندان هم سخت نباشد اما جالب است بدانید در بخش کشاورزی نیز برای مطالعه  مشاهده مشکلات و ضعف هاتی موجود روی زمین استفاده می کنند. در بخش ساختمان سازی نیز از پهپادها برای بهره گیری از مشکلات موجود و یا درصد پیشرفت و … بهره گرفته می شود. پلیس نیز از پهپاد ها برای رصد مجرمین و یا در عملیات ها نجات استفاده می کند.

اخیرا یک دانشمند استرالیایی از پهپاد ها برای مطالعه بر روی نهنگ ها و پیگیری سلامتی انها بهره می گیرد. دکتر ژان اولاف محقق دانشگاه گریفیث از هواپیمای بدون سرنشین برای استخراج نوعی خلط از سوراخ پیشانی نهنگ بهره می گیرد و تست هایی بر روی انها در مورد وجود باکتری ها و ویروس ها انجام می دهد. از پهپادها برای مقابله با ملاریا در مالزی و همینطور کنترل ترافیک نیز بهره گرفته شده است.

Firefox_Screenshot_2014-11-03T08-27-21.832Z

دولت فدرال آمریکا استفاده از هواپیمای بدون سرنشین را در نزدیکی استادیوم ها ممنوع کرد:

اداره هوانوردی فدرال موسم به FAA در اطلاعیه در روز سه شنبه رسما اعلام کرد استفاده از هواپیمای بدون سرنشین (پهباد) و یا هر گونه هواپیمای مدل در اطراف استادیوم ها قانون شکنی محسوب می شود و علاوه بر جیمه نقدی، متخلف تا یک سال به زندان خواهد رفت. FAA معتقد است این پهبادها ممکن است سقوط کرده و به تماشاگران آسیب برسانند اما بسیاری از کارشناسان حقوقی معتقدند که ممکن است FAA در این باره اشتباه کند. با این حال در جریان بازی های یورو 2016 در بلگراد بود که یکی از تماشاگران صرب با در دست داشتن یک پهباد کوچک به داخل محوطه چمن ورزشگاه پرید!

Firefox_Screenshot_2014-11-03T07-58-15.033Z

در کل به نظر می رسد احتمال اینکه دولت آمریکا اجازه دهد در شرایطی امن در زمینه علمی و یا فیلم برداری و یا در زمینه کارهای پلیسی، از پهپاد استفاه شود اما به نظر نمی رسد بزودی حمل و انتقال بسته های پستی به این روش مهیا گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *