در اواسط ماه می، شرکت فور اسکوئر (Foursquare) تصمیم گرفت که خودش را به دو اپلیکیشن قسمت کند.اولین نیمه سوآرم (Swarm) است که به شما این امکان را می دهد که دوستان در نزدیکی خود را بیابید و چک این (Check In) کنید. نیمه ی دیگر Foursquare 8 است که یک اپلیکیشن کاملا بازطراحی شده از اپلیکشین موجود این شرکت می باشد، که هم اکنون منتشر شده است. به گفته مدیرعامل دنیس کرولی، این نسخه جدید آن چیزی است که آنها  همیشه می خواستند، بسازند که یک برنامه اکتشافی بدون دخالت چک این که پیش از این مرکز توجه این اپلیکیشن بود، باشد. اکنون ما می خواهیم ببینیم این اپلیکیشن چه تغییراتی داشته است.

       foursquare-old-logo new_foursquare_icon_logo

با توجه به عکس های بالا تغییرات در لوگوی این اپلیکیشن کاملا واضح است. از راست عکس اول لوگوی قدیمی و عکس دوم لوگوی جدید Foursquare می باشد. همانطور که مشاهده می شود ازآیکون Foursquare آن توپ کوچک و شکل تیک که به نوعی نماد چک این محسوب می شد حذف شده و جای خود را به یک ” F ” که به شکل یک سنجاق که روی مرکز چند دایره (نقشه) قرار گرفته، داده است. به نظر می رسد که این شرکت چیزی شبیه به قبل نیست و از این نظر قابل توجه است. نبرد عقاید از پیش شکل گرفته جهانی درباره این شرکت ظاهرا به مهمی نبرد عقاید بر سر شرکت هایی همچون Google  و Yelp است.

مدیر عامل این شرکت دنیس کرولی می گوید:

داستان چک این کردن بر پایه برندینگ و تجربه کاربر استوار بود. ما نظرات مردم را می شنیدیم که می گفتند تا به حال ایده ای برای جستجوی مکان ها با استفاده از این برنامه نداشتند. بنابراین Foursquare جدید نقطه پیش رو و مرکزی خود را بر شخصی سازی قرار داده است. هر قطعه از این برنامه جدید برای شما سفارشی سازی شده است مانند نمایش غذای مورد علاقه شما در مکان های نزدیک شما که با رنگ صورتی مشخص شده است.

کرولی اَبَر برچسب های پیشنهادی این اپلیکیشن را ” ابر قدرت ها ” نامیده و این موضوعی است که در سال های اخیر بطور فزاینده ای در شرکت های رقیب برجسته شده است. او همچنین چندین و چند بار افزود که Foursquare جدید باید به شما کمک کند که بتوانید آن طرف دیوار را ببینید و بتوانید بهترین مکان ها را فورا در شهر های هر کجای جهان بیابید.

در جلسات فکر جمعی اولیه، شرکت برای انتخاب نمادی به عنوان معرف خود در سطح جهان نماد هایی همچون کُره، ذره بین و دیگر نماد های اکتشافی را مورد بحث قرار داد. بیش از 25 آیکون مختلف در صفحه نمایش دستگاه های کارکنان جهت آزمایش A/B قرار گرفت تا بهترین آن مورد انتخاب قرار گیرد. اما در نهایت، این شرکت به دید فوق العاده کرولی اعتماد کرد. آیکون Foursquare جدید به یک ” F ” تو پُر صورتی به نشان ابرقهرمان کرولی، همان میزان که مانند پرچم یا سنجاق روی نقشه است، تبدیل شد. با این تفاوت که بجای نجات جهان، این ابر قهرمان به شما کمک می کند که بهترین مکان ها را بیابید!

new_foursquare_modulesFoursquare امیدوار است که طراحی جدیدش خدمات را واضح تر نمایش دهد و فضای بیشتری برای آزمایش فراهم کند. کرولی توضیح می دهد:

اپلیکیشن گذشته ی ما به اندازه کافی فاضای کار نداشت و آن قدر انعطاف پذیر نبود که ما بتوانیم همه ی آنچه که می خواهیم انجام دهیم را روی آن پیاده کنیم. چیزهای زیادی هچون ابزار مدیریت و اینسایدر(Insider) در اپلیکیشن قبلی بصورت بسته وجود داشت. همچنین اضافه کردن بخشی به نام ” محبوب ترین در این ماه ” بسیار فوق العاده می شد اما کجای اپلیکیشن این بخش را قرار می دادیم؟

این شرکت همچنین در اپلیکیشن جدیدش ویژگی تازه ای را به نمایش گذاشته است. ماژول بیلبورد شکل ” محبوب ترین ” که به کاربران این امکان را می دهد که محبوب ترین مکان در نزدیکی خود را در لحظه ببینند. با تشکر از کاربرانی که هنوز چک این می کنند زیرا Foursquare شاید تنها شرکتی باشد که می تواند با دقت زیاد مکان ها را موقعیت یابی کند. کرولی استدلال می کند که حتی بدون چک این هم موتور موقعیت یاب ” Pilgrim ” موجود در اپلیکیشن می تواند شما را بهتر از دیگر اپلیکشین ها در مکان های خاص قرار دهد.

در حالی که بازخورد کاربران از Swarm نا امید کننده به نظر می رسد (در حال حاضر 2.5 ستاره در اپل استور دارد)، مدیر اجرایی جف گلوک  می گوید:

کاربران کنونی Swarm بیشتر از همیشه چک این کرده اند. مردم از Foursquare و Swarm به درستی استفاده خواهند کرد. از Swarm برای چک این کردن و از Foursquare برای جستجوی مکان استفاده خواهند کرد. ما جستجو های بیشتری را بعد از جدا سازی مشاهده کرده ایم اما اقلیتی از کاربران با این جداسازی مخالفت می کنند زیرا سیستم Mayorship و امتیاز دهی به چک این ها برای رقابت با دوستان تا حد زیادی برداشته شده است. شرکت Foursquare بزودی این قابلیت ها را دوباره به Swarm اضافه خواهد کرد.

new_foursquare_venue_page

این شرکت ساز و کاری را ترتیب داده است که بتوان برای چک این کردن  و جستجو بین دو اپلیکیشن جدید جابجا شد بدون اینکه کاربران گیج بشوند. همانظور که در عکس بالا دیده می شود دکمه چک این با آیکون Swarm برای جابجا شدن بین این دو در اپلیکشین جدید تعبیه شده است. تغییر بزرگی که بزودی در این دو اپلیکیشن رخ خواهد داد جداسازی لیست دوستان است به این ترتیب که در Foursquare می توانید برند های تجاری و افراد را دنبال کنید و آنها را بپسندید و در Swarm این امکان را دارید که کسانی را که می خواهید موقعیت خود را با آنها در میان بگذارید به عنوان دوست انتخاب کنید که در واقع گروه کوچکی خواهد بود.این تمایز نمونه کاملی است برای اینکه بدانیم چرا Foursquare تلاش کرد که دو اپلیکیشن مجزا با خدماتی اغلب جداگانه داشته باشد.

یک سال پیش، شایعات سبب شد که روحیه کار در این شرکت رو به کاهش بگزارد. دو نقطه ی کانونی این شرکت یعنی چک این کردن و پیشنهاد مکان محلی به نظر می رسید که باهم در تضاد هستند چرا که تنها 5 درصد از کاربران اپلیکیشن قبلی از هر دو نقطه به هنگام باز کردن آن استفاده می کردند. اما امروز Foursquare شروع تازه ای را که همیشه می خواسته بدست آورده است که شانسی برای متفاوت دیده شدن و موقعیتی مناسب برای تصاحب کردن یکی نه بلکه دو نقش از نقش های زندگی مردم را داراست. کرولی و شرکتش روی این دو اپلیکیشن جدید خود سرمایه گذاری کرده اند و مردم نیز در نهایت متوجه خواهند شد که Foursquare برای آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *