85٪ از 5 میلیارد نفر بدون اینترنت زندگی میکنند و به سادگی از پس هزینه اینترنت همراه بر نمی آیند. بنابراین فیس بوک با ابتکارعمل، امروز  قابلیت دسترسی به Internet.org از طریق اپلیکیشن اندرویدی و وب سایت خود را برای کشورهای در حال توسعه ارائه کرده که دسترسی رایگان به مجموعه ای محدود از خدمات از جمله فیس بوک، مسنجر، ویکیپدیا و گوگل را فراهم می کند. همچنین به بهداشت محلی، اشتغال، آب و هوا، و منابع حقوق زنان نیز دسترسی را فراهم می کند.

برنامه Internet.org که در زامبیا در حال جرا است، قبل از آن که در نهایت به دیگر کشورهای در حال توسعه بیاید، در این پروژه Airtel دسترسی رایگان به اینترنت را تأمین می کند، به این امید که زامبیایی ها ارزش وب را ببینند و سرویس پیش پرداخت داده را از طریق این برنامه بخرند تا بیشتر در اینترنت به گشت و گذار بپردازند.

پروژه صفر فیس بوک به کشورهای در حال توسعه از سال 2010 دسترسی به نسخه تکمیل نشده و سبک می داد. اما این برنامه جدید Internet.org با دیگر خدمات، به صورت جمع و جور، اپلیکیشن مستقل اندروید، که به اپلیکیشن فیس بوک برای اندروید دسترسی خواهد داشت، در دسترس قرار میگیرد و  یا آزادانه به عنوان یک وب سایت تلفن همراه است که اتوسط اکثریت زامبیایی ها می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

Internet.org حاصل همکاری فیس بوک با شش شرکت مخابراتی است، که همچنین در هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره ها کار برای ارائه زیرساخت های اتصال به اینترنت به 15٪ از افرادی که متصل نیستند زیرا آنها در مناطق دور افتاده بدون برج های مخابراتی سلولی در محدوده قرار دارند. ابتکاری که منجر به جذب بیشتر مردم بر روی اینترنت میشود گاهی اوغات مورد انتقاد قرار میگیرد که تاکتیک فیس بوک به صورت تغییر ظاهر فیس بوک به نوع است. در این، برنامه Internet.org در واقع باعث خواهد شد فیس بوک از طریق استفاده رایگان در زامبیا رشد کند.

internet-org-app

برنامه Internet.org برای ارائه خدمات مهم به تمام زامبیایی به صورت رایگان طراحی شده است، در حالی که به گسترش آگاهی از اینکه چرا اینترنت مفید است و ممکن است ارزش هزینه کردن داشته باشد کمک می کند.

مدیر محصول Internet.org «گای روسن»، می گوید:

بسیاری از مردم نمی دانند اینترنت چیست، آنها نمی دانند اینترنت چه کارهایی برای زندگی و امرار و معاش آنها می کند. این یک مفهوم مبهم است.

البته این دیدگاه در حالتی که اینترنت به صورت دوجانبه برای مردم خوب است فرض می شود، که ممکن است واقعاً برای همه فرهنگ ها درست نباشد. اما این برنامه برای کسانی است که به اینترنت می خواهند.

برای معرفی این برنامه در زامبیا، فراخوان هایی در فیس بوک، کمپین آگاه کننده و اطلاع رسانی به مشترکان Airtel خواهد بود. ساکنان این کشور می توانند internet.org را از طریق تلفن هوشمند یا مرورگر تلفن همراه به صورت رایگان بازدید کنند یا هزینه اندکی برای دانلود این اپلیکیشن 800 کیلوبایتی بپردازند.

کاربران می توانند از مجموعه ای از برنامه ها به طور کامل به صورت رایگان استفاده کنند. این خدمات عبارتند از:

 • فیس بوک – برای در دسترس قرار گرفتن با دوستان
 • فیس بوک مسنجر – برای تماس با دوستان و آشنایان
 • جستجوگر گوگل – برای جستجوی اطلاعات (بازدید از نتایج گوگل رایگان نیست)
 • ویکی پدیا – برای آموختن درباره همه چیز
 • AccuWeather – برای آگاهی از وضعیت آب و هوایی
 • Airtel – برای اطلاعات بیشتر در مورد اپراتور و خرید بسته اینترنت
 • eZeLibrary – آگاهی از اطلاعات دولتی زامبیا
 • Facts for Life (توسط یونیسف) – برای اطلاعات پزشکی و سلامتی
 • Go Zambia Jobs – برای جستجوی شغل
 • Kokoliko – برای جستجوی شغل
 • MAMA – اطلاعات برای سلامت مادران فقیر
 • WRAPP – آگاهی از حقوق زنان
 • Zambia uReport (توسط یونیسف) – برای جستجوی اطلاعاتی در مورد HIV و ایدز

اگر این برنامه با موفقیت در زامبیا اجرا شود، شما می توانید انتظار Internet.org آن را در اپراتورهای دیگر و دیگر کشورها در آفریقا، آسیا و جنوب امریکا که در آن مشکل قیمت اینترنت همچنان وجود دارد. و اگر فیس بوک بتواند به یکی از اولین راه های مردم در تجربه اینترنت را تبدیل شود، آنها آن را فراموش نخواهند کرد با تبدیل شدن به کاربران کامل اینترنت. به نظر می رسد نوع دوستی می تواند یک مدل کسب و کار شود.

در انتها می توانید ویدئوی کوتاه معرفی این اپلیکیشن را ببینید یا آن را دریافت کنید.

[jwplayer mediaid=”7141″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *