صلح اپل و گوگل و ترک دعاوی حقوقی

بعد از اقامه دعوا در دادگاه های سراسر جهان ، اپل و گوگل اقدام به راکد کردن و ترک تمام دعواهای حقوقی خود نمودند این خبر که توسط رویترز منتشر شده بر این پایه استوار است که دو شرکت در این خصوص به یک توافق جامع دست یافتند که شکایات حقوقی خود را در تمام دادگاه های سراسر جهان راکد کنند ، با این حال جبرها حاکی از ان است که هر دو شرکت بر لایسنس ثبت اختراعات متقابل که یک صلح جامع تر بین دو شرکت محسوب می شود توافق نظر نکرده اند.

تشنج و کشمکش میان اپل و موتورولا در ثبت اختراعات مرتبط با گوشی های هوشمند متمرکز است و تاریخ آن به سال 2011 بر می گردد. یک مورد که اپل را درگیر شکایت از موتورولا کرد مربوط به ادعای نقض حق انحصاری اختراع اپل است. در بخش جداگانه ای موتورولا اپل را به سرقت 3 اختراع خود متهم کرده بود. این پرونده ها فراموش شده بود اما اخیرا در یک دادگاه تجدید نظر در حالی که ترکیب شده بودند ، احیا گردید.

یک منبع اگاه در این باره گفته که حدود 20 مسئله حقوقی باز بین دو شرکت وجود دارد که اکثر آنها در کشورهای آلمان و ایالات متحده مفتوح است. این دو شرکت در بیانه ای مشترک اعلام داشتند :” اپل و گوگل تصمیم به لغو تمام شکوایه های مفتوح بین دو شرکت در سراسر جهان گرفته اند. این دو شرکت همچنین توافق کردند که با همکاری یکدیگر دست به اصلاح حق ثبت اختراع کنند. این توافق شامل لایسنس ها نمی شود “

نبرد مذکور یکی از ده ها دعوای اپل با دیگر شرکت های سازنده گوشی های هوشمند اندرویدی است نباید دعواهای حقوقی اپل علیه سامسونگ را از یاد ببریم. البته این ماجرا به مانند آن نیست اما پس از اعلام گوگل مببنی بر تصمیم فروش موتورولا به قیمت 12.5 میلیارد دلار در سال 2011 به اوج خود رسید و این بدان معناست که گوگل و اپل باید در دادگاه های مربوط به ثبت اختراعات حاضر می شدند امری که تاکنون محقق نشده است. (به دلیل پیچیدگی پرونده ها) . پس از اینکه گوگل رسماً موتورولا را در سال 2013 به لنوو و به قیمت 2.91 میلیلرد دلار فروخت پرونده های بین دو شرکت بیش از پیش پیچیده شد و احتمالا به همین امر نیز دو شرکت مصالحه را بر جنگ ترجیح دادند!

توسط سجاد بدیعی

Tested

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *