فیسبوک از چند روز پیش اقدام به ارائه یک ابزار جدید با نام Facebook Audience Insights نمود ، این جامعه اماری قرار است در اختیار مدیران تبلیغات کلیه بازاریابان ایالت متحده و در چند ماه های آینده در اختیار کل بازاریابان جهان قرار گیرد. همانطور که از نام این ابزار جدید مشخص است ، وظیفه اصلی آن ارائه و جمع آوری از کاربران و دیدگاههای آن در سطح شبکه اجتماعی است. در واقع این ابزار کمک می کند که بازاریابان با دقت بیشتر هدف های خود را در شبکه اجتماعی فیسبوک مورد هدف قرار دهند.

اما این ایده چگونه بازاریابان را کمک خواهد کرد؟

ایده این است که به بازاریابان درباره گرایش مشتریان فعلی و بالقوه آن ها در فیس بوک اطلاعات روشنی می دهد ؛ همچنین به آنها این امکان را می دهد که بتوانند پیام های تبلیغی و بازاریابی خود را بر اساس گفته های ابزار تنظیم نمایند.

ابزار یک تصویر کلی و جامعه آماری از کاربران را در چند دسته بندی ارائه می دهد:

آمار جمعیتی : سن و جنس ، شیوه زندگی، آموزش و پرورش، وضعیت ارتباطات ، نقش کار و اندازه خانوار.

صفحات لایک شده: بهترین صفحات لایک شده توسط افراد در دسته بندی های مختلف مثلا : ورزش و یا پوشاک زنان و …

محل سکونت و زبان: این که مردم کجا زندگی می کنند و به چه زبانی صحبت می کنند.

طریقه استفاده از فیس بوک : اینکه مخاطبان هدف چگونه و چطور اغلب وارد فیسبوک می شوند و از چه ابزاری برای اینکار بهره می گیرند.

فعالیت خرید : رفتار و روش در خرید های قبلی کاربران ( آنلاین در مقایسه با آفلاین)

10173508_1391502087741222_754726790_n-520x381

این اطلاعات می تواند سه بخش مختلف از مردم را در بر گیرد : کاربران عمومی فیسبوک ، افرادی که وارد صفحه خاصی و یا یک رویداد خاص می شوند و مشتریان فعلی و موجود بازاریابان که قبلا هدف شدند.

فیسبوک وعده داده است که این اطلاعات و آمارهای کمی شامل اطلاعات شخصی افراد نمی شود و حریم شخصی افراد حفظ می شود. این گفته ممکن است که این بینش را ایجاد که این ابزار به مانند Page Insights است اما فیسبوک توضیح می دهد که Audience Insights در بخش گرایش های سرتاسر شبکه اجتماعی متفاوت است از آنچه که به نظر می رسد. Page Insights در بخشهای مربوط به صفحه ماندد لیک ها ، کامنت ها و به اشتراک گذاری ها دخول می کند.

فیسبوک البته یک نمونه از اینکه این ابزار چگونه کار می کند ارائه داده است : مثلا یک برند لوکس مد زنانه بخواهد اطلاعات بیشتری درباره محصولات موجود که در فروشگاه خود عرضه می کند را ارائه دهد. یک بازاریاب می تواند از Audience Insights در پیدا کردن اینکه چه تعداد از کاربران نزدیک این فروشگاه هستند استفاده نماید همچنین از علاقه مندی ها و تجربه رفتاری و روش های خرید آنها ( آنلاین یا آفلاین ) و تمایلات خرید آنها سر در بیاورند.

ابزار می تواند تمام این موارد را بصورت ناشناس و کلی فراهم آورد شرکت درباره این ابزار خود توضیح می دهد:

ما Audience Insights با در نظر گرفتن حفظ حریم شخصی ساختیم. این ابزار در بر دارنده اطلاعاتی است که قبلا کاربران فیسبوک در سیستم وارد کرده اند و همچنین اطلاعات شرکت های ثالث مورد اعتماد چون Axciom جهت طبقه بندی و منظم سازی اطلاعات جهت هدف سازی. به مانند Page Insights ابزار Audience Insights ارائه دهنده اطلاعات دسته ای از مردم است بدون اینکه نیاز باشد این اطلاعات مربوط به یک فرد خاص از ان گروه باشد.

این روش تبلیغ جدید بسیار تحریک کننده و به نظر جالب است اما زنگ خطری نیز برای فیسبوک نیز می باشد. فیسبوک به طور عادی نیز مورد هجمه بسیاری از فعالان و کشورها ( مانند آلمان) و حتی مخاطبان عادی در زمینه حفظ حریم خصوصی است. حال این روش جدید شاید سوء نظر آنها به فیسبوک را بیش از پیش بالا ببرد.

One thought on “فیسبوک شما را می پاید: معرفی ابزار بازاریابی جدید

  1. Hamayon گفت:

    Facebook audience insights is great tool to collect data about the targeted audience it best tool to do research about the market before launching a new ad campaign on facebook.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *