گزارشات این هفته حاکی از آن هستند که فیسبوک در حال آماده شدن برای انتشار E-money است. اقتصاد دانان Times بر این باورند که کمپانی ایالات متحده هفته ها از گرفتن پذیرش و تصویب شدن آن برای ذخیره ی پول الکترونیکی در فیسبوک و انتقال آن میان کاربران ، فاصله دارد. فیسبوک هنوز این خبر را تایید نکرده و هنوز هدفی در این راستا مشخص نکرده است.

Forbes گزارش می دهد که فیسبوک تا به حال برای این روش از نقل و انتقال پول از 48 ایالت آمریکا مجوز دریافت کرده که نشان می دهد هدف فیسبوک انجام یک عمل سراسری و جهانی ست اما بحثی که پیش می آید این است که آیا کاربران سایت به فیسبوک برای داشتن حساب اعتماد کامل دارند؟!

آیا آسیا بازار پر سود تری دارد؟

این شک و دودلی بین اهالی اروپا و ایالات متحده وجود دارد اما در آسیا یعنی جایی که مردم به شرکت ها و تکنولوژی بیشتر اطمینان دارند ، E-money یا پول الکترونیکی می تواند یک موفقیت بزرگ به شمار رود. کاربران اینترنتی در این بخش از جهان مخصوصا در چین هنوز هم علاقه مند به فیسبوک هستند اما بر خلاف آن در آمریکا یا جاهای دیگر شدیدا فیسبوک پس زده شده به خصوص در بین کاربران جوان تر. بله درست است بعضی از اپلیکیشن های مختص چت و برای استفاده روزانه خیلی محبوب شده اند اما صدها میلیون کاربر هنوز هم روزانه از فیسبوک استفاده می کنند. تفاوت فاحش آن ها در این است که اپلیکیشن های مخصوص چت خیلی شخصی هستند اما فیسبوک یک سایت عمومی ست و با 1.2 میلیارد کاربر فعال هنوز هیچ اپلیکیشنی نتوانسته جایگزین آن شود.

فاکتور مهم بعدی این است که در هیچ جای دیگری مثل آسیا سیستم بانکداری و بانک ها مورد قبول مردم واقع نشده اند. در هند که حدود 100 میلیون کاربر فعال در فیسبوک وجود دارد تخمین زده شده که 700 میلیون نفر هنوز از سیستم های بانکی استفاده نمی کنند چون نرخ پذیرش کارت های اعتباری در منطقه کم است.

نمودار زیر نفوذ کارت های اعتباری و بانکی 6 کشور جنوب شرق آسیا را نشان می دهد. اندونزی مالزی فیلیپین سنگاپور تایلند و ویتنام

credit-card-banking-revised

با توجه به اینکه آسیایی های تکنولوژی های تلفن همراه را راحت تر می پذیرند و نگرانی در مورد حریم شخصی ندارند ، موقعیت مناسبی محیا شده تا فردی یا چیزی وضع کنونی را تغییر دهد. با توجه به توزیع گسترده آن چرا فیسبوک چنین کاری انجام ندهد؟

بهتر از اعتبار فیس‌بوکی

مسلما این شرکت قبلا هم این کار را انجام داده اما با بی توجهی عمومی به فیس بوک درسال گذشته ارایه این سرویس جدید می تواند توجه ها را دوباره به فیسبوک جلب کند. خریدو فروش پول به صورت مستقیم علاوه بر اعتبار خود پول می تواند باعث موفقیت این برنامه شود همچنین تعداد کاربران هم از دوسال گذشته بیشتر می شود. (استفاده از فیسبوک در آسیا بیشتر از قاره های دیگر است.)

پرداخت وجه از راه تلفن همراه یک پدیده نوظهور نیست شرکت های متعددی وجود دارند که قصد دارند این عمل را توسعه ببخشند یا استفاده از آن را برای کاربران ساده تر کنند.

این سیستم چگونه کار می کند؟ 

احتمالا فراگیر ترین استفاده از این تکنولوژی را در چین خواهیم دید. جایی به با استفاده از اپلیکیشن ها برای پرداخت وجه استفاده می کنند. کاربران برنامه Weixin می توانند با خرید از vending machine های خاصی تخفیف بگیرند. با بر آورد 500 میلیون کاربر ثبت شده در چین Weixin این توانایی را دارد تا به اوج برسد. یک مثال از پتانسیل این تکنولوژی را در سال نوی چینی ها شاهد بودیم. Tencent این اجازه را به کاربران داد تا از راه اپلیکیشن های چت مبلغ 16.50 دلار را برای هم بفرستند که با استقبال بسیاری روبرو شد و 20 میلیون بار ازین امتیاز استفاده شده و در مدت 5 دقیقه 585000 نفر ازین فرصت استفاده کردند.

ظاهرا در چین سرویس های فیسبوک بسته هستند علاوه برآن مشکلات عادی هم هستند که برقراری این اتصال جهانی را دچار مشکل می کنند اما Weixin می تواند ایده های فیسبوک را عملی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *