در گزارش عمومی وزارت دادگستری هلند، دانلود محتواهایی که حق تکثیر آنها رعایت نشده است مانند فیلم و موزیک در هلند غیرقانونی گشت، تا به حال دانلود موارد دارای حق کپی رایت در هلند برای استفاده های شخصی مجاز بود، قانون پیشین بصورت قانونی اجازه می داد تا شهروندان هلندی به دانلود محتواهای غیرقانونی بپردازند. این حکم زمانی در هلند اجرایی شد که دادگاه اروپا ECJ حکمی داد که هیچ تفاوتی بین کپی برداری شخصی و دانلود از منابع غیرقانونی، وجود ندارد و این مساله قابل تحمل نیست.
دادگاه به مطبوعات در اینباره گفته است: این قانون به منظور حفاظت دقیق تر و شایسته تر از کپی رایت است، این قانون مبارزه مستقیمی با اقدامات و کارهای مجرمانه است.
شهروندان هلندی پیشتر همچنین مجاز بودند اقدم به دانلود محتواهایی بکنند که قبلا آنها را خریداری کرده اند، آنها همچنین قادر بودند چندین کپی از آنها داشته باشند. مثلا برای فیلم The Dark Knight از سایت The Pirate Bay امکان دانلود نسخه بلوری برای کسی که قبلا این فیلم را خریداری کرده است، فراهم آمده بود!

برای جبران کپی رایت صاحبان اصلی اثر، هلند قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن از ژانویه سال 2013 “مالیات سرقت فرهنگی-ادبی” را بر روی CD و DVD های خام قابل رایت و هارد درایوها و وسایل الکترونیکی که حافظه بالایی دارند قرار داد این وسایل الکترونیکی شامل، لپتاپ ها، تبلت ها و گوشی های هوشمند و حتی mp3  پلیرها می شود. این ابزار باید مالیات 5 یورویی را بعنوان مالیات کپی رایت پرداخت کنند. البته برای CD , DVD های خام این رقم شامل 3 سنت مالیات است. ECJ حکم داه است که این سیستم های دانلودینگ غیرقانونی و اصولا غیر عادلانه هستند چرا که به مردم اجازه دانلود بدون پرداخت هزینه را می دهند و باعث ضربه به صنعت هنری می شوند.

دادگاه می گوید: تمام کاربران بطور غیرمستقیم برای دانلود داده های غیر رایگان ار منابع مجرمانه جریمه می شوند، و این دسته از کاربران با هزینه های سنگین و غیر قابل اغماض اضافی برای داشتن یک کپی اختصاصی روبرو می شوند.

بر اساس این حکم و زین پس وزارت دادگستری هر گونه و هر شکل از دانلود منابع دارای کپی رایت را غیرقانونی اعلام کرد، اما به گزارش PCWorld این قانون در زمره ی قوانین مدنی است لذا مختلفان تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرند و با اتهامات جنایی روبرو نمی شوند.
سازمان موسوم به برین که در زمینه مقابله با دانلود موصوف به دانلود شخصی در هلند  فعال است روز پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که بدنبال افراد دانلود کننده نخواهد بود و فقط سایتها و سرویس هایی که چنین امکانی را برای کاربران فراهم می سازد را هدف خواهد گرفت.

ECJ زمانی وارد عمل شد که چندین مورد شکایت از چند فروشگاه و تولیدکننده روانه دفتر این نهاد اروپایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *