اگرچه در برخی از نقاط دنیا و در بعضی حکومت ها مانند روسیه، شهروندان از دسترسی به اپ های رمزگذاری شده مانند اسنپ چت، واتس اپ، کریپتوکت و حتی iMassage اپل محروم می شوند و حتی کشورهایی مانند انگلستان درصدد ایجاد محدودیت های بیشتر بر روی این اپ ها هستند با این حال جامعه اینترنتی جهان همچنان شاهد ظهور اپ های رمزگذاری شده جدید است و ظاهراً قرار بر این است که تولید و بلوک سازی این اپ ها به یک چرخه تبدیل شود. Peerio اپی مفید تر برای جایگزینی ایمیل های PGP و رمزگذاری فایلهاست، به طوری که هر کاربر خصوصی و یا هر صاحب کسب و کار می تواند هر چه را که می خوهد بصورت رمزگذاری شده از طریق این اپ به وب سایت ها ذخیره ساز آنلاین ارسال کند. Peerio به طور رسمی در روز چهارشنبه ارائه شد که توسط Nadim Kobeissi بیست و چهار ساله طراحی شده است. این اولین کار Nadim Kobeissi نیست و او خالق مسنجر رمزگذاری شده گروهی Cryptocat (کریپتوکت) و همینطور اپ به اشتراک گذاری فایل های رمزگذاری شده MiniLock است.

ندیم در این باره می گوید:

با Peerio به سادگی کار با جیمیل، می توانید برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری فایل با تیم خود در سایه امنیت بیشتر، اقدام نمایید. این اپ رمزگذاری برای تمام مردم در دسترس خواهد بود و لازم نیست چیزی درباره آن یاد بگیرید.

در حال حاضر تنها راه ارسال فایل و پیام مبدا به مقصد رمزگذاری شده فن آوری PGP است اما کار و دسترسی به آن برای عموم مردم بسیار سخت است. با این حال چند شرکت برای دسترسی دادن آسانتر PGP و بکارگیری ان برای ارسال ایمیل های رمزگذاری شده مبدا-مقصد تلاش می کنند و بسیاری از ما می دانیم که گوگل نیز اخیرا نسخه ی آلفا از افزونه گوگل کروم را معرفی کرده است که امکان ارسال ایمیل های رمزگذاری شده از مبدا تا مقصد را فراهم می آورد. ظاهراً قرار است این افزونه تا در اواخر سال 2015 بصورت بتا در دسترس عموم قرار گیرد.

peerio-files_w_600

اگرچه Peerio کاربران را از پیچدگی های مدیریت کلیدهای PGP نجات می دهد اما نیاز است تا کاربر عبارتی 30 کاراکتری را که برای تولید کلید 100 بیتی بکار می رود را ایجاد نماید. این روش بسیار بهتر از روش قدیمی PGP است که به طور تصادفی کلیدهای رمزگذاری شده را تولید می کند و در این حالت کاربر مجبور است تا  این کلید را نزد خود ایمن نگاه دارد و از دسترسی دیگران به آن جلوگیری کند. به طور خلاصه کاربر اگر از هر سیستم دیگری به فایل های رمزگذاری شده خود دسترسی پیدا کرد لازم نیست تا نگران رمز خصوصی خود باشد و برای محافظت از آن اقدامی بکند.

ایمیل ها و فایلهایی که کاربران با یکدیگر مبادله می کنند در سرورهای Peerio جمع آوری می شود که البته هر کسی قادر نخواهد بود تا به آنها دسترسی یابد چرا که این پیام ها و فایل ها نیز بصورت محلی رمزگذاری شده و سپس به این سرور ارسال شده اند به عبارت دیگر فایل های موجود در سرور Peerio تماماً رمزگذاری های خود کاربران را یدک می کشد. راه اندازی چنین سیستمی برای ندیم و تیم او چیزی در حدود 250 هزار دلار خرج بر داشته است پس باید شاهد پولی بودن این اپ و فضای اشتراک گذاری آن باشیم با این حال نسخه رایگان این اپ تا 1.2 گیگابایت فضای ذخیره ساز رایگان را در اختیار شما قرار می دهد و قرار است فضای بالاتر از این، پولی باشد. همچنین نسخه بزینس این اپ نیز در آینده عرضه گردد. Peerio بر روی ویندوز، مک OS X و کروم در دسترس خواهد بود و اپ های اندرویدی و iOS ای این برنامه در مرحله پیشرفت و آماده سازی قرار دارد و قرار است در آینده نزدیک عرضه شود.

برای دریافت نسخه مک/ویندوز و اندروید/iOS یا اکستنشن مرورگر گوگل کروم این اپلیکیشن به سایت آن مراجعه کنید.

دریافت کنید از Chrome Web Store

gt_googleplaygt_appstore

One thought on “Peerio پیام رسان و اشتراک گذار رمزگذاری شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *