کانو کامپیوتری با هدف تبدیل یادگیری برنامه‌نویسی به سرگرمی برای کودکان

به موبایل‌ها و تبلت‌هایی که در دستان کودکان و نوجوانان هستند نگاهی بیاندازید، گجت‌های مهر و موم شده‌ای که فقط برای مصرف کردن طراحی شده‌اند. به ندرت این گجت‌ها در نسل جوان‌تر ما باعث شکوفایی استعدادها خصوصا در زمینه فن‌آوری می‌شود و دلیل اصلی آن هم بسته بودن پایه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این گجت‌ها است، برای رسیدن به این هدف کودکان و جوانان نیاز دارند تجربه بهتری از فن‌آوری به جای مصرف گرایی، ساعت‌ها پرداختن به بازی انگری بردز و از این دست فعالیت‌ها داشته باشند.

کانو یک رایانه بسیار کوچک با هدف آموزش برنامه‌نویسی به کودکان است که هر کسی در هر جایی می‌تواند آن را بسازد. کانو نه تنها برای کودکان،‌ بلکه برای تمامی افرادی است که قصد دارند علاوه بر مصرف فن‌آوری، سازنده‌ی آن نیز باشند. ایده اولیه کانو زمانی به ذهن موسس آن خطور کرد که پسرعموی ۷ ساله‌اش می‌خواست به تنهایی یک رایانه شخصی را آماده به کار کند و در حالی که یک کتاب راهنمای ۷۰۰ صفحه‌ای با فونت کوچک در دستش بود از او پرسید «حالا چه کار کنم؟». همین باعث شد تا آن‌ها تصمیم بگیرند کیت ساده، سرگرم کننده به همراه آموزش تصویری گام به گام ایجاد کنند.

components

قلب سخت‌افزاری کانو، یک رزبری پای است که به تمامی ابزارهای مورد نیاز برای ساختن یک رایانه قابل برنامه ریزی مجهز است. صفحه کلید بدون سیم به همراه تاچ‌پد، کارت حافظه اس‌دی، کیس مخصوص، سیستم عامل، اسپیکر، کتابچه راهنمای مصور و صدها بازی آموزشی همراه کانو ارائه می‌شوند. کانو از سیستم عامل مخصوص خود، کانو اواس، که بر پایه توزیع Debian Wheezy است استفاده می‌کند. این سیستم عامل بر روی کارت حافظه‌ای داخل بسته بندی وجود دارد و به گونه‌ای طراحی شده است که با قرار دادن کارت حافظه درون کانو شروع به کار کند.

رزبری پای توسط گروهی از مهندسین دانشگاه کمبریج انگلستان برای پر کردن خلا بین سکوهای خلاقانه -مانند کمودور ۶۴ یا اسپکتروم– و گجت‌های مهر و موم شده‌ی امروزی ایجاد شد. یک میکرو رایانه ارزان قیمت که شروع به یادگیری مهارت‌های مرتبط به فن‌آوری اطلاعات در آن بسیار ساده است، اما نه آنقدر ساده که طیف وسیعی از مردم بتوانند به سادگی از آن استفاده کنند، به همین دلیل وجود پروژه‌های قدرت گرفته با رزبری پای به همراه ارزش افزوده، مانند کانو، که استفاده از این میکرو رایانه را تسهیل می‌کند بسیار لازم و پسندیده است.

ناگفته نماد که پروژه کانو با قرار گرفتن در سایت کیک استارتر توانست بیش از یک ملیون و پانصد هزار دلار سرمایه مردمی جذب کند و به پرسرمایه ترین پروژه آموزشی که سرمایه آن توسط مردم تامین شده است تبدیل شود. همچنین مدتی بعد شرکت سرمایه‌گذاری ایندکس نیز بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری نمود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *