امروزه تکنولوژی با زندگی مردم به ویژه نسل های جدید آمیخته شده است و طبیعتاً کودکان بیشتر از بقیه اقشار درگیر آن هستند. شاید وابستگی زیاد نسل جدید به تکنولوژی به نظر خطرناک بیاید اما می‌توان از آن به عنوان ابزاری برای موارد مثبت نیز استفاده کرد، برای مثال اپلیکیشن‌های علمی بسیاری وجود دارند که می توانند انگیزه و محرک خوبی برای جذب کودکان به علم و مسائل علمی باشد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت :

 1. The Elements:
  بیایید از پایه شروع کنیم. این اپلیکیشن که برای iPad در دسترس است معرفی بسیار زیبایی از انواع عناصر موجود در جهان ارائه می‌دهد که به کودکان و بزرگسالان نشان می دهد شیمی چه نقش اساسی و مهمی در زندگی روزانه ما دارد. این برنامه نمایی سه بعدی از عناصر به نمایش می گذارد که درک ساختار علمی آن‌ها را بسیار آسان می‌نماید، هم چنین مثال‌هایی از کاربرد هر یک از عناصر موجود ارائه می‌دهد که می‌تواند بسیار مفید باشد.

  the elements

 2. SkySafari
  اگر فرزندان شما آرزو دارند فضانورد بشوند، این برنامه علاقه آن ها به فضا را بیشتر می کند. نسخه اولیه آن یک پایگاه داده بزرگ از هزاران ستاره، خوشه‌ها، سحابی‌ها، کهکشان‌ها و پدیده‌های نجومی دیگر ارائه می‌دهد. در نسخه کامل آن بزرگترین پایگاه داده ممکن در یک اپلیکیشن را خواهیم داشت، به علاوه نمایشی دقیق از آسمان شب از هر مکانی بر روی کره زمین، تا یک میلیون سال در گذشته یا آینده ممکن خواهد بود. این برنامه هم اکنون برای سیستم عامل های اَندروید و iOS در دسترس است.
  sky safari
 3. Moon Globe HD:
  این برنامه نجومی تمرکز ویژه‌ای بر کره ماه دارد، به این صورت که از ترکیبی از تصاویر ماهواره‌ای و توپوگرافی‌های ارتفاع سنج لیزری برای ساخت تصاویر واقعی و لحظه‌ای از سطح  ماه استفاده می‌کند. کمی هم درس‌های تاریخی خواهید داشت، زمان و مکان دقیق فرود‌هایی که تا به حال روی کره ماه صورت گرفته است مشخص شده‌اند. نسخه رایگان یک معرفی ایستا و مسطح از کره ماه است اما با یک اشاره می‌توانید آن را به نسخه اچ‌دی با رزولوشن بالاتر ارتقا دهید. این برنامه در حال حاضر برای سیستم عامل iOS موجود است.
  moon globe
 4. Rocket Science 101:
  هیچکس به اندازه ناسا فضا را نمی‌شناسد. این برنامه به کودکان در مورد سفینه‌های فضایی، تاریخچه ناسا، و البته موشک‌ها آموزش می‌دهد. کودکان شما این اپلیکیشن سرگرم کننده و مملو از رنگ را دوست خواهند داشت. این اَپ برای اَندروید و iOS  قابل دسترس است.
  rocket science
 5. Video Science:
  این برنامه شامل ده‌ها تجربه علمی دست ساز است که کلاس درس را به خانه شما می‌آورد. این ویدئو‌ها توسط Dan Menelly که یک معلم علوم در مدرسه بین المللی سازمان ملل متحد است و با دفتر بنیاد علمی علوم (Cyberinfrastructure) همکاری می‌کند میزبانی می‌شود. گروه برنامه را طوری تهیه کرده‌اند که هم برای کودکان هم برای آموزگاران جذابیت داشته باشد. این برنامه برای iOS در دسترس می‌باشد.
  video science
 6. Muscle System Pro 3:
  کودکانی که عاشق دکتربازی و عملیات عمل جراحی هستند می‌توانند با این برنامه دانش خود را درباره آناتومی بدنشان یک پله بالاتر ببرند. این اپلیکیشن از دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد پدید آمده است. این نرم افزار ابزاری است که شاید افراد حرفه‌ای در این زمینه آن را به عنوان مرجع مورد استفاده قرار دهند، پس اگر چه این برنامه مناسب نوجوانان است اما کودکان نیز می‌توانند از طریق تصاویر فوق العاده آن درک کلی از آناتومی به دست آورند.این اَپ برای iPad در دسترس است.
  muscle system pro
 7. 3D Brain:
  این نرم افزار نه تنها بیانگر عملکرد قسمت های مختلف مغز است بلکه دید داخلی از صدمات و اختلال های مغزی ارائه می‌دهد. برای کاربرانی که به دنبال اطلاعات بیشتری هستند، برنامه لینک‌هایی از تحقیقات علوم اعصاب معاصر در اختیارشان قرار می‌دهد. همانند نرم افزار Muscle Pro این برنامه نیز برای کودکان گروه سنی بالاتر مناسب است اما برای سنین پایین هم بیشتر به واسطه عکس‌های گویا قابل استفاده است. برای سیستم عامل‌های اَندروید و iOS موجود است.
  3dbrain
 8. Kid Weather:
  این برنامه هواشناسی را به صورتی سرگرم کننده و بسیار ساده به کودکان شما معرفی می کند. این نرم افزار نکات ایمنی، خصوصیات و نکات جالب در مورد انواع شرایط آب و هوایی را بیان می‌کند. به علاوه بچه‌ها می‌توانند یاد بگیرند که چگونه نمودار رسم کنند و تبدیلات دمایی از فارنهایت به سانتی‌گراد و برعکس را با درک اولیه از شیوه‌های علمی سنتی انجام دهند. این برنامه برای اَندروید و iOS  قابل نصب است.
  kid weather
 9. Pop Science Kids Game:
  این برنامه بسیاری از موضوعات علمی را به یک بازی جذاب از حباب‌های ترکاندنی تبدیل می‌کند. نسخه پولی آن همه چیز از سیارات تا الکترونیک و انواع ابزارها را در بر می‌گیرد، پس بازیکنان جوان تر ما می‌توانند  یک معرفی جذاب از سرتاسر دنیای علم دریافت کنند. این برنامه برای اَندروید در دسترس می‌باشد.
  popscience kids game
 10. Cargo-Bot:
  برنامه نویسی و کدزنی تنها حوزه فعالیت دانشمندان علم کامپیوتر نیست. بیشتر مشاغل و تمام سنین می‌توانند از مزایای فهمیدن زبان گجت‌ها بهره مند شوند، پس چرا زودتر شروع نکنند؟ این نرم افزار مفاهیم ابتدایی و پایه‌ای برنامه نویسی را به کودکان آموزش می‌دهد. به جای اینکه یک زبان خاص را به آن‌ها یاد بدهد به پرورش تفکر منطقی حل مسأله آن‌ها می‌پردازد. برای iPad در دسترس است.
  cargo-bot

این 10 برنامه به طور خاص برای کودکان و نوجوانان علاقه مند به کاوش در دنیای علم طراحی شده بودند. همچنین آن‌ها از هواشناسی تا علم نجوم را در پوشش خود قرار می‌دهند که از این رو می‌توانید برای هر یک از اعضای خانواده خود گزینه‌ای برای استفاده پیدا کیند. این اپلیکیشن‌ها باعث تشویق پدر و مادرها برای کشف علم فرزندانشان می‌شود. فرزندان شما از چه برنامه‌هایی استفاده می‌کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *