این برچسب کوچک شما را از دید پشه‌ها نامرئی می‌کند

پشه‌ها می‌توانند دی اکسید کربن ناشی از موجودات زنده را از صدها متر دورتر تشخیص دهند. برچسب کایت (به معنی بادبادک) یک برچسب کوچک و غیر سمی است که شما می‌توانید آن را به لباس خود بچسبانید تا رادار CO2 پشه‌ها را مختل کند. سازندگان‌اش می‌گویند با چسباندن یک برچسب تا ۴۸ ساعت از دید این خون خاران کوچک نامرئی خواهید بود.

کایت توسط گری فراندسون، میشل براون و توری تایاناکا از آزمایشگاه الفاکتور ایجاد شده، و با توجه به صفحه پرسش و پاسخ در وبسایت این محصول، بر اساس یافته های محقق اناندسانکار ری و همکارانش در دانشگاه کالیفورنیا ریورساید توسعه داده شده است. احتمال زیاد این بخش از متن پرسش و پاسخ به مطالعه آقای ری و تیم‌ش در جوئن ۲۰۱۱ اشاره دارد که بر روی سه گروه از مواد شیمیایی که قادر به ایجاد اختلال در گیرنده‌های دی اکسید کردن پشه است می باشند تمرکز دارد.

هر گروه از مواد شیمایی منتشر شده در این مطالعه از نظر مکانیزم کمی با دیگری  در گیج کردن هدف متفاوت عمل می‌کنند. اولین ماده در واقع شبیه به دی اکسید کربن است و می‌تواند جهت فریب پشه‌ها و هدایت آن‌ها به مکانی دور از انسان و یا تله حشرات استفاده شود. دومین ماده از رسیدن دی اکسید کربن به گیرنده‌های پشه جلوگیری می‌کند و سومی قابلیت حس دی اکسید کربن را در پشه‌ها تغییر می‌دهد و باعث دریافت اطلاعات بسیار زیاد و سردرگمی آن‌ها می‌شود.

اینکه کایت در حقیقت چقدر می‌تواند مؤثر باشد به زودی مشخص خواهد شد، اما محصولی مانند کایت قدم بزرگی در مبارزه با ناقلین بیماری‌های اپیدمی مانند پشه خواهد بود؛ علاوه بر تولید و توسعه دانش در این حیطه، به افرادی که به محصولی این چنینی نیاز دارند نیز کمک می‌شود. امیدواریم توزیع و استفاده از این برچسب تا زمان ریشه کن کردن کامل بیماری‌های مرتبط، خصوصا مالاریا فراگیر شود.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *