بسیاری از مدیران و کارآفرینان و حتی کارمندان نمونه قرن حاضر برای پیشرفت در کسب و کار خود نیاز به دانش بالا در زبان های مختلف دارند با این حال بسیاری از یادگیری زبان های مختلف عاجز شده اند. متیو یولدن یکی از افرادی است که ظاهراً این مسیر را با قدرتی مثال زدنی پیموده است. او به 9 زبان مختلف صحبت می کند و بیشتر از آن، برخی زبان های مهم جهان را در حد فهمیدن و درک می شناسد! او که در قلب برلین زندگی و کار می کند به راحتی با توجه به نیاز، به مانند تغییر رنگ آفتاب پرست، میان زبانهای مختلف سوییچ کرده و مهارت خود در صحبت کردن به زبانهای مختلف را به رخ می کشد. جالب است بدانید که او در اصل انگلیسی و متولد بریتانیا است چیزی که بسیاری از همکاران آلمانی او حتی متوجه آن نشده اند! وقتی از او در مورد اینکه چگونه توانسته است این تعداد از زبان های خارجی را بیاموزد سوال شد، چند توصیه را ارائه داد که احتمالاً زبان آموزی با آنها، می تواند گره از  یادگیری ما باز کند:

1- بدانید که چرا می خواهید زبانی را بیاموزید

شاید این توصیه ای آشنا برای همه باشد اما اگر دلیلی روشن برای آموختن زبان داشته باشید، می توانید انگیزه خود را در دراز مدت حدفظ نمایید. ممارست در یادگیری زبان از شروع آن بیشتر مهم تر است مثلاً اینکه بخواهید دیگران را با زبان دانی خود تحت تاثیر قرار دهید قطعاً یک انگیزه دراز مدت را برای شما ایجاد نخواهد کرد. در واقع زمانی که آموختن یک زبان را شروع می کنید خیلی مهم است که بگویید: اوکی- من می خواهیم این زبان را بیاموزم و هر چه در توانم باشد برای آموختن آن انجام خواهم داد، با این حال گفتن چنین جمله ای و عمل به آن بدون داشتن یک دلیل قانع کننده میسر نخواهد بود.

2- شیرجه بزنید (در یادگیری زبان جدید غرق شوید)

حال که توانسته اید تعهد خود برای یادگیری زبان را تثبیت کنید وقت آن رسیده تا بپرسید چه راههای مناسبی برای یادگیری وجود دارد؟ متیو رویکرد حداکثری 360 درجه را توصیه می کند: مهم نیست که از چه ابزاری برای آموختن زبان استفاده می کنید، مهم این است که روزانه بر روی زبان جدید، تمرین داشته باشید.

 من دوست دارم که از همان ابتدا که شروع به یادگیری می کنم بیشترین میزان ممکنه را بیاموزم. پس اگر چیزی را یاد بگیرم سعی خواهم کرد تا در طول روز از آن استفاده کنم. با پیشرفت هفتگی، سعی خواهم کرد بیشتر در آن فرو بروم و با فکر کردن و نوشتن و البته صحبت کردن در آن زبان، آموخته های خود را حفظ کنم. اینکه خود را وقف فرهنگ زبان جدید کنید بسیار مهم است. با گوش دادن به رادیو، تلوزیون، فیلم و حتی صحبت کردن به زبان جدید میزان یادگیری و علاقه خود را افزایش دهید. شما باید بدانید که بسیار مهم است که طریقه فکر کردن خود را نیز به زبان جدید و مردم آن کشورها نزدیک کنید. بدیهی است که مثلا اسپانیایی ها و یا انگلیسی ها همه به یک طریق فکر نمی کنند اما این درباره این است که از زبان به عنوان یک ابزار برای ساختن دنیای زبانی خاصه خود بهره بگیرید و بیش از پیش با آن کشور و فرهنگ آشنا شوید.

3- شریکی برای خود بیابید

متیو می گوید که در یادگیری زبان های مختلف همواره از کمک برادرش مایکل بهره گرفته است و در واقع این دو برادر زبانها را به کمک هم آموخته اند:

بسیار با انگیزه بودیم و هنوز هم هستیم! ما به یکدیگر فشار می آوردیم تا به سمت آموختن زبان جدید برویم. در واقع اگر او متوجه می شد که من به دنبال یادگیری زبانی جدید هستم و یا اینکه در آموختن یک زبان پیشرفت و تلاشی بیشتری می کنم به من حسادت می کرد و سعی می کرد تا از من جلو بیفتد! البته نیاز نیست تا شما حتماً برادر یا خواهری برای این کار داشته باشید. همین اینکه بتوانید شریکی برای آموختن یک زبان پیدا کنید کافی است مثلاً از هم کلاسی های خود کمک بگیرید. من فکر می کنم داشتن شریک زبانی برای پیمودن این راه بسیار با اهمیت است و راه اصلی آموختن زبان است.

4- در ارتباط باشید

اگر از همان ابتدا گفتگو کردن را به عنوان یک هدف در نظر بگیرید قطعا کمتر در دنیای زبان جدید، گم خواهید شد. با مردمی که شما را در یادگیری پیشرفت می دهند، صحبت کنید:

چرا زبان جدید را می آموزید؟ قطعا برای اینکه از آن استفاده کنید! و البته قرار نیست که با خودتان حرف بزنید و ارتباط برقرار کنید. خلاقانه است که بتوانید زبان جدیدی را که در حال آموختن آن هستید را بکار بگیرید و روزانه با آن در ارتباط باشید. ترانه بنویسید! با مردم صحبت کنید و اگر مثلاً زبانی را می آموزید به رستورانهای آن قوم خاص بروید و گوش کنید و از صحبت کردن با آنها نترسید.

5- زبان جدید را سرگرم کننده کنید

زبان جدید را در هر راه های خلاقانه بکار بگیرید. مثلاً برای نوشتن ترانه و شعر از آن استفاده کنید یا جک و ضرب المثل بسیازید. هر کاری که باعث می شود بتوانید از راه های سرگرم کننده زبان جدید را بیاموزید، موثر در یادگیری شما خواهد بود. اگر توانستید شریکی برای خود بیابید یک نمایش نامه کوتاه  را با آن اجرا کنید.

6- به مانند یک کودک عمل کنید

بهتر است راه هایی را که کودکان برای یادگیری زبان می پیمایند را با دقت نگاه کنید و بدانید که بالقوه کودکان بهتر از بزرگسالان زبان و یا هر چیز دیگری را یاد می گیرند. در واقع تحقیقات نشان می دهد که ارتباط نزدیکی بین سن و میزان یادگیری وجود دارد. کلید اصلی یادگیری سریع در کودکان  احتمالاً در نگرش های کودکانه و ساده آنان است. به عنوان مثال فقدان خوداگاهی، علاقه به بازی و یادگیری زبان و برقراری ارتباط و نترسیدن از اشتباه کردن از جمله این ویژگی هاست که کودکان را سرتر از بزرگسالان قرار می دهد. در واقع اشتباهات هستند که ما را در یادگیری هر چه بیشتر یاری می کنند که کودکان در انجام آنها بی پروا اما بزرگسالان اشتباهات را تابو می دانند. اصولاً بزرگسالان مداوماً می گویند: من نمی توانم شنا کنم! من نمی توانم رانندگی کنم، من نمی توانم اسپانیایی یاد بگیرم و… این افراد بدلیل ترس از شکست از یادگیری بسیاری از مسائل سر باز می زنند. اعتراف به اینکه شما همه چیز را نمی دانید کلیدی است برای رشد و تقویت شما. پس همین الان اعتراف کنید!

7- از لاک خود خارج شوید

اگر بپذیرید که اشتباه بخشی از وجود شماست قطعا می توانید خود را در موقعیت های احتمالاً خجالت آور قرار دهید. این مهم نیست که چقدر زبان را آموخته باشید چرا که تا زمانی که خود را در موقعیت گفتگو کردن در آن زبان قرار ندهید پیشرفت محسوسی نخواهید داشت. صحبت کردن با افراد مختلف بویژه افراد بومی آن زبان، می تواند در زمینه های مختلف سبب پیشرفت و یادگیری شما شود. (پیدا کردن توریست و یا رستوران های کشورهای مختلف در ایران کمی سخت است پس باید بیشتر بر روی همکلاسی ها و معلمان زبان آموزی خود تکیه کنید). ابتدای به امر ممکن است افرادی که به زبان، تسلط بیشتری دارند ایراداتی را از نحوه تلفظ و دستور زبان و جمله بندی شما بگیرند که روندی عادی است مهم این است که شما شرمنده این اشتباهات نشوید و راه خود را ادامه دهید. خواهید دید که این موضوع تا چه میزان بر پیشرفت شما تاثیر خواهد گذاشت.

8- گوش دهید

قیل از نقاشی کردن باید سوژه را دید. پس بدیهی است که در وهله اول برای یادگیری باید خوب گوش داد تا بتوان به خوبی صحبت کرد. گوش دادن، میزان تلفظ شما را بهبود می بخشد و کمک می کند بتوانید کلمات را صحیح ادا کنید. حتی می تواند سبب شود تا جمله بندی های خود را فی البداهه به بهترین شکل بیان کنید. در برخی زبان ها مانند اسپانیایی ادای کلمه R چندان ساده نیست و تنها با گوش دادن و ممارست در آن می توان بر این زبان تسلط یافت. نگاه کردن فیلم و گوش دادن به موزیک آن فرهنگ آن کشور که در حال آموختن زبان آن هستید به شما کمک خواهد کرد.

9- گفتگوی دیگران را رصد کنید

این نیز مشتقی از گوش دادن است با این حال به شما کمک می کند تا نحوه بیان یک حرف را بخوبی ببینید مثلا اینکه کدام حرف از گلو می آید و یا حالت لب برای آن به شکل باید باشد. دیدن افراد بومی بهترین راه حل است اما از طریق مشاهده فیلم های آموزشی و یا فیلم های تلوزیونی می توان تا حد قابل قبولی به این هدف نزدیک شد.

10- با خودتان صحبت کنید

یکی از راه حل های همیشگی تکیه بر شخص خودتان است. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما اینکه با خودتان حرف بزنید روند تمرینی مناسبی برای تکلم به زبان جدید محسوب می شود. اینکار حتی می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک کند.

4 thoughts on “مصاحبه با متیو یولدن: چگونه 9 زبان زنده دنیا را بیاموزیم؟

 1. نیکودل گفت:

  بنظر من گزینه دوی این پست، مهمترین گزینه است و تنها با رعایت این نکته میتونیم یک زبان رو راحت یاد بگیم.

 2. یک دو سه ! گفت:

  اگه لباس سایت رو عوض نمیکنین حداقل line hight رو در Css بیشتر کنید .. (در مطالب…بقیش مهم نیس)

  1. یک دو سه ! گفت:

   line-height

 3. pari گفت:

  برای مورد سوم سایت هایی هستند که برای زبانهای مختلف میشه این شریک رو پیدا کرد که ارتباط با روش های مختلف از امکانت این سایت هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *