کاغذی با ارزش در حال ناپدید شدن: روش پرداختی در حال مرگ

 جامعه ای عاری از پرداخت پول نقد، برای سالها به عنوان یک موضوع  مهم در مباحث آینده نگران مطرح بوده، اما به دلایل مختلف، این رویا هرگز کاملا در چنگ بشر نبوده است. اما به هر حال، به مانند خودروهای الکتریکی و انرژی پاک، در نهایت این مهم اتفاق می افتد و موضوع فقط بر سر زمان وقوع آن است. استدلال خلاصی از پول نقد قوی و بسیار قانع کننده است، در واقع راهی است برای فرار از اسکناس و سکه های متعدد است. در ایالات متحده، مطالعه ای توسط دانشگاه تافتز انجام گرفت و انها به این نتیجه رسیدند که هزینه های استفاده از پول نقد به مقدار حدود 200 میلیارد دلار در سال برای آمریکا است که حدود 637$ برای هر نفر برآورد می شود. شاید بپرسید این هزینه ها چگونه بوجود می آید: این هزینه ها در درجه اول مربوط به جمع آوری، طبقه بندی، حمل و نقل پول است، اما همچنین باید هزینه های به ظاهر بی اهمیتی مانند هزینه های دستگاه خودپرداز یا همان ATM ها را به انها اضافه کرد. در ضمن، این مطالعه نشان داد که آمریکایی ها به طور متوسط ​​سالانه پنج ساعت و نیم را صرف برداشت پول نقد از دستگاههای خودپرداز می کنند، که این فقط یکی از بسیار جنبه های ناخوشایند استفاده از پول نقد است.

از دیگر هزینه های معمول می توان به دوام اسکناس ها اشاره کرد که دوامی به مراتب کمتر از سکه ها دارند. یک اسکناس یک دلاری دارای طول عمر متوسط ​​شش سال است، و سازمان فدرال رزرو (US Federal Reserve) در مکانی پنهانی، سالانه  7000 تن از اسکناس های از بین رفته را خرد می کند. جنبه بهداشتی آن را نیز باید در نظر گرفت . پول فیزیکی به شدت ناسالم است . محققان در اوهایو با تمرکز بر چک پول های نقد مورد استفاده در یک سوپر مارکت ، متوجه شدند بیش از87  درصد از آنها حاوی باکتری های مضر بودند و تنها 6 درصد آنها را توانستند “نسبتا تمیز” تلقی نمایند. پس در کل می توان نتیجه گرفت، پول: گران، نامناسب، ضرر رسان و ناسالم است.

اولین تلاش ها برای جایگزینی پول نقد با چیزی به نام سکه های اعتباری  بود چیز ی به نظر در استفاده  راحت تر از پول نقد بود. دیسک های فلزی کوچک که به عنوان قبض به حساب اعتباری مشتریان درفروشگاه ها وهتل ها واریز می شد -جانشین مدرن آن یعنی کارت های اعتباری درخلع پول نقد موفق تر عمل کردند. با توجه به داد ها از ویزا، در سال  2012 پرداخت بوسیله کارت اعتباری به میزان  32.8 درصد از استفاده و هزینه های مصرف کنندگان در سراسر جهان بوده  است، این در حالی است  که استفاده از پول نقد 38.3 درصد بوده و روش های دیگر پرداخت مابقی استفاده را دارد.

7ov1bmvu

هنگامی که شما کل صنعت پرداخت کارت را در نظر بگیرید ، از جمله امریکن اکسپرس ،ویزا و مسترکارت ( شرکت  هایی با دارایی های ترکیبی بیش از 200میلیارد دلار) خواهید دریافت که این شرکت ها موفق به تحت الشعاع قرار دادن پرداخت های  غیر نقدی در60 سال موجودیت خود نشدند، به نظر می رسد که رسیدن به هدف پرداخت پول بصورت غیر نقدی گذر از کوهی بلند است که کامل شدن آن نیاز به زمان طولانی تر دارد. همچنین مشکلات اجتماعی گسترده تری درگیر با پایان عمر پرداخت پول نقد وجود دارد. پول کاغذی بیشتر توسط افراد کم درآمد و طبقه کسب و کار مستقل به کار گرفته میشود. اکثر این شرکت ها توانایی پرداخت مالیات و داشتن حساب بانکی را ندارند. طبقات کارگر نسبت به افراد با درآمد بالاتر  متحمل هزینه های بسیار بالاتر در حرکت بسوی پرداخت غیر نقدی می شوند . آمارها در ایلات متحده  نشان می دهد از هر دوازده نفر ، یک نفر معاملات نقدی را در صدر معاملات خود قرار داده چرا که قادر به پرداخت دستمزدها و مالیات وارد بر حساب بانکی خود نیست. البته این موضوع که قشر کم درآمد بدنبال پرداخت غیر نقدی نیست حرف صحیحی نیست چرا که همکنون قشر کم درآمد استکهلم استفاده از کارت برای پرداخت را تقریباً پذیرفته و در زندگی خود بکار می گیرد.

6vojp8wp

شاید دنیای  بدون  پول نقد منجر  به مصرف پول بیشتر نیز شود! مطالعه ای توسط دانشگاه کانزاس، نتیجه گرفت که نبود موانع هزینه کردن، سبب خرید  بیشتر می شود، به این معنا که کسانی که خرید های نقدی انجام می دهند تمرکز بیشتری بر میزان خرید خود دارند در حالی که مصرف کنندگانی که اقدام به پرداخت پول نقد در خریدشان می کنند، بیشتر بر میزان هزینه های خود  متمرکز می شوند،در حالی که پرداخت با کارت منافع آنی در خرید را فرهم می سازد اما احتمالا شما را ولخرج تر می کند. حتی علاوه بر این،مطالعه ای که توسط دن آرلی، یک استاد روانشناسی و رفتاری اقتصاد، نشان داد که معاملات غیر نقدی باعث می شود ما کمتر صادق باشیم. (بخصوص در مقوله چک).  آرلی به این نتیجه رسید که اگر چه ارزش پولی برابر فی ما بین پول نقد و غیرنقد وجود دارد اما به هر حال، چون خبری از پول واقعی نیست بسیاری از افراد در این زمینه رو به دورغ می آورند.

z7ympxeo
با تمام این قضایا و پیشرفت فناوری پرداخت های غیر نقدی، جهان روز به روز برای به مرگ کشاندن پول نقد آماده تر میشود. بر اساس گزارش ها کل معاملات نقدی جهان بین سالهای 2008 تا 2012 فقط 1.75 درصد بوده است چیزی نزدیک به 11.6 تریلیون دلار است. در همین حال،روش های پرداخت غیرسنتی  یا همان غیرنقدی تقریبا 14درصد افزایش یافته و به  رقم کل64  تریلیون دلار رسیده است. پرداخت غیر نقدی شامل، معماملات آنلاین، پرداخت با تلفن همراه، استفاده از بانک و دستگاههای خودپرداز و…. بوده است. فارغ از مکان معملات نقدی کم کم در حال پایان یافتن است. M-PESA در کنیا انتقال وجوه از طریق تلفن همراه بطور کامل وجود دارد و توسط هر کسی قابل استفاده است. حدود 25 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور از طریق این سیستم رقم می خورد. یا مثلا در کشور زیمباوه که در آن تورم بالایی وجود دارد استفاده از پول کاغذی تقریباً غیر ممکن است. لذا در این کشور از سیستم مالی موازی موسوم به EcoCash  استفاده می شود که در چند سال اخیر رشد استفاده بالایی در این کشور پیشتاز در  تورم داشته است. در برخی مناطق نیز استفاده از پول کاغذی به شکل چشم گیری کاهش یافته است و مثلا برای اولین بار بر اساس آمار بانک مرکزی اروپا از سال 2011 تا کنون 15.6 میلیون یورو  کمتر شده است.

اگرچه استفاده از سکه و اسکناس همچنان بطور چشمگیری دیده می شود اما ناقوس مرگ این نوع معاملات چندی است که به صدا در آمده است و با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های اطلاعات مردم قادرند براحتی و با استفاده از گوشی های هوشمند خود و یا کارت های اعتباری و دستگاههای POS (کارت خوان فروشگاهها) کلیه خریدها و معاملات خود را انجام دهند که این نمایگر سست شدن پایه های پرداخت های سنتی است. پرداختی که دیر یا زود به حاشیه خواهد رفت و در نهایت روش پرداخت همه ما تحت تاثیر این فرایند تغییر قرار میگیرد.

توسط سجاد بدیعی

Tested

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *