در دنیای دیجیتالی امروز امنیت مسئله ی مهمی است. شرکت ها تلاش می کنند بین فعالیت های سازمانی مثل شفاف سازی (که همکاری و نوآوری را بهبود می بخشد) و احترام به مرز های خصوصی کارمندان تعادل برقرار کنند. این شرکت ها ریسک بالایی را می پذیرند و معمولا شکست می خورند.

شرکتی که چنین فعالیتی انجام می دهد معمولا شفافیت کاری خودش را از دست می دهد و به عبارتی از روی ذره بین مدیریت می کند. شرکت هایی پدید آمده که تمام اطلاعات شما را در دسترس بقیه قرار می دهد و در این شرایط دیگر نیازی به اتلاف وقت برای دستیابی به اطلاعات وجود ندارد.

بررسی ها نشان می دهند که 70 تا 80 درصد از آمریکایی ها به خاطر وجود سلطه ی مدیریت و بررسی شدن دقیق اعمال با مشکل مواجه شده اند. به هر حال برای اینکه تیم شما در بهترین شرایط کاری قرار بگیرد باید بر پای خودش بایستد و مورد اعتماد مدیر قرار بگیرد.

در مطالعه ای که توسط Dale Carnegie انجام شد ثابت شد که 42 درصد از متعهد ترین کارمندان معتقد هستند که استعداد آن ها بخوبی شناخته و استفاده می شود و اصلا تحت تاثیر فشار مدیریت قرار نگرفته اند.

پس چطور یک سازمان می تواند شفافیتش را حفظ کند و همچنین به کارمندان آسیب نزند؟ تمرکز بر اهداف و مسئولیت پذیری می تواند راه حل خوبی باشد.

کاری کنید که کارمندان به خوبی وظایفشان را بدانند

هدف باید به عنوان زمینه ای در تمام فعالیت هایی که برای شرکت انجام می دهید وجود داشته باشد ولی متاسفانه همیشه این اتفاق نمی افتد. بیشتر کارمندان شما در فضایی مه آلود تلو تلو می خورند و دقیقا نمی دانند کاری که انجام می دهند چطور می تواند به اهداف شرکت کمک کند. تحقیقی که اخیرا انجام شد، رهبران چطور پیشرفت می کنند نام داشت و ثابت کرده بود که 43 درصد از کارمندان با اهداف کلی شرکت آشنا هستند ولی نمی توانند آن ها را نام ببرند.

در این صورت چون کارمندان دقیقا نمی دانند کاری که انجام می دهند چه اهمیتی دارد، 70% از نیروی کار آمریکای هنگام کار متعهد نیستند.

در این شرایط یک چرخه ی معیوب پدید می آید و عدم آگاهی کافی کارمند از هدف باعث کاهش انگیزه اش می شود.

کارگذاران و مدیران تنها نتایج نهایی را می بینند ولی به علت آن ها هیچ توجهی نمی کنند و بدون هیچ شفاف سازی روی کارمند ذره بین می گذارند.

در نتیجه کارمندان تصور می کنند قابل اعتماد نیستند و کارگذار روی آن ها حساب نمی کند و مسئولیت کمتری می پذیرند. برای اینکه بهترین افراد تیم را متعهد کنید و مدام از روی شانه های آن ها کارشان را زیر نظر نگیرید آن ها را با اهداف آشنا کنید. مطمئن شوید که هر کدام از اعضا به خوبی با ارزش کاری که انجام می دهند آشنا است، همچنین باید بدانند به چه سمتی حرکت می کنند و چطور تلاش های آن ها نتیجه می دهد.

در صورتیکه افراد مناسبی استخدام کرده باشید و نقشه ای واضح از اهداف شرکت در اختیار آن ها قرار دهید می توانید آن ها را به حال خودشان بگذارید. چون به تنهایی می توانند مسیر درست را پیدا کنند.

بدون تمرکز بیش از حد روی کارمندان روند کاری را نظارت کنید

اهداف برای کارمندان به منزله ی آجری تلقی می شوند که برای ساخت و ساز به آن نیاز دارند، با این حال باید مطمئن شوید که بهترین افراد گروه کارشان را به خوبی انجام می دهند. این دقیقا همان جایی ست که شرکت ها کنترلشان را از دست می دهند و روی کارمندان ذره بین می گذارند. به جای این کار می توانید از ابزار های هوشمند ثبت گزارش استفاده کنید در این حالت به جریان کاری افراد تیم دسترسی دارید و دیگر لازم نیست هر کار کوچکی که انجام می دهند را زیر نظر بگیرید.

اعضای تیم را تشویق کنید که مسئولیت پذیر باشند. استفاده از ابزار های در دسترس باعث می شود امور بصورت اتوماتیک انجام شوند و کارمندان با این شیوه می توانند پاسخگوی شما باشند.

اخیرا یک مطالعه روی تعهد کاری کارکنان انجام شده است. با نگاهی به 10% از متعهد ترین کارمندان متوجه شدند که قائل شدن ارزش برای توانایی کارمندان دومین عامل محرک تعهد کاری است.

170332846-730x486

بهترین افراد تیم شما دوست دارند در برابر کاری که انجام می دهند احساس مسئولیت کنند و ابزار های گزارش کار می توانند به آنها القا کند که جریان کار را به تنهایی به دست گرفتند ولی در آن واحد مدیر می تواند روی تمام مراحل نظارت داشته باشد.

همچنین کمک می کند بهترین افراد گروه در موقعیت یکسان قرار گیرند تا برای رسیدن به هدف کار کنند. همچنین موقعیتی فراهم می شود که تمام مشکلات کوچک را پیش از اینکه به معضل تبدیل شوند بشناسید و وقتی مسیر کار از هدف دور می شود آن را دوباره روی خط اصلی قرار می دهید.

ابزار ثبت گزارش سیاست های نامطبوع محل کار را از بین می برد چون مدیر اصلی قادر است تمام فعالیت های زیردستان را نظارت کند و می تواند به کسی که کارش را به درستی انجام داده پاداش بدهد.

افراد تیم را برای بوجود آوردن شفافیت بیشتر، تشویق کنید

شما می خواهید به خوبی بدانید که در شرکت چه اتفاقاتی می افتد ولی مایل نیستید مدام از بالای سر کارکنان به کارشان نگاه کنید. کلیدی ترین شیوه این است که افراد گروه را به داشتن شفافیت در کار تشویق کنید. در این حالت می توانید به وضوح ببینید هر کدام از اعضا به چه کاری مشغول هستند و قصد دارند به کجا برسند.

به عنوان مثال علاوه بر ثبت گزارش کار، بعضی از شرکت ها بعد از هر جلسه، جزئیات آن را منتشر می کنند و در اختیار بقیه ی کارمندان قرار می دهند. بعضی از شرکت های دیگر به شفافیت رادیکال رو آوردند بطوریکه میزان حقوق تمام کارکنان را بصورت علنی اعلام می کنند.

برای اینکه شفافیت کار را زیاد کنید لازم نیست چک حقوقی کارکنان را نمایش بدهید، باید مطمئن باشید که بهترین اعضای تیم در جریان اصلی کار قرار بگیرند. در بررسی که انجام شد 50 درصد از شرکت کنندگان معتقد بودند که عدم وجود شفافیت در شرکت از پیشرفت آن ها جلوگیری می کند. شفافیت وقتی اجرا می شود که تمام اعضا در جریان کار سهیم می شوند و شرکت به سمت درست هدایت می شود.

شاید نزدیک شدن به کارمندان برای اینکه ببینید همگی کارشان را به درستی انجام می دهد یا خیر کمی وسوسه انگیز به نظر برسد ولی بهتر است بدانید این شیوه از مدیریت نه تنها استعداد های شما را از بین می برد بلکه محرک اعضا هم نخواهد بود. به جای این کار روی شفافیت محیط وقت بگذارید و به اعضا بفهمانید کاری که انجام می دهند اهمیت دارد.

اگر به کارمندانتان کمی فضا بدهید با کارهایی که می توانند انجام بدهند غافلگیرتان می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *