بالاخره به نظر توسعه دهندگان اندروید می توانند طعم موفقیت و کسب در امد راحت از گوگل پلی را بچشند و ظاهراً کمپانی گوگل خود تصمیم گرفته تا راه را به آنها نشان دهد. شاید هر کسی بتواند اپ خود را ساخته و آن را وارد استور نماید اما گوگل تاکید دارد که این، فقط اولین گام است و بعد از ان مهمترین کاری که باید کرد این است که اپ شما در بین قریب به 1.3 میلیون اپ و بازی، بتواند سری بین سرها در آورد! بر طبق گفته های وبلاگ گوگل مساله مهم راهکار دقیق در مورد بهتربن شیوه و ابزاری است که عاملی برای به حداکثر رساندن استفاده از اپ و همچنین درآمد حاصل از برنامه جدید شما شود. در واقع ایده اصلی این است که به توسعه دهندگان کمک شود تا درک کاملی از دستور العمل های گوگل برای ساخت برنامه هایشان پیدا کنند تا بتوانند رتبه و ترافیک و البته سود خوبی بدست اورند. گوگل این جزئیات را در کتاب The Secrets to App Success on Google Play آورده که خلاصه ای از موضوعات آن آن به شرح زیر است:

  • انتشار اپ در گوگل پلی: استفاده از مارکت گوگل سبب می شود تا اپ شما در میان بیش از یک میلیارد کاربر اندوریدی در سراسر جهان منتشر گردد
  •  کیفیت: اصول ساخت یک برنامه خوب و موثر را بشناسیم و آن را در حوزه سیاست ها و دستور العمل های گوگل پلی ایجاد نماییم
  •  کشف و به حداکثر رساندن: بهتر است تا حد ممکن مخاطبان برنامه طیف وسیعی از جامعه باشند
  •  روش ها را با کاربران فعال جلو ببریم و شرایط را برای حفظ کاربران بهبود ببخشیم
  •  استراتژی کسب درآمد: کسب درآمد برای تولید مداوم ثروت از اپ
  •  استفاده از گوگل آنالیز: سبب می شود تا درک کاملی از علایق کاربران بدست آوریم و در راه بهبود اپ خود از انها بهره بگیریم و بازاریابی را توسعه دهیم
  •  جهانی شدن: سعی نمایید تا برنامه را در مارکت های محلی سراسر جهان معرفی نمایید.

این خلاصه ای از آن چیزی است که گوگل در صدد توضیح آن بر آمده است و  متن کامل در این باره در یک فایل PDF در دسترس است. البته آنچه که گوگل اینجا آورده به نظر خیلی هم راز محسوب نمی شوند و این اطلاعات را عموما توسعه دهندگان قهار به خوبی می شناسند و می توان انها را در گوشه و کنار در سایت های مختلف دید. گوگل اعلام کرده است که بزودی نسخه قابل پرینت بخشی از این کتاب را برای دانلود رایگان در اختیار کشورهای با IP انگلستان و آمریکا خواهد گذاشت که شاید روحیه و ژست بزرگوارنه گوگل را نشان دهد اما حقیقت این است که گوگل برای جذب و توسعه پلت فرم ساخت دست خود گام هایی بر داشته چرا که همه بخوبی می دانند که مارکت iOS امکان پول سازی بهتر و بیشتری را دارد لذا بسیاری از برنامه نویسان علاقه مند کار در ساخت اپ و باری های iOS هستند، پس گوگل لازم دارد تا از گوگل پلی یک بنگاه پول سازی بسازد تا توسعه دهندگان بیشتری به ساخت اپ های حرفه ای در مارکت اندروید روی بیاورند.

انچه که مشخصاست گوگل در این راه خوب عمل کرده است. بر اساس گزارش و تحلیلی مالی سیتی گروپ درآمد ایجاد شده در مارکت گوگل از 1.3 میلیارد دلار در سال 2013 به 5.2 میلیارد دلار در سال 2017 خواهد رسید که یک رشد عالی محسوب می شود. با این حال گوگل پلی هنوز هم از اپ استور اپل با درآمد 10 میلیارد دلار عقب خواهد بود. با این حال می توان چنینی پولی را نیز از گوگل پلی کاسب شد و از قرار معلوم گوگل خود روش کسب درآمد از آن را به شما آموزش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *