طبق آخرین بررسی VisionMobile بر روی توسعه دهندگان اپلیکیشن ، حداقل نصف سازندگان اپلیکیشن در یک ماه برای هر اپلیکیشن کمتر از 500 دلار در آمد دارند. البته حتماً افرادی هم هستند که با درآمد اپلیکیشن ها قادرند برج‌های بلندی بسازند اما احتمال اینکه اصلاً درآمدی نداشته باشند خیلی بیشتر از درآمد های ده هزار دلاری است. چیزی حدود دو برابر. این قضیه توسعه‌ی اپلیکیشن‌های طبقه متوسط را دچار مشکل جدی کرده است.

اما یک راه برای افرادی که می‌خواهند شانس موفقیتشان را افزایش دهند و از راه گوشی به پول زیادی برسند وجود دارد: سرمایه گذاری کنید و کندی کراش را فراموش کنید!

جذب سرمایه

فراموش نکنید که همیشه راه و روشی که افراد موفق در اختیار شما می‌گذارند در عمل موفقیت آمیز نخواهد بود.

امروزه تلفن همراه هدایت تغذیه مشابه از IPO و کسب سرمایه از افراد ثروتمند را به عهده دارد ولی همه این‌ها می‌تواند از دور به شکل سراب دیده شود. شاید از فرد فقیر این تصور را داشته باشید : فردی که نتواند در طول روز چند لیوان قهوه بخرد ولی در واقع در مورد توسعه دهندگانی صحبت می کنیم که هیچ درآمدی ندارند. تعداد این افراد نا معلوم نیست یعنی حدود 24 درصد از همه‌ی توسعه دهندگان از اپلیکیشن خودشان هیچ درآمدی نصیبشان نمی‌شود.

app-money1

در عین حال حدود 35 درصد از افرادی که درآمدی بیشتر از 10000 دلار دارند بصورت نیمه وقت کار می‌کنند. کمتر از نصف این افراد هیچ پولی به دست نمی آورند. نتیجه می گیریم تعداد زیادی از افرادی که در این زمینه به صورت تمام وقت کار می‌کنند اصلاً درآمد ندارند.

اما در طرف دیگر داستان اوضاع بهتر پیش می‌رود:

  • حدود 1.6 درصد از توسعه دهندگان اپلیکیشن ماهیانه برای هر اپلیکیشن حدود پانصد هزار دلار درآمد دارند. بعضی از آن ها ماهیانه ده‌ها میلیون دلار بدست می‌آورند.
  • دو درصد برتر توسعه دهندگان ادعا می‌کنند حدود 54 درصد کل درآمد اپلیکیشن را به خود اختصاص داده اند. 9 درصد بقیه‌ی آن ها ادعا می‌کنند مبلغی حدود 35 درصد کل درآمد را به خود اختصاص داده اند. در نتیجه از 88 درصد باقی مانده‌ی توسعه دهندگان بر سر 11 درصد باقیمانده‌ی درآمد با هم در حال جروبحث هستند.
  • حدود 80 درصد از درآمد اپلیکیشن ها مربوط به بازی‌ها است. با این حال رقابت و ساخت برنامه‌های کاربردی برای مصرف کنندگان مشکل می‌شود.

تحت چه شرایطی می‌توان به مرز آن 1.6 درصد از افراد پول‌ساز صدر جدول رسید؟ طبق رده بندی صد بازی برتر برای سیستم عامل iOS در آمریکا ، هر بازی روزانه حدود 10000 دلار درآمد دارد در نتیجه رسیدن به این موقعیت طبیعتاً راحت نیست.

جدا کردن داراها از ندارها

توسعه دهندگانی که برای گوشی های اندروید فعالیت می‌کنند از گوشی‌های iOS درآمد کمتری دارند و با این موضوع کنار می‌آیند. اگر یک برنامه نویس برای گوشی iOS فعالیت کند تا 50 درصد ممکن است درآمدی کمتر از 500 دلار در ماه داشته باشد این درصد برای گوشی‌های اندرویدی تا 64 درصد افزایش پیدا می‌کند. یعنی با احتمال بیشتری درآمد کمتری خواهند داشت.

توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی ناموفق به مرور ضرر می‌کنند و حتی بهترین آن‌ها در مقایسه با بهترین‌های iOS در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرند.

بر اساس بررسی‌ها 6 درصد از توسعه دهندگان اندرویدی برای هر اپلیکیشن ماهیانه بیش از 25000 دلار درآمد دارند (با درآمد 10 درصدی اضافی 5000 الی 25000 دلاری) اما حدود 11 درصد از توسعه دهندگان iOS ماهیانه بیش از 25000 دلار درآمد دارند (با درآمد 16 درصدی اضافی 5000 الی 25000 دلاری).

اپلیکیشن تله

توسعه دهندگان نباید مسیری را در پیش بگیرند که اپلیکیشن‌های اندرویدی را کاملاً کنار بگذارند و فقط در زمینه iOS فعالیت داشته باشند چون محموله‌های با سیستم عامل اندروید رشد چشم گیری دارند و فعلاً بازار فروش را شرکت‌های بزرگ و قابل اطمینانی در چین قبضه کرده‌اند در نتیجه چشم پوشی از آن‌ها می‌تواند احمقانه به نظر برسد.

به همان اندازه با توجه به درآمد ناچیزی که به دست می‌آید وقت صرف کردن برای برنامه‌های معمولی برای مصرف کنندگان احمقانه به نظر می‌رسد. 67 درصد از توسعه دهنگان افراد معمولی را هدف قرار می‌دهند. 11 درصد از آن ها برای افراد حرفه‌ای مشخصی فعالیت می‌کنند و در نهایت تنها 16 درصد باقی مانده دست به کار‌های بزرگ می‌زنند و سرمایه گذاری های چشم گیر انجام می‌دهند. بیشتر سرمایه هم در همین حیطه انباشته شده است.

app-money2

چطور می‌توان مطمئن شد؟

هیچ چیز گارانتی نشده اما افرادی که سرمایه گذاری‌های بزرگ انجام می‌دهند شانس بدست آوردن 5000 دلار در ماه را دو برابر می‌کنند و شانس درآمدی بیشتر از 25000 دلار برای هر اپلیکیشن در ماه را سه برابر افزایش می‌دهند. با توجه به نفوذ iOS این اعداد و ارقام خیلی هم شگفت آور نیست.

IBM طی هفته گذشته همکاری خود را با شرکت اپل اعلام کرد تا تخصص سرمایه گذاری را به گوشی های iOS منتقل کند. در حالی که بعضی از فکر زشت شدن Lotus Notes با iOS خیلی خوششان نمی‌آید نباید از این نکته صرف نظر کرد که در نهایت پول زیادی از برنامه های کسل کننده‌ی سازمانی و سرمایه گذاری شده به دست خواهد آمد.

دوستان را به کلی فراموش کنید و برای همکاران بسازید

درست است که یک برنامه معمولی که افراد عادی از آن استفاده می‌کنند اگر کامل باشد بازده بیشتری خواهد داشت اما دنبال کردن این اپلیکیشن‌ها حتی در موفقیت هم می‌تواند شما را به فقر برساند. حتی آن دسته از برنامه‌ها یا بازی‌هایی که ابتدا به پول زیادی می‌رسند – مثل کندی کراش – سپس روی یک چرخه بی‌پایان می‌افتند تا رکورد‌های قبلی خودشان را از نو بشکنند و تعداد بازدید‌ها را افزایش دهند ولی معمولاً در این زمینه موفق نمی‌شوند.

اپلیکیشن‌هایی که پیش از آن سرمایه گذاری می‌کنید ، حتی برای سیستم عامل اندروید، معمولاً شما را به ساحل امن می‌رسانند. این برنامه‌ها معمولاً حقوق خاصی به همراه نمی‌آورند اما حداقل ارزشمند هستند. حداقل به اندازه یک چک حقوقی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *