با یک نگاه سریع در آمارهای اینترنتی بیانگر سریعترین رشد شبکه های اجتماعی، همانطور که انتظارش می رود که بدانید، اینستاگرام در صدر قرار دارد که بطور دیوانه واری در حال رشد و پیشرفت است و آنچه مایه تعجب است قرارگیری لینکداین در رده سوم این رشد آماری است.این مطلب واقعا برای خود ما گرداندگان وبلاگ نیز مشهود بود مثلاً وبلاگ بافر اعلام کرد ترافیک دریافتی از لینکداین برای این وبلاگ در حدود 4000  درصد نسبت به سال قبل از آن  رشد داشته است. البته گفتنی است که بخشی از رشد بر می گردد به فعالیت خود وبلاگ در شبکه های اجتماعی  و به اشتراک گذاری مطالب، و بخش دیگر مرتبط است با فعالیت خود کاربران و مخاطبان شبکه های اجتماعی.به هر حال تمام این فاکتورها لینکداین را به یک منبع اصلی بازدید کننده برای وبلاگ بافر تبدیل کرده است ( به گفته وبلاگ) و من تصور می کنم شما نیز به عنوان یک بلاگر این تاثیر را بر سایت شخصی خود دیده باشید.

حال ممکن است سوال پیش آید که بهترین راه برای استفاده و بهره گیری از این علاقه رو به رشد در استفاده از لینکداین چیست؟ اگرچه  در شبکه های اینترنتی آنالیز دقیق و با جزئیاتی از لینکداین به مانند فیسبوک و توییتر وجود ندارد و تجزیه و تحلیل درستی در این باره صورت نپذیرفته،  اما با این حال چند نکته و آگاهی ریز و درشت وجود دارد که ممکن است به بهبود بازاریابی لینکداینی شما کمک کند و دنبال کنندگان شما را در این بخش درگیر نماید. دقت کنید که لینکداین کاربردش در خارج از ایران بیشتر است و ممکن است توصیه‌ها در داخل ایران کاربردی نداشته باشد.

1-   لینکداین تقریباً چهار برابر بیشتر از دیگر شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر کاربران را به صفحه اصلی سایتتان می فرستد.

توییتر و فیسبوک ممکن است در مقیاس مدت  زمانهایی که کاربران اقدام به، به اشتراک گذاری داستانها، پست های وبلاگی و فایلهای تصویری و عکس می کنند، حکمران مطلق باشند اما زمانی که بحث تاثیر شبکه اجتماعی بر ترافیک ورودی بر وبسایتتان باشد لینکداین رتبه اول و بهترین  شبکه های اجتماعی را با اقتدار کامل مال خود می کند.

به گزارش، Econsultancy این بررسی به یک مطالعه تحقیقاتی دو ساله ، و مربوط به 2 میلیون بازدیدکننده از بیش از 60 سایت بزرگ جهان در ماه است.  بازگشتی های لینکداین به وب سایتها در این بررسی نزدیک به دو سوم بیشتر از دیگر شبکه های اجتماعی بود، چیزی نزدیک به 4 برابر بیشتر از فیسبوک. لیست این آمار به شرح زیر است:

لینکداین: 64 درصد بازگشتی به صفحه اصلی سایت ها

فیسبوک: 17 درصد بازگشتی به صفحه اصلی سایت ها

توییتر: 14 درصد بازگشتی به صفحه اصلی سایت ها

linkedin_chart-blog-full

تمام این موارد و آمارها و راهنمایی مختلف  درباره شبکه های اجتماعی  بسیار کمک کننده است در اینکه بفهمید، کجا راهنمایی های انجام شده را بکار گیرید و در اولویت قرار دهید . ترافیک بازگشتی از لینکداین به وب سایت ها بسیار بیشتر از یک صفحه و یا یک پست در وبلاگ و حتی دیگر شبکه های اجتماعی است. با دانستن این موضوع، شما مثلا می توانید اقدام به بهینه سازی پروفایل خود در لینکداین نمایید، اینکار می تواند با پیام نوشته هاو طراحی هایی باشد تا این حس را در کاربران ایجاد نماید تا از صفحه لینکداین شما به صفحه  اصلی شرکتتان بروند.

به عنوان مثال، عکس زیر را ببینید که چگونه شرکت ادوبی، متن های  مرتبط با Creative Cloud در پروفایل لینکداین خود را به وب سایتش ارجاع داده است، موارد دیگر نیز در عکس زیر بخوبی مشخص می کند که این شرکت لینک محصولات خود را از لینکداین به وب سایت برقرار نموده است:

Screen-shot-2014-03-23-at-12.50.09-PM

Screen-shot-2014-03-23-at-12.49.58-PM

2- بیشترین مطالب در بخش صنعت است

با توجه به آمارهای لینکداین، 6 کاربر از 10 کاربر لینکداین علاقه دارند در مطالب صنعتی درگیر شوند. این نوع مطالب بیشترین تعداد متن و محتوای منتشره در لینکداین است. بعد از محبوبیت مطالب اقتصادی، دنباله رویی اخبار شرکت ها 53 درصد از فعالیت اعضای لینکداین است. ( سرویس ها و محصولات جدید سومین مطلب پرطرفدار در لینکداین است با 43 درصد آپدیت در این بخش)

Screen-shot-2014-03-23-at-1.20.56-PM

تخصص و مهارت خود را به اشتراک بگذارید،  بسیار مفید است که این مهارتها را در لینکداین به اشتراک بگذارید، به این شیوه شما می توانید اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید و انها در در دخواست ورود به صفحه لینکداینتان پر اشتیاق بیابید. دنبال کنندگان شما فعال می شوند، چونکه آنها می خواهند بیش از پیش حرفه ای تر و موفق تر باشند. بروزرسانی های به موقع و مفید سبب افزایش فعالیت و درگیری کاربران در صفحه لینکداین شما میشود. در واقع توقعی که کاربران از شرکت ها دارند سبب دنباله روی انها از شما در لینکداین است.

3- اجتناب از پست های شبانه ، بعد از ظهرهای دیرهنگام و آخر هفته ها

اگر به دنبال داشتن تعداد بیشتری از مخاطبان هستید که مطالب شما را دنبال کنند، کار درست این است که زمانی اقدام به انتشار مطالب نمایید که افراد در اینترنت حضور داشته باشند. لینکداین بیشترین میزان ترافیک خود را در صبح ها و ظهر ها و از دوشنبه تا جمعه معرفی کرده است. ( برای ایرانیان شنبه تا چهارشنبه است ). ساعت کسب و کار رسمی ادارات ، بطور عمومی ، برای لینکداین ( واکثر شبکه های اجتماعی ) بیشترین میزان بهره وری را دارد، البته این بدان معنا نیست که نیاز است شما زمانهای خاصی را بطور منظم برای اینکار در نظر بگیرید بلکه باید ببینید در این بازه زمانی (ساعات کاری ادرای) چه ساعتی برای شما بهتر است و یا بازدیدکنندگان بیشتری دارد.

(البته تصویر زیر برای هفته‌های کشورهای دیگر است و چون آخر هفته ایران شامل شنبه و یکشنبه نمی‌شود.)

Screen-shot-2014-03-23-at-1.32.21-PM

مطمئن شوید که تنطیم و برنامه پست دهی شما با ریتم مخاطبان و بازدیدکنندگان لینکداینی متناسب باشد. اگر مجبور هستید که مطالبتان را شب و یا در مواقع غیر ترافیک دار بنویسید ، می توانید از بافر برای تنظیم و برنامه ریزی پست های خود برای انتشار در زمانهای مناسب و دلخواه بهره گیرید.

4- حداقل 20 پست در ماه به اشتراک بگذارید:

بعد از اینکه دریافتید چه زمانی مطلبی پست نمایید، سوال دیگری مطرح می شود که چه میزان به اشتراک گذاری برای سایت شما سودآور است و اغلب ثابت شده است پست 20 مطلب در ماه در حساب لینکداین به نزدیک به 60 درصد از مخاطبانتان انتقال می یابد

قطعاً پست تعداد بیشتری مطلب، درصد بیشتری از نتیجه را به همراه دارد که البته دسترس های خاص خود را دارد. فراموش نکنید درصدی از مخاطبان شما به دلیل عدم ورود به لینکداین هرگز مطالب شما را دریافت نمی کنند. 20 بروزرسانی در لینکداین در ماه ، تنها 60 درصد از مخاطبان را مورد هدف قرار می دهد و هیچ تضمینی برای دریافت درصد بیشتر وجود ندارد. بدیهی است کسانی که زمان، منابع و امکانات بیشتری دارند می توانند بیش از 20 مطلب در روز ارسال نمایند. بهترین مقدار و زمان از نظر لینکداین 3-4 پست در روز است که چیزی نزدیک به 80 پست در ماه است و توصیه ما نیز این است که اگر مطالب شما آماده است در به اشتراک گذاری آنها صرفه جویی ننمایید.

بهتر است با 20 پست در ماه کار را شروع کنید و سپس اگر دیدید که نتیجه بهتری از توسعه و زمان بندی بیشتر حاصل گردیده مقیاس کاری خود را بالا ببرید. همانطور که مشخص است 20 پست در ماه متناسب است با روزانه یک پست یعنی بدون در نظر گرفتن آخر هفته ها شما در 4 هفته این 20 پست را روزانه ارسال می نمایید.

5- یکبار آپدیت روزانه برابر است با 20 درصد دنبال کننده بیشتر

اگر شما می خواهید که بدانید چه کسانی پست های شما را می بینند،‌ بهتر است بدانید با هر یکبار پست روزانه، 20 درصد بیشتر شاهد دنبال کننده خواهید بود. شاید به نظر شما گفتن این مطلب که با هر پست شاهد 20 درصد افزایش کاربر خواهید بود، مقدار زیادی باشد. به نظر صاحب نظران این مقدار به میزان دنبال کنندگان شما بر می گردد، هر چقدر بزرگتر باشد شما را در رساندن به 20 درصد نزدیکتر می کند. البته ممکن است شما بدنبال تاثیر بزگتر از یک پنجم باشید، با این حساب شما باید بدنبال پست مطالب منظم تر با ارزش تر باشید. به این ترتیب با افزایش تعدا پست ها شاهد گسترش دامنه کاربران خود خواهید بود.

Screen-shot-2014-03-23-at-1.43.50-PM

6- به کارکنان خود کمک کنید تا کمک حال شما باشند (‌آنها را بیشتر درگیر نمایید)

درگیر بودن و مشارکت مخاطبان در پروفایلتان، می تواند کمک بزرگی به کسانی باشد که می خواهند رشد سریعتری در شبکه اجتماعی داشته باشند، مشخص است که کارکنان بزرگترین سرمایه برای ساخت این مشارکت بیشتر هستند. 70 درصد احتمال اینکه کارمندان بر پست ها کلیک نمایند و آنها را به اشتراک بگذارند و یا اینکه نظری در آنها وارد نمایند، بیشتر ار افراد عادی است.
کارفرمایان می توانند از مزایای این درگیر شدن و مشارکت  کارمندان استفاده نمایند و دسترسی آنها را به این موارد تسهیل نمایند. مثلا اقدام به ارسال اعلان و لینک مطلب برای آنها نمایید و فراموش نکنید که داشتن آپدیت پویا و منظم در جذب کارمندان نیز بسیار مهم است.

7 – از درصد مشارکت مخاطبان درس بگیرید و آن بهینه نمایید:

تمام آماری که در این مقاله به آنها اشاره شده است، نصیحت هایی موثر اما بصورت عمومی در خصوص بهبود بازاریابی در لینکداین است. اما در این قسمت برخی نصیحتهای بیشتر شخصی مطرح می کنیم: در بخش آنالیز لینکداین LinkedIn Analytics همواره درصد درگیری و مشارکت مخاطبان را در پروفایلتان بررسی نمایید، این ویژگی توسط لینکداین برای تمام مدیران پروفایل فراهم آورده شده است. مدیران صفحه پس از ورود به لینکداین با کلیک بر روی منوی بازشونده از دکمه آبی رنگ در بالای سمت راست پروفایل شرکت شماست،

Screen-shot-2014-03-23-at-1.51.05-PM

از صفحه اصلی insights ( آمار) شما می توانید اطلاعاتی درباره بازدیدهای انجام شده از پروفایلتان ببینید. این بخش شامل اطلاعات مفید دموگرافیک است که حتی می تواند موقعیت بازدیدکنندگان شما را نیز مشخص نماید. ( ویژگی منحصربفرد که امکان همگام سازی و بروزرسانی در ساعاتی که مخاطبان از موقعیت های مختلف در صفحه شما حضور می یابند را می دهد). تعداد بازدیدکنندگان صنعتی، و یا حتی تعداد بازدیدهای کارمندان شما قابل رهگیری است.

باکند و کاو عمیق تر ، و با کلیک بر روی لینک تجزیه وتحلیل (آنالیز) در بالای صفحه، شما می توانید آمار کاملی از موارد بروز رسانی که به اشتراک گذاشته اید ببینید.درصد و مقدار درگیری نسبت به مقدار کل تعاملات و فعل و انفعالات از جمله مقدار کلیک ها و فعالیت دنبال کنندگان بر روی پست ها و بروزرسانی های شماست. به  مفهوم دیگر، درصد مشارکت می تواند به شما بگوید که چه تعدای از مردم که پست های شما را دیدند و واقعاً مشغول مطالعه و بررسی آن شدند. درصد مشارکت به شما نشان می دهد که چه بخشهایی نیاز به تغییر، رشد و بهبود در پروفایل لینکداین دارند.

Screen-shot-2014-03-23-at-1.53.04-PMبررسی داشته باشید و به این نکته توجه کنید که طبقه بندی مطلب پست هایتان که مورد هدف و توجه مخاطبان قرار گرفته را در نظر بگیرید علاوه بر این در نظر داشته باشید مطلبی که محبوب می شود در چه روزی و چه ساعتی منتشر گردیده است. این بررسی به شما کمک می کند بتوانید در بروزرسانی های بعدی پست هایی بهینه سازی شده ای را منتشر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *