واقعیت کسب درآمد آنلاین
نوشته شده توسط

واقعیت کسب درآمد آنلاین

کسب درآمد از طریق اینترنت راه‌های مختلفی دارد، یکی از این راه‌ها کسب در آمد از طریق گذاشتن ویدئو، نوشتن بلاگ و یا کتاب الکترونیکی است.

در آمد زایی از نوشتن و ساخت فیلم به صورت آنلاین ممکن است اما لازمه‌ی آن کار زیاد در ابتدا است. اما در ادامه سودِ وقتی را که برای آن گذاشته اید دریافت می کنید. برای درآمد‌زایی آنلاین باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

حجم زیادی از مطالب پر محتوا تهیه کنید

اول از همه تنها راه در آمد زایی دائم از راه آنلاین این است که ثابت قدم باشید و حجم زیادی از مطالب تهیه کنید. هیچ راه دیگری برای انجام این کار بدون استواری وجود ندارد. درست است ممکن است فردی فیلمی را در یوتیوب به نمایش بگذارد و با استقبال بسیاری روبرو شود اما در این حالت فقط شانس دخیل است. باید هرروز یا چند بار در هفته مطلب تهیه کنید و این کار را پشت سر هم ادامه بدهید. باید به عنوان یک شغل دوم این قضیه را جدی بگیرید.

از آنجایی که قصد دارید این کار را دائماً انجام دهید باید مطالبی تهیه کنید که برای خودتان جالب و جذاب است یا این که پتانسیل کاری بسیاری داشته باشید. اگر می خواهید کار بی نقصی درست کنید باید هر دو را در آن واحد انجام دهید. اگر توانایی انجام این کار را ندارید استقبال از مطالب شما شانسی خواهد بود و به اصطلاح بگیر نگیر خواهد داشت. باید برنامه ریزی کنید تا هر چند روز یک بار یک مطلب خیلی قوی منتشر کنید.

اگر نگران این هستید که آیا در سال اول درآمدی خواهید داشت یا نه بهتر است کار دیگری مثل تِرک مکانیکی (Mechanical Turk) انجام دهید. از راه تِرک مکانیکی می توانید از همان ابتدا، به طور ساعتی مقداری در آمد داشته باشد یا اگر می خواهید با چند کلیک ساده پول در بیاورید این راه برای شما بهتر است.

قانون های در آمد داشتن

شاید فکر کنید چرا نمی شود با در آمد زایی آنلاین از همین حالا پول بدست آورد. چون یک سری قانون‌هایی برای این کار وجود دارد که برای بقیه ی کارهای آنلاین هم صادق است.

اولاً تقریباً همه‌ی پولی که به صورت آنلاین به نویسنده داده می‌شود یا از راه تبلیغات است و یا از راه فروختن خود اثر مانند Kindle book. تبلیغاتی که در هر صفحه نمایش داده می‌شوند و یا از طریق ایمیل ارسال می‌گردند باعث سر پا ماندن این تجارت هستند. فیلم‌های یوتیوب هم به همین صورت است. یوتیوب تبلیغاتی را در سایت به نمایش می گذارد که درآمد آن را بین خودش و کسی که فیلم را گذاشته تقسیم می کند. یعنی هر تبلیغی که در یوتیوب می بینید پولی به جیب صاحب فیلم اضافه می کند. ایده‌ی پشت سر هم یا مداوم مطلب منتشر کردن (در ادامه به آن می‌پردازیم).

هنگامی که شما یک مطلب جدید را منتشر می‌کنید، مقداری توجه از جانب خوانندگان همیشگی خود دریافت خواهید کرد. معمولاً مطلب منتشر شده در سایت توسط خوانندگان همیشگی در روز یا روزهای بعد خوانده می‌شود، این جا است که استواری شما برای به اشتراک گذاری مطالب جدید به طور پیوسته مهم می‌شود. با این کار مشترکین و خوانندگان بیشتری برای بازگشت به سایت شما ترغیب می‌شوند، در غیر این صورت خوانندگان دلیلی برای بازگشت به سایت شما نمی‌بینند.

همچنین باید مطمئن شوید بقیه افراد مطالب شما را می‌خوانند. برای این کار به راحتی می توانید مطالبتان را در فیس‌بوک (Facebook)، توییتر (Twitter) یا ردیت (Reddit) به اشتراک بگذارید. در نتیجه به مرور خوانندگان سایت شما اضافه می شوند.

درآمد زایی از یک مطلب قدیمی

دومین منشأ درآمد شما معمولاً بزرگتر و در اصطلاح به «the long tail» یا کسب درآمد از مطالب قدیمی معروف است. عنوان مطلب یا فیلم شما در گوگل به فهرست اضافه می‌شود و اگر کسی در آن مورد جست و جو کند روی مطلب شما کلیک می‌کند. این روند می‌تواند برای سال‌های پی در پی ادامه داشته باشد که در نهایت این راه منبع درآمد شما می‌شود، حتی اگر مشهور نباشید.

بگذارید با ذکر یک مثال کمی این بحث را بازتر کنم:

فرض کنید هر ۱۰۰۰ بازدید برای مطلب یا ویدئوی شما درآمد ۲ دلاری را برای شما به همراه خواهد داشت، این تقریباً مقداری است که شبکه‌های تبلیغاتی به آپلود کنندگان ویدئو‌ها یا نویسندگان خود پرداخت می‌کنند، واضح است که اگر مقدار بازدید کنندگان شما ۱۰۰ نفر باشند شما درآمدی بالغ بر ۲۰ سنت برای هر مطلب دریافت خواهید کرد. تا اینجا، مطلبِ قابل بحث و شگفت انگیزی نیست.

اما تصور کنید که هر روز مطالب قدیمی شما ۵ بازدید دریافت کنند، این مقدار برای کسب ۱ سنت کافی است. شما مطلبی را منتشر می‌کنید و در همان روز ۲۰ سنت از بابت آن درآمد خواهید داشت و همچنین از مطالب قدیمی خود هم به واسطه‌ی بازدید روزانه ۱ سنت دریافت می‌کنید و همین‌طور این روند ادامه دارد.

وضعیت درآمد در این روش به این حالت است:

روز اول: درآمد ۲۰ سنتی از مطلب منتشر شده.

روز دوم: درآمد ۲۰ سنتی از مطلب امروز و درآمد ۱ سنتی از مطلب دیروز. مجموعاً ۲۱ سنت.

روز سوم: درآمد ۲۰ سنتی از مطلب امروز و درآمد ۲ سنتی از مطالب قبلی. مجموعاً ۲۲ سنت.

روز سی‌اُم: درآمد ۲۰ سنتی از مطلب امروز و درآمد ۲۹ سنتی از مطالب قبلی. مجموعاً ۴۹ سنت.

مجموع درآمدهای روز اول تا سی‌اُم میزان درآمد یک ماهه‌ی شما را مشخص می‌کند.

شما ایده اصلی را می‌دهید و خودش کم‌کم تکمیل می شود هرچند در این حالت هنوز تأثیر گذار و جذاب نیست. در طول زمان مطالب شما بیشتر و بیشتر می شوند در نتیجه افراد بیشتری در سایت شما می‌چرخند و کلیک می کنند. هر چه موضوع کلیک کردنی در سایت بیشتر باشد خواننده هم بیشتر در سایت می‌ماند. بیشتر ماندن خواننده در سایت به معنی خوانده شدن همه‌ی مطالب است. شاید هر مطلب پول زیادی به شما نرساند ولی تجمع سرمایه از هرکدام مبلغ چشم گیری خواهد بود، به طوری که اگر ۱۰۰۰ مطلب داشته باشید و هر کدام برای شما درآمد ۵ سنتی را به همراه داشته باشند، بازدید از آن‌ها برای شما درآمدی ۵۰ دلاری را به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر ایده‌ی به طور مداوم مطلب منتشرکردن هم در حال گسترش است. تا زمانی که شما به طور مرتب مطلب منتشر کنید، بازدید کننده‌ی بیشتر یا به عبارتی خوانندگان بیشتری خواهید داشت. به طوری که جرقه اولیه به سرعت منتشر می شود تعداد خوانندگان زیاد می‌شوند و هرکدام از آن ها خوانندگان جدیدی به سایت اضافه می‌کنند (البته تعدادی هم هستند که به خواندن مطالب ادامه نمی‌دهند) که در گروه خوانندگان دائمی به حساب می‌آیند. پس اگر برای سه سال بنویسید و ۱۰۰۰ مطلب برای خواندن داشته باشید ممکن است تا ۱۰۰۰۰  خواننده ثابت داشته باشید. که مطالب جدید شما را می‌خوانند. همچنین بر اساس “long tail” هر مطلب قبلی منتشر شده تعداد ۲۵ بازدید را کسب می‌کند.

وضعیت درآمد در این روش به این حالت است:

روز اول: مطلب شماره‌ی ۱۰۰۱ شما، از انتشار خود درآمدی ۲۰ دلاری را عاید شما می‌کند، و ۱۰۰۰ مطلب قبلی شما که هر کدام ۲۵ بازدید گرفته‌اند که در مجموع ۲۵۰۰۰ بازدید می‌شود، بر اساس کسب درآمد از مطالب قدیمی ۵۰ دلار خواهید گرفت. بنابراین در این روز شما ۷۰ دلار درآمد داشته‌اید.

روز دوم: مطلب شماره‌ی ۱۰۰۲ شما منتشر شده و ۲۰ دلار درآمد کسب می‌کنید. ۱۰۰۱ مطلب قبلی شما هم ۲۵۰۲۵ بازدید و ۵۰.۰۵ دلار درآمد برای شما کسب می‌کنند. درآمد امروز شما: ۷۰.۰۵ دلار.

روز سی‌اُم: شما با انتشار مطلب شماره‌ی ۱۰۳۰ خود ۲۰ دلار گرفته و درآمدی که ۱۰۲۹ مطلب قبلی شما، با ۲۵۷۲۵ بازدید داشته‌اند هم  برابر ۵۱.۴۵ دلار است. درآمد روز سی‌اُم: ۷۱.۴۵ دلار.

مجموع درآمدهای روز اول تا سی‌اُم میزان درآمد یک ماهه‌ی شما را مشخص می‌کند (حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه).

طبیعتاً به این راحتی هم نیست. ممکن است بعضی روزها بازدید خیلی زیاد باشد یا گاهی از سطح متوسط هم پایین تر بیاید. ممکن است رشد کارتان آهسته تر یا سریع تر باشد با همه این‌ها چند قانون وجود دارد که باید حتماً رعایت شوند. باید برای مدت طولانی مطالب مناسب تهیه کنید. فقط در این حالت نتیجه خوبی می‌بینید.

اگر این راه خوبی برای شما به نظر نمی‌رسد پس تهیه مطالب آنلاین برای شما کار مناسبی نیست. کاری را انتخاب کنید که بلافاصله به شما دستمزد بدهد.

1 ۱۰ 141260 13 دسامبر, 2013 انتخاب سردبیری, مقالات, وب دسامبر 13, 2013

10 نظر

 1. علیرضا

  سلام. یه انتقادی بکنم؟!
  تو ترجمه مطالب یا حتی نوشتن مطالب, حتما این نکته رو در نظر بگیرید که موضوع مطلب موردنظر, تو جامعه ی وب فارسی چه جایگاهی داره.
  همین! ممنون :)

  پاسخ

  1. نویسنده مطلب
   بهادر جهانی

   از سرویس‌های به اشتراک گذاری تصویر مثل آپارات میتونید این کار رو انجام بدید، یا ویلاگ خاص خودتون رو داشته باشید و اون رو لینک کنید توش، البته توجه داشته باشید که با یک ویدئو کاری از پیش نمی‌برید و باید این کار رو پشت سر هم و سریال وار انجام بدید تا نتیجه مناسب بگیرید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 2. حزین

  با سلام
  اگر کسی مثلا ۱۰۰۰ ویدیو داشته باشد و بخواهد از طرق آپارات آپلود کند دقیقا باید چکار کند؟ آیا قراردادی بینشان خواهد بود؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 3. Mostafa

  سلام. ببخشید بر فرض مثال من موفق به شدن این کار شدم. این پولی که قراره به من برسه از چه راهی میرسه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو