این روزها به لطف پیشرفت فناوری دیگر دستگاه‌های دیتا پروژکتور برای مصارف آموزشی به کار نمی‌روند و می‌توان به عنوان یک دستگاه نمایشگر تمام عیار جهت مشاهده فیلم و بازی‌های کامپیوتری روی آنها حساب باز کرد، به همین منظور در این متن بر آن شدیم تا نگاهی به دیتا پروژکتورهای برتر ۲۰۱۶ داشته باشیم.

اگر مطالب پارسیش را پیگیری کرده باشید و از طرفداران مشاهده فیلم در ابعاد بسیار بزرگ هستید، حتما مطلب راهنمای جامع خرید دیتا پروژکتور را خوانده‌اید. در این راهنما سعی کردیم از فناوری‌های به خدمت گرفته شده در دستگاه‌های دیتا پروژکتور صحبت کنیم و معایب و حُسن‌های آنها را بگوییم. با این حساب اکنون وقت آن رسیده که بهترین دیتا پروژکتورهای برتر سال ۲۰۱۶ را بررسی کنیم تا بتوانید تصمیم مناسبی برای خرید دیتا پروژکتور اتخاذ کنید.

اگر خاطر شما باشد در مطلب راهنمای جامع خرید دیتا پروژکتور گفتیم که این دستگاه‌ها با مقاصد مختلفی ساخته شده‌اند، برای نمونه دیتا پروژکتورهایی هستند که بیشتر در کلاس‌های آموزشی استفاده می‌شوند و از طرف دیگر جدیدا دستگاه‌هایی هم برای مشاهده فیلم‌های فول اچ‌دی و 4K به بازار آمده‌اند که استفاده خانگی دارند. لازم به ذکر است در اینجا تاکید کنیم در این بررسی به دستگاه‌های دیتا پروژکتوری خواهیم پرداخت که برای مشاهده فیلم‌های باکیفیت ساخته شده‌اند و بیشتر استفاده خانگی دارند، از طرف دیگر از آنجایی که بیشتر این دستگاه‌ها در رده تجهیزات سرگرمیِ گران قیمتِ بازار قرار می‌گیرند سعی کردیم در این بررسی سعی کردیم دستگاه‌های گران قیمت و دیتا پروژکتورهای خوش قیمت را در کنار یکدیگر قرار دهیم.

۱. دیتا پروژکتور سونی مدل VPL-VW300ES

Sony VPL-VW300ES

اولین دستگاهی که از آن صحبت‌ خواهیم کرد، یکی از بهترین دیتا پروژکتورهای بازار است. همان‌گونه که حتما به خوبی می‌دانید سونی از دیرباز حرف‌های زیادی در بحث فناوری‌های بصری و تلویزیون داشته است. انصافا باید گفت دیتا پروژکتورهای سونی نیز تصویر خوب و قابل قبولی دارند.

دیتا پروژکتور سونی مدل VPL-VW300ES از زرولوشن بسیار بالای ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل بهره می‌برد. این رزولوشن را با عبارت SXRD می‌شناسیم. در کنار رزولوشن بالا، میزان روشنایی این دستگاه ۱۵۰۰ انسی‌لومنز است. (اگر خاطر شما باشد در مطلب راهنمای خرید دیتاپروژکتور در خصوص انسی‌لومنز صحبت کردیم.) سونی برای این دیتاپروژکتور خود دو درگاه ورودی اچ‌دی‌ام‌آی نسخه ۲.۰، یک ورودی S-Video و یک ورودی VGA تعبیه کرده است.

نقاط مثبت:

 • سرعت پاسخ‌دهی تصویر بسیار بالا
 • ارتقا تصویر با کیفیت بسیار بالا (Upscaling)

نقاط منفی:

 • قیمت بسیار گران
 • ابعاد بزرگ

اگر از طرفداران دو آتشه فیلم‌های سینمایی هستید و کیفیت 4K هم برای شما مهم است، بدون شک کیفیت بالای تصویر دیتا پروژکتور سونی VPL- VW300ES یکی از بهترین گزینه‌ها است. نمایش طیف وسیع رنگ‌ها و تفکیک پذیری بسیار بالای رنگ مشکی در این دستگاه خودنمایی می‌کند. از طرف دیگر رزولوشن بسیار بالای دیتا پروژکتور VPL-VW300ES سونی باعث می‌شود تا بهترین کیفیت را در حین مشاهده فیلم‌های فول‌اچ‌دی، بلوری و 4K شاهد باشید. در کنار تمامی این مزایا، از آنجایی که این دیتا پروژکتور برای مصارف خانگی و تماشای فیلم‌ طراحی شده دو حالت تنظیم رنگ‌بندی پیش‌فرض نیز از جانب سونی در این دستگاه تعبیه شده است. لنز و زوم این دیتا پروژکتور نیز به صورت اپتیکال عمل می‌کند.

همان‌گونه که گفتیم به این دستگاه نمی‌توان اشکال گرفت و تنها به لحاظ قیمت و ابعاد ممکن است با بودجه و فضای منزل شما مناسبت نداشته باشد. اما اگر فضای بزرگی دارید و از لحاظ هزینه‌ کردن هم مشکلی ندارد در خرید این دستگاه دیتا پروژکتور شک نکنید.

۲. دیتا پروژکتور بنکیو + W1070

BenQ W1070+
بنکیو در این دستگاه با استفاده از فناوری DLP توانسته است تجربه‌ای فوق العاده را در حین تماشای محتوای فول‌ اچ‌دی در اختیار کاربر قرار دهد. دیتا پروژکتور بنکیو + W1070 کیفیت فول‌ اچ‌دی دارد و از رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ بهره می‌برد. از آنجایی که این دستگاه نیز با هدف استفاده در منزل و سینمای خانگی ساخته شده، روشنایی زیادی را در آن شاهد نیستم و ۲۲۰۰ انسی‌لومنز روشنایی دارد. تعداد ۲ درگاه ورودی اچ‌‌دی‌ام‌آی به همراه یک ورودی RCA و یک ورودی کامپوننت در کنار یک ورودی VGA، ورودی‌های بنکیو + W1070 را تشکیل می‌دهد.

نقاط مثبت:

 • کیفیت بالا در نمایش جزئیات فیلم‌هایی با کیفیت فول اچ‌دی
 • روشنایی مناسب برای نمایش در نور روز

نفاط منفی:

 • لرزش تصویر
 • عدم امکان تنظیم دستی لنز

اگر خاطر شما باشد در راهنمای جامع خربد دیتا پروژکتور گفتیم که دستگاه‌های سینمایی و خانگی از آنجایی که در نور تاریک استفاده می‌شوند نسبت به دیتا پروژکتورهای آموزشی روشنایی کمتری دارند. همان‌گونه که اشاره شد دیتا پروژکتور بنکیو + W1070 از ۲۲۰۰ انسی‌لومنز روشنایی بهره می‌گیرد. این امر باعث شده تا این دستگاه را بتوان در نور روز هم استفاده کرد.

از طرف دیگر این دیتا پروژکتور با توجه به امکاناتی که دارد از قیمت مناسبی هم برخوردار است و به این ترتیب اگر قصد دارید دستگاهی باکیفیت و خوش قیمت خریداری کنید، بنکیو + W1070 می‌تواند یکی از گزینه‌های شما باشد.

۳. دیتا پروژکتور سونی VPL-VW520ES

SonyVW520ESFrontWhite
حضور یک دیتا پروژکتور دیگر از سونی در این لیست نشان از کیفیت دیتا پروژکتورهای سونی دارد. این دیتا پروژکتورِ سونی در کنار کیفیت تصویری بسیار خوبی که دارد، دستگاهی است که در دراز مدت نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.

دیتا پروژکتور سونی VPL-VW520ES از رزولوشن بسیار بالای ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل برخوردار است و از میزان ۱۸۰۰ انسی‌لومنز روشنایی بهره می‌برد. سونی برای این دستگاه دیتا پروژکتور خود دو ورودی اچ‌دی‌ام‌آی‌ در نظر گرفته است.

نقاط قوت:

 • کیفیت تصویر بسیار عالی
 • تنظیمات اِکو یا اقتصادی برای کاهش صدا و مصرف کم دستگاه

نقاط منفی:

 • گاهی اوقات اشعه نور در لنز این دستگاه دچار همگرایی می‌شود
 • در بسته‌بندی این دیتا پروژکتور خبری از عینک سه‌بعدی نیست

در مجموع باید گفت اگر به لحاظ دست به جیب شدن مشکلی ندارید دیتا پروژکتور مدل VPL-VW520ES سونی دستگاهی است که با نگاهی کاملا آینده نگرانه ساخته شده است و با توجه به پشتیبانی از رزولوشن 4K HDR به این راحتی‌ها از دور خارج نمی‌شود.

۴. دیتا پروژکتور اپسون EH-LS10000‎

Epson_EH_LS10000
اپسون، یکی از شناخته شده ترین برند‌ها در زمینه دستگاه‌های دیتا پروژکتور است و مدل EH-LS10000 را می‌توان دستگاهی دانست که شایستگی‌های اپسون در زمینه تولید دیتا پروژکتور را اثبات می‌کند. دیتا پروژکتور اپسون مدل EH-LS10000 از فناوری تشکیل تصویر 3LCD لیزر بهره می‌برد و رزولوشنی برابر با فول‌ اچ‌دی دارد. این دیتا پروژکتور سونی روشنایی معادل با ۱۵۰۰ انسی لومنز دارد و ورودی‌های اچ‌دی‌ام‌آی نسخه ۱.۴ و نسخه ۲.۰ به همراه یک ورودی کامپوزیت و یک ورودی کامپوننت و یک ورودی VGA در این محصول به چشم می‌خورد.

نقاط قوت:

 • نمایش حیرت انگیز رنگ‌ها
 • میزان نمایش قابل قبول طیف رنگ مشکی

نقاط منفی:

 • ابعاد بزرگ دستگاه
 • قیمت گزاف

اگر علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های سینمایی با کیفیت بسیار بالا هستید حتما این دیتا پروژکتور اپسون را در نظر داشته باشید. همان‌گونه که اشاره شد، این دستگاه طیف‌ رنگ مشکی را با کیفیت بسیار بالا نمایش می‌دهد و گزینه‌ای بسیار مناسب برای تماشای فیلم‌های فول‌ اچ‌دی است. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که با اختصاص هزینه خرید این دستگاه می‌توان به دیتا پروژکتور سونی مدل VPL-VW300ES که از کیفیت نمایش تصویر 4K بهره می‌برد نیز فکر کنید.

۵. دیتا پروژکتور اپتوما HD36‎

Optoma HD36
در این دستگاه با دیتا پروژکتوری خوش قیمت طرف هستیم که حتی در نور روشن، تصویر قابل قبولی را برای شما نمایش می‌دهد. دیتا پروژکتور اپتوما مدل HD36 از فناوری DLP برای نمایش تصویر بهره می‌برد و رزولوشن این دستگاه فول‌ اچ‌دی است. همان‌گونه که اشاره شد دیتا پروژکتور اپتوما مشکلی با استفاده در نور روشن اتاق ندارد چرا که این دستگاه از ۳ هزار انسی لومنز بهره می‌برد که برای یک دستگاه دیتا پروژکتور سینمایی، میزان انسی‌ لومنز بسیار بالایی است. این محصول اپتوما از یک ورودی اچ‌دی‌ام‌آی نسخه 1.4a بهره می‌گیرد و دارای ورودی‌های اس‌ ویدئو، کامپوزیت، DVI-D و VGA است.

نقاط مثبت:

 • سر و صدای بسیار کم دستگاه
 • نمایش نرم و روان تصاویر

نقاط منفی:

 • تنها یک ورودی اچ‌دی‌ام‌آی در این دستگاه یافت می‌شود

تعامل دشوار با حلقه فوکوس لنز؛

می‌توان گفت اپتوما این دستگاه را ساخته تا ثابت کند، دیتا پروژکتورهایی که برای سینمای خانگی ساخته شده‌اند دیگر جنبه تجملاتی ندارند و هر علاقه‌مندی به سینما و مشاهده فیلم بر روی پرده نقره‌ای می‌تواند با خریدن اپتوما HD36 به آرزوی خود برسد.

این محصول جدید اپتوما به کیفیت نمایش رنگ‌ها می‌بالد و روشنایی تصویر بسیار بالایی دارد. اگر نمایش نه چندان استثنایی طیف رنگ مشکی را در این دیتا پروژکتور جدی نگیریم می‌توان گفت اپتوما HD36 گزینه‌ای بسیار مناسب برای افرادی است که قصد ندارند هزینه زیادی برای خرید دیتا پروژکتور لحاظ کنند. شوربختانه باید گفت حضور تنها یک درگاه ورودی اچ‌دی‌ام آی در این محصول، نقطه ضعف به حساب می‌آید. از طرف دیگر به لحاظ زیبا شناختی نیز با دستگاهی خوش ساختی طرف نیستیم و اپتوما در طراحی دیتا پروژکتور HD36 کج سلیقگی به خرج داده است.

۶. دیتا پروژکتور بنکیو W2000‎

اگر اهل تماشای فیلم‌های بلوری هستید حتما دیتا پروژکتور بنکیو W2000 را در نظر داشته باشید. این محصول جدید بنکیو از فناوری DLP برای نمایش تصویر استفاده می‌کند و رزولوشن بنکیو W2000 فول‌ اچ‌دی است. میزان روشنایی این دستگاه هم ۲ هزار انسی‌لومنز است که برای یک دیتا پروژکتور سینمای خانگی، میزان مناسبی به نظر می‌رسد. دیتا پروژکتور بنکیو W2000 از یک ورودی کامپوزیت و یک ورودی کامپوننت به همراه سه ورودی اچ‌دی‌ام‌‌آی بهره می‌برد.

نقاط قوت:

 • تنظیمات پیش‌فرضِ رنگ برای مشاهده فیلم‌های بلوری
 • اسپیکر بسیار قدرتمند

نقاط منفی:

 • ممکن است گاهی اوقات رنگ تصویر به هم بریزد
 • در بعضی موارد تصویر دچار لرزه میشود

دیتا پروژکتور بنکیو W2000 ممکن است کیفیت تصویر خود را به دلیل استفاده از فناوری DLP از دست بدهد؛ اما باز هم با توجه به قیمت مناسب و عملکرد بالا در نمایش فیلم‌های بلوری،‌به یکی از گزینه‌های قابل تامل در این لیست تبدل شده است. در کنار تمامی این موارد، اسپیکرهای تعبیه شده در دیتا پروژکتور بنکیو W2000 راز نیز نباید از قلم انداخت چرا که این اسپیکرها کیفیت صدای بسیار خوبی دارند.

دیتا پروژکتور ویو سونیک LightStream PJD7830HDL‎

ViewSonic LightStream PJD7830HDL
این دستگاه با هدف استفاده در شرایط نورهای مختلف محیطی ساخته شده است. دیتا پروژکتور ویو سونیک PJD7830HDL‎ از فناوری تشکیل تصویر DLP بهره می‌برد و رزولوشن این دستگاه ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است. میزان ۳۲۰۰ انسی‌ لومنز در این محصول نیز باعث شده تا از آن نه تنها به عنوان سینمای خانگی، که حتی برای مصارف آموزشی و نمایش تصویر در نور روشن نیز استفاده کرد. دو درگاه ورودی اچ‌دی‌ام‌آی نسخه ۱.۴ به همراه یک ورودی کامپوزیت، یک ورودی RGB و یک خروجی ویدئو در این دیتا پروژکتور جدید ویو سونیک به چشم می‌خورد.

نقاط مثبت:

 • امکان نمایش فول‌ اچ‌دی
 • نمایش قابل قبول تصاویر در نور روز

نقاط منفی:

 • نمایش نه چندان مناسب طیف رنگ مشکی
 • گاهی اوقات در به تصویر کشیدن رنگ‌ها اختلال ایجاد می‌شود

ممکن است این دیتا پروژکتورِ ویو سونیک به لحاظ نمایش طیف رنگ مشکی، عملکرد خوبی نداشته باشد؛ اما این امر باعث نمی‌شود از این محصول چشم بپوشیم. دیتا پروژکتور ویو سونیک مدل PJD7830HDL گزینه‌ای بسیار مناسب و خوش قیمتی برای تماشای فیلم‌های سینمایی و استفاده در محیط‌های آموزشی است. تمامی این موارد دست به دست هم داده‌اند تا ویو سونیک مدل PJS7830HDL جایگاه هفتم را در این لیست از آن خود کند.

۸. دیتا پروژکتور اپتوما HD26‎

Optoma HD26
این محصول جدید اپتوما رنگ‌های زنده و کیفیت بالای تصاویر فول‌ اچ‌دی را با تفکیک عالی طیف رنگ مشکی به نمایش می‌گذارد. اپتوما در این دیتاپروژکتور برای نمایش تصاویر، فناوری DLP را به خدمت گرفته است و این دیتاپروژکتور از رزولوشن فول‌ اچ‌دی بهره می‌گیرد. میزان روشنایی ۳۲۰۰ انسی لومنز به همراه ۲ ورودی اچ‌دی‌ام‌ای سایر مشخصات دیتاپروژکتور اپتوما HD26 را تشکیل می‌دهد.

نقاط مثبت:

 • کیفیت خوب به نسبت قیمت مناسب دستگاه
 • رنگ‌بندی خوب و وضوح طیف رنگ مشکی

نقاط منفی:

 • به میزان خیلی کم، تصاویر بی‌روح نمایش داده می‌شود
 • گاهی اوقات تصویر تار می‌شود

اپتوما در دیتا پروژکتور HD26، توانایی‌های خود را به خوبی به معرض نمایش گذاشته است، این دستگاه،‌ تصاویر را با کیفیت بسیار خوبی نشان می‌دهد، ابعاد کوچکی دارد و در حین کار سر و صدای زیادی تولید نمی‌کند. از همه مهمتر از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار است. به این ترتیب می‌توان اپتوما HD26 را گزینه‌ بسیار مناسبی برای نمایش بازی‌های کامپیوتری دانست. ناگفته نماند که این دستگاه قدرت اصلی خود را زمانی نشان می‌دهد که میزان نور اتاق کم باشد.

البته از این نکته نیز نباید غافل شد که سایر دیتا پروژکتورهایی که به آنها اشاره کردیم به لحاظ امکانات و کیفیت نمایش تصویر برتری‌های زیادی به دیتا پروژکتور HD26 دارند و تمامی این موارد دست به دست هم داد تا این دستگاه آخرین جایگاه در لیست دیتا پروژکتورهای سینمایی برتر سال ۲۰۱۶ را از آن خود کند.

در اینجا به پایان لیست دیتا پروژکتورهای برتر سال ۲۰۱۶ برای سینمای خانگی رسیدیم. اگر شما هم دستی بر آتش دارید و فیلم‌های مورد علاقه خود را با دیتا پروژکتور مشاهده می‌کنید خواهشمندیم تجربه‌های ارزشمندتان را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

2 thoughts on “10 ویدئو پروژکتور برتر سال ۲۰۱۶ برای سینمای خانگی

 1. رابردی راهداری گفت:

  سلام ادب احتراما جهت تامین ۵ دستگاه ودیو پورژکتور ۴هزار انسی لومنس اقدام‌به خرید نمایید لذا با مجمع راهبردی راه ترابری معاونت حاج اقا باویلی تماس حاصل گردد

 2. رابردی راهداری گفت:

  9120897128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *