این روزها یکی از تفریحات و سرگرمی‌های ما مشاهده فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی است، با این حساب می‌توان گفت اگر در انتخاب تلویزیون مورد نظر دقت بیشتری به خرج دهیم‌ ضرر نکرده‌ایم چرا که حداقل یکی دو ساعت در روز را قرار است با تلویزیون سرگرم شویم، به همین بر آن شدیم تا نگاهی به تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ داشته باشیم تا ببینیم این شرکت‌ کر‌ه‌ای برای فراهم کردن اسباب سرگرمی ما چه در آستین دارد.

تلویزیون مدل UE55JS9000 را می‌توان در سری جدید محصولات SUHD سامسونگ قرار داد. این تلویزیون تنها یک مرحله پایین‌تر از مدل JS9500 سامسونگ قرار می‌گیرد و ویژگی‌هایی نظیر رزولوشن استاندارد 4K به همراه امکان نمایش محتوای HDR، روشنایی بسیار بالای پنل صفحه‌نمایش و به خدمت گرفتن فناوری Nano Crystal Colour در این محصول بیشتر به چشم می‌خورد.

طراحی و ویژگی‌های بارز

Samsung55JS9000Angle

در اولین نگاه،‌طراحی خمیده صفحه‌نمایش این تلویزیون نظر هر خریداری را جلب می‌کند. ناگفته نماند که تلویزیون‌های خمیده تراز اول دیگری نیز در بازار وجود دارند که این محصول سامسونگ ممکن است به پای آنها نمی‌رسد. اما باز هم انصافا باید گفت سامسونگ در طراحی تلویزیون مدل UE55JS9000 خود خوش سلیقگی به خرج داده و این محصول زیبایی چشمگیری دارد، از طرف دیگر پایه این تلویزیون نیز به صورت بومرنگ مانند طراحی شده که این امر نیز به زیبایی آن اضافه می‌کند، قاب نقره‌ای باریک احاطه‌ کننده پنل صفحه‌نمایش نیز به زیبایی خودنمایی می‌کند. البته می‌توان گفت ابعاد صفحه‌نمایش این تلویزیون می‌توانست بزرگ‌تر از این طراحی شود. این محصول جدید سامسونگ نیز همانند تلویزیون مدل JS9500  از جعبه‌ای بیرونی برای کابل‌های اتصالی بهره می‌برد. در این جعبه که One Connect نامیده می‌شود،شاهد چهار ورودی HDMI، سه ورودی USB، درگاه شبکه و وای‌فای داخلی هستیم، تیونر داخلی نیز برای مشاهده شبکه‌های تلویزونی در این محصول به چشم می‌خورد.

SamsungUE55JS9000Rear

ناگفته نماند که در این جعبه تنها شاهد اتصالات ورودی به تلویزیون نیستیم و قسمت‌هایی از پردازش تلویزیون نیز در این جعبه انجام می‌شود. جالب اینجاست که وظایف این جعبه تنها به این جا ختم نمی‌شود و می‌توان در آینده آنرا با نسخه‌ای جدیدتر تعویض کرد، به این ترتیب همان‌گونه که اشاره شد قسمت‌هایی از پردازش نیز در این جعبه انجام می‌شود که با تعویض آن می‌توان به امکانات بیشتری دسترسی داشت و به نوعی تلویزیون را ارتقا داد. این ویژگی در دراز مدت عملکرد خود را نشان می‌دهد.

البته در تلویزیون مدل UE55JS9000 امکانات زیادی تعبیه شده که نشان از آینده نگری سامسونگ برای خریداران این محصول دارد. در این زمینه برای نمونه می‌توان به فناوری اجرای محتوا HDR اشاره کرد. تصاویر HDR از طیف رنگ و نور بیشتری برخوردار هستند و نمایش تمامی این جزئیات در تلویزیون‌های قدیمی ممکن نیست. جالب اینجاست که وقتی با صفحه‌نمایش‌های کوچکتر از لحاظ ابعاد طرف هستیم این امر خود را بیشتر نشان می‌دهد. البته پشتیبانی از نمایش محتوا در قالب HDR از جانب سایر برندها نیز عرضه می‌شود و بعضی برندها وعده داده‌اند تا فریم‌ور تلویزیون خود را برای نمایش HDR تا اواخر سال جاری آپدیت کنند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد باز هم باید گفت که هیچکدام از این برندها قادر به نمایش جزئیات و روشنایی در حد و اندازه‌ تلویزیون‌های سری SUHD نیستند. مدل JS9500 سامسونگ قادر است میزان 1,000cd/m2 روشنایی داشته باشد و مدل JS9000 که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم نیز گفته می‌شود تا حد 600cd/m2‎ روشنایی دارد.

اگر خاطر شما باشد گفتیم که این تلویزیون جدید سامسونگ از فناوری  Nano Crystal Colour نیز پشتیبانی می‌کند، این فناوری برای اجرای محتوا با کیفیت HDR ضروری است و باعث می‌شود رنگ‌های بیشتری را نسبت به تلویزیون‌های LCD معمولی شاهد باشیم.  ناگفته نماند که تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ از درایور ۱۰ بیتی در قسمت پنل استفاده می‌کند، بیشتر تلویزیون‌های موجود در بازار از درایور ۸ بیتی استفاده می‌کنند و با این حساب انتظار می‌رود پنل صفحه‌نمایش این تلویزیون طیف رنگ بیشتری را نشان دهد. در کنار تمامی این موارد، سامسونگ فناوری جدیدی را نیز برای پردازش ویدئو در این تلویزیون به کار گرفته است. این فناوری برای ارتقا کیفیت تصویر فیلم‌هایی که در حد UHD نیستند به کار می‌رود.

همان‌گونه که در ابتدا اشاره شد، تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ از فناوری ساطع کردن نور LED در کناره‌ها استفاده می‌کند. همین امر باعث شده تا میزان روشنایی در این محصول نسبت به تلویزون‌های گران قیمت‌تر سامسونگ کاهش داشته باشد. البته موتور کاهش رنگ داخلی نیز در این تلویزیون تعبیه شده تا رنگ مشکی سینمایی را در حین مشاهده فیلم‌ها تجربه کنیم. این فناوری به کاهش نورهای سفید غیر ضروری در پنل تلویزیون کمک می‌کند. در کنار این امکانات فوق‌العاده، سیستم عامل هوشمند تایزن و امکان پخش فیلم‌های سه‌بعدی نیز در تلویزیون مدل UE55JS9000 به چشم می‌خورد. ذکر این نکته نیز لازم است که این تلویزیون از امکان پخش فیلم‌های سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند اما در بسته‌بندی آن خبری از عینک سه‌بعدی نیست و باید جداگانه خریداری شود.

تنظیمات تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ

SamsungUE55JS9000Angle2

در نگاه اول می‌توان گفت تنظیمات این تلویزیون پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. امکانات بسیار زیادی برای رسیدن به رنگ و نور دلخواه کاربر وجود دارد. ناگفته نماند که کاربر گزینه‌های زیادی نیز برای تنظیم خودکار رنگ و نور تصویر در اختیار دارد. در حال حاضر فرمت‌های مختلفی با کیفیت‌های HD، Ultra HD، HDR و غیر HDR موجود است و با این حساب تنظیمات سخت و پیچیده‌ای برای رسیدن به رنگ و نور دلخواه باید انجام شود، اینجاست که امکان تنظیم خودکار تصویر بسته به محتوایی که در حال پخش است کار کاربر را راحت‌تر می‌سازد. البته اگر بخواهیم در این زمینه منصفانه قضاوت کنیم باید گفت جا داشت سامسونگ تنظیمات پیش‌فرض بیشتری را در این تلویزیون لحاظ کند. این امر باعث می‌شود تا کاربرهای وسواسی که دقت زیادی در تنظیم رنگ و نور تلویزیون به خرج می‌دهند مجبور شوند از تنظیمات پیش‌فرض صرف نظر کرده و رنگ و نور را به صورت دستی تنظیم کنند.

لازم به ذکر است که تنظیمات رنگ و نور هنگامی که قصد اجرای محتوای HDR داشته باشید به صورت حالت پیش‌فرض تبدیل می‌شود به این ترتیب بهتر بود اگر تنظیمات رنگ و نوری به صورت پیش‌فرض با نام HDR برای پخش ایجاد میشد. از قرار معلوم سامسونگ هم به این مشکل پی برده و قرار است در آپدیت بعدی فریم‌ور این تلویزیون آنرا برطرف کند. از طرف دیگر بعضی از کاربران نیز اشکال نرم‌افزاری را در این تلویزیون گزارش داده‌اند که بر اساس آن تنظیمات رنگ و نور به کار گرفته شده پس از مشاهده محتوای HDR در مشاهده فیلم‌های معمولی باقی می‌ماند. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که ممکن است از تنظیمات رنگ و نور پیش‌فرض استفاده کنید. از طرف دیگر اگر منبع تصویری شما UHD HDR است توصیه می شود که ویژگی کاهش نویز تصویر را نیز غیر فعال کنید. با در نظر گرفتن تمامی این موارد باز هم باید گفت این تلویزیون را نباید در کیفیت نمایش محتوای HDR دست کم گرفت. تجربه نشان داده که سامسونگ در بر طرف کردن مشکلات نرم‌افزاری تلویزیون‌های خود خوب عمل می‌کند و با این حساب انتظار می‌رود این اشکال جزئی که به آن اشاره شد در اولین آپدیت بر طرف شود.

SamsungUE55JS9000RearDetail
در راهنمای تنظیمات این تلویزیون نیز قید شده امکان هوشمند کاهش نور محلی (Smart LED Local dimming) بر روی Medium قرار بگیرد. در کنار این مورد پیشنهاد می‌کنیم میزان کنتراست را نیز در سطح ۸۲ نگه دارید، همچنین قسمت Dynamic Contrast را در حالت غیرفعال قرار دهید. گزینه Cinema Black نیز میزان نور پشت زمینه را در حین مشاهده فیلم‌هایی با کیفیت بسیار عریض کاهش می‌دهد، از طرف دیگر پیشنهاد می‌کنیم در حین مشاهده محتوای HD یا UHD گزینه حذف نویزهای تصویر را غیرفعال کنید. در مشاهده فیلم‌ با فرمت UHD ممکن است زمانی که تصاویر متحرک با سرعت بالا نمایش دهده می‌شود قسمت‌هایی از این تصاویر را به صورت مبهم مشاهده کنید، برای بر طرف کردن این مشکل نیز پیشنهاد می‌شود تا گزینه پردازش تصاویر  متحرک(Motion Processing) را در حالت نیمه فعال قرار دهید.

کیفیت تصویر تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ

Samsung55Js9000StandDetail

کیفیت تصویر این تلویزیون را با تنظیمات تصویر می‌توان افزایش داد. البته در همان ابتدای کار با استفاده از تنظیمات پیش‌ فرض نیز این تلویزیون رنگ و نوری را به نمایش می‌گذارد که در نوع خود مثال زدنی است.

کیفیت تصویر این تلویزیون به خصوص در میزان کنتراست آن خود را نشان می‌دهد. عمق طیف رنگ‌های سیاه و سفید در این تلویزیون به اندازه‌ای است که به جرات می‌توان گفت هیچ تلویزیونی که از فناوری ساطع کردن نور در کناره‌ها استفاده می‌کند به خود ندیده است. از طرف دیگر با تنظیم‌های پیش فرض قسمت Dynamic Picture حتی می‌توان به کنتراست بسیار بهتری نیز دست یافت. البته اگر خاطر شما باشد در بالا اشاره کردیم که دست کاری این تنظیمات ممکن است به کاهش کیفیت تصویر هم منجر شود، با این حال هیچ جای نگرانی نیست چرا که تصاویر در حالت معمولی هم با کیفیت بسیار بالایی نمایش داده می‌شوند.

اگر از طرفداران تلویزیون‌های سامسونگ باشید حتما می‌دانید که تلویزیون مدل JS9500 این شرکت که یکی از محصولات پرچمدار در زمینه تلویزیون‌های سامسونگ به حساب می‌آید از فناوری نور LED مستقیم استفاده می‌کند، با این حال به جرات می‌توان گفت تلویزیون UE55JS9000 از لحاظ کنتراست و روشنایی باجی به تلویزیون پرچمدار سامسونگ نمی‌دهد. با در نظر گرفتن تمامی این موارد اجازه دهید از لحاظ کیفیت تصویر به شما اطمینان خاطر دهیم که هیچ تلویزیونی در بازار که از فناوری ساطع کردن نور  LED در کناره‌ها بهره ببرد قادر به رقابت با تلویزیون مدل JS9000 سامسونگ نیست. ناگفته نماند که کیفیت نمایش محتوای HDR نیز در این تلویزیون مثال زدنی است. حتی در تصویرهایی که رنگ سفید در آنها غالب است نیز به خوبی رنگ‌های سیاه را مشاهده می‌کنیم.

Samsung55JS9000CornerDetail
جزئیات سایه‌ها نیز به خوبی به تصویر کشیده می‌شوند و همان‌‌گونه که اشاره شد تعادل میان نمایش رنگ سفید و سیاه به خوبی رعایت می‌شود. ناگفته نماند که از لحاظ فنی سامسونگ میزان کنتراست عالی این تلویزیون را مدیون پنل SUHD به خدمت گرفته شده در آن است. پنل‌ SUHD به خدمت گرفته شده در این تلویزیون تنها یکی از دلایل کنتراست چشمگیر آن است. استفاده از فناوری Nano Crystal Colour را نیز در بهبود کنتراست تلویزیون UE55JS9000 بی‌تاثیر نباید دانست. این فناوری باعث شده تا بیشترین طیف رنگ را در نمایش محتوای HDR شاهد باشیم. میزان تازه سازی تصویر (Refresh Rate) بالا و استفاده از موتور ۱۰ بیتی نیز باعث شده تا در حین مشاهده فیلم‌های اکشن و پرتحرک تمامی جزئیات با وضوح کامل مشاهده شوند.

Samsung55JS9000CurvedRear
امکان ارتقا کیفیت تصویر محتوای HD به UHD نیز در این تلویزیون عملکرد بسیار مناسبی دارد. موتور پردازنده ارتقا کیفیت تصویر در تلویزیون UE55JS9000 با سرعت و بدون افت تصویر میلیون‌ها پیکسل لازم را برای ارتقا تصویر HD به UHD اضافه می‌کند. طرفداران تلویزیون‌های سامسونگ به این نکته اعتراف می‌کنند که محصولات ۲۰۱۴ این شرکت به خوبی تصاویر HD را به UHD ارتقا نمی‌دادند؛ اما همان‌گونه که اشاره شد این نقص در تلویزیون‌های ۲۰۱۵ این شرکت کاملا جبران شده است.

با تمام تعریف و تمجید‌هایی که از تلویزیون مدل UE55JS9000 به میان آمد باز هم این محصول نقاط ضعفی دارد که ذکر کردن آنها خالی از لطف نیست. برای اولین مورد می‌توان به ابعاد کوچک صفحه‌نمایش خمیده این تلویزیون اشاره کرد. اگر مستقیما روبروی صفحه‌نمایش خمیده این تلویزیون بنشینید می‌توان گفت که ۵۵ اینچ اندازه مناسبی برای تماشای فیلم بر روی صفحه‌نمایش خمیده است؛ اما اگر جای خود را تغییر دهید دیگر ابعاد این صفحه‌نمایش مناسب به نظر نمی‌رسد. ناگفته نماند که جنس پنل صفحه‌نمایش تلویزیون مدل UE55JS9000 به نوعی براق ساخته شده است که این امر باعث می‌شود نور محیط در آن بازتاب داشته باشد. استفاده از صفحه‌نمایش خمیده با این ابعاد کم در این محصول تنها نقطه ضعف آن به شمار نمی‌آید. اگر با زاویه‌ای حدود ۳۰ درجه به تلویزیون نگاه کنید متوجه خواهید شد که تصویر کنتراست خود را به طور محسوسی از دست می‌دهد، موتور تولید نور نیز در این زاویه آن گونه که باید و شاید نور دلخواه را منعکس نمی‌‌کند. از طرف دیگر همان‌گونه که در بالا نیز اشاره شد این تلویزیون مشکلاتی با حالت‌های پیش‌فرض تنظیم رنگ و نور دارد.

Samsung55Js9000SteepAngle

با در نظر گرفتن تمامی این موارد باز هم باید گفت تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ آنقدر موارد خوبی دارد که به راحتی بتوان از این اشکالات جزئی صرف نظر کرد. به زبان دیگر مشاهده محتوای باکیفیت HDR UHD در تلویزیون خمیده مدل UE55JS9000 سامسونگ به اندازه‌ای لذت بخش است که موارد ذکر شده اصلا به چشم نمی‌آیند.

کیفیت نمایش محتوی سه‌بعدی

به جرات می‌توان گفت تلویزیون‌های سامسونگ در نمایش فیلم‌های سه‌بعدی بین سایر تلویزیون‌ها یک سر و گردن بالاتر قرار دارند. در بیشتر تلویزیون‌ها از فناوری سه‌بعدی پَسیو استفاده می‌شود؛ اما در تلویزیون UE55JS900 سامسونگ شاهد به خدمت گرفتن فناوری اکتیو سه‌بعدی هستیم، به این ترتیب کیفیت فیلم‌های سه‌‌بعدی به رزولوشن UHD ارتقا پیدا می‌کند و در نتیجه شاهد فیلم‌های سه‌بعدی بسیار با کیفیتی در این محصول هستیم. یک بار دیگر کنتراست بالا و فوق‌العاده این تلویزیون در نمایش فیلم‌های سه‌بعدی نیز به کمک می‌آید تا تصویری از هر لحاظ استثنایی را شاهد باشیم. این کنتراست بالا تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ را قادر می‌سازد تا عمق و فضای بیشتری به فیلم‌های سه‌بعدی بدهد. لازم به ذکر است که در بیشتر تلویزیون‌هایی که از فناوری اکتیو سه‌بعدی استفاده می‌کنند شاهد هستیم که صحنه‌های تاریک عمق و بُعد خود را از دست می‌دهند؛ اما در این محصول سامسونگ خبری از کاهش عمق و بُعد در صحنه‌‌های تاریک در زمان نمایش فیلم‌های سه‌بعدی نیست.

Samsung55JS9000Top
کیفیت صدای تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ

می‌توان گفت این محصول جدید سامسونگ کیفیت صدای قابل قبولی دارد، به خصوص که در این تلویزیون از اسپیکر در قسمت جلو استفاده نشده است. ذکر این نکته نیز لازم است که در حین بلند کردن صدای تلویزیون شاهد کاهش افت کیفیت صدا نیستیم. از طرف دیگر جزئیات صوتی نیز به خوبی از اسپیکرهای این تلویزیون پخش می‌شوند، جالب اینجاست که این اسپیکرهای کوچک از لحاظ میزان پخش بِیس صدا نیز بیشتر از قد و قواره خود عمل می‌کنند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد باز هم انتظار داشتیم سامسونگ در خصوص کیفیت صدای این تلویزیون تلاش بیشتری را به خرج دهد چرا که سایر رقبای تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ نظیر تلویزیون‌های سونی مدل X93 UHD و X94 از لحاظ اسپیکر حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند.

سایر موارد

اگر اهل بازی‌های کامپیوتری هستید و در منزل خود کنسول ایکس‌باکس وان یا پلی‌استیشن ۴ دارید پیشنهاد می‌کنیم در خرید تلویزیون مدل UE55JS9000 سامسونگ شک نکنید. میزان بالای روشنایی و کنتراست و تفکیک رنگ‌ها در این محصول تجربه بی‌نظیر از اجرای بازی‌های کامپیوتری را در اختیار گیمرها قرار می‌دهد. مهمترین پارامتری که برای گیمرها در انتخاب تلویزیون در نظر گرفته می‌شود، میزان تازه سازی تصویر یا همان Refresh Rate است، در این زمینه نیز سامسونگ برای تلویزیون مدل UE55JS9000 خود چیزی کم نگذاشته است و این محصول از میزان پاسخ‌دهی تصویر در زیر ۳۰ ثانیه برخوردار است. این میزان برای تلویزیونی که از کیفیت UHD  بهره می‌برد واقعا مثال زدنی است.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد با توجه به قیمت این تلویزیون آیا ارزش خرید دارد؟

اگر به راحتی دست به جیب می‌شوید و هزینه کردن برای شما مشکلی ندارد و از طرف دیگر به دنبال مشاهده فیلم‌های با کیفیت UHD هستید و نگاهی هم به آینده دارید، پیشنهاد می‌کنیم با توجه به جعبه بیرونی این محصول که در آینده قابل ارتقا است و کیفیت تصویر مثال زدنی آن، تلویزیون UE55JS9000 را در لیست خرید خود قرار دهید. سیستم هوشمند این تلویزیون نیز امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

همان‌گون که در ابتدا نیز ذکر شد این امکانات برای مشتری ارزان تمام نمی‌شود و با محصول گران قیمتی طرف هستیم. با این حساب اگر ویژگی خمیده بودن تلویزیون UE55JS9000 برای شما زیاد مهم نیست ممکن است محصولاتی با قیمت مناسب‌تر در بازار پیدا کنید. برای نمونه می‌توان به تلویزیون TX-55CX802 پاناسونیک یا تلویزیون KD-55X8505C سونی اشاره کرد.

نکات مثبت

 • کیفیت بسیار بالای تصویر
 • قابلیت بهینه سازی و ارتقا تلویزیون در آینده
 • ویژگی‌های بسیار برای استفاده در دراز مدت

نکات منفی

 • قیمت بسیار گران
 • مشکل مشاهده تصویر در زوایای مختلف
 • مشکل با بعضی از حالت‌های پیش‌فرض تصویر

نکات بارز:

 • صفحه‌نمایش LCD با ابعاد ۵۵ اینچ، مجهز به فناوری ساطع کردن نور LED از کناره‌ها
 • رزولوشن استاندارد UHD
 • پشتیبانی از اجرای محتوا با فرمت HDR
 • سیستم عامل هوشمند تایزن
 • اجرای فایل‌های چند رسانه‌ای بوسیله USB یا شبکه

امتیازها

 • کیفیت نمایش تصویر دوبعدی: ۹
 • کیفیت نمایش تصویر سه‌بعدی: ۹
 • طراحی: ۹
 • امکانات هوشمند تلویزیون: ۸
 • ارزش: ۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *