سرفیس پرو تبلت چند منظوره شرکت مایکروسافت است که کاربرد دوگانه تبلت و لپ تاپ دارد. اما آیا واقعا کاربران به یک دستگاه تبلت با کاربری مضاعف لپ تاپ نیاز دارند؟ مایکروسافت دقیقا چنین تصوری دارد چرا که برای بار سوم است که این غول دیجیتالی جهان با ارائه یک دستگاه هایبرید با نام سرفیس پرو 3 قصد دارد این دیدگاه را ثابت کند. این دستگاه جدید 2 در 1 ،صفحه نمایش بزرگتر و بهتر 12 اینچی را نسبت به مدل های قبلی یدک می کشد و شرکت معتقد است که این تبلت می تواند خیلی بهتر و کاراتر از مک بوک ایر 13 اینچی باشد. قیمت تبلت مایکروسافت با توجه به سخت افزار بکار گرفته شده از 799 دلار آغاز می شود. سوالی که شاید برای برخی پیش آید این است که آیا سرفیس پرو3 بازگشتی به دنیای PC هاست که مایکروسافت آرزوی آن دارد؟

طراحی:

مایکروسافت سعی کرده است که SP3 را سبک تر و نازک تر از نمونه های پیشین بسازد بخصوص اینکه صفحه نمایش این مدل نسبت به مدل های قبلی سرفیس افزایش داشته و از 10.6 به 12 اینچ رسیده است. نسبت به دو دستگاه قبلی SP3 توانایی القای حس اعلا بودن را دارد. لبه های آن از آلیاژ منیزیم بهره گرفته و شکاف های کوچکی جهت انتقال حرارت در آن تعبیه شده است.

مایکروسافت همچنان لولای پشتی سرفیس را حفظ کرده است. در نسل دوم، سرفیس تنها قادر به تنظیم 2 درجه متفاوت 40 و 240 درجه بود اما این مدل نسل سوم قادر است تا 150 درجه از خود انعطاف نشان دهد پس قطعا از لحاظ راحتی دید ، قادر به مشاهده صفحه نمایش بطور بهتری هستید. این لولای جدید گرچه راحتی مشاهده را تضمین می کند اما به نظر خیلی محکم ساخته شده است طوری که انعطاف دادن به آن کمی شما را به زحمت می اندازد.

Surface-Pro-3-5

یک تغییر قابل ذکر پرو3 نسبت به پرو2 مربوط به کلید ویندوز و جابجایی آن است در نسل دوم این کلید در حاشیه بلند تبلت قرار داشت اما در پرو3 این دکمه به بخش حاشیه کوتاهتر منتقل شده است. مایکروسافت بر این عقیده است که کاربران اغلب بصورت خوابیده از تبلت ا ستفاده می کنند (تبلت را افقی نگاه می دارند) و جایگیری دکمه ویندوز باید در حاشیه کوتاهتر باشد. همچنین جایگیری اسپیکرها با در نظر گرفتن تبلت در حالت خوابیده، در قسمت بالای سمت چپ و سمت راست کناره تبلت قرار گرفته اند که ممکن است اسپیکر سمت راستی گاهاً توسط دست شما بسته شود. به مانند پرو 2 تبلت پرو 3 تنها دو پورت را ساپورت می کند، یکی پورت USB 3 و دیگری پورت miniDisplayPort. در این تبلت هر دو پورت در سمت راست تعبیه شده اند همچنین پورت پاور نیز در سمت راست قرار دارد. کلید پاور اما در بالای سمت راست قرار دارد و کنترل کننده های صوتی در سمت چپ واقع شده اند. تبلت پرو 3 دارای 1.76 پوند وزن است که با کاورش حدود 2.4 پوند وزن پیدا می کند که 1 پوند سنگین تر از iPad Air و 1.6 پوند سنگین تر از Note Pro سامسونگ است و البته نیم پوند سبک تر از Macbook Air است.

Surface-Pro-3-6

اندازه های این تبلت 12 اینچی ، 11.45 در 7.8 در 0.36 اینچ است. پرو 3 از نوت پرو 12 اینچی با ابعاد 11.64 در 8.03 در 0.31 و دل و مک بوک ایر کوچکتر است. پرو 3 حدود 0.53 اینچ از پرو 2 باریک تر است. با این حال iPad Air باریک تر و سبک تر و در عین حال کوچکتر از پرو 3 است. ضخامت پرو 3 بعد از استفاده از کاور تا 0.56 اینچ ضخامت بیشتری پیدا می کند.

پرو 3 همچنین مجهز به به یک قلم است که هیچ جایگاهی در تبلت به آن اختصاص داده نشده پس شما مجبورید حتما کاور آن را موسوم به Type Cover را خریداری نمایید. این کاور هزینه اضافه ای را بر شما تحمیل می کند و قیمت ان 130 دلار است. به نظر شما مجبورید این کاور را خریداری نمایید تا بتوانید این قلم را از خطر گم شدن و خراب شدن حفظ کنید! به نظر مایکروسافت فکر همه جا را کرده تا شما این کاور را به زور هم که شده خریداری نمایید! البته ناگفته نماند که وجود چنین خلاء ی (نبود مکانی برای نگه داری قلم در خود تبلت) در تبلت نماینگر ضعف طراحی تبلت است چرا که علاوه بر قرار ندادن جایگاه ویژه برای قلم باید بدایند که فلز منیزیم هم ماده فلزی مناسب برای نگه داری قلم الکترونیکی نیست.

Surface-Pro-3-final

صفحه نمایش:

علاوه بر اندازه بزرگتر نسبت به نمونه قبلی (از 10 اینچ به 12 اینچ) تبلت جدید دارای کیفیت و رزلوشن بالاتر نیز هست. رزلوشن تبلت 2160 در 1440 است.. ( پرو 2 دارای رزلوشن 1920 در 1080 بود). این مقدار برای مک بوک ایر برابر 1440 در 900 پیکسل است. البته در مقایسه با بقیه رقبا سرفیس پرو 3 همچنان رزلوشن کمتری دارد مثلا تبلت iPad Air با 9.7 اینچ اندازه دارای رزلوشن 2048 در 1536 است و XPS11 با 11.6 اینچ اندازه دارای 2560 در 1600 پیکسل رزلوشن است که نماینگر بیشترین میزان تراکم پیکسلی در تبلت های عظیم محسوب می شود. با این وجود تصاویر با کیفیت 4K در تبلت سرفیس پرو بسیار جذاب تر و دقیق تر به نمایش گذاشته می شود.

Featured-Image

با 298 واحد روشنایی (nits) پرو 3 روشن تر از XPS11 (232( است و مک بوک ایر (288) است. اما سطح روشنایی آن از iPad Air با 352 واحد و نوت پرو 380 واحد کمتر است. همچنین شاخص sRGB (تثبیت رنگ) برای پرو3 برابر 97 درصد بود که بیشتر از مک بوک ایر (63درصد) بود. اما همچنان از نوت پرو (98 درصد) و ایپد ایر (99درصد) کمتر است. در شاخص DeltaE تبلت مایکروسافت بسیار ضعیف ظاهر می شود. این تبلت رقم 9.9 از این شاخص را از آن خود می کند ( هر چه کمتر باشد بهتر است) این در حالی است که نوت پرو سامسونگ رقم 2.4 و ایپد ایر رقم 1.4 را کسب می کنند.

صدا:

این تبلت به دو اسپیکر مجهز است یکی در حاشیه کناری سمت راست و دیگری در قسمت فوقانی سمت چپ. وجود این دو اسپیکر صدایی بالاتر از سطح میانگین را ساطع می نماید. باس در اسپیکرها چندان قوی نیست اما اسپیکرها در پخش صدا بسیار عالی عمل می کنند و تعادل را حفظ می کنند. در تست های انجام شده پرو 3 دارای سطح صدای 85 دسی بل است که بیشتر از ایپد ایر ( 67 دسی بل) است. این میزان از متوسط و میانگین صداب تبلت ها که 79 دسی بل است نیز بیشتر است. مثلا این رقم برای تبلت  XPS11  (محصول شرکت دل) برابر 84 و برای مک بوک ایر برابر 73 دسی بل است.

Surface-Pro-3-9

گرما:

اگرچه مایکروسافت سعی کرده است که فن ها را در پرو 3 بهبود ببخشد اما با این حال تبلت باز هم خیلی داغ می کند. با پخش یک فیلم بصورت تمام صفحه برای 15 دقیقه ، قسمت فوقانی سمت راست تبلت تا دمای 102 درجه داغ شد این در حالی بود که سمت چپ دمای 95 درجه داشت. همچنین بخش روبرویی که صفحه نمایش روی آن قرار دارد (صفحه تاچ) تا دمای 101 درجه بالا رفت. معمولا دمای بالاتر از 95 درجه برای استفاده از دستگاههایی چون تبلت ها و اسمارت فون ها بسیار آزاردهنده می شود. بعد از اجرای بازی آسفالت برای 10 دقیقه دمای دستگاه تا 109 درجه بالا رفت. این آزمایشات نشان داد که بخش های مختلف تبلت دارای دماهای متفاوتی هستند و کلا بخش سمت چپ کمی خنک تر از سمت راست تبلت است. این دما برای بخس فوقانی و تحتانی نیز متفاوت است و بخش فوقانی داغتر است.

Type Cover:

تایپ کاور در واقع همان کاوری است که به عنوان قطعه اضافه باید برای پرو3 خود خریداری نمایید. اگر واقعاً به دنبال استفاده از پرو3 بعنوان لپ تاپ هم هستید به کیبرد نیاز خواهید داشت که در تایپ کاور مایکروسافت تعبیه شده است، متاسفانه قیمت این کاور 130 دلار است (گران است) که در رنگ های آبی، ارغوانی، قرمز، مشکی قابل دسترس است. در کل مایکروسافت با برخی اصلاحات نسبت به نمونه های قبلی Type Cover را عرضه کرده است. خاصیت مغناطیسی در طول کناره زیرین کاور جهت اتصال کیبرد تعبیه شده است که سبب اتصال ایمن تر کیبرد به پرو3 می شود. به صراحت می توان گفت که تمام موارد در نظر گرفته شده در این کاور، جهت سهولت استفاده از پرو 3 طراحی شده است اما همچنان این راحتی به مانند لپ تاپ های تاشوی سنتی نیست مثلا ما مجبور بودیم  پاهای خودمان را زمانی که پرو3 روی انها قرار دارد نزدیک هم نگاه داریم تا تعادل پرو3 حفظ شود و به زمین نیفتد. در بالای کاور کلیدههای مخصوص ویندوز 8 قرار دارد مانند تنظیمات، جستجو، اشتراک گذاری دو کلید دیگر نیز جهت بالا و پایین بردن مقدار روشنایی بکار می آیند همچنین دکمه ی میوت (قطع صدا) نیز بر روی کیبرد تعبیه شده است که امکان کنترل میزان صدا را فراهم می آورد. اگرچه به نظر کاور بکار گرفته شده بهبود یافته است اما مثلا کیبرد آن به مراتب کمتر رضایت و خشنودی کاربر را نسبت به نمونه های سنتی بدنبال دارد. با سطح 1 میلیمتر  کلیدهای کیبرد، اندازه آنها به مراتب از کیبرد لپ تاپ های معمولی کوچکتر است.

Surface-Pro-3-2

ما از Key Here Typing برای محاسبه سرعت تایپ استفاده کردیم و متوجه شدیم در هر دقیقه قادریم 47 الی 55 کلمه را با تایپ کاور بنویسیم که رتبه 97 درصدی را کسب می کند با تستی که روی مک بوک ایر انجام دادیم این رقم برای آن 98 درصد بود که نشانگر عملکرد تقریبا برابر و خوب آنهاست هر چند که مک بوک ایر راحتر می توانستیم تایپ کنیم. تاچ پد 3.5 در 1.7 اینچی بهبود یافته و اندازه تقریبا خوبی دارد و از نظر عملکرد نیز بسیار عالی است و شما براحتی می توانید با دو انگشت خود برای به کار انداختن اسکرول در صفحه اقدام نمایید. کلید های موسی چپ و راست کیبرد نیز بسیار روان و عالی عمل می کردند.

قلم:

یکی از مهمترین تفاوت های میان اپل و مایکروسافت در ساخت تبلت های غول پیکر، موضوع بکارگیری قلم در کنار مبحث تاچ است و همانطور نیز که مشخص است مایکروسافت بیشتر از اپل به این موضوع اعتقاد دارد و همین اعتقاد باعث شده که مایکروسافت تصمیم بگیرد که همچنان قلم را به جزئی جدانشدنی از Pro ها تبدیل کند. البته همانطور که قبلا نیز گفته شد مایکروسافت جایی برای قلم بر روی خود تبلت تعبیه نکرده است پس احتمالا گم شدن این قلم کار چندان سختی نیست(!) و براحتی آب خوردن می توانید از شر آن خلاص شوید! ولی مایکروسافت به این سادگی ها به موضوع نگاه نمیکرده است، یک راه نگه داری این قلم خرید کاور مخصوص یا همان Type Cover است.

Surface-Pro-3-11

یکی از معضلاتی که پیش روی استفاه از قلم است این است که واقعاً کسی نمی داند در ویندوز سری 8 کدامیک از اپ ها قابلیت پاسخ دهی به استفاده از قلم را دارند؟ البته نگران نباشید به مرور خودتان با توجه به تبلیغات و یا تجربه دیگران و البته تجربه خودتان به طریقه استفاده از آن پی می برید. این قلم با آلیاژ فلزی و با قطر 0.37 اینچ حس اعلاتری را نسبت به قلم های پلاستیکی به شما و دیگران منتقل می کند هر چند که این طرح الیاژی آن چندان نگه داری آن در دست را تسهیل نمی کند، مثلا پرو 2 با طرح پلاستیکی بسیار راحت تر در دست جای می گرفت، یا مثلا قلم نوت پرو سامسونگ که پلاستیکی است، براحتی در دست شما جای میگرد همچنین با انتخاب حالت Air View در تبلت سامسونگ می توانید از قلم در تبلت سامسونگ در بسیاری اپ های چون ایمیل و… بهتر کمک بگیرید.  کلا این قلم برای ساده کردن کار شما در یادداشت برای ها، بسیار موثر است. با فشردن دکمه بالای قلم سرفیس پرو 3، به صورت اتوماتیک برنامه One Note باز می شود علاوه بر این با فشردن دوبار این دکمه امکان گرفتن اسکرین شات از صفحه فراهم می شود که برای مردان دارای کسب و کار بسیار حائز اهمیت است.

Surface-Pro-3-18

دوربین:

هر دو دوربین عقب و جلوی آن 5 مگاپیکسلی هستند که البته نباید انتظار داشت که عکس های عالی از قَبَل انها تولید شود اما به نسبت عکس ها خوب و دارای کیفیت استاندارد هستند. رنگ ها ارغوانی و صورتی گل های عکس برداری شده زیبا و زنده و طبیعی جلوه می کنند اما به نظر می رسد کمی در نمایش رنگ سفید زیاده روی شده است.

WIN_20140521_083224

گرفتن سلفی در فضای بسته با دوربین جلو خوب پیش می رود اما بخوبی وب کم macebook Air نیست. رنگ ها در سلفی زیر نمایان است، مثلا رنگ پوست و لباس به نظر خیلی دقیق تنظیم شده اند با این حال در قسمت های تیره عکس براحتی می توان متوجه نویزهای عکس شد و در کناره های اشیا نمایش پیکسل پیکسلی عکس ها مشهود است.

front-camera

باعث تاسف است که مایکروسافت از همان اپ قبلی عکس برداری استفاده می کند. در این اپ امکان تغییر رزلوشن نیست . همینطور شما قادر نخواهید بود بخشی از عکس را جهت فوکس انتخاب نمایید مثلا وقتی خواستیم از گل های باغچه ای عکس بگیریم دوربین تنها بر روی زمینه پشت گل ها فوکس می کرد و امکان تغییر این حالت بر خود گل ها نبود.

عملکرد و سخت افزار:

با پردازنده Core i5 و هشت گیگابایت رم و 256 گیگابایت هارد SSD سرفیس پرو 3 امکانات پر قدرتی را ارائه می دهد. وقتی با این تبلت بازی و یا فیلمی را اجرا می کنید به سرعت متوجه لود بالای اجرای آنها می شوید. بازی Minion Ruch در کمتر از 7 ثانیه اماده به بازی می شود. بازی آسفالت نیز براحتی و روانی اجرا می شود.

 Intel-s-CPU-Prices-Stagnate-at-High-Levels-2

در بنچ مارک Geek Bench3 تبلت پرو3 امتیاز 5.665 را کسب کرده است. در مقام مقایسه مک بوک ایر با 13 اینچ صفحه نمایش و 1.5 گیگاهرتز پردازنده Core i5 و 4 گیگابایت رم امتیاز 5.393 را در این بنچ مارک دارد. Dell XPS  با 11 اینچ صفحه نمایش و 1.9 گیگاهرتز پردازنه Core i5 و 4 گیگابایت رم امتیاز 3.658 و ipad Air امتیاز 2.494 دارد. گلکسی نوت پرو با 12.2 اینچ و 1.9 گیگاهرتز پردازنده Exynos 5 و3 گیگابایت رم رتبه 2.595 را کسب کرده است. پرو 3 با 256 گیگابایت هارد SSD ویندوز 8.1 را در 17 ثانیه بوت می کند که حدود 6 ثانیه کندتر از XPS است ( 11 ثانیه). تبلت مایکروسافت به طور 5 ثانیه از میانگین نیز عقبتر ایت ( میانگین 11 ثانیه است). مک بوک ایر نیز در خلال 14 ثانیه سیستم عامل خود را بوت می کند.

در تست انجام شده برای انتقال اطلاعات پرو 3 در خلال 35 ثانیه حجم 4.97 گیگابایت را ترانسفر کرد که حاکی از سرعت متوسط انتقال 145 مگابیتی است. سرعت ترانسفر برای مک بوک ایر برابر 190 مگابیت و برای XPS11 برابر 196 مگابیت است.

en-INTL-L-Surface-128GB-MQ2-00001-mnco

باتری:

در حالت وبگردی  از طریق شبکه وای-فای و سطح روشنایی 150 باتری سرفیس پرو در حدود 7 ساعت و 27 دقیقه دوام آورد که کمتر از 8 ساعت متوسط عمر باتری لپ تاپ های جدید. این رقم برای نوت پرو سامسونگ در حدود 9 ساعت و 32 دقیقه ( روشنایی سطح 150 یا 2همان 28 درصد روشنایی) و برای مک بوک ایر نزدیک به 12 ساعت و بیست دقیقه است. ( البته با سطح روشنایی 100 که تفاوت چندانی ایجاد نمی کند در تست دیگر بر روی پرو3 با 100 nits روشنایی مدت ذوام باتری 7 ساعت و 42 دقیقه بوده است.

گرافیک:

این تبلت همانطور که گفته شد بازی ها را بسیار راحت و بدون لگ اجرا می کند. گرافیک HD آن رزلوشن گرافیکی  1366 در 768 را ایجاد می کند. در واقع سرفیس پرو از سیستم پردازش گرافیکی مجمتع یا integrated Intel HD Graphics GPU بهره می گیرد.

نرم افزار:

سرفیس پرو همانطور که گفته شد حامل ویندوز 8.1 است.

Surface_Pro_3_with_Type_Cover_thumb

مدل های مختلف و قیمت:

اگرچه در این بررسی از تبلت مدل Core i5 با رم8 گیگابایت بهره گرفته شده اما سرفیس پرو 3 دارای چند مدل با قیمت های متفاوت است:

Core i3 – 4 GB RAM – 64 GB Storage – $799
Core i5 – 4 GB RAM – 128 GB Storage – $999
Core i5 – 8 GB RAM – 256 GB Storage – $1,299
Core i7 – 8 GB RAM – 256 GB Storage – $1,549
Core i7 – 8 GB RAM – 512 GB Storage – $1,949

این قیمت ها از دید بسیار از مردم گران است چرا که محصولات مشابه قیمت های به مراتب پایین تری دارند. به نظر نمی رسد که هدف مایکروسافت در تولید سرفیس پرو رقابت در فروش بوده باشد. مایکروسافت با ارائه پرو 3 قصد دارد این باور را تولید نماید که محصول جدیدش از کیفیت بالایی برخوردار است که نیازی با رقابت ندارد و افراد جویای کیفیت به سمت آن کشیده می شوند.

32 thoughts on “بررسی کامل تبلت هایبرید سرفیس پرو 3

 1. علیرضا گفت:

  با سلام من یک سوال داشتم شما که این قدر خوب توضیح دادید من یک سوال داشتم یعنی هر کاری که یک لب تاپ می تواند انجام دهد این تبلت هم می تواند
  و سوال بعدی من این است که من سایت نویس هستم آیا می توانم برنامه ی DW را روی این تبلت نصب کنم یا نه و آیا آن کارایی که لب تاپ دارد این دستگاه هم دارد با تشکر
  اگر می شود زود تر جوابم را بدهید

  1. همونطور که توضیح داده شده این تبلت با کمک کاوری که داره به راحتی به یک لپ تاپ تبدیل میشه. سیستم عمال هم ویندوز هست و سخت افزار این تبلت-لپ تاپ هم بسیار پرقدرت هستند پس هر برنامه ای که روی لپ تاپ های سنتی نصب بشه روی این تبلت هایبرید هم به راحتی نصب میشه

 2. ساسان گفت:

  ببخشید بازی آسفالت ؟؟؟ مگه آسفالت رو برای ویندوز هم ساختن ؟ تا اونجا که من می دونم برای ای او اس سیمبین و ویندوز فون و اندروید ساختن و خبری از ویندوز نیست !
  این قسمت رو از کدوم سایت ترجمه کردین یا از خودتون در آوردین!؟

  1. این بازی برای ویندوز فون و ویندوز 8.1 در دسترس هست مثلا این یک ریویو از نحوه اجرای بازی در ویندوز 8.1 هست:
   http://www.youtube.com/watch?v=GkIfk6bCnY4
   در سایت سازنده گیم لفت نیز به آدرس زیر در زیرگروه باری های ویندوز 8.1 می تونید نام آسفالت 8 را ببینید:
   http://en.gameloft.ca/download-games/windows-8-games/?ignore-cache
   موفق باشید

   1. ساسان گفت:

    سلام مجدد
    آره این طور که دیدم توی استور برای ویندوز 8.1 این بازی قرار داره و نظرم اشتباه بود ازتون معذرت می خوام !

  2. خرول گفت:

   خیلی خنگی مگه نمیگی ویندوز فون خاب اسکول ویندوز هم مثل همونه دیگه واقعا خنگی

 3. رضا گفت:

  سلام ایا میتونیم همه برنامه هایی که با پسوند exe هستند و قبلا روی لپتاپ نصب میکردیم را روی این هم نصب کنیم ؟
  کلا به نظر خودت جایگزین مناصبی برای لپتاپ هست یا نه ؟

  1. سلام
   بله البته. روی این تبلت-لپ تاپ، ویندوز 8.1 نصب هست. اگر هم به تبلت نیاز دارید و هم لپ تاپ پس مطمئن باشید بهترین گزینه پیش روی شماست.

 4. رضا گفت:

  سلام از نظر کارهای گرافیکی مثل بازی ها کم نمیاره ؟

  منظورم اینه که میشه هر بازی را روش نصب کرد
  بهتر نیست یک لپتاپ لمسی مثل ASUS N550JK خرید ؟

  1. رضا گفت:

   ظرفیت های گرافیکیش چجوریه شما فقط در مقاله در مورد کیفیت hd صفحه توضیح دادید .
   کارت گرافیک اون چی؟

   1. همونطور که گفته شد گرافیک integrated Intel HD Graphics GPU است (پردازنده گرافیکی مجتمع که بر روی CPU سوار هست) و بازی هایی چون آسفالت و یا World of Warcraft که سنگین هستند رو براحتی اجرا کرده. در واقع خبری از کارت گرافیک نیست و این مسئولیت بر عهده GPU هست.

  2. ابوالفضل گفت:

   سلام دوست عزیز من n550 jk دارم یک لپ تاپ اشغال به تمام معناست به درد سطل اشغال میخوره حیف 4 میلیونی که دادم برای این محصول

 5. بهناز گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم برنامه هایی مثل 3dmaxهم میتونه اجرا کنه؟
  من طراحی داخلی کار میکنم میخوام بدونم جواب این کار میده؟
  ممنون

  1. سلام – بستگی به میزان مصرف شما داره قطعا برای کارهای خیلی سنگین و حرفه ای نباید مناسب باشه هر چند که ریویویی در مورد نسل دوم (سرفیش پرو 2) وجود داره که ثابت میکنه سیستم مشکلی با نرم افزارهای 3D نداره. حال اینکه این تبلت نسخه 3 محسوب میشه:
   https://www.youtube.com/watch?v=4DufCfxMKeg&hd=1
   مطلبی هم در مورد نرم افزارهایی که روی سرفیس پرو ران شدن و نشدن وجود دارد که لیستش درلینک زیر هست. نرم افزارهایی مثل مایا، و تری دی مکس هم هستند:
   http://surfaceproartist.com/blog/2014/5/29/surface-pro-3-what-runs-what-doesnt

 6. مجتبی معروف وند گفت:

  با سلام
  از بررسی کامل و پاسخگویی شما تشکر میکنم. اعدادی که در بخش دمای دستگاه گفتید واقعی اند؟؟ ذکر نکردید درجه فارنهایت یا سیلیسیوس!

  1. سلام. درجات سلسیوس هست. در بررسی ها یکاهای بین المللی SI که در کشور ما هم مرسوم هست در نظر گرفته می شود. درجات گرمایی بدست آمده در بررسی های سایت تخصصی لپ تاپ نوت بوک چک ذکر شدن.

 7. مینا گفت:

  برنامه های مختلف به راحتی روی این تبلت سرفیس پرو 3 اجرا میشه و تا چند سال آینده را خیلی خوب جواب میده سه مدل پردازنده مختلف داره core i3-i5-i7 با حافظه های مختلف و گرافیک های مختلف. سایت نگین خاورمیانه چند مدلش را برای فروش گذاشته

 8. آرمین گفت:

  یه دونه دست دوم ندارید ما بخریم ؟ قیمتاش خیلی بالاست . خیلی از برسی دقیقتون ممنونم .کاش یکم ارزان تر بود .امیدوارم یکی نسیب من بشه .من نقد وبرسی ویدیویی اش رو دیدم خیلی محصول خوبی است .

 9. مهمان گفت:

  من لب تاپ تبلت سونی tap 11خریدم الان پشیمونم کاش سرفیس پرو میخریدم. یک ماهه خریدمش تا حالا مجبور شدم 5 بار ریکاوریش کنم خیلی کنده اعصاب خوردکنه
  تفاوت قیمتشم با سرفیس پرو 3 (64گیگ) 300هزارتومنه

 10. مرسی
  لایک دارین
  ممنون که با حوصله جواب سوالارو دادین

 11. فرزاد گفت:

  سلام. ببخشید میخواستم بدونم این تبلت میتونه راحت نرم افزارهای تخصصی مثا ETABS و SAP رو اجرا کنه؟

 12. پدرام گفت:

  ببخشید میخواستم بدونم این تبلت غول اسا میتونه کلشو بدونه بلو استیک بالا بیاره چون میخوام تا ماه دیگه یدونه 128. گیگشو بخرم

 13. irangigs گفت:

  سلام
  من می خواهم core i5 ,ram 4 بخرم. ایا با این امکانات می توانم طراحی سه بعدی انجام بدهم . لطفا جواب بدهید.

  1. سلام. این لپ تاپ قدرت خوبی داره اما مهمترین مساله ای که باید به اون توجه بشه اینه که با همچین پولی شما می تونید یک سیستم قوی تر هم داشته باشید که از کارت گرافیک اختصاصی برخوردار باشه. تست هایی از انجام پروژه های اتوکد، 3دی و حتی مایا در بوتیوب وجود داره که این لپ تاپ به خوبی از پس اون بر میاد اما اگر منظورتون کارهای تخصصی و سنگین هست نمیشه نظر قطعی در این باره داد.
   فراموش نکنیم که یکی از دلایل قیمت بالای این لپ تاپ هایبرید بودن اونه. اگر از خیر هایبرید بودن بگذرید می تونید سیستم های تخصصی تری اسمبل کنید. در کل باید ببینید چه هدفی از سیستم دارید و بعد اقدام به خریدش کنید.

 14. irangigs گفت:

  همچنین ایا امکان نصب ویندوز ۱۰ یا اوبونتو در کنار یا برروی ماشین مجازی در این سیستم هست؟!

  1. بله دوست عزیر امکان نصب ویندوز 10 یا انواع لینوکس بر روی مجازی سازها وجود دارد. این موارد در تمام دستگاههای ویندوزی فراهم هست. توجه کنید روی این لپ تاپ یا تبلت هایبرید، ویندوز دسکتاپ نصب می شود و نه ویندوز فون. پس هر دستگاهی که ویندوز دسکتاپ داشته باشه مجازی ساز هم ساپورت می کند. موفق باشید

 15. دلشاد گفت:

  سلام
  سرفیس من خیلی داغ میشه ایا مشکلی برای سیستم به وجود می اید یا خیر؟

 16. mojtaba.m گفت:

  سلام میخواستم بدونم نرم افزارای از قبیل اتوکد مکس مایا رو هم جواب گو هستش!؟

 17. خالقی گفت:

  سلام، سرفیس من روشن میشه و روی صفحه مشکی میاد ولی بالا نمیاد و همونطور میمونه، چیکار باید کنم؟

  1. سجاد گفت:

   اولین گام بازگردانی بک اپ هست

 18. ابراهیم ملک اسمعیلی گفت:

  آیا از سرفیس برای نوشتن متنهای طولانی در محیط ورد فارسی می توان استفاده کرد؟
  آیا با قلم آن می توان متن دستنویس وطویل به فارسی نوشت؟
  آیا امکان تبدیل دستنوشته به متن تایپ شده به فارسی وجود دارد؟
  با تشکر از قبول زحمت راهنمایی.ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *