فور اسکوئر و طراحی مجدد اپ بر پایه موقعیت یابی

در یک حرک جسورانه از فور اسکوئر ، شاهد تغییر و طراحی مجدد اپ اصلی موبایل اصلی آن هستیم. بعد از حذف قابلیت چک-این (اعلام حضور)  وانتقال آن به اپ موسوم به Swarm ، به نظر در اپ جدیدف فور اسکوئر تمام تلاش خود را کرده تا آن را مرتبط بر مکان یابی عرضه کند و آیکون چک-این را به آن برگرداند. در تاریخ 11 اردیبهشت فور اسکوئر اعلام کرده بود که زین پس سرویس خود را در دو اپ مجزا یکی با نام swarm و دیگری با همان نام تجاری خود شرکت، یعنی فور اسکوئر ارائه خواهد داد. این ایده ای بود که سبب تقسیم خدمات فور اسکوئر می شد اما به نظر می رسد این ایده چندان نتایج خوبی به دنبال نداشته است. اما چرا فور اسکوئر چنین حرکت انتحاری را برای خود برنامه ریزی کرد؟

بهتر است ابتدا توضیحاتی در مورد فور اسکوئر و خدمات آن داده شود و سپس اقدامات چند ماه اخیر این شرکت برسی گردد تا تصویری روشن از فعالیت این شرکت پیشتر محبوب، عایدمان شود:

فور اسکوئر چیست و چگونه خدماتی را ارائه می دهد؟ فور اسکوئر برای اولین بار با خاصیت چک-این اپ خود را عرضه کرد. این اپ به شما اجازه می داد تا موقعیت خود را به سادگی بین دوستان و خانواده تان پخش نمایید و نظرات و علایق خود در آن مکان را با انها به اشتراک بگذارید، در تاریخ 11 اردیبهشت این قابلیت ها مستقیما به Swarm واگذار شد و اپ اصلی فور اسکوئر رسما دیگر این سرویس را ارائه نمی داد.

اما فور اسکوئر با واگذاری این سرویس عملا چه وظیفه ای دیگری را بر عهده گرفت؟ فور اسکوئر در چند ساله اخیر سرویس خود را به نمایش رستوران ها، کافه ها، کافی شاپ ها و بارها و فورشگاهها متمرکز کرده است و موقعیت شما را نسبت به نزدیک ترین اماکن بررسی و اطلاعات مسافتی و زمانی را درباره آنها به کاربر ارائه می دهد. همچنین ریویوهایی که درباره آنها وجود دارد را به شما نشان می دهد.

اما سوال اصلی که ذهن همه را درگیر کرده است این سات که چرا فور اسکوئر باید سرویس های خود را جداسازی می کرده است؟ آیا به اشتراک گذاری موقعیت بر روی فور اسکوئر سنگینی می کرده است؟! شرکت در این باره توضیح داده بود که : به نظر ما جستجوی محلی باید شخصی و آگاهانه توسط مردم انتخاب شود. انها معتقدند که اپ این چنینی باید پاسخگوی سوالاتی مانند اینکه بهترین مکان برای یک قرار ملاقات کجاست، باشد و نه اینکه فقط پاسخگوی سوالاتی چون: بزرگترین پمپ بنزین کجاست، باشد. در واقع انها به دنبال ارائه اپ تخصصی تری بودند. البته فور اسکوئر در همان زمان (اردیبهشت ماه) هم اعلام کرده بود که به دنبال ادغام مجدد این دو برنامه در یک اپ با همان نام فور اسکوئر است اما وعده داده بود که ویژگی های این اپ متفاوت خواهد بود. (در حال حاضر آیکون چک-این در فور اسکوئر آمده است اما باز هم با زدن آن Swarm باز می شود)

اما اپ جدید چه ویژگی هایی دارد؟

مهمترین و بزرگترین ویژگی جدید وجود سیستم تگ گذاری است که Tastes نامیده می شود. این سیستم به شما اجازه می دهد از همان اول کار محل های خاصی غذا خوری و نوشیدنی و یا هر موضوعی که به آن علاقه دارید را در تگ هایی ارائه می شود، علامت گذاری نمایید. فور اسکوئر لیست بلند بالایی از اماکن را در اختیار شما قرار می دهد اما شما قادر خاهید بود که مکانهای جدید مورد علاقه خود را جستجو و انها را نیز انتخاب کنید. این شرکت می گوید از بیش از 10 هزار انتخاب، اپ موارد هماهنگ با ذایقه ی شما را بصورت قرمز رنگ نشان می دهد و مابقی را شما می توانید علامت گذاری نمایید. (با زدن علامت مثبت)

Firefox_Screenshot_2014-08-08T18-37-57.593Z

طراحی ظاهری و سرویس دهی آن نیز به طور کامل دچار تغییر شده است، بخش اصلی آن دارای قسمتی برای جستجوی اماکن، موسوم به Find a Place است، که مکانهای جدید و چک کردن انها را به شما عرضه می دارد. در این قسمت از طریق میزان فاصله، بعضی از مکانهای خاص را به شما نشان داده می شود که متناسب با آن زمان و کاری که می خواهید انجام دهید، از لیست چرخشی افقی آن می توانید، موضوع خاصی را انتخاب کنید مثلا اپ در 5 مایلی شما جستجو کرده و انواع رستورانها و … را به شما نشان می دهد حال از چرخشی افقی مثلا نهار را انتخاب می کنید، با انتخاب این موضوع اپ هوشمندانه مراکزی را که نهار ارائه می دهند به شما نشان می دهد در واقع هر دسته بندی را که انتخاب کنید لیستی برای شما نمایش داده می شود. بعناون مثالی دیگر اگرسرچ کنید بزرگترین مکان برای دسر در این نزدیکی کجاست؟ مکانهایی که دوستانتان انها را توصیه کرده اند، و یا موراد مرتبط با جستجو به نمایش در می آیند. (الویت بندی دارد)

Firefox_Screenshot_2014-08-08T18-38-20.080Z

مورد دیگر لیبل زدن مکانی است که در ان قرار دارید، با اینکار می توانید اطلاعات اضافی را در مورد این مکان بدست اورید که شامل مشخصات و راهنمایی هایی در خصوص ان است. اگر Swarm را نیز نصب داشته باشید قابلیت چک-این سریع در ان را نیز می یابید.

مورد دیگر در اپ جدید ارائه مجموعه ای از راهنمایی هاست که در سه ستون نمایش داده می شود: مردمی که شما انها را فالو (دنبال) می کنید و نظراتی و ریویوهایی ارائه می دهند، دیگری قسمتی است که ان را با عنوان  Tastes خواهید دید که سلایق شما را در بر دارد(پیشتر درباره ان توضیحاتی داده شد)، و دیگری نمایانگر مکانهای محبوبی (popular) است که اغلب دوستانتان به انجا می روند. شرکت امیدوار است که این نوع راهنمایی ها بتواند خاصیت رقابت پذیری این اپ را بالا ببرد. فور اسکوئر معتقد است این راهنمایی ها بصورت کاملا تخصص و حرفه ای ارائه می شود.

Firefox_Screenshot_2014-08-08T18-38-53.339Z

در نهایت تب جدید پروفایل قرار دارد که مجددا طراحی گردیده است و به کمک آن شما می توانید، مکانهایی را که ذخیره کرده اید و تنظیمات و اطلاعیه ها و حتی مردمی که انها را فالو کرده اید را ببینید. با زدن F بزرگ بالای اپ می توانید اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید. توییتر، فیسبوک، مخاطبان گوشی و اینستاگرام مواردی هستند که به کمک انها می توانید به اشتراک گذاری انجام دهید.  بخش tastes نیز در این بخش قرار دارد که می توانید سلایق و علایق خود را به برنامه تعریف نمایید.

به نظر با توجه به اینکه اپ های swarm تنها دارای رتبه یک ونیم و اپ آخر برای ios تنها رتبه یک را بدست آورده است، اپ جدید بتواند بسیاری از کاربرانی که فور اسکوئر را رها کردند به دامان این برنامه بازگردند. البته این اپ جدید نیز همچنان به swarm متصل می شود (برای چک-این کردن) و به نظر فور اسکوئر معتقد است که این استراتژی جدید را باید برای حرکت به جلو دنبال کند.

توسط سجاد بدیعی

Tested

یک دیدگاه

  1. باسلام
    من در اکانت سوارم خودم جاهای زیادی رو چک این کردم و بعد از گرفتن استیکر چک این ها رو پاک کردم . الان فکر میکنم اکانتم بلاک شده چون نه دیگه بهم سکه میده نه می زاره واسه کسی در خواست دوستی بفرستم !! تا چی زمانی بلاک اکانتم؟ اصلا از بلاک در میام؟

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *