وقتی به صفحه گسترده‌ها و نرم افزارهای پردازش متن فکر می‌کنیم انتخاب اول بیشتر ما خانواده Office مایکروسافت خواهد بود. در نرم افزارهای نت برداری موبایل نیز وضعیت مشابهی داریم با این تفاوت که انتخاب ما Evernote خواهد بود. در کنار برداشت یادداشت های متنی قابلیت اضافه کردن صدای ضبط شده، دست نوشته و تصاویر اسکن شده را ارائه می دهد. هم چنین تمام یادداشت در فضای ابری ذخیره خواهند شد و بین تمام دستگاه های شما Sync خواهند شد اگر مایل باشید می توانید یادداشت ها را به اشتراک بگذارید و حتی به صورت تیمی بر روی نوشته ها کار کنید. البته همین التزام به فضای ابری باعث می‌شود در بدو ورود به برنامه به اینترنت برای ساخت حساب کاربری یا ورود به حساب کاربری نیاز داشته باشید. در ادامه به برسی دقیق تر Evernote خواهیم پرداخت.

قابلیت ها

Evernote تنها یک نت بردار ساده نیست و طیف وسیعی از قابلیت ها را ارائه می‌دهد. این قابلیت ها شامل اضافه کردن صدای ضبط شده ، دست نوشته و تصاویر به نت ها می‌شود. همچنین شما می‌توانید چندین یادآور برای خود درست کرده یا حتی یک چت روم کاری درست کرده و توسط آن به مدیریت کارهای خود با  همکاران خود بپردازید. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم ممکن است Evernote در شروع یک نت بردار بود ولی با مرور زمان یه یک سامان دهنده شخصی تمام عیار تبدیل و می‌توان از آن به‌عنوان یک از پختگی اپلیکیشن در گذر زمان از آن یاد کرد.

شروع به کار

در بدو ورود با یک صفحه خوش‌آمد که از شما می‌خواهد اطلاعات کاربری را واردکنید یا یک حساب کاربری بسازید مواجه می‌شوید.شاید از اندک اشکالات که می‌شود از Evernote گرفت همین باشد که بدون داشتن حساب کاربری و اتصال به اینترنت نمی‌شود اپلیکیشن را برای اولین بار راه‌اندازی کرد. البته پس از ساخت حساب کاربری Evernote در حالت پیش فرض اسناد شما را در ابر نگه می‌دارد.

Setup Evernote
صفحه شروع Evernote

قابلیت ها

با لمس دکمه «+» شما به قابلیت اصلی برنامه دست پیدا می‌کنید، اولین گزینه Text Note است که برای شما امکانات اولیه برای یادداشت بردازی ساده را فراهم می‌آورد که می‌توان علاوه بر تایپ متن، تصویر،یادآور و قطعه صوتی نیز به یادداشت اضافه کرد. هم‌چنین می‌توان به جای تایپ از دست نوشته نیز برای نوشتن استفاده کرد ولی در این‌جا جای خالی تشخیص دست خط حس می‌شود و وجود این قابلیت خالی از لطف نبود. هم چنین در هنگام نوشتن ، دست نوشته به امکانات کمی دسترسی داریم که تنها سایز قلم و انتخاب بین 4 رنگ برای قلم را شامل می‌شود.

Evernote Plus Sign
داشبورد

دیگر قابلیت ها

یادآورها هم همانطور که انتظار میرود کار میکند تنها نکته ای که می‌توان به آن اشاره کرد هماهنگ شدن آن بین تمام دستگاه هاست. که آن ها را با یادآورهای معمولی متمایز می‌کند و همین نکته یکی از ویژگی های کلیدی Evernote است.

سناریویی را در نظر بگیرید که یادداشت مهمی داشته باشید و اتفاقی برای دستگاه شما بیافتد که باعث شود اطلاعات شما از دست برود یا تمام اطلاعات دستگاه هوشمند شما پاک شود. در این حالت شما در به در دنبال اطلاعات خودتان خواهید بود و حاضرید به هر قیمتی آن یادداشت که ممکن است حاوی شماره تلفن مهم کاری یا هر اطلاعات مهمی باشد را دوباره بازیابی کنید Evernote این کار را ساده کرده. کافی است Evernote را روی هر دستگاهی نصب و با اطلاعات کاربری خود وارد شوید و تمام اطلاعات شما آنجاست و این کار به سادگی هز چه تمام تر انجام می‌شود. حتی می‌شود شاید OneNote شرکت مایکروسافت در این مقوله قوی تر باشد اما به هیچ وجه این کار را ساده تر از Evernote انجام نمی‌دهد.

Note Taking
یادداشت برداری در Evernote

اشتراک گذاری و دوربین

قابلیت دیگر به اشتراک گذاری یادداشت هاست به طوری که نه تنها می‌توان یادداشت را با شخص ثالاثی به اشتراک گذاشت بلکه می‌توان به آن ها می‌توان اجازه دخل و تصرف داد و به این روش یک سند اشتراکی داشت که چندین نفر در تکمیل آن نقش دارند.

دوربین Evernote یکی از جالب ترین قسمتهای آن است. این دوربین اسناد و حتی صفحه کامپیوتر شما را به صورت اتوماتیک پیدا کرده و عکسی که ثبت میکند بنا بر انتخاب کاربر می‌تواند بعنوان بیزینس کارت ، عکس ساده یا عکس اسکن شده اسناد باشد، حالت اسکن اسناد ما را شگفت زده کرده Sharpness ، کنتراست و تنظیمات رنگ همچنین حذف خاشیه و در نظرگرفتن اعوجاج باعث شد که عکس حاصل شاهت مثال زدنی با عکس اشکن شده توسط اسکنر داشته باشد. فقط مواظب باشید سایه شما در عکس نیوفتد. Evernote به درستی آن را Smart Camera می‌نامد.

Smart Camera
دوربین هوشمند ، ما که بسیار از آن راضی بودیم

در تست های ما اپلیکیشن بار زیادی را متحمل دستگاه نکرد.به نظر بیشتر دستگاه های هوشمند امروزی و کمی قدیمی تر(2010 به بعد) به راحتی از پس اجرای آن بر بیایند، پس از این نظر انگار مشکلی وجود ندارد.

اپلیکیشن سه پلن متفاوت دارد که عبارت‌اند از: Free ،Plus و Premium و تفاوت اصلی آن ها در فضای ابری است که در اختیار کاربر می گذارد. برای ما Free کافی بود و نیازی در ارتقا به پلن های بالا تر حس نکردیم. اما ممکن است برای کاربرانی 60 مگابایت در نظر گرفته شده برای کاربران Free کم باشد.

Plans
پلن های مختلف

سخن آخر

Evernote فقط یک یادداشت بردار ساده نیست و در بیشتر نقش مواقع یک سامان‌دهنده را اجرا می‌کند. اپلیکیشن برای بیشتر پلتفرم های رایج در دسترس است پس اگر قابلیت های بالا برای شما مهم است دانلود اش کنید مجانی است.

نقاط قوت

 • قابلیت های فراوان
 • نهادینه شدن استفاده از فضای ابری در بطن اپلیکیشن
 • پلن Free برای استفاده روزمره کارآمد است
 • پشتیبانی از پلتفرهای اصلی
 • دوربین هوشمند
 • اشتراک گذاری یاداست ها

نقاط ضعف

 • عدم سازگاری با یاداشت های ساخته شده توسط دیگر یادداشت بردارها
 • التزام به ساخت حساب کاربری در بدو ورود

gt_bazaargt_googleplaygt_appstore

One thought on “یادداشت برداری و فراتر از آن با اپلیکیشن Evernote

 1. حمید گفت:

  با اینکه از اورنوت استفاده میکنم ولی برای یادداشت برداری به شخصه google keep رو ترجیح میدم. محیط خیلی ساده تر و کاربردی تری داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *