خرید هارد SSD همواره یکی از سخت ترین کارهای دنیا بوده! شایعات پیرامون این هاردها زیاد است و شروع ناموفق آنها نیز مزیدی شده بر عدم اطمبنان مردن به این رنج از هاردها. اما خوشبختانه امروزه بسیاری از مردم به لهمیت این نوع هاردها پی برده اند بطوریکه کسی حاضر نیست از سرعت چهار برابر این هاردها نسبت به HDD ها بگذرد. از این رو با پایان سال 94 و آغاز سال جدید برآن شدیم تا بهترین هارد دیسک های SSD بازار را از لحاظ کیفیت، قیمت و عملکرد معرفی کنیم. تمام هاردهای معرفی شده جزء بهترین های سال 2015 بوده و ایده آل برای خرید در سال 2016. پس ما همراه باشید و با توجه به موردی استفاده و بودجه خود بهترین ها را انتخاب کنید:

SanDisk Extreme Pro

به جرات و به راحتی می توان،لقب یکی از بهترین SSD های سال  2015 و 2016 را به محصول سندیسک اکستریم پرو، اعطا کرد. یکی از بهترین شاخصه های این هارد مدت 10 سال وارانتی آن است که اگر توسط شرکت رسمی وارد بازار ایران شود می توان این ضمانت نامه را نیز بر این محصول در ایران انتظار داشت. قیمت این محصول برای 256 گیگابایت معادل 189 دلار، 480 گیگابایت (254 دلار) و برای 960 گیگابایت برابر 599 دلار می باشد.

hdd3این هارد با ابعادی 2.5 اینچی و فقط 7 میلی متر بسیار نازک به نظر می رسد. سرعت خواندن محصول طبق نظر شرکتی چیزی برابر 550 مگابایت و سرعت خواندن (رایت) برابر 515 مگابایت می باشد. این هارد درایو به تکنولوژی nCache Pro تجهیز گردیده که برای بهبود سرعت رید و رایت به کار می آید. این فناوری همچنین مسئولیت حفاظت بهتر از اطلاعات ذخیره شده در هارد را بر عهده می گیرد. سندیسک اعلام کرده که تکنولوژی تازه ی nCache Pro که در خصوص افزایش راندمان اعمال همزمان (چند وظیفگی) بکار گرفته، زمان تاخیر را با کمترین صرف انرژی، به حداقل می رساند.

قیمت هر گیگابایت از هارد «سن دیسک اکستریم پرو» چیزی بین 62 (برای 960 گیگابایتی) الی 79 (برای 240 گیگابایتی) سِنت پایتان آب می خورد که هر چه هارد حجیم تر باشد قیمت هر گیگ کمتر خواهد بود، که البته باید اعتراف کرد واقعاً گران است، اما وقتی که به عملکرد هارد نگاه بیندازید خواهید دید که SanDisk Extreme Pro ارزش این همه پولِ بی زبان را دارد!

در تست های انجام شده مشخص گردیده این هارد با عملکرد فوق العاده عالی، سرعت انتقالی تا 450 مگابایت برای رایت و تا 457 مگابایت برای رید (خواندن) دارد که تقریباً به اعداد و ارقام شرکتی نزدیک است. سرعت انتقال همزمان رید و رایت چیزی در حدود 251 مگابایت برآورد شده که یکی از بهترین سرعت های ممکنه در دنیای هارد های SSD است.

سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل
سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان (به عنوان هارد سیستم عامل) ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل

Samsung SSD 850 Pro

اولین هارد SSD بازار که از ویژگی نوآورانه «NAND سه بعدی عمودی» یا همان (V-NAND) بهره گرفته Samsung SSD 850 Pro می باشد. V-NAND در واقع به فلش مموری اطلاق می شود که دارای عملکرد و استقامت فوق العاده بالایی می باشد. این نوع فناوری معمولا برای استفاده در سرورهای سازمانی و دیتاسنترها طراحی و تولید می شود اما سامسونگ در محصول جدید خود آن را برای استفاده شخصی و خانگی بکار گرفته است. هارد سامسونگ دارای 10 سال وارانتی شرکتی می باشد و از خاصیت موسوم به رپید (سریع) برای افزایش هر چه بیشتر عملکرد و سرعت برخوردار است. این هارد SSD که تا 2 ترابایت تولید شده در کنار هارد دیگر سامسونگ یعنی 850 Evo جز معدود هاردهای SSD دو ترابایتی بازار محسوب می شوند.

hdd6

جالب است بدانید بسته به ظرفیت هارد، سامسونگ یکی از گرانترین SSD سازهای بازار است! برای این محصول، ظرفیت 128 گیگابایت معادل 98 دلار، 256 گیگابایت (152 دلار)، 512 گیگابایت (255 دلار)، 1 ترابایت (489 دلار) و 2 ترابایت برابر 1000 دلار قیمت گذاری شده اند. در کل می توان گفت این محصول سامسونگ در کنار قدرت فوق العاده، ظرفیت بالایی را نیز ارائه می کند که در کنار وارانتی طولانی مدت می تواند یکی از گزینه های خرید، بویژه برای سازمانها و شرکت های دولتی که اطلاعات مهمی را ذخیره می کنند، باشد. اما به هر حال اگر قیمت این محصول را بالا می دانید می توانید به سراغ محصول قدیمی تر Samsung SSD 840 Pro و یا حتی 850 Evo بروید که از همه نظر عالی هستند و قیمتی پایین تر هم دارند.

بهتر است بدانید که این محصول از نظر ظاهری کاملاً شبیه به نسل 840Pro می باشد. سرعت خواندن این هارد 550 مگابایت و سرعت رایت نیز برای نسخه 128 گیگابایت معادل 470 مگابایت و برای مدل های با حجم بیشتر 520 مگابایت اعلام شده اما در تست های واقعی نتایج به قرار زیر می باشد که تا حدودی نزدیک به اعلام شرکت است. سرعت ارائه شده در حد بسیار زیادی شبیه به SanDisk Extreme Pro می باشد با این حال به نظر سامسونگ عملکرد بهتر دارد:

سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل
سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان (به عنوان هاردِ ستم عامل) ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل

با توجه به قیمت هایی که عنوان شد، هزینه هر گیگابایت SSD از این محصول چیزی در حدود 47 الی 59 سنت پای مشتری آب می خورد که به صرفه تر از قیمت محصول SanDisk Extreme Pro خواهد بود. علاوه بر قیمت، 850pro از نظر سرعت نیز بهتر از SanDisk Extreme Pro عمل می کند.

سامسونگ محصولات به صرفه تری هم دارد که برای کاربران خانگی بهترین گزینه می باشد: مثلا SSD 850 Evo یکی از این محصولات است که قیمت هر گیگابایت آن چیزی نزدیدک به 33 سنت هزینه بر می دارد و از طرفی محصولی است که تنوع ظرفیت آن تا 2 ترابایت ادامه می یابد و برای سازمانها و ارگانهای کوچک و اسفتفاده های خانگی، گزینه معقول تر و در دسترس تری به حساب می آید.

ترنسند Transcend SSD370S

حداکثر ظرفیت این هارد 1 ترابایت است که قیمت آن 360 دلار می باشد. هارد در اندازه های 32، 64، 128 و 256 و 512 گیگابایتی نیز در دسترس است و قیمت پایه (32 گیگابایتی) از 84 دلار شروع می شود. به گفته تحلیل گران این هارد دارای طراحی استانداردی است. در واقع این هارد، درایوی 2.5 اینچی است که ضخامتی 7 میلی متری دارد که آن را نازک تر از هارد های لپ تاپی با ضخامت 9.5 میلی متر می کند. سرعت خواندن اطلاعات برای این هارد چیزی برابر 520 مگابایت در ثانیه و سرعت رایت آن چیزی در حدود 460 مگابایت تخمین زده شده است.

hdd2

در بازار آمریکا قیمت 512 گیگابایت این هارد برابر 176 دلار و نسخه یک ترابایتی برابر 360 دلار قیمت گذاری می شوند که به معنای حدود 34 سنت برای هر گیگابایت است. این قیمت باعث می شود تا هارد ترنسند که یکی از با صرفه ترین های بازار به حساب آید چرا که هاردهایی چون Samsung 850 Evo و SanDisk Extreme Pro قیمتی در حدود 50 سنت برای هر گیگابایت دارند حال آنکه سرعت و  عملکرد آنها خیلی هم بهتر از ترنسند نیست.

همانطور که پیشتر گفته شد، هارد اگرچه قیمت ارزانی دارد با این حال چیزی از کیفیت کم ندارد. SSD370S سرعت رید (خواندن) معادل 390 مگابایت و سرعت رایت برابر 311 مگابایت دارد که از بسیاری از هارد های دیگر بیشتر است. خواندن و رایت همزمان هارد سرعتی حداکثر تا 151 مگابایت خواهد داشت که سرعت نسبتاً کمتری در جدول بهترین ها به حساب می آید (در هارد دیسک های SanDisk و سامسونگ این سرعت عموماً بالاتر از 230 مگابایت می باشد) اما همچنان عالی است. جدول زیر مقایسه ای کامل از چند هارد دیسک برتر و ترنسند را نشان می دهد:

سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل
سرعت ها به ترتیب از بالا به پایین: سرعت خواندن و رایت همزمان ، سرعت رایت مستقل ، سرعت خواندن مستقل

بهترین SSD سریع اما نه چندان گران: Samsung 840 Evo

اگر متوجه شده باشید پیشتر و در ابتدای مقاله نام این هارد را ذکر کرده بودیم. بهتر است بدانید سه پارامتر مهم در خرید هاردهای SSD عبارتند از: ظرفیت، عملکرد و قیمت. خوشبختانه سامسونگ توانسته با ارائه Samsung 840 Evo هر سه پارامتر مذکور را یکجا پیش رویِ  مصرف کنننده بگذارد. این هارد که تا ظرفیت یک ترابایت را ساپورت می کند از نظر سرعت بسیار عالی عمل می کند. این هارد SSD به همراه نرم افزار مخصوصی ارائه می شود که عملکرد آن را بالاتر می برد.

در حال حاضر قیمت هر گیگابایت این هارد 650 دلاری چیزی در حدود 65 سنت می باشد که قیمتی زیر بک دلاری بوده و نشانگر قیمت متعادل تر این هارد است. البته هرد در ظرفیت های 120 گیگابایت، 250 گیگابایت، 500 گیگابایت، 750 گیگابایت و یک ترابایت عرضه می شود که تمام انها نرم افزارهای Samsung Data Migration Tool و Samsung Magician Software (برنامه ای برای حرکت در بین درایورها بدون نصب سیتم عامل یا هر نرم افزار خاصی و دیگری هم مجموع های از ابزارها را برای سفارشی سازی درایو ارائه می کند) را همراه خود دارند.

Samsung840Evo_(11)

بوت هارد حدودا 10 ثانیه و خاموش شدن آن کمتر از 5 ثانیه به طول می انجامد. در واقع با این زمان بوت و تست های انجام شده بازی ها و برنامه های سنگین به راحتی بالا می آیند. سرعت رایت هارد (267 مگابایت در هر ثانیه) بیشتر از سرعت خواندن (184 مگابایت در هر ثانیه) آن است. اگر هارد را به عنوان ذخیره ساز اصلی بکار ببرید و سیستم عامل را روی آن نصب کنید سرعت آن در حدود 257 مگابایت خواهد بود. در کل می توان گفت عملکرد خوب و قیمت پایین نسبت به بهترین های بازار، Samsung 840 Evo را به رویایی ترین هارد بازار بدل کرده با این حال سرعت خواندن می توانست بهتر از اینها باشد.

بهترین هارد دوقلوی SSD – HDD : وسترن دیجیتال WD Black 2 Dual Drive

به لطف WD Black 2 Dual Drive محصولِ شرکت معتبر وسترن دیجیتال، می توانید هارد SSD و HDD را در یک پکیج با اندازه ی استاندارد لپتاپی داشته باشید. این هارد دارای یک ترابایت فضای HDD و 128 گیگابایت فضای SSD است که جمعا آن را به هارد 1.2 ترابایتی بدل می سازد. قیمت این هارد چیزی حدود 300 دلار می باشد که در ایران با قیمت 950 هزار تومان فروخته می شود. متاسفانه هارد توانایی ترکیب هر دو پارتیشن را ندارد و آنها را به صورت جدا جدا نشان می دهد که به معنای عدم هایبرید بودن این هارد دیسک است. به هر حال هایبرید نبودن به این معنا نیست که این هارد عالی نیست! بلکه کاملا بالعکس، هارد از نظر ارائه همزمان دو نسلِ هارد و قیمت، کاملا مقرون به صرفه است که هم می تواند بصورت دکستاپ و هم در لپ تاپ بکار گرفته شود.

WDBlack2DualDrive_(7)

وقتی محصول را از پاکت خارج می کنید و به کامپیوتر وصل می کنید تنها هارد 120 گیگابایتی SSD شناخته می شود و از آنجا که این هارد فقط با ویندوز کار می کند می توانید ویندوز را بروی آن نصب کنید. بعد از آن لازم است تا نرم افزار Black 2 installer را نصب کنید تا هارد 1 ترابایتی در پارتیشن مجزایی نشان داده شود. در انتها پس از ریستارت مجددِ سیستم، هارد SSD که میزبان ویندوز است در کنار هارد یک ترابایتی HDD برای ذخیره سازی در دسترس خواهد بود.

با قیمت 300 دلار، هارد 1.2 ترابایتی Black 2 Dual Drive برای هر گیگ، 25 سنت پای شما آب می خورد. این قیمت در مقایسه با حد معمولِ هارد های لپ تاپی که چیزی بین 7 سنت الی 15 سنت است قطعاً بیشتر است اما در مقایسه با هاردهای SSD که قیمت هر گیگابایت تا 1 دلار تمام می شود، بسیار عالی است. قیمت اکثر SSHD های بازار (هارد های مشابه) برای هر گیگابایت 11 سنت است اما هیچکدام از آنها نمی توانند عملکرد عالیِ وسترن دیجتال بلک دوال 2 را ارائه کنند.

در کل بلک 2 هارد SSD را برای عملکرد های سیستمی در نظر گرفته و هارد دوم HDD فقط برای ذخیره سازی بکار می آید از این رو ملاک سرعت سنجی در آن همان SSD است. زمان بوت هارد چیزی حدود 13 ثانیه طول می کشد و سرعت 115 مگابایت را برای رایت ِ اطلاعات و 270 مگابایت را برای خواندن اطلاعات ثبت کرده است که اگرچه در حدِ محصول سندیسک و سامسونگ و یا حتی ترنسند نیست اما بازهم بهتر از HDD است!

دیگر پیشنهادات:

  • هارد Seagate 600SSD : در ظرفیت 120 و 240 و 480 گیگابایت و یا قیمت های 200، 330 و 600 دلار در دسترس است که قیمتی بالاتر از یک دلار برای هر گیگابایت است. سرعت خواندن 275 مگابایت و سرعت رایت تا 260 مگابایت برآورد می شود که در حدِ محصول ترنسند است اما به هیچ وجه قیمتی معادل آن ندارد.
  • هارد Crucial MX200: این هارد دیسک در ظرفیت های 250، 500 و یک ترابایت و با قیمت های 140، 250 و 470 دلار ارائه می شود که در مدل یک ترابایت قیمت هر گیگابایت معادل 45 سنت خواهد بود. عملکرد این هارد در حدِ سندیسک پرو و 850 پرو سامسونگ است. سرعت خواندن 412 مگابایت و سرعت رایت 433 مگابایت است که همچون 850Pro دارای سرعت رایت بیشتر از رید است که در عین خود قابل توجه است.
  • هارد Corsair Neutron GTX: این هارد در ظرفیت 120 گیگابایت با قیمت 150 دلار و  250 گیگابایت با قیمت 240 دلار عرضه می شود که قیمتی بیشتر از 1 دلار را برای هر گیگابایت رقم می زند.

چنانچه شما یکی از خریداران یکی از این هارد های SSD بودید لطفا تجربیات خود را با کاربران پارسیش در میان بگذارید تا آنها را هرچه بیشتر به خریدِ موفق تر راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *