مدت زیادی از عرضه ساعت‌های هوشمند به بازار نمی‌گذرد؛ اما در همین زمان کم این عزیز دُردانه‌های فناوری توانسته‌اند جای خود را بر روی مچ دست کاربران پیدا کنند، از طرف دیگر شرکت‌های تولید کننده محصولات هوشمند نیز با روانه کردن ساعت‌های هوشمند رنگ و وارنگ به بازار سعی دارند از این آب گل آلود به نفع خود ماهی بگیرند، در این بین ساعت هوشمند اکتیویته سعی داشته تا با رعایت نکات زیبا شناختی و پایدار ماندن به سنت‌های ساعت‌های سوئیسی جای خود را در قلب علاقه‌مندان تجهیزات هوشمند باز کند.

این روزها اگر ساعت هوشمندی به دست شما باشد بدون شک اطرافیان شما تعجب به این فناوری جدید نگاه می‌کنند، اما ساعت اکتیویته از لحاظ ظاهر طوری طراحی شده که با ساعت‌ مچی‌های معمولی مو نمی‌زند. از لحاظ امکانات نیز ساعت اکتیویته یارای مقاومت در برابر ویژگی‌های ساعت‌های هوشمند بازار را ندارد و به نوعی می‌توان این ساعت را نیمه هوشمند قلمداد کرد.


با این حساب از ساعت اکتیویته نباید انتظار امکانات ساعت‌های هوشمند فعلی را داشته باشید، با این ساعت قادر نیستید ایمیل‌ها را بررسی کنید یا اینکه پیامک‌هایی که در گوشی هست را بر روی صفحه ساعت مشاهده کنید.

withings-activite1

به این ترتیب باید گفت این ساعت آنقدرها هم هوشمند نیست و تنها فعالیت‌های روزانه نظیر خواب، قدم زدن و ورزش‌ را رصد می‌کند؛ اما رعایت اصول زیبا شناختی در طراحی ساعت اکتیویته آنرا منحصر به فرد کرده و باعث شده تا این ساعت ۴۵۰ دلاری جای خود را در دل افرادی که دوست دارند با تجهیزات جدید خود را خاص جلوه دهند، باز کرده است.

پایداری به اصول طراحی سنتی در این ساعت باعث شده تا این ساعت سوئیسی در نگاه اول هیچ رنگ و بویی از ساعت‌های هوشمند فعلی نداشته باشد.

سازندگان اکتیویته هم از قرار معلوم به سوئیسی بودن این ساعت افتخار می‌کنند و در جای جای قطعات ساعت، عبارت ساخت سوئیس حک شده است.

withings-activite2
قاب فولادین این ساعت به اندازه‌ای نازک طراحی شده که اصلا به چشم نمی‌آید و یاقوت کبود در شیشه اکتیویته خود نمایی می‌کند.

قطر صفحه ساعت اکتیویته نیز تنها ۳۶.۳ میلی‌متر است و حدود ۳۶ گرم وزن دارد، به همین دلیل در گروه ساعت‌های جمع و جور و کوچک قرار می‌گیرد.

ناگفته نماند که ابعاد بند ساعت برای افرادی که مچ‌های کوچکی دارند ممکن است بزرگ به نظر برسد. شرکت Withings به عنوان سازنده ساعت اکتیویته عموماً ساعت‌هایی می‌سازد که از لحاظ ابعاد برای دست مردان و زنان مناسب است اما این‌بار ظاهرا بند ساعت ممکن است برای مچ دست کوچک افراد مناسب نباشد.

دو قسمت مجزا برای عقربه‌های ساعت مچی اکتیویته در نظر گرفته شده است. عقربه‌های بزرگ این ساعت برای نمایش زمان با استفاده از ۱۲ علامت نقره‌ای زیبا لحاظ شده‌اند که لوگوی Withings در قسمت بالا کنار ساعت ۱۲ و عبارت ساخت سوئیس در قسمت پایین در کنار ساعت ۶ به زیبایی خودنمایی می‌کند. عقربه‌های کوچک این ساعت برای شمارش صفر تا صد در نظر گرفته شده است. توضیحاتی که تاکنون داده شد بیشتر مربوط به امکانات طراحی این ساعت زیبا بود اما همان‌طور که گفته شد اکتیویته ویژگی‌های هوشمندی هم دارد.

ساعت اکتیویته با گوشی‌های هوشمند آیفون سازگار است و اطلاعات این ساعت از طریق بلوتوث به آیفون ارسال می‌شود، شرکت سازنده وعده داده که در آینده امکان سینک با گوشی‌های هوشمند اندرویدی نیز در اکتیویته فعال می‌شود. با این حساب همان‌طور که در ابتدا ذکر شد اکتیویته می‌تواند فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، خواب و سایر ورزش‌ها نظیر شنا را رصد کرده و اطلاعات لازم را به گوشی هوشمند جهت آنالیز و بررسی ارسال کند. ناگفته نماند که از ساعت اکتیویته با توجه به ظاهری که دارد بیشتر از این نمی‌توان انتظار داشت و سعی شده تا بیشتر حالت ساعت‌های اصیل سوئیسی در این محصول رعایت شود.

فرآیند نصب این ساعت تنها ۵ دقیقه زمان می‌برد که در این مدت کاربر با استفاده از ابزاری سوزن مانند، ساعت را روشن کرده و آنرا به گوشی متصل می‌کند تا زمان میان ساعت هوشمند و گوشی سینک تنظیم شود. بقیه فرآیند‌ها از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی انجام می‌شود و ساعت اکتیویته به صورت خودکار بیشتر فعالیت‌های کاربر را تحت نظر می‌گیرد.

شرکت Withings فکر همه چیز را در ساعت اکتیویته کرده و باتری این ساعت زیبا حدود هشت ماه دوام می‌آورد، ناگفته نماند که باتری ذخیره‌ای نیز در جعبه این ساعت برای روز مبادا گذاشته شده است.

withings-activite3

ساعت اکتیویته ضد آب است و بند سیلیکونی در این ساعت برای استفاده در آب قرار دارد. علی‌رغم تمام تعریف و تمجیدهایی که از این ساعت به میان آمد، ظاهراً‌ سازندگان نکته‌ای کوچک را از قلم انداخته‌اند و این نکته زنگ هشدار ساعت است، زنگ هشدار پس از اینکه به صدا در می‌آید به هیچ وجه تا مدت ۳۰ ثانیه خاموش نمی‌شود.

اپلیکیشن سلامتی که در کنار ساعت اکتیویته عرضه می‌شود از لحاظ امکانات پارامترهای مناسبی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نمودارهای زیبا و قابل فهم برای میزان خواب کاربر در کنار نمادهایی برای سنجش انجام فعالیت‌های روزانه باعث می‌شود تا رصد کردن کارها به خوبی از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی همراه انجام شود. جالب اینجاست که در این اپلیکیشن کاربر می‌تواند سایر دوستان خود را نیز برای انجام فعالیت‌های سلامتی نظیر کاهش وزن به چالش بکشد. یادآوری برای انجام کارهایی مثل نوشیدن آب و زمان رفتن به تخت خواب نیز از مواردی است که در اپلیکیشن این ساعت تعبیه شده است. برای مثال کاربر می‌تواند زمان خواب خود را هر شب ساعت ۱۱:۱۵ دقیقه تنظیم کند، هنگامی که این زمان فرا رسید، پیغامی مبنی بر رفتن به رختخواب از جانب اپلیکیشن بر روی صفحه گوشی نمایش داده می‌شود. ناگفته نماند اپلیکیشن Health Mate که برای رصد امور روزانه ثبت شده توسط کاربر در نظر گرفته شده علی‌رغم زیبایی که اکتیویته دارد اصلا زیبا طراحی نشده است.

از طرف دیگر از آنجایی که اکتیویته ساعت هوشمندی تمام عیار نیست، باید برای انجام تنظیمات به اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی مراجعه کنید.

همانطور که در ابتدا ذکر شد، در بازار ساعت‌های هوشمند امروزی، اکتیویته نمی‌تواند حرف زیادی از لحاظ رعایت معیار‌های ساعت هوشمند داشته باشد؛ اما اگر به دنبال اصالت و زیبایی ساعت‌های قدیمی هستند و در کنار آن میل دارید ساعتی را به کار گیرید که فعالیت‌های روزانه شما را رصد کند، ساعت اکتیویته بدون شک گزینه‌ای است که به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

One thought on “ساعت هوشمند اکتیویته

  1. سایت فوق العاده ای دارید ممنون از سایت عالیتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *