همگی ما مطلع هستیم که مدتی ست گوگل در حال تست یک سرویس است که این سرویس مورد علاقه ی همه مردم می باشد و گوگل استار نام دارد که هدف این سرویس کمک به کاربران در کارهایی نظیر ذخیره و به اشتراک گذاری و مدیریت و سازماندهی محتویات صفحات وب است. البته نقص ها و کاستی های بسیاری را نیز در بر داشت. مثلا جزییات صفحات، عکس ها و اسکرین شات ها و ویدو ها در حالت آفلاین قابل مشاهده نبودند.

کاربری از گوگل پلاس بنام فلوریان کیی ریچ، کسی که بیشترین پژوهش و کنکاش را راجع به پس زمینه سرویس ها انجام داده است اشاره کرده که گوگل استار یک اکستنشن و یک آپشن اضافه برای گوگل کروم هست.

google-stars-ext

قبل از اینکه گوگل این سرویس را بگذارد، کیی ریچ، به این اکستنشن ها در گوگل کروم استور اشاره کرده بود و آن را دانلود کرده بود و قصد داشت به اشتراک بگذارد . همچنین وی با یک سایت آلمانی بنام Caschys در این زمینه فعالیت هایی انجام داده است و در حال حاضر نیز احتمال برداشته شدن آن از تمام صفحات وب نیز وجود دارد.

از آن به بعد هنوز برای اکثر کاربران وب چیزی در دسترس و فعال نیست و در تمام وب استور ها نمی شود به آن دسترسی داشت و همچنین نصب آن باید دستی و توسط خود فرد انجام شود.

کاربران ویندوز ممکن است نیاز به استفاده از کانال کروم (Canary) و یا کانال توسعه دهنده (DEV) داشته باشند، اما عموما فرایند پردازش آن به سادگی ِ انجام یک درگ اند دراپِ ساده ی فایل به صفحه برنامه افزودنی می باشد که در شکل زیز نیز نشان داده شده است اما به طور کلی آن چه که واضح است روند ساده کشیدن و رها کردن فایل بر روی صفحه برنامه می باشد

2

اولین چیزی که پس از نصب الویت دارد و باید به آن توجه کنید، این است که برنامه افزودنی آیکون سفید ستاره که در قسمت علاقه مندی ها (در سمت چپ قرار گرفته است) و در منوی طوسی رنگ قرار دارد را تغییر می دهد و آن را به سمت راست منتقل می کند.

3

قابلیت های اصلی آن کاملا مشابه سیستم بوکمارک (Bookmark) است که هم اکنون در کروم استفاده می شود. با کلیک بروی آیکون صفحه ی مورد علاقه ی شما، آن صفحه به سرعت باز می شود و شما می توایند بجای اینکه یک آیکون اضافی به نوار بالای مرورگر خود اضافه کنید، و عمل اضافه کردن به نشانه دار ها را انجام دهید آیکن سطل زباله را کلیک کنید( که این آیکن در نسخه فعلی اضافه شده). این یک خصوصیت جدید است بجای آنکه آن آیکن را حذف کنید. با این حال به شما گفته می شود که آیتم مورد نظر شروع به کار کرده است.

4

یکی از قابلیت های دیدنی این افزودنی های جدید این است که وقتی شما یک صفحه ی واقعی وب را جز لیست علاقه مندی های خود قرار می دهید این افزودنی ها تصویر مناسب برای آیتم انتخاب شده توسط شما و سرتیتر (عنوان ) و آدرس آن صفحه در نت (URL) از قبل پر می کند.

5

افزودن آیتم به یک پوشه بسیار ساده است بدین طریق که گزینه «اضافه کردن به پوشه» را کلیک می کنید و یکی از آیتم ها را انتخاب می کنید سپس در صورت دل خواه یک نام جدید برای آن انتخاب می کنید و در صورت دلخواه زیر پوشه ای را هم می توانید بسازید و به پوشه جدید اضافه کنید.

آیکن سطل زباله به یک آیکن غیر فعال تبدیل می شود,اما کلیک کردن آن تنها باعث حذف شدنش از پوشه می شود .آیتم مورد نظر همچنان شروع به کار کرده  و انجام می شود مگر اینکه شما چند لحظه بعد از شروعش ,آن را غیر فعال کنید

6

تنها پوشه نیست که قبلیت تغییر دادن و مدیریت آن برای شما وجود دارد، نظارت بر عکس هایی که در حال حاضر وجود دارند, انتخاب ِ arrows ای که به شما امکان انتخاب یک مورد دیگر را بدهد و همچنین شما میتوانید بر نام آیتم های خودتون , و نکته برداری ها و آدرس صفحاتی که وجود دارد نیز نظارت داشته باشید، وقتی که شما آدرس URL را تغییر می دهید، عموما آیتم خود به خود تغییر را ذخیره می کند.

اما از زمانی که شما صفحه را جز علاقه مندی های خود انتخاب نکرده باشید و همچنین آنلاین باشید، آیکون علاقه مندی ها به حالت سفید رنگ برخواهد گشت

7

کلیک کردن بروی دکمه ی «نمایش همه ی آیتم های ستاره دار»  در یک صفحه ی اطلاع رسانی  برای ما باز می کند که به ما اطلاع می دهد که این صفحه قبلا دیده شده است.

البته تا اینجا همه چیز مشابه قبل است و چیز جدیدی افزوده نشده است

8

کلیک وسط شما را به صفحه ی نشانه گذاری شده (bookmarks) جدیدی می برد که در آدرس chrome://bookmarks/#p=/me قرار دارد در غالب صورت آدرس محلی تعریف شده است.

در این آدرس موارد اندکی که البته بیشترین اهمیت را برای شما دارند، قرار گرفته است

9

هر وقت مشکلی داشتید یا دیگر نمی توانستید سازماندهی روی پوشه ها انجام بدید، ازاینجا شما میتوانید پوشه جدید بسازید و حتی می توانید پوشه هایی که قبلا ساخته اید را سازماندهی کنید. کلیک کردن روی هر کدام از علاقه مندی هاتون شما را به آیتمی پوشش یافته  خواهد برد مگر اینکه روی قسمت بالا در سمت راست نوار کلیک کنید که در این صورت یک نشانه ی چک کردن یا همان علامت «تیک» یا check mark برای شما ظاهر می شود.

111

تنها آپشن های دیده شده برای انتقال یا حذف آیتم ها items in bulk است. ویرایش می تواند از همان زمانی که شما یک پوشه جدید ایجاد می کنید انجام بشود، اما شما باید دکمه ی ویرایش را که در سمت راست نوار بالا قرار گرفته فشار دهید یا یک آیتم را انتخاب کنید (شما می توانید هر آیتمی را که قصد ویرایش آن را دارید انتخاب کنید، این مهم نیست که قصد ویرایش تنها یک فایل را دارید یا چند فایل)

11

بصورت پیش فرض همه چیز در گزینه ی «تمام آیتم های انتخاب شده» یا همان گزینه ی “All items” قرار می گیرد اما شما این امکان را دارید که آیتم های انتخابی خود را به قسمت «پوشه ها» انتقال دهید .

در این جا ما برای نخستین بار دو بوکمارک را به پوشه ی تست اضافه کردیم و این همه خروجی و نتیجه ی آن :

222

پس همه چیز بر طبق انتظار ما پیش می رود و هم چنین پوشه قابلت بیشتری نیز دارد بدین صورت که توضیحات آن می تواند در اینجا اضافه شود. علاوه بر ان شما می توانید پوشه را بصورت عمومی (public) تنظیم کنید و دراین صورت شما می توانید تمام لینک های مرتبط آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. آدرس URL ای که برای توضیح این قسمت اماده کرده بودم به علت فعال نبودن سرویس های مذکور با خطا مواجه میشود.

مگر اینکه شما به کروم وارد شوید و Sign in کنید . آنها از شما می خواهند به منظور فیلتر کردن دسترسی تان این کار را انجام دهید. شما می توانید این مرحله را انجام ندهید اما با این کار شما دکمه همچنان باقی خواهد ماند. حتی اگر اینکار را هم نکنید، همچنان ، شما می تواند مرتب سازی بر اساس نوع (تمام، تصاویر، صفحات وب، فیلم ها) را انجام دهید.

13

اگر بعد از ورود به سیستم به شما پیغام «این زمان فیلتر را انجام ندهید» را دریافت کنید، من تصور می کنم این پیغام، ایتم های اصلی را که شما اضافه کرده اید را به شما نشان خواهد داد.

14

یک مشکلی که وجود دارد این هست که وقتی شما  وارد سیستم می شوید دیگر دکمه ی ای برای خروج از این سیستم وجود ندارد. برای خروج از سیتم شما مجبور هستید که به صفحه ی جدید دیگری بروید.

15

در نهایت، منوی چرخ دنده به شما این امکان را می دهد که صفحه اطلاعات مقدماتی (introductory splash) را ببینید، نظر و دیدگاه خود را برای Google، ارسال کنید یا بوک مارک خود را همان طورکه در حال حاضرهم می تواند در کروم انجام دهید، خارج کنید.

همچنین شایان ذکر است که تابع جستجو در حال حاضر کار نمی کند (من آن را اضافه کردم، ولی هیچ چیزی نتوانستم پیدا کنم) وبرخی از ویژگی هایی که در پستهای قبلی مامورد آن بحثکرده ایم هنوز در دسترس نیست. شرکت گوگل (در بخش کاستی ها) تاکید کرده است که تا ماه آینده گوگل استار در بخش ورودی /خروجی های گوگل راه اندازی خواهد شد. همانطور که ما قبلا هم اشاره کرده ایم، ما معتقدیم که این عملکرد Chrome تنها آغاز راه است.

همچنین توجه داشته باشید که گوگل در حال آزمایش بروی یک ویژگی(feature) است که به کاربران امکان می دهد کروم خود را ذخیره کنند، آن را اشتراک گذاری کنند همچنین امکان سازماندهی محتوای صفحات وب مورد علاقه خود را به آنها می دهد و امکان اشتراک گذاری ویدئوها در گوگل استار و نمایش تصاویر ساخته ، فیلترکردن، پوشه کردن ، امنیت، و به اشتراک گذاری.

دریافت کنید از Chrome Web Store

One thought on “افزونه گوگل استار با هدف مدیریت بهتر بوکمارک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *