به لطف استاندارد جدید شارژ دستگاه‌های موبایل، این امکان به وجود آمده است که گوشی موبایل خود را بدون اینکه مجبور باشید آن را به کابل شارژ مایکرو یو‌اس‌بی متصل کنید بی سیم شارژ کنید یا همواره شارژ نگه دارید. در این مطلب با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر شارژر بی سیم RAVPower و به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک دستگاه تلفن همراه را برای شارژ بی سیم تنظیم کنید و درباره این بحث خواهیم کرد که چگونه از ناباوری به علاقه شدید به استفاده از این تکنولوژی رسیده‌ایم.

شارژ بی سیم؟

قبل از اینکه وارد بحث اصلی و به شما نشان دهیم که چگونه از این تکنولوژی استفاده کنید، اجازه دهید در مورد این صحبت کنیم که ساز و کار آن به چه صورت است. با وجود این که ما یک شارژر بی سیم خاص را بررسی می‌کنیم، این شارژر و تمام مشابه های آن از رابط قدرت Qi استفاده می‌کنند که توسط  Wireless Power Consortium توسعه داده شده و پشتیبانی می‌شود. به معنای دیگر این وابسته به شرکت‌ها نیست بلکه یک استاندارد رسمی جدید است که برای شارژ بی سیم دیوایس‌ها به تصویب رسیده است.

برای استفاده از این تکنولوژی شما به یک شارژر بی سیم Qi و یک دیوایس فعال شده برای Qi نیاز دارید (برخی از دستگاه‌های جدید با Qi فعال به بازار می‌آیند، سایر آن‌ها به یک افزونه 10 تا 15 دلاری نیاز دارند تا آن‌ها را برای شارژ به صورت بی سیم آماده کند). سیستم شارژ بی سیم Qi با دو عدد سیم پیچ دو وجهی  کار می‌کند که آن‌ها را توسط مغناطیس به هم وصل می‌کند. یعنی انرژی توسط میدان مغناطیسی بین آن‌ها منتقل می‌شود.

خروجی سیم پیچ در دستگاه موبایل به دقت کنترل می‌شود تا با تا با مقدار سنتی که دستگاه توسط شارژر‌های سیمی قابل دریافت کردن است هماهنگ باشد و سپس آن را تا مقدار مورد نظر کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر اگر انتقال دهنده گوشی شما برای 5 ولت تحویل روی 1 آمپر از شارژر سیمی طراحی شده و قبل از رسیدن به باتری تا مقدار 700 میلی آمپر پایین می‌آید، این دقیقا همان کاری است که شارژر Qi ارائه می‌کند.

اگر مایلید بیشتر در مورد عملکرد فنی و سیستم شارژر Qi مطالعه داشته باشید، حتما لینک ویکیپدیا و این لینک را مشاهده کنید تا بتوانید همه چیز را درباره شارژر Qi از راهنمای استفاده تا صفحات طرح شماتیک آن را بخوانید.

راه‌اندازی گوشی برای شارژ با Qi

Qi

اگر شما موبایل یا تبلت جدیدتری با Qi نصب شده بر روی آن دارید، لازم نیست تنظیمات خاصی انجام دهید. در زبان ویژه صنعتی، این دستگاه‌ها به دستگاه‌های Qi Integrated معروف هستند، اما ممکن است شرکت سازنده آن‌ها به سادگی آن‌ها را با عنوان Wireless charging build-in یا مشابه‌های آن بنامند تا یک تعریف آشناتر برای کاربران ارائه داده باشند.

برای مثال گوشی‌های نکسوس 4و5 و تبلت نکسوس 7 به صورت دیفالت دارای Qi هستند و نیاز به هیچ تغییر یا تنظیمی برای شارژ بی سیم ندارند. یک جستجوی ساده در اینترنت به شما خواهد گفت که آیا گوشی تلفن همراه یا تبلت شما شامل این دسته می‌شود یا خیر.

از آنجایی که تعداد دیوایس‌های Qi Ready بسیار بیشتر از دیوایس‌های Qi Integrated است پس به احتمال زیاد نیاز خواهد بود که شما یک سیم پیچ شارژر به گوشی تلفن همراه خود بیافزایید. گوشی‌های Qi Ready گوشی‌هایی هستند که یک محل ارتباط ثانویه باتری، جایی که افزونه Qiیا هر افزونه منبع قدرت دیگری می‌تواند به دستگاه اضافه شود، دارند.

دیوایسی که ما به شارژر  RAVPower متصل کردیم، گلکسی اس 3 است که یک دستگاه Qi Ready می‌باشد و به همین دلیل بسیار مناسب نشان دادن این مطلب است که آپگرید کردن به قابلیت شارژ بی سیم چقدر فرایند ساده‌ای است.

در تصویر بالا می‌توانید گوشی را در وسط مشاهده کنید که در پشت آن جدا شده است(سمت چپ) و یک افزونه Qi متعلق به برند SainSonic (سمت راست). به زبان روشن‌تر شما باید افزونه ساخته شده مخصوص گوشی تلفن خود را خریداری کنید زیرا جای محل اتصال روی دیوایس‌های Qi Ready بخشی از استاندارد محسوب نمی‌شود و در هر دستگاهی متفاوت است. مدل گوشی خود و شارژر Qi را جستجو کنید تا واحد مناسب دیوایس خود را بیابید.

اتصال واحد به گوشی بسیار ساده است، اجازه دهید نگاه دقیق تری به زیرساخت آن بیاندازیم.

coil

آن اتصالات طلایی کوچک به محل اتصال در پشت بدنه بدون کاور گلکسی اس 3 وصل می‌شوند. در شکل زیر واحد نصب شده روی بدن اس 3 را مشاهده می‌کنید که هنوز به طور کامل به آن متصل نشده است(تا شما بتوانید محل اتصال آن را روی دستگاه تلفن و تطابق آن با افزونه را به وضوح مشاهده کنید).

محل اتصال

واحد در نزدیکی محل اتصال دارای مقداری چسبندگی است که البته نیازی به این قسمت برچسب مانند هم نیست، زیرا اتصالات کاملا در دندانه‌های روی دستگاه فیت می‌شوند.

fitted unit

سپس هنگامی که قاب پشتی گوشی را جا بزنید قطعه‌ها بیشتر با هم جفت می‌شوند.

closed

تصویر فوق گوشی را که مجددا بسته شده است نمایش می‌دهد، مشاهده می‌کنید که حجم قطعه افزونه به قدری کم است که وجودش به هیچ وجه محسوس نیست. گوشی گلکسی اس 3 قاب پشتی بسیار نازکی دارد و نگران بودیم قطعه اندازه نباشد یا باعث خارج شدن آن از فرم عادی شود. البته اگر انگشتان خود را روی قاب بکشید، برامدگی بسیار نامحسوسی حس خواهید کرد، اما برامدگی ایجاد شده به هیچ وجه طوری نیست که دیده شود یا مشکلی برای قاب پشتی و ظاهر آن ایجاد کند و یا باعث شود قاب به خوبی جا نرود.

حال که گوشی را برای شارژ وایرلس آماده کردیم بیایید نگاهی به خود شارژر بی سیم بیاندازیم.

استفاده از شارژر مسافرتی RAVPower

travel Qi charger

ما گوشی که اکنون Qi در آن فعال شده است را با یک شارژر مسافرتی بی‌ سیم Qi RAVPower به قیمت 30 دلار کنار هم قرار دادیم.

در حالی که نگران ابعاد شارژر بی سیم بودیم (عرض واحد به اندازه گوشی گلکسی اس 3 است اما طولش نصف آن می‌باشد) و نگران این موضوع که گوشی از روی شارژر بیافتد و سیم پیچ داخل گوشی موفق به برقراری ارتباط نشود، نگرانی‌های ما کاملا بی اساس بود.

حلقه خاکستری رنگ اطراف لوگوی شارژر که در وسط آن قرار دارد در واقع لاستیک ضد لغزش است و گوشی تلفن به خوبی روی شارژر مینشیند. البته اگر شما پد شارژر را ترجیح می‌دهید می‌توانید نسخه شارژر پد RAVPower را به قیمت 36 دلار تهیه کنید که بزرگتر از نسخه مسافرتی است و تلفن شما را تماما ساپورت می‌کند. این مدل بزرگتر تقریبا اندازه یک عکس 6 در 4 است که در مقایسه با نسخه مسافرتی گرد و کوچک بسیار جادار‌تر است.

به محض اینکه شارژر را به برق بزنید (با استفاده از مبدل USB همراهش) یا با استفاده از پورت USB مناسب به کامپیوتر خود وصل کنید، باقی کار بسیار ساده است.

برخلاف سایر استانداردهای بی سیم، احتمالا شما با بلوتوث آشنایی بیشتری دارید، در اینجا هیچ معرفی یا جفت کردنی نیاز نیست، تنها کاری که باید انجام دهید این است که گوشی را روی شارژر قرار دهید، مانند شکل زیر:

charging

کار تمام است. تا زمانی که یک سیم پیچ پذیرنده روی کوچکترین بخشی از حیطه ارتباطی سیم پیچ شارژر قرار داشته باشد، شارژر روشن شده و شروع به انتقال انرژی به دیوایس مربوطه می‌کند.

ممکن است به این مطلب توجه کرده باشید که برخلاف اولین تصویر این مطلب، گوشی گلکسی اس 3 دارای کاور است. یکی از شکایات پایه ای که مشتریان در مورد شارژ بی سیم دارند این است که کاورهای قطور فاصله زیادی بین سیم پیچ درون گوشی و شارژر می‌اندازد و گوشی شارژ نمی‌شود. با توجه به این موضوع ما گلکسی اس 3 را در یک قاب بسیار قطور قرار دادیم و تصور میکردیم به محض اینکه این کاور روی گوشی قرار داده شود دیگر امکان شارژ بی سیم گوشی را از دست خواهیم داد.

در حالی که این امکان وجود دارد یک شارژر ارزان تر و یک واحد شارژر Qi قوی تر قادر نباشند از پس ضخامت کاور بیرونی از جنس پلاستیک یا سیلیکون بر بیایند، شارژر RAVPoer و واحد باتری مارک SainSonic که ما در گلکسی اس 3 قرار داده بودیم برنده این چالش شدند. اگرچه که این اندازه گیری تا حد زیادی به ضخامت گوشی تلفن شما (قاب پشتی آن) و جنسی که از آن ساخته شده است بستگی دارد.

خوبی‌ها، بدی‌ها و قضاوت

نصب و آماده سازی دستگاه بسیار ساده بود اما آیا برای مصرف طولانی مدت ارزشش را دارد؟ بیایید بررسی کنیم :

خوبی‌ها:

 • گوشی های جدید به صورت Qi-Enabled عرضه می‌شوند , آماده سازی گوشی های قدیمی تنها 10 دلار هزینه در بر دارد.
 • دیگر خبری از سر‌و‌کله زدن با سیم شارژر نیست، دیگر نگرانی بابت از بین رفتن ورودی شارژر بعد از هزاران بار اتصال آن به شارژر نخواهید داشت.
 • به خوبی شارژر های عادی کار می‌کند، ما موفق نشدیم تفاوتی بین شارژرهای RAVPower و شارژرهای سنتی عادی از نظر کارکرد پیدا کنیم.
 • استفاده از آن بسیار بسیار ساده است. به محض قرار دادن دیوایس بر روی شارژر، هر دستگاهی که قابلیت شارژ بی سیم را داشته باشد بر روی هر شارژر بی سیمی قادر به تبادل انرژی خواهد بود به این معنا که بدون هیچ مشکلی قادر خواهید بود با شارژر دوستتان دستگاه خود را شارژ کنید.
 • برخلاف سایز کوچک شارژر مسافرتی، هیچ مشکلی در نگه داشتن و شارژ گوشی‌های بزرگ ندارد.

بدی‌ها:

 • 30 تا 40 دلار مبلغی نیست که همه حاضر باشند بابت این سرویس به راحتی پرداخت کنند.
 • واحد القایی که شارژ بی سیم را انجام می‌دهد حرارت تولید می‌کند. این یک ایراد طراحی در شارژر RAVPower نیست بلکه یک اثر جانبی اجتناب ناپذیر در مورد عملیات های بی سیم است. گرمای ایجاد شده ممکن است قادر به کاهش دادن طول عمر باتری شما باشد.
 • یون لیتیوم موجود در باتری موبایل‌ها و تلفن‌ها بهترین راندمان خود را در حالتی دارند که تقریبا 50 درصد باتری خالی شده باشد و سپس مجددا شارژ شود. خالی شدن کامل شارژ  به طور مکرر و یا شارژ کردن مکرر در حالی که شارژ زیادی مصرف نشده است، عمر باتری شما را کوتاه خواهد کرد. بسیار شاده است که گوشی خود را روی جایگاه شارژر قرار دهید درست مثل زمانی که سیم شارژر را به آن متصل می‌کنید و ممکن است شارژهای بین 90 تا 100 درصد را به گوشی خود تحمیل کنید!

قضاوت:

سیستم شارژ Qi بسیار روش مناسبی است و هر ترسی که ما از آن داشتیم (هرگونه ترس از اینکه ممکن است درست کار نکند) از بین رفت. واحد شارژر RAVPower بسیار خوب کار می‌کند و هرگونه شکایتی که ممکن است از سیستم شارژ بی سیم بشود به احتمال زیاد مربوط به خود استاندارد شارژ بی سیم است مانند کم شدن طول عمر باتری. البته با توجه به این که سال‌ها زمان می‌برد تا واقعا عمر باتری کاهش یابد، ویژگی‌های شارژ بی سیم کاملا به استفاده از آن می‌ارزد.

14 thoughts on “دستگاه های خود را بی سیم شارژ کنید!

 1. فعلا که معایبش بیشتر از خوبی هاش تا ببینیم بعدا چطور پیشرفت میکنه :)

  1. رویا سلیمان منش گفت:

   عیب خاصی نداره در واقع اما با توجه به ارزش ریال حق با شماست :)

 2. ارش گفت:

  هفت هشت سال پیش این تکنولوزی در گوشی تلفن بیسیم سونی استفاده شده بود

 3. هید نت گفت:

  میتونه مفید باشه

  1. احمد گفت:

   99 درصد کاربرد خرابشه یک درصد مفید شاید این تکنولوژی ده سال دیگه به همراه محصولات نانو بیاد بیرون که اونم پنجاه پنجاه میشه روش حساب کرد هر چند کله محصولات نانو تکنولوژی رو قبول دارم ولی این یه مورد رو نمیشه روش حساب کرد هر چه خیره بقول ریش میش دارا

 4. 09339109036 گفت:

  به نظر من هرچی باشه خیلی خوبه اگه یه بار کانکتور (سوکت)شارژت خرابشه شصت هزارتومن باید خرج کنی اگه تعمیرشم کنی از اکبندی میوفته اگه باتری خرابم شه تعویض میکنی میشه مثله اولش پس میرزه

  1. احمد گفت:

   می ارزه که باتری گوشی عمر مفیدش به شیش ماه نکشه ؟ اول تحقیقت کن بعد جواب نظر بده لطفا ناراحت نشیا مت بلکل رک هستم رشتمم برق نیست ولی شیش ساله توی اداره برق بی همه چیز کار میکنم …. موفق باشی داداش

 5. 09339109036 گفت:

  مدیر وبلاگ کیه لطفا بهم خبربدین کارش دارم

 6. آرین شرق پور گفت:

  ایا شارژر بی سیم به گلگسی گرند ۲ متص می شود

 7. محمد گفت:

  سلام شارژ وایرلس متاسفانه با وجود گارد پشت گوشی کار نمیکند و هر بار برای شارژ می بایست گارد محافظ پشت گوشی را درآورده و سپس اقدام به شارژ نمود.

 8. کاربر گفت:

  یه سوال
  خود شارژر وایرلسو چند وقت یه بار باید شارژ کنیم و از کجا متوجه میشیم شارژرمون چقدر شارژ داره

 9. امیر گفت:

  آیا به گوشی هوآیی مدل G610 هم جواب می دهد یا نه ؟

 10. مهدی گفت:

  سوکت

 11. PEYMAN گفت:

  اصلا بدرد نمیخوره اگر قراره گوشی روی یک پد قرار بگیره تا شارژ بشه چه فرقی با سیم شارژ داره ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *