ترافیک تهران٬ تبدیل به یک معضلی دائمی شده است که همیشه گریبانگیر شهروندان تهرانی است و هر گاه خیابان‌ها دارای ترافیک روانند یا خلوتند شک برده می‌شود که عده‌ای مسافرت رفته‌اند. برای اینکه وارد این ترافیک نشویم و اطلاعات بهتری داشته باشیم٬ شرکت کنترل ترافیک تهران نقشه گرافیکی ترافیک  و نقشه GIS ترافیک و نقشه سرعت لحظه‌ای بزرگراه‌ها را ارائه کرده است. بر روی تلفن‌همراه نیز اپلیکیشن‌های زیادی برای نمایش ترافیک وجود دارند اما نیک‌ترافیک یکی از جالب‌ترین این اپلیکیشن‌ها است.

نیک‌ترافیک در وبسایت خود اینگونه خود را معرفی می‌کند:

نیک ترافیک یک نرم‌افزار موبایل برای دسترسی به آخرین وضعیت ترافیکی بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی تهران است. نیک‌ترافیک با قدرت گرفتن از نقشه‌های گوگل به شما کمک می‌کند که حتی با سرعت‌های پایین (GPRS/EDGE) بتوانید به سرعت اطلاعات ترافیکی مسیرهای مورد نظر خود را بدست آورید.

این اپلیکیشن را من حدوداً چند ماهی است که میشناسم و نسخه‌های آزمایشی آن را استفاده کرده ام و قبلاً وبلاگ آنها (که البته الان آدرسی از آن را پیدا نکردم) را در مورد نحوه اجرای این ایده خوانده بودم٬ حالا این اپلیکیشن به نسخه پایدار رسیده و در دسترس همگان قرار گرفته است.

niktraffic-2تفاوت اصلی نیک ترافیک با دیگر اپلیکیشن‌ها در نحوه پیاده سازی و نمایش ترافیک است٬ این اپلیکیشن توانسته ترافیک تهران را از نقشه‌های شهرداری خروجی گرفته و با وارد کردن اطلاعات ترافیکی بر روی نقشه گوگل در محیطی بهتر و راحت تر اطلاعات را نشان دهد و با این وجود می‌توان با استفاده از سیستم نویگیشن گوگل و ترکیب آن با اطلاعات ترافیکی بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد را یافت.

در نگاه اول به اپلیکیشن٬ با یک راهنمای خوب مواجه می‌شوید که سعی می‌کند ساده و راحت اپلیکیشن را معرفی کند. بعد از آن اقدام به دریافت اطلاعات ترافیکی می‌کند و سپس بعد از بارگزاری نقشه گوگل٬ ترافیک بزرگراه و خیابان‌ها روی نقشه نمایان می‌شود.

به نظر می‌رسد این نقشه از سمت سرورهای گوگل استفاده می‌کند چرا که سرعت بارگزاری آن پایین است٬ اما سازنده ادعا کرده است که نقشه گوگل را به صورت وکتوری نمایش داده و آن را کش (ذخیره) می‌کند.

همچنین در نسخه فعلی امکان استفاده از gps و مکان فعلی٬ جستجوی نقاط شهر و دیدن سرعت لحظه‌ای اتوبان‌ها امکان پذیر است و تراکم ترافیک نیز با استفاده رنگ از سبز تا قرمز بسته به شدت آن٬ در روی نقشه نمایان شده است.

اطلاعات نیک ترافیک به صورت اتوماتیک هر ۱۰ دقیقه یکبار مستقیما از طریق پردازش نقشه های سازمان کنترل ترافیک تهران به روزرسانی می‌شود.

البته طبق صحبت سازندگان٬ امکان گزارش ترافیک٬ ارائه اطلاعات ترافیکی به صورت متنی و صوتی٬ اطلاعات آماری ترافیک براساس اطلاعات گذشته و مسیریابی بر اساس ترافیک فعلی سطح شهر به زودی به این اپلیکیشن افزوده خواهد شد.

نیک ترافیک در حال حاضر در نسخه ۲.۰ در دسترس است و برای اندروید ۳.۱ به بالا نصب می‌شود و قیمت آن ۱۷۰۰۰ ریال می‌باشد.

gt_bazaar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *