زمانی که سامسونگ خبر از ارائه دستگاه ” گیر فیت ” فوق العاده خود را در ماه فوریه داده بود، روزنامه نگاران تکنولوژیک از آمدن یک ساعت هوشمند و سلامت محور چند منظوره پوشیدنی خبر دادند. این محصول از 11 آپریل و روز جمعه عرضه گردید آنهم با قیمت 199 دلار، ما زمانی را به کار با این ابزار اختصاص دادیم، و قرار است در مقاله پیش رو داستان و اطلاعاتی واقعی را ارائه دهیم تا همگی متوجه کارکرد این گجت شویم.

متاسفانه، این دستگاه تنها با حدود 20 دستگاه مارک گلکسی سازگار است، بنابراین شما خیلی خوش شانس نیستید اگر در حال حاضر در حال استفاده از سیستم عامل  iOS  و یا گوشی های هوشمند غیر سامسونگی هستید. اما برای کسانی که در این گروهِ دارنده 20 نوع گلکسی قرار دارند بهترین گزینه در بخش دستبندهای سلامتی، برای این دسته از افراد ” گیر فیت ” است.

نمی توان انکار کرد که این ابزار بسیار زیباست، صفحه نمایش 1.85 اینچی سوپر AMOLED قابل ستایش است. اولین بار که این دستبند به دستم رسید متوجه صفحه  منحنی آن شدم که این انحنا سبب جلوه رنگ های روشن و زنده میشود، حرکت انگشت را روی صفحه نمایشتان بخوبی احساس می نمایید، استفاده از دستگاه بسیار رضایت بخش است. اگرچه که واکنش و پاسخ دستگاه خیلی هم عالی نیست، اما عملکرد و زیبایی آن بسیار بهتر در قیاس با دیگر رقبا چون، Nike+ Fuelband SE, Fitbit Force و  Jawbone UP24, است، در واقع سامسونگ همه آنها را با این تکنولوژی و زیبایی خود از رده خارج کرده است.

اصولا وجود گیر فیت شما را تشوق و ترقیب به فعالیت بیشتر می کند ، پیاده روی بیشتر، ورزش بیشتر ، پیگیری و محدود کردن مصرف مواد غذایی ، نظارت بر ضربان قلب و…  اما نحوه معرفی آن به این گونه بوده است که آن را به نام ابزار پوشیدنی به کاربران معرفی کرده اند. شاید همین تبلیغات سبب شود شما با دید استفاده از یک ابزار تناسب اندام و ناظر سلامتی به آن نگاه کنید اما وقتی با آن کار می کنید بسیاری از ابزار یک ساعت هوشمند را به شما می دهد. این دستبند بطو منظم اقدام به اعلان آمدن ایمیل و یا تماس ها آنهم  مستقیما به مچ دست شما می کند. بخصوص وقتی هوا خیلی سرد باشد و یا اینکه دست شما پر باشد و جایی برای در دست گرفتن گوشی نباشد، استفاده از این دستبند بسیار راحتر و ساده تر در پاسخگویی به تماس ها و پیام هاست.
گیر فیت دوربین ندارد و به مانند ساعت های هوشمند مدل گیر از سیستم عامل تیزن در آن خبری نیست، اما این مچبند می تواند مشقت و تلاش شما در ورزش ها و تمرینات را رهگیری کند و البته این مچبند ضد حساسیت نیز هست. به این معنا که احتمال ابتلا به یک مثلا حساسیت پوستی چون خارش در استفاده از آن بسیار کمتر رخ می دهد. علی رغم پرداخت 50 دلار بیشتر از دیگر رقبا، بطور کلی گیر فیت بسیار جذاب ترو بهتر از سایر همتایان خود است.

Firefox_Screenshot_2014-04-15T20-00-55.125Z

این دستگاه بسیار سبک است، وزن آن فقط 0.95 اونس است که کمتر از نصف وزن سامسونگ گیر2 را دارد. این مچبند در مچ دست بسیار راحت بسته و استفاده می شود. دستبند لاستیکی بطور قابل توجهی کمتر از Nike+ Fuelband و Jawbone UP 24’s شل و ول است. بزرگترین برتری طراحی، قابلیت تنظیم اندازه بند آن با سایز مچ دست شماست، بر خلاف رقبا، شما می توانید آن را بصورتی که نه تنگ باشد و نه گشاد براحتی تنظیم نمایید. اینکار با سوراخ های موجود روی بند ساعت امکان پذیر است. همچنین بند دستبند قابل تعویض با طرح ها و رنگ های مختلف است ویژگی که بسیاری از ابزار پوشیدنی در دسترس شما قرار نمی دهند.

یک مشکل در طراحی این است که صفحه نمایش آن به نظر کمی کشیده است که برای مچ های لاغر و کوچک چندان مناسب نیست، اما مچ های با اندازه متوسط و بزرگ قطعا مشکلی با این مساله نخواهند داشت، اما باز هم متذکر می شویم که از نظر طراحی و زیبایی هیچ مچ بندی به حد آن نمی رسد، مچ بند هایی که اغلب ناهموار و غیر جذاب هستند و طراحی زیبا بزرگترین گام سامسونگ به جلو در این رده است.

یکی از عمده چالش های ساعت های هوشمند و دستبندهای تناسب اندام، با صفحه نمایش آنهاست، زمانی که شما می خواهید از صفحه نمایش استفاده نمایید، شما مجبور خواهید بود تا صفحه نمایش را به سمت صورت بچرخانید ، به عبارت دیگر حین استفاده از گیر فیت لازم است شما صفحه نمایش را بصورت افقی بچرخانید. سامسونگ البته اعلام کره است که وضعیت عمودی برای مشاهده را نیز در همین هفته بیرون خواهد داد که باعث استفاده آسانتر می شود. موتورولا هنوز موتو360 خود را عرضه نکرده است (ساعت هوشمند موتورولا) این ساعت قابلیت استفاده عمودی را نیز دارد.


آماده به کار کردن:

مراحل نصب و تعریف دستبند به گوشی واقعا راحت و بدون دردسر است، اما باز هم این استعداد وجود دارد در میانه راه گیر بیفتید! دو گام اصلی برای آغاز نصب دستگاه به گوشی وجود دارد: اول کاربر باید وارد بخش مدیریت گیر فیت موسوم به Gear Manager در گوشی شود تا آن را به دستگاه متصل نماید، سپس باید به سراغ بلوتوث رفته و آن را روشن کند، در این مرحله است که گوشی اقدام به جستجوی دستگاه میکند، برای خود ما اتصال گوشی و دستگاه در حدود 10 دقیقه به طول انجامید و سوالی برای ما پیش آمد که چرا بطور اتوماتیک دستگاه به گوشی وصل نمی شود؟  بعد از این کار شما باید اپ S Health را دانلود نمایید جایی که تمام اطلاعات سلامتی و تناسب اندام شما آنجا بوجود می آید و زنده می ماند. در برنامه S Health  لازم است تا شما اقدام به ثبت نام و وارد کردن ایمیل آدرس ( برای اعلانات گیر فیت و ارسال ایمیل) و مشخصات شخصی و سلامتی شامل سن و جنس و قد و وزن خود کنید و آنها را وارد سیستم نمایید.

بکارگیری برای دویدن:

برای روشن کردن صفحه نمایش موجود بر روی دستگاه کاربرمی بایست دکمه کوچکی که در بالای صفحه است را بفشارد. بسیاری از ما به تاچ اسکرین گوشی های هوشمند عادت کرده ایم و علاقه داریم سریعا وارد رابط کاربری شویم بجای اینکه از یک دکمه بخصوص استفاده نماییم. سامسونگ این ویژگی را به این منظور وضع کرده تا اگر از دستبند در حین  کارهای ورزشی چون دویدن و … استفاده می کنید سهواً و تصادفی و بصورت تکراری اقدام به روشن کردن صفحه نمایش خود نکنید. بخصوص اگر بخواهید حین خواب نیز مچبند را بدست داشته باشید.
حسگر زیروسکوپی حساس به حرکت شما در این دستبند بکار گرفته شده پس، هرگاه که مچ خود را تکان دهید صفحه گیرفیت به طور اتوماتیک روشن می شود اولین بار این موضوع را زمانی که برای خوردن چیزی بیرون رفتم موجه شدم، هر بار دستبند در مچ دستم روشن و درخشان می شد. این ممکن است شما را ترقیب به به خاموش کردن این حالت از تنظیمات نمایید ( کاری که به نظر من هر کسی در وهله اول بدنبال انجام آن است) اما پیدا کردن چنین تابعی در خود دستگاه چندان شهودی نیست.

Firefox_Screenshot_2014-04-15T20-01-27.709Z

نرم افزار بکار گرفته شده در دستگاه به اندازه کافی برای استفاده و راه انداختن کارها آسان است اما چیزی که هست این است که سامسونگ می توانست آن را آسانتر بسازد. به عنوان مثال، رابط کاربری از چک مارک برای تردد شما به صفحات بعدی بهره گرفته است بجز گاهی اوقات که از فلش استفاده می کند. همچنین محل قرارگیری چک مارک ها بستگی به قابلیت های لازم در آن مرحله دارد. به این شیوه البته رفتن به نقاط اشتباه به حداقل می رسد.

کاربری های زیادی وجود دارد که بدون استفاده از S Health موجود در گوشی، می توانید از دستیند مستقیماً بکار گیرید. یکی از این قابلیت ها Find My Device است که اطراف خانه یا محل کار را بدنبال گوشی هوشمند شما جستجو می کند. این ویژگی کاری می کند که شما بتوانید تلفن خود را در اسرع وقت بیابید در این حالت دستبند شروع به تولید صدا می کند. اینکه بتوانید بدون ورود به گوشی از امکانات یک دستبد استفاده کنید به نوبه خود اقدامی جدید و نو است که پیشتر کمتر دیده شده چرا که اکثر ابزارهای دستبندی فقط برای اتصال به گوشی طراحی و تنظیم شده اند.
شخصی سازی نقش مهمی و زیادی در نرم افزار دستگاه بازی می کند، شما می توانید تصاویر پس زمینه های مختلف را به انتخاب خود به عنوان پس زمینه دستگاه به خدمت گیرید، می توانید از طراحی و رنگ دیگری برای ساعت استفاده کنید، بررسی وچک عمیق تر ضربان قلب و آمادگی جسمانی شما با اتصال دستگاه به اپ S Health موجود در گوشی و…با کمک این دستبند شما همچنین می توانید موزیک در حال پخش روی گوشی هوشمند خود را کنترل کنید، که برای زمانهایی که حین ورزش و یا رفتن به سر کار هستید بسیار ویژگی عالی است.
اگر چه عمر باتری بسیار قوی است – با چند روز استفاده، باز هم نیاز به شارژ پیدا نکرد – اما یک نمره منفی عمده این است که شما برای شارژ دستبند، مجبورید یک وسیله جانبی دیگر که رابط بین سیم و دستبند است را نیز همواره به همراه داشته باشید تا بتوانید دستگاه را شارژ کنید یعنی لازم است دو چیز را بار خود کنید. البته امیدواریم در آینده با یک سیمی که به میکروSD دستبد وصل می شود بتوان دستبند را شارژ کرد.

اپ S Health

کارهای زیادی را می توان از طریق گیرفیت انجام داد اما کار اصلی آن وابسته به S health است  که متناسب است با کار آن ، محاسبه و تنظیم فعالیت های بدنی شما و نظارت بر آن ، همچنین این نرم ا فزار قابلیت نظارت بر خواب شما را نیز دارد البته این ویژگی فعلا در دسترس نیست و نمی توان از عملکرد آن بطور تجربی صحبت کرد. همچنین این نرم افزار بدون دستبند گیرفیت نیز قابل استفاده است اما SHealth و دستبند یکدیگر را تکمیل می کنند.

Firefox_Screenshot_2014-04-15T20-04-26.300Z

یکی از ویژگی های گیرفیت کنترل و نظارت بر ضربان قلب شماست، زمانی که شما دستبند را به مچ خود بسته اید، در واقع سنسوری که بر روی مچ دست شما قرار میگیرد اطلاعات حاصله را به اپ مربوطه ارسال می کند. البته خود دستبند نیز می تواند تعداد ضربان قلب شما را مستقیماً به شما نشان می دهد که برای زمانی که مثلا در فضای باز در حال دویدن هستید به کمک شما می آید و دیگر لازم نیست از گوشی استفاده نمایید. البته باید مطمئن باشد سنسور بر روی رگ های مچ دستتان قرار گرفته باشد.

دستگاه انواع و اقسام مختلفی از فعالیتهای ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری ، پیاده روی و کوه نوردی را پوشش می دهد، و تمام اطلاعات را نیز نگه می دارد و شما می توانید روند پیشرفت را دنبال کنید،  این نکته مهمی است اگرچه درج اطلاعات گاهی اوقات چندان دقیق نیست و اینکه فقط دستتان را تکان دهید شروع به ثبت اطلاعات می کند.

اعلانها

بخش اعلانها در گیرفیت به این امید از سوی سامسونگ بکار گرفته شده است تا شکاف بین دستبند سلامتی و ساعت های هوشمند را ببندد و به جرات اینکار مثبتی از سوی سامسونگ بوده است.  البته شما قادر به برقراری تماس نیستید، اما بصورت پاپ آپ قابلیت دیدن و دریافت تماس و پیام برای شما امکانپذیر است و شما  توانایی ارسال پیام های صوتی و یا پیام سریع متنی دارید مثلا من در حال رانندگی هستم و یا اینکه بعدا با شما تماس میگرم.  شما با کمک اپ می توانید بیش از 160 کارکتر را نیز بنویسید.

کاربران همچنین می توانند ایمیل های خود را بطور کامل در دستگاه مطالعه کنند، اما بخش ناخوشایند آن شاید این باشد که صفحه کوچک گیرفیت چندان مناسب این کار نیست، البته با انگشت خود براحتی می توانید در صفحه پایین آمده و ایمیل را مطالعه نمایید در هر بار پایین آوردن ایمیل شما تقریبا قادر به دیدن دو خط از ایمیل هستید. البته شما قابلیت مارک گذاری ایمیل را در ابزار گیرفیت ندارید که بتوانید بعداً جهت یادآوری از آن استفاده کنید و مثلا پاسخ ایمیل مربوطه را بدهید.

اعلانات گیرفیت زمانی که به گوشی سامسونگی خود دسترسی دارید کارایی بالقوه ای دارد اما اگر در حال پیاده روی هستید وگوشی را در خانه جا گذاشته اید، گیرفیت شما بطور قابل توجهی بی ارزش و بی فایده می شود. اگرچه کارایی اصلی دستبند در محاسبه ضربان قلب و وضعیت سلامتی است اما با دور بودن از گوشی شما قادر به دریافت ایمیل و تماس ها و… نیستید چرا که ارتباط بین گوشی و دستبند از طریق بلوتوث شکل میگیرد و در مسافت طولانی نیز بلوتوث بی اثر می شود.

به طور کلی، سامسونگ گیرفیت بهترین امید ما در ابزار پوشیدنی است، این دستبند بسیار زیبا، و راحت در استفاده است تا آن حد که می توان آنرا بهترین ابزار پیگیری سلامتی در بازار دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *