استراتژی های ساده ای وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند و بخشی از بودجه ی دریافتی تان را به حساب پس اندازتان منتقل کنند، بطوریکه در پایان سال می بینید مقدار پول پس انداز شده خیلی بیشتر از مقداری ست که در ابتدای سال بوده.

تنها حدود یک سوم از آمریکایی ها برای سال 2015 برنامه های مالی جدیدی در نظر گرفته اند و از این تعداد، نیمی از آن ها تصمیم گرفتند که بیشتر به پس انداز کردن پول بپردازند. اگر شما هم چنین تصمیمی دارید باید بدانید که قدم بسیار مهمی برداشته اید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که ممکن است حتی پیش از تمام شدن ماه اول از تصمیمتان منصرف شوید. اقتصاد دان دانشگاه شیکاگو ریچارد تالر معتقد است: کلید پایبندی به این تصمیم انجام اقدامات اولیه است و این اقدامات به شما کمک می کنند عادت های مثبت و جدید را به عاداتی همیشگی تبدیل کنید. همه ی ما مایلیم به تمایلات بلند مدت و قدیمی بازگردیم. اگر بخواهیم تغییرات اساسی به وجود آوریم باید بتوانیم ساختار محیطی را تغییر دهیم.

با داشتن دانش کافی نسبت به این مسئله، این 7 روش به شما کمک می کنند که در پایان سال اندوخته ی بیشتری در حساب بانکی داشته باشید.

از خواص تنبلی به نفع خودتان بهره ببرید

تحقیقاتی که توسط تالر و دیگران انجام شد نشان داد که افراد قربانی تنبلی می شوند. اگر عادت ندارید که بطور مرتب پول پس انداز کنید مدت کوتاهی پس از این که تصمیم گرفتید این کار را آغاز کنید از آن خسته می شوید و یا بعد از یک انتقال حساب همه چیز را کنار می گذارید. ولی در شرایطی که پول شما بصورت خودکار پس انداز می شود، تنبلی به نفع شما عمل می کند. چون اگر بخواهید از پس انداز کردن پول دست بکشید باید فرآیند مشکل تری را پشت سر بگذارید. به همین دلیل 401 هزار برنامه ی جدید بصورت خودکار از شما ثبت نام به عمل می آورند و بصورت ماهانه سود موجودی حسابتان را به شما پرداخت می کنند.

اگر می خواهید زمانی که بازنشسته شدید آزادی مالی داشته باشید باید حواستان را خوب جمع کنید. چون این 3% سود از حقوق ماهیانه نمی تواند در سال های طلایی برای شما تغییری اساسی بوجود آورد. بیشتر طراحان به شما پیشنهاد می کنند که حداقل 10% از درآمدتان را پس انداز کنید. با این حال اگر قصد داشته باشید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید باید تا به حال متوجه شده باشید که عملی کردن چنین تصمیمی غیر ممکن است.

می توانید از امکان جدیدی به نام پس انداز خودکار استفاده کنید. حالا حدود نیمی از شرکت ها این موقعیت را در اختیار شما قرار می دهند. همچنین می توانید مبلغ پس انداز شده ی مورد نظر و تاریخ رسیدن موجودی حساب به آن مبلغ را خودتان تعیین کنید. برای حساب پس اندازتان از امکان انتقال خودکار روزانه استفاده کنید. اگر پولی که به حسابتان وارد شده را نبینید دیگر به آن وابسته هم نمی شوید. از بخش مالی شرکتی که در آن به کار مشغول هستید بخواهید که حقوق شما را به چند حساب مختلف واریز کند.

هدف گذاری کنید

استفاده از سیستم پس انداز خودکار در صورتی کارآمد خواهد بود که درآمد و مخارج شما قابل پیش بینی باشد. ولی اگر یکی از آن ها یا هردو ثابت نباشند چه مشکلی پیش خواهد آمد؟ باید در مرور زمان به پس انداز پول بپردازید و اگر بتوانید روی اهداف تمرکز کنید خیلی موفق تر خواهید بود.

تحقیقی از دانشگاه تورنتو ثابت کرد افرادی که برای اهدافشان پول پس انداز می کنند معمولا غرق اهداف پیش رو می شوند و استرس مضاعفی را تجربه می کنند که به شکست آن ها منجر می شود. فکر کردن به چند هدف در آن واحد می تواند باعث شود که فرد هدفش را تغییر دهد یا به جای عملی کردن آن ها مرتبا هدف اصلی را تغییر دهد.

راه حل این معضل چیست؟ اهدافتان را الویت بندی کنید. سپس به نوبت آن ها را عملی کنید. اگر می دانید که باید 5000 دلار به حساب بازنشستگی تان واریز کنید ابتدا آن را به سرانجام برسانید و بعد به دنبال خرید خانه ی رویایی بروید.

استراتژی دیگر این است که به اهدافتان به دید یک زنجیره ی مرتبط به هم نگاه کنید. شرکت کننده های تحقیق تورنتو قادر بودند با تبدیل اهدافشان به یک زنجیره ی بهم پیوسته بر شک و تردیدی که داشتند پایان دهند. به عنوان مثال اگر می خواهید برای خرید ماشین و سفر پول پس انداز کنید، می توانید آن پس انداز را مسافرت زمینی نامگذاری کنید.

روی آینده تمرکز کنید

تحقیقات نشان داده اند مسئله ای که افراد را از پس انداز کردن باز می دارد این است که آن ها نمی توانند آینده ی آرمانی خودشان را با موقعیتی که در حال حاضر قرار دارند مرتبط کنند.

یکی از راه حل های دور زدن چنین مشکلی این است که هزینه های بازنشستگی را با محاسبه کننده ی مخصوصی در نظر داشته باشید. وقتی شرکت کنندگان در تحقیقی متوجه شدند که پس انداز های بازنشستگی آن ها در طی سال های آینده چه ارزش کمی خواهد پیدا کرد پس انداز های خود را به طور متوسط تا هزار دلار افزایش دادند.

یک حقه ی دیگر: اپلیکیشن AgingBooth را دانلود کنید تا بتوانید نسبت به زندگی آینده دید بهتری داشته باشید. در تحقیقی ثابت شده که مشاهده ی یک تصویر مجازی از ایام پیری خودتان می تواند به راحت تر شدن روند پس انداز پول کمک کند.

این حقه تنها برای مخارج بازنشستگی استفاده نمی شود. تحقیق دیگری ثابت کرده که وقتی به افراد یادآوری می شود که برای پس اندازهایشان چه رویاهایی داشتند آن ها برای ذخیره ی سرمایه ی بیشتر تشویق می شوند. تصویری از فرزندان یا خانه ی رویاییتان را کنار کامپیوتر قرار دهید تا زمان انجام کارهای بانکی بصورت آنلاین، رویایتان را در نظر داشته باشید.

به پاداش و افزایش حقوق توجهی نکنید

همان طور که پروفسور مولایناتان گفته: بزرگترین اشکال گرفتن پاداش این است که دوست دارید با خرج کردن آن جشن بگیرید. بعلاوه ممکن است حتی بیشتر از آن مقدار هم پول خرج کنید. ثروت باد آورده به شما شوک شدیدی وارد می کند و باعث می شود احساس آزادی گمراه کننده ای به شما نفوذ کند.

بهترین راه حل این است:

 • طوری رفتار کنید که انگار هیچ وقت پاداش و یا افزایش حقوق دریافت نکرده اید
 • سپس آن پول را مستقیما به پس اندازتان منتقل کنید
 • زمانی که جنسی را به فروشگاه برمی گردانید تا پول دریافت کنید هم این نکته را به خاطر بیاورید
 • هر چقدر آن پول سریع تر به حساب پس انداز شما وارد شود، فکر خرج شدن آن زودتر از سرتان می پرد.

قرارداد وضع کنید

تحقیقی از افراد سیگاری که قصد داشتند این اعتیار را ترک کنند خواست که در حسابی بانکی به مدت 6 ماه پول پس انداز کنند. در پایان اگر آزمایش ادرار ثابت می کرد که هیچ نیکوتینی در بدن آن ها وجود ندارد، پول پس انداز شده به آن ها تعلق می گرفت و در غیر این صورت این پول به خیریه واگذار می شد. در کمال تعجب دیدند افرادی که برای پس انداز کردن پول در حساب بانکی تلاش کرده بودند موفق تر از گروه های کنترل شده ی ترک اعتیاد عمل کرده بودند.

از یکی از اطرافیان بخواهید زمانی که نتوانستید به برنامه ی پس انداز عمل کنید شما را تنبیه کند. (به عنوان مثال به هم اتاقیتان قول بدهید که اگر به برنامه عمل نکردید سرویس بهداشتی را به مدت یک ماه تمیز کنید.) و یا در صورتیکه به بازخورد ها مثبت پاسخ بهتری می دهید از دوست و یا یکی از اقوام بخواهید که با استفاده از یک برنامه نتیجه ی تلاش های شما را ثبت کند. می توانید برای خودتان پاداش های غیر مادی در نظر بگیرید.

همچنین می توانید از وبسایت استیک استفاده کنید. این وبسایت از تحقیق افراد سیگاری الهام گرفته و برای شما قراردادی شامل مشوق و بازدارنده در نظر می گیرد.

مراقب رفتار هایی باشید که به خرج شدن پس انداز شما منجر می شوند

وقتی حرف از پس انداز به میان می آید، کنار گذاشتن پول تنها نیمی از مسیر است. به همین ترتیب باید مخارج را زیر نظر داشته باشید. بعضی از افراد دقیقا می دانند که باید چه زمانی خرید کنند. به عنوان مثال اگر 49 روز قبل از روز پرواز بلیطتان را رزرو کنید می توانید هزینه ی کمتری پرداخت کنید. تحقیقات ثابت کرده اند که زمانی که افراد تصمیم می گیرند در دقیقه ی نود کاری را پیش ببرند بیشتر برای آن هزینه می کنند. چون در این شرایط خرید کردن به عملکردی دفاعی تبدیل می شود و تمرکز فرد به انتخاب بهترین گزینه محدود می شود.

برای اجتناب از چنین رخدادی پیش از خرید به اندازه ی کافی تحقیق کنید و همیشه لیست تهیه کنید. وقتی جنسی می بینید که در لیست شما جایی ندارد 24 ساعت به خودتان وقت بدهید. از فروشنده بخواهید جنس را برایتان کنار بگذارد و یا اگر بصورت آنلاین خرید می کنید آن را در سبد خرید قرار دهید. می توانید از حقه ی برد توتل استفاده کنید که دقیقا بدانید جنسی که مد نظر دارید ارزش خریدن دارد یا خیر. برای این کار از چیزی که شدیدا به آن علاقه دارید واحد اندازه گیری انتخاب کنید. به عنوان مثال ساندویچ. اگر لباسی که مایل به خرید آن هستید 120 دلار است، تصور کنید که می توانید با این مبلغ چند ساندویج بخرید. و یا اگر بخواهید برای خرید آن جنس پول بپردازید باید چند ساعت دیگر کار کنید.

به این نکته توجه کنید که خرید برای کادوی تولد می تواند به پس انداز شما لطمه بزند. در نتیجه لیستی تهیه کنید و برای تمام اطرافیان کادوهایی مناسب انتخاب کنید. سپس زمانی که روز تولد شخص مورد نظر فرا رسید به سراغ هدیه ی پیش بینی شده بروید. کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که درصورتیکه هنگام خرید از جنس مورد نظر در قیمت های متنوعی قرار داده شده، ابتدا به سراغ اجناس ارزان قیمت تر بروید. در این حالت زمانی که به سراغ لباس های گران قیمت می روید مغزتان به شما اخطار می دهد.

احساس گناه کنید

تحقیقات نشان داده اند که یک سوم مردم مخارج ماهانه شان را بررسی نمی کند. این بهترین سلاح شما در برابر هزینه های غیر ضروری و کلاهبرداری های مربوط به کارت اعتباری است. با دیدن مخارج احساس گناه می کنید و بعد مخارجتان را محدود می کنید. همین مسئله باعث می شود که افراد از بررسی مخارج ماهانه خودداری کنند.

نسبت به سرویس هایی که در قبال استفاده از آن ها پول می پردازید آگاه باشید: مثل بیمه ی خودرو یا وبسایت های آنلاین. این مخارج ممکن است به نظر زیاد نباشند ولی مجموع آن ها بخش زیادی از حقوق شما را به باد می دهند. یعنی چند ساندویچ؟

4 thoughts on “7 روش ساده برای پس انداز بیشتر

 1. من الان با شانزده سال سن در حال کار هستم و ماهانه حدود 200 هزار تومان درآمد دارم. اگر تا یکسال بخواهم 10 درصد این را پس انداز کنم میشود: 240 هزار تومان، خیلی عالیه. سعی میکنم این راهکارهارو به کار ببندم.

 2. دوست عزیز نویسنده و یا بهتر بگم مترجم ، در پاراگراف اول نوشتید : 401 هزار برنامه جدید!
  به نظرم این رو از 401k ترجمه کردید. این اسم یه سیستم مالیاتی است تو آمریکا و نباید اینطور ترجمه میشد!
  موفق باشید

 3. خیلی عالی، من هیچوقت از چنین راه‌هایی برای پس‌انداز پول استفاده نکردم، میتونه عملی باشه ممنون!

 4. داود گفت:

  من فکر میکم پس انداز کردن تو کشور ما بی معنی باشه.
  این متن بلند بالا به درد کشور های میخوره که ثبات اقتصادی دارن
  رامین سبزواری تو نظرات گفته که :
  ======= من الان با شانزده سال سن در حال کار هستم و ماهانه حدود ۲۰۰ هزار تومان درآمد دارم. اگر تا یکسال بخواهم ۱۰ درصد این را پس انداز کنم میشود: ۲۴۰ هزار تومان، خیلی عالیه. سعی میکنم این راهکارهارو به کار ببندم.======

  به نظر شما پولی رو که آخر سال برداشت میکنه ارزش یک سال قبل رو داره؟
  ……………………………….
  من ترجیح میدم با اندک پولی که دارم هزینه کنم چون :
  1 – تو کشور بی ثباتی هستم از نظر اقتصادی : شاید صبح بیدار شم 2تا تخم مرغ واسه صبحونه بندازم تو تابه قیمتش 15000 تومن بشه
  2 – ما با هزینه کردن کل درآمد ماهیانمون بازم نمیرسیم به یه زندگی معمولی

  … و من الله توفیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *