قرار است دگرگونی دیجیتالی، شیوه های انجام تجارت را تغییر دهد. دگرگونی دیجیتالی آخرین گرایش تجاری ست که در آن شرکت ها در تکنولوژی های جدید سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند به دنبال مشتریان حرکت کنند و انتظارات آن ها را برآورده کنند.

با اینکه لازمه ی رسیدن به دگرگونی دیجیتالی ابتدا رسیدن به تکنولوژی مورد نظر است، انسان هم در روند شکل گیری آن نقش بسیاری دارد. همه چیز با این درک آغاز می شود که استراتژی های قدیمی در کدام بخش از فعالیت و خواسته های مشتریان دیجیتالی امروزی جای می گیرند. با شناسایی تفاوت این دو مورد و شکل گیری موقعیت های سودمند، تغییرات بزرگ بوجود می آیند.

ممکن است این قضیه دور از منطق به نظر برسد مخصوصا برای کسی که در دنیای دیجیتالی غوطه ور شده است.

برای اینکه بفهمم دگرگونی دیجیتالی چیست و چه شرایطی دارد، سال گذشته با گروهی از همکاران به انجام مصاحبه با مدیران بزرگترین شرکت های دنیا پرداختم. اخیرا توانستیم با زمینه ی بوجود آمدن دگرگونی دیجیتالی آشنا شویم تا به آژانس ها کمک کنیم جهت قدم هایشان را تغییر دهند و برای مقایسه های بعدی معیار تعیین کنند.

مشتری آنلاین را به تصویر بکشید: بهتر است ابتدا سلفی بگیرید

چه خوشمان بیاید چه نیاید، همه ی اطرافیان از جمله خود ما بصورت فرا ارتباطی و دیجیتالی زندگی می کنیم. ممکن است دیگران را با انگشت نشان دهیم یا در مورد دیجیتال زدایی اظهار نظر کنیم ولی می دانیم که ارتباطاتی که داریم روز به روز گسترده تر می شود و پای ابزار ها، اپلیکیشن ها و شبکه های جدید تری به زندگی ما باز می شود.

به هر رستورانی که بروید تعداد زیادی از افراد را می بینید که به جای اینکه با طرف مقابلشان صحبت کنند در حال عکس گرفتن از خودشان یا ظرف غذایشان هستند و یا به صفحه ی گوشی خیره شدند. گفتگو های ما امروزه بیشتر به صفحه ی گوشی محدود شده اند.

با نگاهی وسیع به آینده می بینیم در مقابل سیل عظیمی از ابزار ها و شبکه های جدید هستیم که بدنمان را به اینترنت متصل می کنند بصورتیکه خود ما هم به جزئی از این شبکه ی آنلاین مبدل می شویم.

ممکن است با دید سطحی این موضوع کمی مسخره به نظر برسد. با گزافه گویی در مورد زمان های قدیم یا به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد «زمان ما…» نمی توانیم پیشرفتی داشته باشیم که سر در بیاوریم قرار است در آینده با چه چیز هایی روبرو شویم و باید چطور با آن ها برخورد کنیم.

به علاوه منسجم ترین کسب و کارهایی که دیده ام در حال تمرکز روی تغییر رفتار مشتریان دیجیتالی از گذشته تا به حال هستند. اینکه معیار آن ها چیست، چه انتظاراتی دارند و چطور تصمیم گیری میکنند. استفاده ی مشتریان از تکنولوژی رو به تغییر است به همین دلیل تغییراتی یکسان باید در چشم انداز کارگزاران هم بوجود بیاید.

selfie-fail

چگونگی وقوع دگرگونی دیجیتالی

در طی سال گذشته با مدیر 20 شرکت موفق و بزرگ مصاحبه انجام دادم. به دنبال این مصاحبه ها توانستم به چگونگی وقوع دگرگونی دیجیتالی پی ببرم. نتایج من می تواند به مدیران و استراتژی های دیجیتالی آن ها کمک کند که قدم بعدی را سنجیده بردارند و به درستی سرمایه گذاری کنند.

هدف ما به دو بخش تقسیم می شد: اولا اینکه کشف کنیم که شرکت ها و تیم های پشتیبانی برای رسیدن به دگرگونی دیجیتالی چگونه تلاش میکنند و دوم بتوانیم برای مقایسه های بعدی تصوری کلی داشته باشیم.

در هر دو زمینه ی تحقیقاتی متوجه شدیم که درک تجربه ی مشتری دیجیتالی، ابتدایی ترین لازمه ی سرمایه گذاری در دگرگونی دیجیتالی است. بعلاوه منسجم ترین شرکت ها در حال تمرکز و طبقه بندی تیم ها برای مدرن سازی، بهینه سازی و یکپارچه سازی دستاورد های دیجیتالی هستند. وقتی به این مرحله می رسند می توانند مشتری آنلاین را از دید بهتری زیر نظر داشته باشند.

همچنین متوجه شدیم که دگرگونی دیجیتالی برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. مسئله ی مهمی که باید در نظر گرفته شود سرمایه گذاری در تکنولوژی دیجیتالی است. هم از لحاظ اجتماعی، تلفن همراه، اطلاعات و غیره. تمرکز روی تنها یک مورد نمی تواند به دگرگونی دیجیتالی منجر شود. دگرگونی دیجیتالی به ابتکار عمل مدیر بستگی دارد که اجازه می دهد تلاش های همسو در جهت تکنولوژی به دور یک دیدگاه مشترک جمع شوند و از جانب یک زیربنای به روز و یکپارچه حمایت شود تا بتوانند به عنوان یک کسب و کار متحد در تجارت آنلاین به طرز موثری رقابت کنند.

مشتریان دیجیتالی را بشناسید

88 درصد از مدیران و استراتژی های دیجیتالی که بررسی کردیم اعلام کردند که شرکت آن ها درحال تلاش برای رسیدن به دگرگونی دیجیتالی است. این رقم بزرگی ست. اینطور نیست؟ در همین راستا حدود 25 درصد از کسب و کار ها توانسته بودند به موضوع مشتری دیجیتال احاطه داشته باشند و 17 درصد از مدیران قصد داشتند مطالعه در این زمینه را آغاز کنند.

بدون انجام مطالعه روی مشتریان قدیمی و مشتریان دیجیتالی، انجام سرمایه گذاری روی تکنولوژی های جدید ممکن است مشکل ساز باشد.

پس چه عاملی کسب و کار ها را برای رسیدن به دگرگونی دیجیتالی عقب نگه می دارد؟ نتایج ممکن است شما را شگفت زده کند.

اولین عامل محیط شرکت است. چون در پایان همه چیز به مدیریت تغییرات بستگی دارد. ورود به عرصه ی نوآوری نیازمند چشم انداز، پروژه های کسب و کار و متقاعد شدن همه ی افراد گروه است.

چالش هایی که در سر راه دگرگونی دیجیتالی قرار دارند

هرکدام از موارد زیر لزومات دگرگونی دیجیتالی هستند. توجه کنید هر کدام از موارد چقدر برای شروع کار اهمیت دارند:

  • اندیشیدن فراتر از تصورات گروه: 59%
  • همکاری کارکردی متقابل: 56%
  • منابع: 56%
  • درک رفتار دیجیتالی مشتری: 53%
  • تضمین حمایت اجرایی: 42%

ما نیاز داریم افق هایمان را گسترش دهیم و در آن واحد نمی توانیم از تکنولوژی به عنوان حلالی برای مشکلات و موانع درون سازمان استفاده کنیم.

top-challenges-facing-digital-transformation

یک شرکت، یک نشان تجاری

مشتری ها بخش های مختلف داخل سازمان را نمی بیند. آن ها تنها یک نشان تجاری می بیند. تلاش هایی که در جهت دگرگونی دیجیتالی انجام می شوند باید بتوانند تمام بخش های مربوط به مشتری را پاسخگو باشد، گروه های متفاوت کاری را متحد کنند و در مقابل اهداف غیر واقعی کسب و کار نتایج واقعی ارائه کنند.

این موارد از ملزومات یک تغییر واقعی به حساب می آید. بقیه ی موارد کمک می کنند که شرکت به یک معیار مناسب برسد ولی به شیوه ی استفاده ی شرکت از تکنولوژی برای عمل کردن به تعهدات مشتری کمکی نمی کند.

ما از یک سری از افراد نظر خواهی کردیم که کدامیک از ملزومات دگرگونی دیجیتالی برای آن ها اهمیت بیشتری دارد. در صدر لیست، فرآیند های بهینه سازی قرار داشتند که روی دادن دگرگونی را تسریع می کنند مثل به روز رسانی وبسایت، پلتفورم ها جدید برای گوشی و …

و در درجه ی بعدی یکپارچگی اجتماع، موبایل، وب و تلاش و سرمایه گذاری خدمات برای به جا گذاشتن یک تجربه ی بی نقص برای مشتری اهمیت داشتند.

در نهایت باید برای انجام تعمیرات اساسی در بخش خدمات به مشتریان، تمایل وجود داشته باشد.

most-important-transformation-initatives-ranked

نتیجه

متاسفانه هنوز هم تعدادی از مدیران از تکنولوژی برای افزایش بازده کار استفاده می کنند. حالا زمان مناسبی برای سرمایه گذاری روی تکنولوژی است تا رابطه با مشتریان و تجربه ی مشتری از خدمات ارتقا پیدا کند. نباید با استفاده از تکنولوژی مشتری را از خودمان دور کنیم.

با اینکه این مسئله با شتاب بسیاری گسترش پیدا می کند، دگرگونی های دیجیتالی به عنوان یک فرآیند رسمی هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برد. به هر روی پی بردن به رابطه ی تکنولوژی با مشتری موقعیتی بوجود می آورد تا تجارت رنگ انسانی بیشتری به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *