استراتژی گوگل در ارائه محصولاتش چیست؟
نوشته شده توسط

استراتژی گوگل در ارائه محصولاتش چیست؟

شاید تاکنون این جمله را شنیده باشید که تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذار! این ضرب المثل به طور روشن به ما توصیه می کند که برای هر کار و هر چیزی همیشه نقشه دومی هم داشته باشیم. وقتی به سیستم و محصولات گوگل نگاه می کنیم دنیایی گیج کننده و نچندان روشن می بینیم که ظاهراً قلب تپنده این شرکت نیز محسوب می شود! شاید بپرسید چطور است که چنین روشی می تواند مهم ترین کار این غول اینترنتی جهان باشد؟ این موضوع را می توان اینگونه توصیف کرد که در واقع شرکت گوگل علاقه زیادی به داشتن چندتایی از هر چیزی دارد! به این معنا که در برابر هر محصولی، چند محصول دیگر از سوی این شرکت، به کاربر معرفی می شود به این امید که اگر اولی به کار نیامد، دومی احتمالاً کارگر باشد.

افراطی ترین بخشی که گوگل تصمیم گرفته چندین راه حل برای آن، به کاربر معرفی کند در زمینه ارسال پیام است. برای چنین کاری شما می توانید از چندین طریق از دستگاه اندرویدی خود پیام ارسال کنید: گوگل تاک، گوگل پلاس مسنجر، اپ مخصوص SMS و گوگل Voice. در نهایت گوگل هنگوت تلفیقی از پیام رسانها را در قالب یک اپ ارائه می کند. شاید با وجود هنگوت بگویید: خدا رو شکر که حداقل گوگل یک اپ ثابت و متحد برای ارسال پیام دارد و پیام رسان های بعدی نیز در آن ادغام خواهند شد! اما این تصور کاملاً غلط است. بر پایه گزارش اکونومیک تایم هند، این شرکت در حال حاضر بر روی پنجمین برنامه پیام رسان خود کار می کند که این یکی بر طبق گزارش نیاز به حساب گوگل ندارد و به مانند برنامه هایی همچون واتس اپ کار می کند.

در کیت کت (اندروید ۴.۴) گوگل بطور پیش فرض اپ SMS را حذف و از هنگوت برای پیام رسانی استفاده کرد اما در اندروید ۵  (آبنبات چوبی) اپ SMS را مجددا به کار گرفت پس می توان گفت در اندروید آینده شاهد سه اپ پیام رسان خواهیم بود که یکی اپ SMS و دیگری هنگوت و در آخر نیز اپ جدید پیام رسان بدون نیاز به حساب کاربری. در کنار این مورد، در بروز رسانی هنگوت نیز شاهد اضافه شدن یک اپ تماس دیگر به اندروید هستیم که در کنار اپ تماس اصلی اندروید به عنوان دومین اپ تماس که تماس های VOIP را برقرار می سازد هستیم. اینها نمونه ای از نحوه عملکرد گوگل است که عملاً نشان می دهد شرکت اعتقادی بر تمرکز بر یک راه حل برای مشکلات ندارد و اهمیتی نیز به این موضوع نمی دهد که چنین کاری می تواند تصمیم گیری کاربران برای استفاده از یک اپ را ساده تر سازد. در واقع گوگل دلیلی نمی بینید تا رقابتی که با شرکت های خارجی دارد را به زمین خود نیاورد و رقابت محصولات مختلف خود را نظاره گر نباشد به هیمن دلیل شاهد آن هستیم که در یک دسته بندی خاص، گوگل چندین راه حل را ارائه می کند.

کلاً می توان گفت در اکثر محصولات گوگل شاهد ارائه مجموعه ای چندتایی از اپ ها و راه حل ها هستیم. در واقع به مانند موتور جستجوی گوگل که اطلاعات را  از طریق وب برای توسعه خود جمع آوری می کنند شرکت گوگل نیز به همین طریق عمل می کند و با ارائه چند راه حل و آنالیز آنها اطلاعات لازم برای توسعه را کسب می کند.

گوگل چندین راه حل برای یک مشکل خاص معرفی می کند و  انتظار دارد که حداقل یکی از این راه حل ها به کار کاربر یباید.

دوباره به مورد پیام رسانها بر میگردیم، به عنوان مثال در این حوزه شاهد چهار اپ مختلف هستیم اول گوگل تاک که اپ سنتی چت است (رقیب  AIM یا یاهو مسنجر). گوگل پلاس و مسنجر مربوط به آن که نقش فعالی در شبکه های اجتماعی را بازی می کند  (رقیب فیسبوک مسنجر). اپ ارسال SMS و گوگل Voice که به کاربر شماره اختصاصی می دهد و امکان پیام رسانی، ارسال VoiceMail (ایمیل صوتی) و ارسال و دریافت پیام اینترنتی را فراهم می کند. چهار روش مختلف و گیج کننده که مطمئناً برای گوگل مهم نیست که کدامیک از این روش ها در نهایت مورد استفاده قرار می گیرد، در واقع اگرچه برای کاربران سخت خواهد بود تصمیم بگیرند که مثلا با کدام اپ با دوستانشان در مورد یک قرار ملاقات صحبت کنند، اما ظاهراً این مساله برای گوگل چندان اهمیت ندارد و تا زمانی که کاربران یکی از این موارد اختصاصی گوگل را انتخاب کند، این شرکت خوشحال خواهد بود!

استراتژی گوگل

اندروید و سیستم عامل کروم

اکثر مردم به این دو سیستم نگاه می کنند و با خودشان می گویند چرا گوگل باید دو سیستم عامل مختلف بسازد؟ پاسخ ساده است! به مانند اپ ارسال پیام، گوگل سیستم عامل هایی تولید کرده و مهم نیست که کدام به کار گرفته شود در واقع گوگل سرمایه خود را بر روی اینکه کدام سیستم عامل اندروید و یا دسکتاپ آینده و نبض سیستم عامل ها را در دست خواهد گرفت قرار داده. از طرفی هر دوی این سیستم ها می تواند پوششی بر هر دو بخش دسکتاپ و دوایس ها داشته باشد.  هر دو سیستم عامل به خوبی کار می کنند و کروم بوک ها به اندازه ویندوز بوک ها عالی هستند و از طرفی اندروید تا ۸۰ درصد از گوشی ها را پوشش می دهد.

اینکه دو سیستم عامل ساخته شود به این معناست که باید حداقل تا دو برابر کار انجام شود اما این بدان معنا نیست که این دو سیستم عامل هیچ ارتباطی با هم ندارند و به نظر می رسد که این دو سیستم عامل همپوشانی یکدیگر را آغاز کرده اند چرا که گوگل Now موجود در اندروید در کروم نیز بکار گرفته شده است و پنل اعلانات آن نیز دقیقا به مانند اندروید طراحی شده است. از طرفی نباید فراموش کرد که مرورگر اصلی اندروید نیز کروم است و سیستم عامل کروم نیز می تواند تمام اپ های اندرویدی را اجرا کند. همانطور که گفته شد و معمول نیز هست: کروم برای سیستم های دسکتاپ و لپ و تاپ، و اندروید برای دستگاههای تلفن و تبلت بکار گرفته میشود اما این موضوع تقریبا در حال میکس شدن است و هر روز بیشتر گیج کننده می شود چرا که همکنون می توان اندروید را برای تبلت های هایبرید و یا همان لپ تاپ ها بکار گرفت و کار بروی عرضه تبلت های کرومی نیز آغاز شده است.

از نگاه دیگر اندروید یک سیستم عامل کاملاً آزاد محسوب می شود که شرکت های مختلف می توانند آن را طبق نظر خود دستکاری کنند اما در کروم این مورد در دسترس نیست و گوگل اجازه دستکاری آن را نمی دهد. از نظر آپدیت نیز معمولاً گوگل اندروید را هر چند ماه یکبار بروزسانی می کند و از طرفی چون اکثر شرکت ها در آن تغییر ایجاد می کنند آپدیت همگانی و جامع تقریبا غیر ممکن است در حالی که برای گوگل کروم این موضوع متفاوت است و این شرکت با جلوگیری از تغییر در این پلت فرم، توانسته است یک مرکز آپدیت جامع را ایجاد کند که بر اساس آن می توان یروزرسانی روزانه را نیز تجربه کرد. همین استارتژی در سایر محصولات گوگل من جمله اندروید پوشیدنی (Wear) و TV ها و … برقرار است و به مانند کروم، گوگل اجازه تغییر در آن را نمی دهد و برای آنها آپدیت مرکزی راه اندازی کرده است. پس اصولاً برخی محصولات گوگل اگرچه در یک طبقه بندی قرار دارند اما گوگل به منظور خاص و اهداف مشخصی آن را تولید می کند که ممکن است ویژگی های متفاوتی نسبت به هم داشته باشند. با این عمل گوگل به جمع آوری اطلاعات و احتمالاً بکارگیری روش ها و امکانات محبوب می پردازد.

استراتژی گوگل

اندروید پوشیدنی در مقابل عینگ گوگل – قیمت، پلت فرم و فاکتورهای مختلف

آینده دستگاههای پوشیدنی چگونه محاسبه خواهد شد؟ برای اینکار نیز گوگل یک راه حل دو گزینه ای ارائه داده است یک ساعت و البته یک عینک سحر آمیز. این دو پروژه با دو قیمت متفاوت ۱۵۰۰ دلاری برای عینک و ۲۵۰ دلاری برای ساعت، پیش روی مشتری قرار می گیرند. عینک بر روی چشمان و صورت شما قرار می گیرد و دوربین نصب شده بر روی آن بر هر کس و چیزی خیره می شود و اطلاعاتی را از آن در اختیار شما قرار می دهد دستگاهی که البته سر و صداهای زیادی را نیز به پا کرده است. در مقایسه با ساعت باید گفت که ساعت ابزاری است که کسی متوجه آن نمی شود و البته قیمت بسیار پایین تری دارد.

تا قبل از اینکه گوگل پلت فرم عینک و ساعت را نسازد کسی به فکر ساخت چنین چیزی نیست حتی اپل. از طرفی نیز پلت فرم رابطه ناگسستنی با سخت افزار دارد از این روست که گوگل می بایست پلت فرم بکار گرفته شده در دستگاه های خود را تست کند. Wear را می توان استایل و روش کار مخصوص گوگل دانست که ساخت این شرکت است و بر ایده های این شرکت که توسط دیگر کمپانی ها ساخته می شود، نصب می گردد. در حال حاضر به نظر می رسد دستگاههای پوشیدنی بر عینک گوگل فائق آمده اما همچنان گوگل اصرار دارد تا دو پروژه را در کنار هم جلو ببرد تا جایی که اعلام کرده تکنولوژی اعلانات موجود در اندروید Wear را به عینک نیز منتقل خواهد کرد. گوگل می تواند به این دو دستگاه نگاه کند و برتری Wear بر عینک را ببیند و با خود بگوید پروژه عینک را کنسل می کنم و بر توسعه Wear کار خواهم کرد! اما این روش گوگل نیست و این شرکت به رقابت های داخلی نیاز دارد تا توسعه ابزار خود را تضمین نماید.

استراتژی گوگل

جیمیل در مقابل گوگل wave

 در فضای تکنولوژی بارها و بارها دیده شده که شرکت های با فناوری های جدید جای شرکت قبلی را می گیرند. در واقع شرکت ها از خود می پرسند که مردم چه چیز را در گذشته بکار می گرفته اند که برای آینده نیز مناسب خواهد بود؟  علاوه بر این شرکت ها به این موضوع نیز توجه خواهند کرد که آیا با راه اندازی و بکارگیری این تکنولوژی ها در حال حاضر می توانند سهم قابل قبولی از بازار را نیز  از آن خود کنند؟ اینجاست که چیزهای جدیدی پدیدار می شود و رهبر قدیمی بازار به حاشیه رانده می شود و شرکت های جدید جای آن را می گیرند. در واقع اگر شرکت های قدیمی نتوانند خود را با شرایط جدید وفق دهند در نهایت ممکن است که توسط شرکت دیگری خریداری شود و محصول قدیمی به برند دیگری تبدیل شود و تغییراتی نیز در آن دیده شود.

گوگل هیچگاه چنین ریسکی را نمی پذیرد و نمی خواهد تا محصولاتش از بازار عقب بماند. گوگل دریافته که لازمه اینکار این است که خود شرکت محصولاتش را ببلعد و موارد نامناسب را با موارد جدید جایگزین کند. برای نمونه می توان Google Wave را مثال زد که در زمان محبوبیت و صدرنشینی جیمیل و برای جایگزینی تکنولوژی ایمیل معرفی شد. تکنولوژی ایمیل چیزی در حدود ۳۰ سال سابقه دارد و گوگل امیدوار بود که با کمی آژاکس پیشرفته بتواند انقلاب جدیدی در صنعت ارتباطات آنلاین ایجاد کند. نتیجه آن پلت فرمی پیچیده از ترکیب پیام رسانی فوری و درجا، ایمیل، اسناد و چت بود.

استراتژی گوگل

اکثر شرکت های دنیا به هیچ وجه حاضر نیستند تا یکی از محصولات هفت ستاره خود را زیر سوال ببرند اما گوگل از ساخت یک راه حل جدید به جای جیمیل ترسی نداشت. پشتوانه چنین اعتماد به نفسی این بود که اگر Wave می توانست جایگاه ویژه ای پیدا کند گوگل، جیمیلِ پرچم دار را با پرچم دار دیگر و جدیدی جایگزین می کرد که خاص است و هیچ شرکت دیگری آن را ندارد. با این حال Wave با آن رابط کاربری پیچیده و درهم به خوبی از پس اینکار بر نیامد و بعد از یکسال تعطیل شد پس اگرچه گوگل سعی کرد جیمیل را در نطفه خفه کند با این حال جیمیل بزرگ شده و همچنان خود را در صدر حفظ کرده است. اما با تمام این حرفها باید گفت در هر صورتی پیروز این میدان  گوگل بوده چرا که رقابت داخلی و ایده های مختلف نتوانست جیمیل را نابود کند پس گوگل به این نتیجه رسیده که فعلا شرکت های دیگر چیزی برای ضربه زدن به جیمیل ارائه نخواهند داد پس در خاتمه باید گفت اگر با خودتان رقابت کنید در نهایت پیروز میدان خودتان خواهید بود!

استراتژی گوگل

گوگل TV و اندروید TV و کروم ست – وقتی A سقوط کرد با A جدید دیگری جایگزین می شود

آیا TV باید دارای یک رابط کاربری اختصاصی باشد یا اینکه نمایشگر محتواهای دستگاههای دیگر؟ پاسخ این است که گوگل برای هر دوی اینها دستگاههایی تولید کرده که یکی گوگل TV با قیمت ۳۰۰ دلار و دیگری دانگل کروم ست ۳۵ دلاری است. یکی پیچیده و گران و در مقابل، دیگری ساده و ارزان است و معمولاً چنین دستگاههای موفقیت کسب می کنند. کروم کست موفقیت بالایی داشت و میلیونها دستگاه از آن فروخته شد در حالی که گوگل TV به طور کامل به یک پروژه تقریباً شکست خورده بدل شد. در این زمینه نیز زمانی که دستگاهی شکست می خورد گوگل تسلیم نمی شود و دستگاه دیگری را معرفی می کند تا جایگزین قبلی شود و اینکار را تا زمانی که موفقیت حاصل شود ادامه خواهد داد. اندروید TV ایده ای بود که تلوزیون را به یک دستگاه اندرویدی بدل می کند و جایگزینی ساده و ارزان برای گوگل TV بود.

در واقع می توان گفت گوگل اتاق نشیمن ما را رها نمی کند و تاریخچه این محصولات نشان می دهد که به طور متوسط سالانه دو نوع از دستگاه های این چنینی پیش روی کاربران بوده است. گوگل TV بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در مقابل نکسوس Q در سال ۲۰۱۲. گوگل TV در مقابل کروم ست از ۲۰۱۳ تا به امروز و حال اندروید TV که از سال ۲۰۱۴ در مقابل کروم ست پیش روی خریداران قرار دارد.

این مثال احتمالا می تواند دیدی آینده نگرانه نسبت به عینک گوگل به ما بدهد چرا که با توجه به اقبال مردم نسبت به دستگاههای پوشیدنی بعید نیست در آینده شاهد نوسازی و یا ارائه عینک های ارزان قیمت و یا با کاربری های بیشتر باشیم.

مثال های دیگر از استراتژی های گوگل:

این الگوی کاری را می توان به طور مشخص در تاریخچه محصولات گوگل دید. در واقع گوگل همواره رقابت دو محصول در یک مورد را جدی گرفته است و بعید است که چنین رویه ای کنار گذاشته شود.

Google.com در مقایل iGoogle

گوگل ویدئو در مقابل یوتیوب

گوگل مپ در مقابل گوگل ارث

گوگل پلاس در مقابل Orkut

یوتیوب در مقابل  Music Key

Eclipse در مقابل Android Studio

گالری اندروید در مقابل Google+ Photos

و …

اندی کورناد (مدیر بخش Google X Life Sciences) نیز در این باره تصریح کرده است: لری پیج به یک یا دو روش برای حل یک مشکل و مساله نظر دارد که باید با هر دو روش و به طور استاتژیکی حل شود

این روش چند محصولی در نهایت برای سالم ماندن گوگل الزامی به نظر می رسد ولی در عین حال منابع با ارزشی را تلف می کند. دو برابر کار بیشتر و … می تواند برای یک شرکت زیان آور باشد با این حال نباید فراموش کرد که سیستم های تبلغی گوگل مثل Adsense  و Adwords  درآمدهای هنگفتی را عاید این شرکت می کند، لذا گوگل از پس این هزینه ها بر می آید.

از طرفی این استراتژی برای استفاده کنندگان نیز چندان جالب نیست. اغلب کاربران از بکارگیری یکی از این روشها گیج و درمانده می شوند به خصوص در حوزه گوشی های هوشمند که چندین اپ همگی یک کار بخصوص انجام می دهند. با این حال نمی توان گوگل را که بر روی برنامه های دراز مدت خود تمرکز کرده است را سرزنش کرد. در واقع بر خلاف اپل که نظری  کوتاه مدت نسبت به استفاده از اپ ها دارد، گوگل همواره برنامه های دراز مدت را دنبال کرده. به این معنا که اغلب کارهای اپل سریع الفهم و ساده در استفاده هستند اما در گوگل این بحث متفاوت است. گوگل برای هر چیزی، چندین راه حل ارائه می کند که برخی مفید و برخی دیگر کاملا پیچیده هستند که حتی می توان آنها را در دسته محصولات زامبی طبقه بندی کرد که توسعه نمی یابند و در عین حال حذف هم نمی شوند.

پس اگر در آینده دو محصول گوگل را دیدید، قبل از اینکه دست به دعا شوید که ای کاش این دو اپ با هم تلقیق شوند، بهتر است مطالب این مقاله را مجدداً مرور کنید چون تلفیق اپ های طراحی شده برای یک طبقه بندی در DNA گوگل جای ندارد. اگر از کاربران گوگل هستید و از این شرایط خسته شدید بهتر است بدایند راه حلی وجود ندارد! و باید با این استراتژی گوگل کنار آمد.

0 ۰ 20920 ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴ مقالات, نرم‌افزار اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک ایمیلی

جدیدترین مطالب را، در ایمیل خود داشته باشید.

فیس‌بوک

تبلیغات